Люшук Катерина Юріївна. Дидактичні засади застосування інноваційних педагогічних технологій у процесі вивчення науково-природничих дисциплін у медичних коледжах : дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки. - Луцьк, 2005.
Анотація до роботи:
Люшук К.Ю.„Дидактичні засади застосування інноваційних педагогічних технологій у процесі вивчення науково-природничих дисциплін у медичних коледжах”. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 – „Теорія навчання”. – Волинський державний університет імені Лесі Українки. – Луцьк, 2005.
Дисертаційне дослідження присвячено розкриттю проблеми формування науково-природничих знань у майбутніх медичних працівників. Здійснено аналіз понять „педагогічна технологія”, „інноваційна технологія”, „дидактична технологія”, „науково-природничі знання”. Узагальнено сучасні аспекти методологічних основ сучасних освітніх технологій, запропонована структуризація їх запровадження у навчальний процес. Визначено зміст, форми та методи формування науково-природничих знань студентів залежно від особливостей здібностей, якими повинен володіти студент медичного коледжу; теоретично обґрунтовано наукові та дидактичні умови формування науково-природничих знань у процесі використання сучасних педагогічних технологій. Доведено, що підвищення ефективності формування науково-природничих знань у майбутніх медичних працівників сприяє впровадженню експериментальної моделі інноваційної технології формування науково-природничих знань, в якій враховано сучасні концептуальні ідеї організації навчально-пізнавальної діяльності студентів у медичному коледжі.
Основні аспекти формування пізнавальних інтересів студентів медичного коледжу є однією з найбільш актуальних проблем у педагогічній теорії і практиці. Історико-філософські засади дозволяють зробити узагальнення, що пізнавальні інтереси характеризуються динамічними взаємозв’язками методологічного, мотиваційного і науково-методичного аспектів навчально-виховного процесу в медичному коледжі, як у часі, так і в просторі. Проведене дослідження показало: формування у студентів медичного коледжу пізнавального інтересу в процесі вивчення науково-природничих дисциплін не може обмежуватися тільки навчальною діяльністю, воно повинно продовжуватися в процесі самостійної роботи майбутнього медика, яка є важливим аспектом формування логічного мислення та розвитку свідомості випускників коледжу.
Дидактично-технологічний аспект притаманний усім компонентам навчально-виховної роботи, яка є сполучною ланкою у засвоєнні науково-природничих знань та професійної освіти, забезпечує науковість, повноту, варіативність, широту та цілісний підхід до реалізації дидактичних умов розвитку пізнавальних інтересів студентів медичного коледжу у процесі вивчення хімії, біології та інших предметів природничого циклу.
Інноваційна технологія забезпечує формування інтегральної властивості особистості, яка характеризує її емоційну, інтелектуальну і вольову сфери. За результатами нашого дослідження для реалізації творчого потенціалу студентів медичного коледжу ефективним є використання технологічного принципу навчання, пошукового та дослідницького підходів у самостійній практичній діяльності, тісне поєднання навчального і позанавчального процесів у медичному коледжі при вивченні предметів природничого циклу.
Проведене комплексне дослідження підтвердило, що інноваційна технологія навчально-пізнавальної діяльності носить універсальний характер і має значний поліваріантний потенціал. Система навчальної роботи, складовою частиною якої є наукові товариства, дидактичні ігри, забезпечує адекватність педагогічного впливу на студентів медичного коледжу і високу ефективність роботи з метою формування їх пізнавальних інтересів та розвитку нестандартного мислення у процесі вивчення предметів природничого циклу.
Реалізація формуючого експерименту довела, що методика ефективного формування пізнавальних інтересів студентів медичного коледжу у здійсненні технології навчально-пізнавальної діяльності має ряд етапів:
а) підготовка студентів, яка забезпечує певний запас знань і умінь, пізнавальних засобів, необхідних для розвитку творчих інтересів студентів медичного коледжу;
б) створення позитивного емоційного ставлення до предметів природничого циклу і до самостійної діяльності, яке є необхідною передумовою формування пізнавального інтересу у реалізації інноваційної технології;
в) організація творчої діяльності, яка пробуджує у студентів пізнавальні потреби та їх активізацію у процесі самостійної пізнавальної діяльності з метою подальшого розвитку творчого мислення;
г) систематична пошукова діяльність викладача, використання доцільних форм і методів інноваційної технології навчання з метою розвитку у студентів стійкого пізнавального інтересу у процесі вивчення предметів природничого циклу.
У процесі науково-пошукової роботи виявлено і методично обґрунтовано систему технологічно-дидактичних умов формування пізнавальних інтересів студентів медичного коледжу: зміна вражень за рахунок різноманітних прийомів; емоційно-інтелектуальне нагнітання; створення ситуації раптовості, новизни, романтичності; наявність елементу колективної творчості у процесі вивчення науково-природничих дисциплін.
Теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено необхідність і важливість удосконалення форм, методів і прийомів інноваційної технології формування пізнавальних інтересів студентів. Показано, що важливе значення мають теоретична, практична, наукова і суспільно корисна форми роботи. Активізація пізнавальної діяльності студентів медичного коледжу здійснюється методом проблемного викладання, частково-пошуковим і дослідницьким методами під час вивчення предметів природничого циклу.
Доведено, що формування пізнавальних інтересів є більш ефективним, якщо: організується різноманітна творча діяльність, види якої систематично чергуються; знання виробляються на індуктивно-практичній основі з поступовим залученням елементів дедуктивних міркувань; максимально використовується принцип наочності; реалізуються міжпредметні зв’язки у процесі вивчення предметів природничого циклу.
У дослідженні виявлено рівні прояву інтересів студентів у пізнавальній діяльності в їх динамічній системі: споглядальний, споглядально-дійовий, пізнавальний, пізнавально-творчий, теоретичний і теоретично-творчий. Також визначено критерії рівнів сформованості пізнавальних інтересів майбутніх медиків, показники яких розкривають комплексні досягнення в процесі вивчення предметів природничого циклу: позитивний розвиток потреб і мотивів у діяльності студента, розвиток інтелекту, світоглядно цілісне сприйняття оточуючого світу, активна комунікативна діяльність.
Експеримент виявив закономірності розвитку у студентів медичного коледжу пізнавальних інтересів за основними технологічно-дидактичними критеріями, довів обґрунтованість розробленої методики використання інноваційної технології, яка ефективніша за традиційну. Запропоновані нами методичні рекомендації можуть бути використані в усіх різноманітних формах при вивченні науково-природничих дисциплін у різних закладах системи вищої освіти, а також у здійсненні подальших досліджень розвитку пізнавальних інтересів студентів.
Публікації автора:
1. Люшук К.Ю. Психолого-педагогічні аспекти обґрунтування ролі інноваційних технологій у навчанні // Педагогічний пошук: Науково-методичний вісник. – Луцьк, 2004. – № 4 (44). – C.49-52.
2. Люшук К.Ю. Узагальнення ролі інтенсивних освітніх технологій у навчальному процесі медичного коледжу // Проблеми педагогічних технологій: Збірник наукових праць. – Луцьк, 2004. – № 2 (27). – С.125-133.
3. Люшук К.Ю. Використання рефлексивно-інноваційних технологій у навчальному процесі медичного коледжу // Педагогічні науки: Збірник наукових праць. – Суми: СумДПУ ім. Макаренка, 2005.– C. 140-145.
4. Люшук К.Ю. Дослідження ролі інноваційних педагогічних технологій у засвоєнні науково-природничих знань // Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія № 5. Педагогічні науки: реалії та перспективи: Зб. Наукових праць. Випуск 2. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2005. – С. 103 - 108.
5. Люшук К.Ю. Практикум з аналітичної хімії: Методичні рекомендації для проведення практичних занять.- Луцьк: ЛБМК, 2004. - 65 с.
6. Люшук К.Ю. Теоретичні основи аналітичної хімії: Курс лекцій.- Луцьк: ЛБМК, 2004.- 91 с.
7. Люшук К.Ю. Нестандартні заняття з хімії: Посібник для студентів і вчителів. - Луцьк: ЛБМК, 2005.- 67 с.