62. Бєляєва Тетяна Миколаївна. Диференційований підхід до фізіопсихопрофілактичної підготовки вагітних до пологів в залежності від типологічних характеристик жінок: дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2004.
Анотація до роботи:
Бєляєва Т.М.. Диференційований підхід до фізіопсихопрофілактичної підготовки вагітних до пологів в залежності від типологічних характеристик жінок. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01. – акушерство та гінекологія. Харківський державний медичний університет, Харків, 2004.
Робота присвячена вивченню особливостей перебігу вагітності та пологів у залежності від типологічних характеристик жінок. Установлено, що високий рівень нейротизму є прогностично несприятливою ознакою ризику розвитку акушерських ускладнень у будь-якому терміні вагітності, а екстравертивна установка - це фактор ризику розвитку аномалій родового акту. Розроблено та вивчено ефективність диференційованої фізіопсихопрофілактичної підготовки (ФППП) вагітних до пологів у залежності від типологічних характеристик жінок (екстраверсії-інтроверсії). Шляхом клінічних, параклінічних, психодіагностичних та лабораторних методів дослідження встановлено, що диференційована ФППП вагітних до пологів сприяє зменшенню стресового навантаження жінок, підвищенню їх компенсаторних можливостей, покращанню матково-плацентарного кровообігу та підвищенню адаптаційних можливостей внутрішньоутробного плода. Диференційована ФППП дозволяє індивідуально підійти до кожної жінки, сприяє зменшенню частоти акушерських і перинатальних ускладнень та підвищує рівень довіри між лікарем та пацієнтом, що дозволяє зробити висновок про її високу ефективність та рекомендувати її для широкого застосування.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення проблеми удосконалення ФППП вагітних до пологів шляхом диференційованого включення в комплекс загальноприйнятих занять додаткових заходів, розроблених з урахуванням типологічних характеристик жінок, метою якого є поліпшення перебігу вагітності та підготовки до пологів.
1. Вагітність та пологи у жінок з різними типологічними характеристиками мають свої особливості: високий рівень нейротизму порівняно з емоційною стабільністю супроводжується збільшенням частоти загрози переривання вагітності на 30,7%, пізнього гестозу на 12,6%, ХФПН на 28,2%, а екстравертивна установка сприяє збільшенню ускладнень протягом пологів (частота аномалій пологової діяльності у екстравертів більша на 17,3%, ніж у інтровертів).
2. Диференційована ФППП вагітних до пологів дозволяє зменшити стресове навантаження жінок, що підтверджується зниженням в 1,6 рази рівня реактивної тривожності за шкалою Спілберга-Ханіна в основній групі порівняно з контролем, збільшенням вірогідності ваготонії за Вейном на 13,6%, зменшенням індексу напруги в 1,5 рази та індексу вегетативної рівноваги в 1,4 рази, зниженням рівня кортизолу в 1,4 рази.
3. Застосування диференційованої ФППП вагітних до пологів сприяє підвищенню адаптаційних можливостей жінок до фізіологічної гіперволемії (підвищення порівняно з контролем серцевого та ударного індексів (відповідно, на 10% та 27%) на тлі зменшення загального периферичного опору судин у 1,2 рази, що супроводжується покращенням матково-плацентарного кровообігу (відповідно, плацентарний коефіцієнт збільшується на 9%).
4. При використанні диференційованого підходу до ФППП вагітних до пологів відбувається підвищення адаптаційних можливостей плода (зменшення в основній групі порівняно з контролем індексу напруги плода в 1,4 рази, підвищення бальної оцінки КТГ за шкалою Пасинкова в 1,1 рази та оцінки біофізичного профілю плода в 1,3 рази, збільшення концентрації естріолу на 16%).
5. Диференційована ФППП вагітних до пологів дозволяє індивідуально підійти до кожної жінки, сприяє зменшенню частоти акушерських і перинатальних ускладнень (в основній групі, відповідно, 36,1% й 3,3%, у контролі – 68,8% й 18,8%) та підвищує ефективність знеболювання пологів, що вказує на її високу ефективність.
Публікації автора:
Бєляєва Т.М. Вплив типологічних характеристик жінок на частоту розвитку та перебіг пізнього гестозу // Вісник СумДУ. – 2003. – № 7(53). – С. 150-154.
Бєляєва Т.М. Частота не виношування вагітності в залежності від типологічних характеристик жінок // Запорожский медицинский журнал. – 2003. - № 4 (19). – С. 43-45.
Жарких А.В., Беляева Т.Н. Влияние дифференцированной физиопсихопрофилактической подготовки беременных к родам на состояние внутриутробного плода // Репродуктивное здоровье женщины. – 2003. - №4 (16). – С. 20-22. (Дисертант самостійно проводив формування клінічних груп, їх обстеження та статистичну обробку отриманого матеріалу, його аналіз та висновки).
Жарких А.В., Бєляєва Т.М. Стан вегетативної нервової системи у вагітних залежно від методу фізіопсихопрофілактичної підготовки до пологів // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2004. – №2 (402). – С. 83-86. (Дисертант самостійно проводив формування клінічних груп, їх обстеження та статистичну обробку отриманого матеріалу, його аналіз та висновки).
Бєляєва Т.М. Порівняльний аналіз впливу різних методик фізіопсихопрофілактичної підготовки вагітних до пологів на стан адаптаційних реакцій жінок // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наукових ст. – Запоріжжя: Видавництво ЗДМУ, 2004. – Випуск ХІІІ. – С. 120-124.
Бєляєва Т.М. Показники кровотоку в судинах плода та матковій артерії при проведені диференційованої фізіопсихопрофілактичної підготовки вагітних до пологів // Вісник наукових досліджень . – 2004. - № 2 (35). – С. 284.
Жарких А.В., Беляева Т.Н., Барковский Д.Е., Сюсюка В.Г., Подлубная В.Г. Влияние дифференцированной физиопсихопрофилактической подготовки беременных к родам на частоту и структуру акушерских осложнений: Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ: Інтермед, 2003. – С.110-114. (Дисертант самостійно проводив формування клінічних груп, їх клінічне обстеження та статистичну обробка отриманого матеріалу, його аналіз та висновки).
Бєляєва Т.М. Вплив диференційованої фізіопсихопрофілактичної підготовки вагітних до пологів на стан регуляторних механізмів їх серцевої діяльності // Актуальні проблеми сучасної медицини: Тези доповідей 58 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету імені О.О.Богомольця з міжнародною участю (Київ, 28-31 жовтня 2003 року). – Київ, 2003. – С. 7.
Жарких А.В., Бєляєва Т.М. Навчання студентів новим методам фізіопсихопрофілактичної підготовки вагітних до пологів – важливий крок на шляху удосконалення медичної допомоги вагітним у майбутньому // Проблеми медичної та фармацевтичної освіти і шляхи підвищення якості підготовки лікарів і фармацевтів України: Матеріали науково-методичної конференції (Харків, 5-7 листопада 2003 року). – Харків: Легат, лтд, 2003. – С. 164-165. (Дисертант самостійно проводив навчання 80% студентів новим методам фізіопсихопрофілактичної підготовки вагітних до пологів).
Бєляєва Т.М. Ефективність знеболювання пологів при використанні диференційованої фізіопсихопрофілактичної підготовки вагітних до пологів // Внесок молодих вчених в медичну науку: Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених, присвяченої 80-річчу Харківської медичної академії післядипломної освіти (Харків, 18-19 листопада 2003 року). – Харків, 2003. – С. 11.
Бєляєва Т.М. Стан центральної гемодинаміки жінок при проведенні диференційованої фізіопсихопрофілактичної підготовки вагітних до пологів // Матеріали до наукової конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю. – Вінниця, 2004. – С. 91-92.
Беляева Т.Н., Сюсюка В.Г. Значение дифференецированной фихиопсихопрофилактической подготовки к родам при беременности, осложненной варикозной болезнью, у женщин с различными типологическими характеристиками // Тези 78-ої підсумкової наукової конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю. – Чернівці, 2004. – С. 8. (Дисертант самостійно проводив формування клінічних груп, їх клінічне обстеження та статистичну обробка отриманого матеріалу, його аналіз та висновки).
Бєляєва Т.М. Оцінка компенсаторно-пристосовних реакцій плода при проведені диференційованої фізіопсихопрофілактичної підготовки вагітних до пологів // Тези VIII міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених, приурочений до 150-ліття від дня народження І.Я.Горбачевського. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. – С. 257.