Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія навчання


Нечипорук Оксана Володимирівна. Дидактичні засади структурування змісту навчального матеріалу з іноземної мови у процесі навчання учнів 5-7 класів загальноосвітньої школи. : Дис... канд. наук: 13.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Нечипорук О.В. Дидактичні засади структурування змісту навчального матеріалу з іноземної мови у процесі навчання учнів 5-7 класів загальноосвітньої школи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.09 – теорія навчання. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. – Київ, 2008.

У дисертаційній роботі подаються результати теоретико-експериментального дослідження дидактичних засад структурування змісту навчального матеріалу з іноземної мови у процесі навчання учнів 5-7 класів загальноосвітньої школи.

У результаті дослідження обґрунтовані принципи та критерії структурування змісту навчального матеріалу з іноземної мови, відповідно до яких відбір масиву матеріалу сприятиме ефективному та оптимальному засвоєнню учнями знань, формування необхідних умінь та навичок оволодіння ними соціокультурною та соціолінгвістичною компетенціями.

На основі результатів дослідно-експериментальної роботи з проблем трансформування змісту вивчення іноземної мови учнями 5-7 класів загальноосвітньої школи встановлено, що:

  1. Удосконалення змісту і засобів вивчення іноземної мови є пріоритетним завданням на шляху інтеграції України у європейський та світове співтовариство. Дидактичні підходи до викладання іноземних мов містять численні спроби знайти найраціональніший метод навчання молодших підлітків іншомовному слову. Здійснений нами аналіз науково-педагогічної, методичної та психологічної літератури дозволяє стверджувати, що до компонентів структурування змісту навчального матеріалу з іноземної мови належать: урахування принципів, правил відбору змісту навчання, знання особливостей білінгвального навчання, дотримання культурологічного аспекту оволодіння іншомовним матеріалом, а також опора на вікові та психофізіологічні особливості учнів.

  2. Під дидактичними засадами ми розуміли ті основні положення та критерії, відповідно до яких відбір масиву матеріалу з іноземної мови у навчальний предмет сприятиме більш ефективному та оптимальному її засвоєнню. Аналіз навчальних програм, планів, підручників вказує на наявність сталого, стабільного, консервативного структурування змісту навчального матеріалу з іноземної мови, тоді як будь-яка технологія навчання повинна бути динамічною, мобільною, гнучкою, здатною реагувати на швидкі зміни, адаптуватись до вимог учителів, учнів, до практичного життя. Отже, до навчальних програм з іноземної мови учнів 5-7 класів загальноосвітньої школи мають бути внесені оптимальні зміни з метою ефективного засвоєння знань, формування необхідних умінь та навичок оволодіння соціолінгвістичною та соціокультурною компетенціями.

  3. Комунікативний підхід до вивчення іноземної мови запропонований нами, базується на особистісно-діяльнісному підході організації навчально-пізнавальному процесу загальноосвітньої школи. Відбір та структурування навчального матеріалу, використання методів і технологій опанування іншомовним словом, невід’ємно пов’язані в ньому з особистістю учня, його здібностями та іншими індивідуальними й психофізіологічними особливостями, нівелювання яких може спричинити блокування самостійної та творчої діяльності учнів, появу внутрішньої напруги.

  4. Проведений творчий аналіз програм з іноземної мови, що періодично видавались і доповнювались, засвідчив, що вони не орієнтувались на оволодіння комунікативною та соціолінгвістичною компетенціями. Саме ця обставина спонукала нас модернізувати фрагмент програми з іноземної мови, доповнивши її матеріалом соціокультурної спрямованості.

Структурування навчального матеріалу з іноземної мови передбачає його концентрацію навколо гуманістичного та демократичного характеру освіти, зорієнтованості на світові досягнення. Факти проведеної нами експертної оцінки та аналіз теоретичних наукових підходів щодо пріоритетних вимог структурування змісту навчального матеріалу дозволили визначити основні принципи відбору навчального матеріалу до альтернативної програми з іноземної мови, серед яких: комунікативна спрямованість навчання, його усвідомлення; розвиток позитивного ставлення та інтересу до процесу навчання іншомовного мовлення; взаємозв’язок навчання та видів мовленнєвої діяльності; ситуативність і тематична організація навчального матеріалу; врахування особливостей рідної мови, вікових та психофізіологічних особливостей учнів.

Проаналізувавши використання розробленої альтернативної програми з іноземної мови для учнів 5-7 класів, а також здійснивши аналіз та інтерпретацію одержаних результатів, ми виявили основні тенденції експериментальних даних, характер їх змінності (дисперсійний аналіз), який підтвердив, що організація пізнавальної діяльності учнів загальноосвітніх шкіл за розробленою нами експериментальною програмою є більш ефективною.

Враховуючи важливість вивчення іноземної мови для професійної підготовки учнів загальноосвітніх шкіл, їх соціалізації у будь-якому соціальному середовищі ми маємо всі підстави для твердження, що потребують подальшого вивчення питання дидактичних засад структурування змісту навчального матеріалу з іноземної мови не лише в середній ланці освіти, а й у вищих навчальних закладах, що у свою чергу, сприятиме підготовці конкурентно спроможних фахівців у різних галузях діяльності.

Публікації автора:

  1. Нечипорук О.В. Лінгвокраїнознавчі аспекти у вивченні іноземної мови на початковому етапі. // Мова і культура. Зб. наук. праць. – К.: Видавничий дім Д. Бураго, - 1999. - Вип. 2. - Т. 2. - С. 349-356.

  2. Нечипорук О.В. Особливості формування культури мовного спілкування у студентів-менеджерів. // Проблеми педагогічних технологій. Зб. наук. праць. - Луцьк: Волинський Академічний Дім. - 2000. - № 2. - С. 76-80.

  3. Нечипорук О.В. Гуманізація навчально-виховного процесу: культурологічний підхід у методиці викладання іноземної мови // Проблеми педагогічних технологій. Зб. наук. праць. - Луцьк: Волинський Академічний Дім. - 2000. - № 3. - С. 95-99.

  4. Нечипорук О.В. Виховний потенціал іноземної мови у становленні та розвитку особистості. // Мова і культура. Зб. наук. праць. – К.: Видавничий дім Д. Бураго, - 2002. - С. 193-197.

  5. Нечипорук О.В. Врахування вікових особливостей молодших підлітків у процесі вивчення іноземної мови // Проблеми педагогічних технологій. Зб. наук. праць. - Луцьк: Волинський Академічний Дім. - 2004. - № 3-4. - С. 214-221.

  6. Нечипорук О.В. Мовнокультурний розвиток та моральне становлення особистості у процесі вивчення іноземної мови. Міжнародна науково-практична конференція „Актуальні проблеми перекладознавства та іноземної філології” // Філологічні студії. Зб. наук. праць. - Луцьк: Волинський Академічний Дім. - 2004. - № 3 (27). - С. 88-92.

  7. Нечипорук О.В., Завацька Л.А. Виховання толерантності молодшого підлітка на уроках іноземної мови // Проблеми педагогічних технологій. Зб. наук. праць. - Луцьк: Волинський Академічний Дім. - 2005. - С. 283-288.

  8. Нечипорук О.В., Завацька Л.А. Моральне виховання учнів 5-7 класів у процесі викладання іноземної мови // Проблеми педагогічних технологій. Зб. наук. праць. - Луцьк.: Волинський Академічний Дім. - 2007. Вип. 1-4 (34-37). - С. 131-140.

9. Збірник віршів та римівок (навчально-методичний посібник) на допомогу вчителю іноземної мови) схвалений комісією з іноземних мов Науково-методичної Ради МОН України до використання у навчально- виховному процесі загальноосвітньої школи. / Укладач Нечипорук О.В. Луцьк: МП "ЦБС", 2000. (перевиданий 2006 р.). - 164 с.

10. Англійські загадки (на допомогу вчителю іноземної мови) / Укладач Нечипорук О.В. Луцьк: МП "ЦБС", 1999. (перевиданий 2006 р.). - 122 с.

11. English grammar in proverbs and sayings (навчально-методична розробка) на допомогу вчителю іноземної мови) / Укладач Нечипорук О.В. Луцьк: МП "ЦБС", 2005. - 30 с.