Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


18. Виноградська Вікторія Дмитрівна. Динаміка накопичення 137Cs сільськогосподарськими культурами в умовах Українського Полісся та Лісостепу: дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Інститут агроекології та біотехнології УААН. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Виноградська В.Д. Динаміка накопичення 137Cs сільськогосподарськими культурами в умовах Українського Полісся та Лісостепу.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 - екологія. Інститут агроекології та біотехнології Української Академії Аграрних Наук, Київ, 2004.

В дисертації подані результати проведення багаторічного радіоекологічного моніторингу сільськогосподарських угідь забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи. Створено базу даних об’ємом 3572 пари “грунт-рослина”. Встановлено прямопропорційну залежність питомої активності 137Cs в 16-ти сільськогосподарських культурах від щільності забруднення представницьких для Українського Полісся та Лісостепу грунтів. Встановлено ряд культур за величиною накопичення 137Cs з різних типів грунту і виявлено радіологічно критичні ланки харчового ланцюга "грунт-рослина". Побудовано та параметризовано двохекспоненційну модель динаміки накопиченя 137Cs фітомасою та кількісно оцінено її параметри, що є основою для прогнозування радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції.

  1. Сформовано єдину базу даних, що дозволила систематизувати дані неперервного післяаварійного радіоекологічного моніторингу (1987-2003 р.р.) сільськогосподарських угідь на території 16-ти господарств 13 районів 4-ьох найбільш забруднених внаслідок аварії на ЧАЕС областей України (Київської, Житомирської, Чернігівської, Рівненської). Розроблено та застосовано алгоритм обробки і аналізу даних з застосуванням "експертної оцінки" та сформовано вибірки значень коефіцієнтів переходу 137Cs з грунту в рослини за такими показниками, як вид культури, тип грунту, час після випадіння.

  2. На основі проведеного кількісного аналізу 641 пари значень "грунт-рослина" з високим рівнем достовірності () підтверджено гіпотезу про прямопропорційну залежність між величиною накопичення 137Cs рослинами та рівнем забруднення грунту, характер якої зберігається з часом, а абсолютна величина коефіцієнту переходу зменшується.

  3. Показано, що вплив щільності забруднення грунтів на накопичення нукліду в рослинах в межах однієї групи грунтів в умовах досліджень був вирішальним і значно більшим, ніж вплив властивостей грунту, погодних умов і технологій вирощування культур. Доведено, що коефіцієнт переходу 137Cs () в біомасу рослин не залежить від рівня забруднення грунту, якщо не спостерігається біологічна дія радіонукліду на кореневу систему.

  4. Підтверджено, що незалежно від часу після випадінь зберігається послідовність культур за зменшенням 137Cs в господарсько-цінну частину урожаю в межах певного типу грунту: природні трави, сіяні злакові трави, кормові культури (віка, конюшина, люцерна, люпин, кукурудза), капуста, томати, огірки, буряк, цибуля, картопля, озима пшениця, озимий ячмінь, озиме жито.

  5. Обгрунтовано і параметризовано двохекспоненційну модель динаміки процесу поведінки радіоцезію в системі "грунт-рослина", головними параметрами якої є коефіцієнт переходу 137Cs з грунту в рослини в рік випадіння (), що характеризує біологічні особливості рослин, періоди напівзменшення селективно сорбованих і фіксованих форм радіоцезію в грунті (, ) та вклади процесів трансформації радіонукліду в грунті у момент встановлення дійсної рівноваги в системі "грунтовий розчин-тверда фаза грунту" ( і ).

  6. Встановлено, що період напівзменшення обміних форм радіонукліду за рахунок їх переходу в місця селективної сорбції () слабо залежить від типу грунту (від 0,89 - для торфово-болотного грунту до 1,8 років для дерново-підзолистого), а при переході їх в місця високо селективної сорбції () становить 6,6 років для торфово-болотного грунту, 20 років - дерново-підзолистого, 44 роки - сірого опідзоленого, 60 і більше років - чорнозему. Наявність першої експоненти в моделі пояснили переходом обмінних форм радіонукліду () на місця селективної частково обмінної сорбції (), а другої - поступовим переходом іонів Cs+ в центри екстремально високої селективності .

  7. Визначено, що вклад процесу швидкої фіксації 137Cs в грунті в початковий момент часу () змінюється від 0,92 до 0,98. Доля фракції радіонукліду, яка фіксується в грунті повільно (), зменшується від 0,081 для торфово-болотного грунту до 0,023 для чорнозему.

  8. Кількісна та якісна оцінка параметрів моделі динаміки накопичення 137Cs сільськогосподарськими культурами дозволила представити та пояснити процеси трансформації форм радіоцезію у грунті.

  9. Параметри моделі динаміки 137Cs є основою для прогнозування радіаційного стану і оцінки ефективності захисних заходів при веденні сільськогосподарського виробництва на радіоактивно забруднених територіях.

Публікації автора:

  1. Характерні особливості залежності між концентраціями 137Cs у сільськогосподарських культурах та грунті.//Вісник аграрної науки, спецвипуск "15 років від дня Чорнобильської катастрофи".- 2001.- №4.- с.99-101.

  2. Б.С.Прістер, Л.В. Перепелятнікова, Т.Н.Іванова. Динаміка накопичення 137Cs у cільськогосподарських культурах.//Науковий вісник НАУ.- 2001.- № 45.- с.51-57.

  3. Вивчення динаміки КП 137Cs з різних типів грунту в сільськогосподарські культури після аварії на ЧАЕС.//Вісник аграрної науки.- 2002.- №4, с.102-103.

  4. Prister B.S., Baryakhtar V.G., Perepelyatnikova L.V., Rudenko V.A., Grytsyuk N.R., Ivanova T.N. Experimental Substantiation and Parameterization of the Model Describing 137Cs and 90Sr Behavior in a Soil-Plant System.//Environmental Science and Pollution Research.- 2003.- Special Issue No 1.- p.126-136.

  5. Time-dependent optimisation of strategies for counter-measures use to reduce population radiation dose and reclaim abandoned land.//P.Strand, B.Howard et.al. RECLAIM. EU Contract ERBIC15CT960209 report.-Norway-Gr.Britan.-2000.-40 p.

  1. Національна доповідь України.//Міжнародна конференція "15 років Чорнобильської катастрофи. Досвід подолання".- Київ.- 2001.- с.53-56.

  2. Динаміка накопичення 137Cs сільськогосподарськими культурами на різних типах грунтів.//Міжнародна конференція "15 років Чорнобильської катастрофи. Досвід подолання". Збірка доповідей.- Київ.- 2001.- с.18-22.

  3. Б.С.Прістер, Л.В. Перепелятнікова. Вивчення динамічного характеру накопичення 137Cs сільськогосподарськими культурами на різних типах грунтів.//Міжнародна конференція "15 років Чорнобильської катастрофи. Досвід подолання". Збірка тез.- Київ.- 2001- с.2-186.

  4. Prister B., Howard B. Regularities of Chernobyl 137Cs and 90Sr behaviour in a soil-plant system.//International congress on the radioecology-ecotoxicology of continental and estuarine environments.- Aix-en-Provence-France.- 3-7 september 2001.- P2T11(575).

  5. The Classification of Ukrainian Soil Systems on the Basis of Transfer Factors of Radionuclides from Soils to Reference Plants. Report on IAEA Research Contract №10436. Authors: B.S.Prister, L.V.Perepelyatnikova, T.N.Ivanova et al.-Kiev, 2001.