Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Задоя Ніна Іванівна. Диференційована седативна підготовка дітей 7-11 років при хірургічній санації порожнини рота : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Українська медична стоматологічна академія. - Полтава, 2005.



Анотація до роботи:

Задоя Н.І. Диференційована седативна підготовка дітей 7-11 років при хірургічній санації порожнини рота.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. - Українська медична стоматологічна академія МОЗ України. – Полтава, 2005.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності знеболювання в дітей, які потребують хірургічної санації порожнини рота.

Результати клінічної роботи ґрунтуються на дослідженні 410 дітей віком від 7 до 11 років без соматичної патології, яким проводилося оперативне втручання видалення зуба. Контрольну групу склали 42 дітей, соматично здорових і з санованою порожниною рота, відповідного віку, обстежених під час планового стоматологічного огляду школярів. Усі діти контрольної групи за результатами тестування мали низький ступінь тривожності.

Використані клініко-лабораторні методи та психологічні тести. На підставі опрацювання результатів психологічного опитування та клініко-лабораторних показників установлено їх залежність від психоемоційного стану хворих.

Виявлено, що психоемоційний стан дітей, які відчувають психоемоційну напруженість, прямо залежить від ступеня тривожності перед оперативним втручанням і не залежить від статі та причини видалення зуба. Максимальні зміни спостерігаються в дітей із високим ступенем тривожності. Найбільш ефективним методом седативної підготовки дітей із низьким ступенем тривожності є метод сугестії, а із середнім та високим – застосування комплексу акупресури.

У дисертації теоретично узагальнене й клінічно обґрунтоване вирішення наукового завдання, яке полягає в корекції психоемоційного напруження дітей із різним ступенем тривожності на амбулаторному стоматологічному прийомі з використанням диференційованої седативної підготовки.

  1. Стоматологічний статус не впливає на рівень стресостійкості дітей та не пов’язаний із видом майбутнього оперативного втручання. На амбулаторному стоматологічному хірургічному прийомі кількість дітей із низьким ступенем тривожності становить 34%, із середнім – 32%, із високим – 34%.

  1. Безпосередньо перед стоматологічним втручанням виявляється в середньому зниження швидкості салівації, підвищення в’язкості ротової рідини в 1,4 разу, рівня кортизолу - в 1,6 разу, концентрації сіалових кислот, зменшення кількості калію, а також збільшення кількості натрію в 1,3 разу, загального білка - в 1,7 разу й активності -амілази - в 1,9 разу. Максимальні зміни спостерігаються в дітей із високим ступенем тривожності.

  2. Седативна підготовка за допомогою акупресури більшою мірою, ніж “плацебо”, впливає на показники центральної гемодинаміки: відбуваються нормалізація артеріального тиску, частоти серцевих скорочень, покращення значень кардіоінтервалограм у дітей із високим та середнім ступенями тривожності, тоді як щодо дітей із низьким ступенем тривожності більш ефективним був метод сугестії.

  3. Найефективнішим методом седативної підготовки перед амбулаторним хірургічним втручанням у дітей із низьким ступенем тривожності є сугестія, яка простежувалася в 45% пацієнтів, метод акупресури був результативним у 41% , “плацебо” – тільки в 14%.

У дітей із середнім ступенем тривожності максимальний ефект виявився в 46% за умов проведення комплексу акупресури, за застосування сугестії – в 44%, за використання “плацебо” – в 10% пацієнтів.

У дітей із високим ступенем тривожності найвища ефективність простежувалася від акупресурного впливу в 55% пацієнтів, ефективність сугестії - в 40% дітей, а застосування “плацебо” – всього в 5% хворих.

  1. В умовах амбулаторного хірургічного стоматологічного прийому для забезпечення адекватного знеболювання при видаленні зубів доцільно проводити диференційовану седативну підготовку дітей залежно від їхнього психоемоційного стану, що забезпечує зниження відчуття тривожності в більшості випадків.