Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія навчання


Бартків Оксана Степанівна. Дидактичні засади відбору змісту курсу "Педагогіка" у педагогічних училищах : Дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки. — Луцьк, 2003. — 225арк. — Бібліогр.: арк. 175-189.



Анотація до роботи:

Бартків О.С. Дидактичні засади відбору змісту курсу “Педагогіка” у педагогічних училищах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 – теорія навчання. – Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Київ, 2003.

У дисертаційній роботі подаються результати теоретико-експериментального дослідження дидактичних засад відбору змісту курсу “Педагогіка” у педагогічних училищах.

У результаті дослідження обґрунтовано особливості становлення та розвитку професійно-педагогічної підготовки вчителів початкових класів. За допомогою аналізу існуючих підходів до визначення змісту педагогічної підготовки в роботі пропонується новий погляд на його педагогічну сутність. Обґрунтовано особливості відбору і структурування змісту навчального матеріалу з педагогіки. Запропоновано модель освітньо-кваліфікаційної характеристики молодшого спеціаліста, в основу якої покладений уміннєвий аспект підготовки фахівця, врахування вимог якої у відборі змісту педагогічної підготовки є однією з дидактичних засад відбору навчального матеріалу з педагогіки. Розроблено програму з педагогіки розділу “Теорія виховання”, в ході апробації якої доведено, що її реалізація є ефективною умовою вдосконалення змісту педагогічної підготовки студентів в умовах вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації.

На основі результатів дослідно-експериментальної роботи з проблем трансформування змісту курсу "Педагогіка" для студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації встановлено:

1. Напрями, форми, а особливо зміст педагогічної підготовки вчителів початкових класів зумовлюються соціально-економічними, історико-культурними чинниками, загальнонаціональними та світовими традиціями. Творення української професійно-педагогічної системи підготовки вчителів початкової школи тісно вплетене в контекст розвитку загальноєвропейської й світової педагогічної освіти. Охарактеризувавши кількісні і якісні зміни в професійно-педагогічній підготовці вчителів в Україні, ми виділили такі її періоди: перший період (елементарний загальноосвітній, копіювальний – Х–ХVІ ст.) характеризувався загальноосвітнім духовним характером педагогічних знань; другий період (наслідувальний – ХVІ–ХVІІІ ст.) знаменувався новим піднесенням освітнього рівня населення України, орієнтуванням на західні освітні традиції, відродженням і розвитком шкільної справи, започаткованої в Княжу добу; третій період (безпосереднього формування системи професійно-педагогічної підготовки учителів початкових класів – ХІХ ст. – по даний час) – характеризувався розширенням сітки початкових шкіл під впливом економічного розвитку.

2. Зміст професійно-педагогічної освіти не є ізольованим і відособленим явищем від загального змісту освіти. Як видове поняття “зміст професійно-педагогічної освіти” містить у собі ознаки понять "зміст освіти", "зміст професійної освіти". Аналогічно загальній освіті, професійно-педагогічна виявляється в глобальному, етапному і оперативному рівнях. Перший з яких представлений концептуальними ідеями, що домінують у професійній підготовці українського суспільства та моделлю особистості майбутнього вчителя; другий – у навчальних планах; третій – у навчальних програмах. Однак на рівні освітньо-кваліфікаційних характеристик молодшого спеціаліста напряму професійної підготовки “Педагогічна освіта” спостерігається їх відірваність від запитів сучасного українського суспільства, вони не враховують соціально-економічних змін, які відбуваються в Україні, та орієнтацій на міжнародні стандарти.

3. У професійно-педагогічній підготовці майбутнього вчителя особливе місце посідає педагогіка як навчальний предмет. Теоретична узагальненість цієї науки слугує фундаментом для формування особливого професійного світобачення майбутнього вчителя і допомагає у виконанні передбачених освітньо-кваліфікаційною характеристикою функцій та у правильному прийнятті професійних рішень. Зміст педагогіки як навчального предмета має трирівневий вияв: рівень загального теоретичного уявлення (розпочинає своє формування в різноманітних державних документах, освітніх стандартах, доктринах, концепціях); рівень навчального предмета і рівень матеріалу педагогіки.

4. Проведений аналіз програм із педагогіки, що періодично видавалися й доповнювалися, засвідчив, що вони орієнтувалися на політичні зміни в суспільстві. Визначивши особливості нинішньої навчальної програми, тенденції збільшення обсягу змісту програмового матеріалу, еволюційні процеси та здійснивши порівняльний аналіз, ми зробили висновок про відсутність цілеспрямованого і поетапного формування змісту навчального матеріалу в програмах. Програма (1993 р.), відійшовши від державницько-ідеологічних засад, не відшукала стійких методологічних (концептуальних) орієнтирів, що й зумовило у викладі окремих тем повторення або лише часткове змінення постулатів попередньої програми.

5. Структурування навчального матеріалу з педагогіки передбачає, насамперед, його концентрацію на основі провідних концепцій, ідей, закономірностей. Основою для відбору нами змісту педагогіки слугували принципи, що визначали підхід до його конструювання, та критерії як інструментарій визначення конкретного наповнення навчальної інформації. Отже, обґрунтувавши за допомогою контент-аналізу періодичних педагогічних видань пріоритетні напрями розвитку педагогічної науки, вагомість тем із теорії виховання, особливості їх змістового наповнення за допомогою теоретичних досліджень і практики, а також орієнтованість змісту на запити освітньо-кваліфікаційної характеристики, ми змоделювали розділ програми “Теорія виховання”, яка охопила 8 тем, що послідовно і логічно висвітлюють основні положення та ідеї процесу виховання і, на нашу думку, сприятимуть формуванню готовності до виконання професійних функцій і розв’язання типових задач майбутніми вчителями початкових класів. Проаналізувавши результати впровадження альтернативної програми в розділі "Теорія виховання" для студентів педагогічних училищ та здійснивши їх інтерпретацію, ми виявили центральні тенденції одержаних даних, характер їх розсіяності і мінливості (дисперсійний аналіз). Результати, одержані у ході дисперсійного аналізу, підтвердили ефективність експериментальної програми для формування професійно-педагогічних знань і умінь майбутніх учителів початкових класів.

6. За результатами дослідно-експериментальної роботи основними дидактичними засадами, які дають змогу оптимізувати зміст навчального курсу “Педагогіка”, є: відповідність змісту педагогічної підготовки молодшого спеціаліста сучасним вимогам суспільства; кореляційність змісту курсу педагогіки меті і завданням освітньо-кваліфікаційної характеристики; дотримання спеціально розроблених принципів і правил відбору та структурування змісту навчального матеріалу педагогіки; врахування у змісті курсу “Педагогіка” найновіших досягнень розвитку педагогічної науки.

Враховуючи важливість педагогічних знань у професійно-педагогічній підготовці вчителя, подальшого вивчення потребують питання дидактичних засад відбору навчального матеріалу з педагогічних дисциплін, методик вивчення навчальних дисциплін та ін. Потребує окремого вивчення проблема вдосконалення змісту педагогічної підготовки студентів у вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації.

Публікації автора:

1. Бартків О.С., Грицюк Л.К. Роль педагогічних задач у професійній підготовці майбутніх учителів // Проблеми педагогічних технологій /Тематичний збірник наукових праць. Вип. 2.– Луцьк, 1997. – С. 5–11 (84 %).

2. Бартків О.С., Завацька Л.А. З історії професійно-педагогічної підготовки вчителів на теренах України // Психолого-педагогічні основи гуманізації виховання і навчання в школах і вищих навчальних закладах. – Рівне, 2000. – С. 199-206.

3. Бартків О.С. Підготовка вчителя початкових класів в ХІХ ст. // Проблеми педагогічних технологій. – Луцьк: Вежа, 2000.– С. 3-8.

4. Бартків О.С. Підходи до визначення змісту педагогічної освіти //Проблеми педагогічних технологій. – Луцьк, 2001.– № 1. – С. 42-47.

5. Бартків О.С. Глобалістичний та особистісно-зорієнтований підходи до підготовки педагога // Проблеми педагогічних технологій. – Луцьк, 2002.– № 4. – С. 136-140.

6. Бартків О.С. Зміст і структура педагогічної підготовки молодших спеціалістів//Психолого-педагогічні основи гуманізації виховання і навчання в школах і вищих навчальних закладах. – Рівне, 2002. – № 2. – С.185-187.

7. Бартків О.С., Завацька Л.А. Генезис педагогіки як навчальної дисцип-ліни // Психолого-педагогічні основи гуманізації виховання і навчання в шко-лах і вищих навчальних закладах. – Рівне, 2002. – № 2. – С.175-177 (68 %).

8. Бартків О.С. Навчальна програма як відображення змісту педагогічної підготовки вчителя //Соціалізація особистості. –Київ, 2002. –С. 94-100 (86 %).

9. Бартків О.С., Завацька Л.А. Концептуальні підходи до відбору змісту курсу “Педагогіка” у педагогічних училищах //Психолого-педагогічні основи гуманізації виховання і навчання в школах і вищих навчальних закладах.-Рівне, 2003, № 2. – С.429-433 (74 %).

Анотації