Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика твердого тіла


Оліховський Степан Йосипович. Динамічна теорія ефектів взаємодії бреггівського і дифузного розсіяння в кристалах з мікродефектами і макродеформацією : дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / НАН України; Інститут металофізики ім. Г.В.Курдюмова. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Оліховський С.Й. Динамічна теорія ефектів взаємодії бреггівського і дифузного розсіяння в кристалах з мікродефектами і макродеформацією – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – фізика твердого тіла. Інститут металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України, м. Київ, 2005 р.

Дисертація присвячена побудові статистичної динамічної теорії дифракції рентгенівських променів у монокристалах зі складними полями статичної деформації, які складаються з флуктуаційного поля статичних зміщень атомів від мікродефектів і плавного поля макроскопічної деформації.

Дано аналітичний опис екстинкційних ефектів у бреггівській і дифузній компонентах диференційної та інтегральної інтенсивності дифракції, які викликані процесами багатократного розсіяння на флуктуаційному полі статичних зміщень атомів від мікродефектів декількох типів, у тому числі і крупних, співмірних з довжиною екстинкції. Встановлено явні співвідношення коефіцієнтів екстинкції з характеристиками дефектів.

Розв’язано проблему створення динамічної теорії розсіяння в кристалах з найбільш загальним комбінованим типом спотворень, коли наявні два несумісні для створення єдиної теорії крайні випадки спотворень: макроскопічно однорідне поле деформації та флуктуаційне поле зміщень атомів кристалу, зумовлене випадково розподіленими мікродефектами.

На основі побудованої теорії динамічної дифракції створено теоретичні моделі з врахуванням інструментальних факторів для традиційних методів дифрактометрії, а також для запропонованих нових методів діагностики дефектів у монокристалах: повних кривої дифракційного відбиття, диференційної, диференційно-інтегральної та інтегральної трикристальної дифрактометрії, а також комбінованого методу повної інтегральної відбивної здатності.