Талалаєв Костянтин Олександрович. Диференційований підхід до лікування хвороб, що передаються статевим шляхом, та ВІЛ/СНІД у підлітків сільських регіонів : дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2007. — 150арк. — Бібліогр.: арк. 121-150.
Анотація до роботи:
Талалаєв К.О. Диференційований підхід до лікування хвороб, що передаються статевим шляхом, та ВІЛ/СНІД у підлітків сільських регіонів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Інститут дерматології та венерології АМН України, Харків, 2007.
У дисертаційній роботі представлене теоретичне узагальнення та нове вирішення важливої наукової задачі, що полягає у підвищенні ефективності лікувально-превентивної тактики щодо інфекцій, що передаються статевим шляхом, та ВІЛ/СНІД серед підлітків сільських і міських регіонів, шляхом розробки та впровадження комплексної етіопатогенетичної терапії із залученням розроблених чотирьохетапних превентивних модулів та диференційованого підходу до їх застосування з урахуванням місця мешкання, психоособистісних властивостей та форм поведінки підлітків. Вперше показано клініко-епідеміологічні особливості та психоособистісні характеристики підлітків з ІПСШ/ВІЛ залежно від місця мешкання та форми поведінки. Вперше встановлено взаємозв’язок ризику інфікування ІПСШ/ВІЛ, особливостей клініки та перебігу ІПСШ у підлітків залежно від місця мешкання, психоособистісних властивостей та форми поведінки. Розроблена стратегія попередження поширення ІПСШ/ВІЛ серед підлітків з урахуванням місця мешкання, психоособистісних властивостей та форм поведінки, що містить застосування чотирьохетапних превентивних модулів, нових форм і методів роботи (інтерактивні інформаційно-навчальні методики, технології «Рівний навчає рівного» тощо) із залученням у сільській місцевості, поряд з підлітками, батьків або близького оточення.
У дисертаційній роботі представлене теоретичне узагальнення та нове вирішення важливої наукової задачі, що полягає у підвищенні ефективності лікувально-превентивної тактики щодо інфекцій, що передаються статевим шляхом, та ВІЛ/СНІД серед підлітків сільських і міських регіонів, шляхом розробки та впровадження комплексної етіопатогенетичної терапії із залученням розроблених чотирьохетапних превентивних модулів та диференційованого підходу до їх застосування з урахуванням місця мешкання, психоособистісних властивостей та форм поведінки підлітків.
1. У 94% із 185 підлітків, що звернулися у дерматовенерологічний кабінет, виявлено інфекції, що передаються статевим шляхом, в тому числі змішані урогенітальні інфекції: хламідійно-уреаплазмова, трихомонадно-хламідійна, трихомонадно-уреаплазмова - у 89%, серед міських підлітків - у 91%, сільських - у 78%. Моноінфекція встановлена у 11% підлітків, більшість із них мешкали у сільській місцевості. Змішані урогенітальні інфекції достовірно частіше зустрічалися у осіб з ризикованими формами поведінки, незалежно від місця мешкання та соціальної адаптації - у 71% підлітків. ВІЛ-позитивний статус підтверджено лабораторно у 7% підлітків з ІПСШ, які належали переважно до групи соціально-неадаптованих осіб з ризикованими формами поведінки, незалежно від місця мешкання.
2. За результатами клініко-соціологічного аналізу, відсутність достатнього рівня поінформованості з питань ІПСШ/ВІЛ з’ясовано у 53% підлітків, переважно у тих, що мешкали у сільській місцевості - у 65%, порівняно з міськими - у 37%. Відсутність навичок відповідальної поведінки виявлено у 63% підлітків, як міських, так і сільських мешканців, переважно у підлітків з ризикованими формами поведінки - у 75%; частіше у соціально-неадаптованих осіб з ризикованими формами поведінки, аніж у соціально-адаптованих, незалежно від форм поведінки: 68% та 32%, відповідно.
3. У 65% підлітків з ІПСШ виявлено патологічні психоособистісні властивості, в тому числі когнітивні – у 27%, афективні - у 53%, поведінкові компоненти – у 20%; переважно у підлітків з ризикованими формами поведінки (67%); декілька частіше у соціально неадаптованих підлітків, аніж у соціально-адаптованих з ризикованими формами поведінки (57% та 43%, відповідно).
4. Порівняльний аналіз клініко-епідеміологічних, клініко-соціологічних та психоособистісних властивостей виявив ознаки характерні для підлітків, які мешкали у сільській місцевості, що створювали передумови та збільшували ризик інфікування ІПСШ/ВІЛ: раннє пробудження сексуального лібідо та початок статевого життя - у 32% сільських та у 26% міських підлітків; низький рівень поінформованості з питань ІПСШ/ВІЛ - поінформовані задовільно лише 35% сільських та 63% міських підлітків; низьке усвідомлення можливих наслідків ризикованої поведінки - адекватно усвідомлюють наслідки лише 18% сільських та 47% міських підлітків; низька готовність до звертання за спеціалізованою медичною допомогою - готові звернутися лише 25% сільських та 61% міський підліток; 22% сільських та 9% міських підлітків притаманні когнітивні психологічні особливості; навички відповідальної поведінки відсутні у 78% сільських та у 43% міських підлітків. Показано, що серед хворих соціально-неадаптованих підлітків з ризикованими формами поведінки, сільських мешканців було більше, аніж міських - 49% та 22%, відповідно, та це достовірно корелювало з рівнем поінформованості з питань ІПСШ/ВІЛ (p<0,05).
5. Розроблена стратегія попередження поширення ІПСШ/ВІЛ серед різних груп підлітків та оригінальна методика лікувально-превентивної тактики при ІПСШ/ВІЛ у підлітків, що містить поєднання етіопатогенетичної терапії із чотирьохетапними превентивними модулями, що проводиться до-, під час- та після етіопатогенетичного лікування, із врахуванням місця мешкання, встановлених психоособистісних властивостей та форм поведінки підлітка. Впровадження розробленої лікувально-превентивної тактики сприяло досягненню клініко-мікробіологічного вилікування у 81% хворих (у групі порівняння таких осіб, ведених традиційно, було 58%) та зміні ставлення до поведінки на більш відповідальне у 84% підлітків основної групи (у групі порівняння – у 35% осіб), переважно соціально-адаптованих осіб незалежно від місця мешкання. Повторні випадки інфікування ІПСШ відмічено лише у 8% підлітків, пролікованих із застосуванням чотирьохетапних превентивних модулів, в той час, як у групі порівняння таких осіб було 22%, при цьому переважали сільські підлітки в обох групах, які порівнювали. Число підлітків, які звернулися повторно за консультативно-лікувальною допомогою в основній групі було в 2,2 рази більше (р<0,05), ніж в групі порівняння (29% та 13%, відповідно).
6. Запропоновано диференційований підхід до проведення етіопатогенетичної терапії в поєднанні з чотирьохетапними превентивними модулями залежно від поведінкових та психоособистісних властивостей підлітків який полягав в тому, що для осіб з ризикованими формами поведінки, незалежно від місця мешкання, застосовано інтерактивні інформаційно-навчальні методики та технології «Рівний навчає рівного», а в сільській місцевості – додатково із залученням батьків та/або осіб близького оточення.
Публікації автора:
Ворник Б.М., Проценко Т.В., Талалаєв К.О., Коломієць В.П. Оцінка інформаційно-навчальних заходів щодо профілактики небезпечної поведінки підлітків // Медико-соціальні проблеми сім’ї. – 2002. – Т. 7, №2. – С. 51–54.
Проценко Т.В., Ворник Б.М., Талалаєв К.О., Коломієць В.П. Психологічні аспекти навчальної та інформаційної роботи з підлітками // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2003. – №4. – С. 106–107.
Талалаев К.А. Изучение потребности в изменении методов проводимой профилактической работы среди студенческой молодежи // Дерматологія та венерологія. – 2006. – №3 (33). – С. 96–98.
Талалаєв К.О. Необхідні заходи з приводу формування навичок безпечної поведінки у підлітків // Дерматологія та венерологія. – 2006. – №4 (34). – С. 62–64.
Ворник Б.М., Талалаєв К.О. Формування навичок безпечної поведінки підлітків // Директор школи, ліцею, гімназії: науково-практичний журнал для керівників закладів освіти. – 2003. – № 4. – С. 54–57.
Ворник Б.М., Коломиец В.П., Талалаев К.А. Формирование навыков безопасного поведения у молодежи: учебно-методическое пособие. – К.: Семья, 2001. – 58 с.
Ворник Б.М., Коломиец В.П., Талалаев К.А. Профилактика сексуального насилия и помощь пострадавшим: учебно-методическое пособие. – К.: Семья, 2001. – 96 с.
Талалаєв К.О. Статеве та репродуктивне здоров’я підлітків // Шкільний світ. – 2001. – № 41 (121). – С. 13–16.
Коломієць В.П., Талалаєв К.О. Початок статевого життя: за і проти // Країна знань. – 2002. – № 7-8. – С. 52–53.
Талалаев К.А. Оценка существующих профилактических программ, направленных на сохранение полового и репродуктивного здоровья // Мат. междунар. конф. «Социальные и клинические проблемы сексологии и сексопатологии». – Москва, 2002. – С. 15–16.
Банніков В.В., Талалаєв К.О., Коломієць В.П. Дослідження стану репродуктивного та статевого здоров’я чоловіків в Україні: ситуаційний аналіз. – К.: УАПС, 2003. – 38 с.
Талалаев К.А. Роль информационно-обучающих мероприятий в профилактике опасного поведения подростков и молодежи // Сб. тез. научн.-практ. конф. «Актуальные проблемы современной сексологии и репродуктологии» – Киев, 2003. – С. 105–106.
Журналистам о репродуктивном и сексуальном здоровье: пособие / Б.М. Ворник, Н.Я. Жилка, В.П. Коломиец, К.А. Талалаев; Под. ред. Б.М. Ворника. – К.: Семья, 2003. – 192 с.
Основы консультирования по вопросам репродуктивного и сексуального здоровья: Учеб-метод. пособ. / Бондаренко С.Г., Ворник Б.М., Проценко Т.В., Талалаев К.А. и др. – К.: День печати, 2004. – 264 с.
Ворник Б.М., Проценко Т.В., Талалаев К.А. Практические рекомендации по расширению доступа к добровольному консультированию и тестированию на ВИЧ и высокоактивной антиретровирусной терапии в Украине. – К.: ФНООН, 2006. – 38 с.