Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія навчання


Губачов Олександр Ілліч. Дидактичні умови індивідуалізації допрофільної підготовки учнів основної школи : Дис... канд. наук: 13.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Губачов О. І. Дидактичні умови індивідуалізації допрофільної підготовки учнів основної школи. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук

за спеціальністю 13.00.09 – теорія навчання. Інститут педагогіки АПН України, Київ, 2009.

У дисертації здійснено теоретичний аналіз проблеми індивідуалізації навчання та стан організації допрофільної підготовки учнів основної школи загальноосвітнього навчального закладу, запропоновано дидактичну модель індивідуалізації допрофільної підготовки учнів основної школи.

Визначено дидактичні умови індивідуалізації допрофільної підготовки учнів основної школи: запровадження діагностики індивідуальних ознак особистості учнів і забезпечення психолого-педагогічного супроводу її розвитку; формування бази варіативного компонента змісту навчання (напрями допрофільної підготовки; курси за індивідуальним вибором) та забезпечення її надлишкової кількості; самостійний індивідуальний вибір учнем змісту навчальної діяльності (спецкурси у межах напрямів допрофільної підготовки, курси за індивідуальним вибором); формування і поетапний розвиток особистісних профільно орієнтованих інтересів учнів; організація навчального процесу як цілісного педагогічного простору для забезпечення максимально повної реалізації індивідуальних рис особистості.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове розв’язування проблеми допрофільної підготовки учнів основної школи шляхом створення дидактичних умов її індивідуалізації. Здобуті результати засвідчують виконання завдань і досягнення мети дослідження. Це дає підстави для таких висновків:

1. Теоретичний аналіз проблеми індивідуалізації навчання і організації допрофільної підготовки учнів основної школи у наукових джерелах та узагальнення шкільної освітньої практики свідчать, що диференціація навчання зумовлює інтенсифікацію допрофільної підготовки і передбачає: організацію навчально-виховного процесу на принципах пізнавання і самопізнавання індивідуальних ознак особистості учня; формування в учнів потреби розвитку особистості й необхідності соціального та психологічного супроводу; потреби у професійному самовизначенні; формування знань про зміст профільної та професійної діяльності; запровадження різноманітних форм організації навчання (урок-діалог, урок-екскурсія, урок-гра, урок-проект, урок-конференція, факультативи, гуртки, секції, студії, екскурсії) та форм навчальної

діяльності (фронтальні, групові, індивідуальні); закріплення теоретичних знань проходженням навчальної практики; створення багатогалузевої навчальної діяльності, виробничої та науково-дослідної діяльності на перетині загальноосвітньої школи та вищого навчального закладу як умови формування пізнавальних інтересів учнів основної школи; забезпечення умови самостійного вибору учнем навчальної діяльності у межах предметно варіативної частини змісту навчання; інтенсивність профорієнтаційної діяльності; високий рівень матеріально-технічного забезпечення навчально-виховного процесу для реалізації політехнічного принципу у допрофільній підготовці; креативність психолого-педагогічного і методичного супроводу учня в основній школі для виявлення і формування пізнавальних інтересів.

2. Дослідження особливостей індивідуалізації допрофільної підготовки уможливило визначення таких дидактичних умов індивідуалізації допрофільної підготовки учнів основної школи: діагностика індивідуальних ознак особистості учнів та забезпечення психолого-педагогічного супроводу її розвитку; формування бази варіативного компонента змісту навчання (напрями допрофільної підготовки: «людина природа», «людина людина», «людина техніка», «людина знакова система», «людина художній образ»; курси за індивідуальним вибором: факультативи, гуртки, студії, секції) та забезпечення її надлишкової кількості для гарантування широти вибору; самостійний індивідуальний вибір учнем змісту навчальної діяльності (спецкурси у межах напрямів допрофільної підготовки, курси за індивідуальним вибором); формування і поетапний розвиток особистісних профільно орієнтованих інтересів учнів; організація навчального процесу як цілісного педагогічного простору для забезпечення максимально повної реалізації індивідуальних рис особистості.

3. Розроблено й апробовано структурно-функціональну модель

індивідуалізації допрофільної підготовки учнів основної школи, побудованої з таких дидактичних складових: діагностика індивідуальних особливостей учнів (мотиви, інтереси, нахили, здібності, настанови тощо); психолого-педагогічний супровід розвитку особистості учня (учителі, класні керівники, шкільний психолог, тьютери та ін.); зміст допрофільного навчання (варіативна складова); курс «Людина – світ»; напрями допрофільної підготовки: «людина природа», «людина людина», «людина техніка», «людина знакова система», «людина художній образ», а також курси за індивідуальним вибором факультативи, гуртки, студії, секції; етапи допрофільної підготовки (пропедевтичний – 5-й клас, розвідувальний – 67-й класи, завершальний – 89-й класи); еволюція особистісних навчальних інтересів (від аморфних нестійких до широких і стрижневих). Використання моделі забезпечує: 1) діагностику індивідуальних психологічних ознак особистості; 2) розширення і поглиблення знань, умінь і навичок як способів діяльності в межах обраного напряму допрофільної підготовки та курсів за індивідуальним вибором; 3) емоційне задоволення, що активізує пізнавальні процеси і стимулює творчість особистості; 4) адаптацію учнів основної школи до навчально-виховного процесу та коригування профільно орієнтованої навчальної діяльності; 5) формування способів пізнавання у межах обраної профільної діяльності; 6) прискорений розвиток і формування особистісних профільно орієнтованих навчальних мотивів, інтересів, здібностей, нахилів тощо; 7) органічне поєднання інваріантної та варіативної складових змісту допрофільного навчання; 8) створення особистісно орієнтованого педагогічного освітнього середовища; 9) профільне і професійне самовизначення і самореалізацію особистості; 10) моделювання і прогнозування навчальної і дальшої професійноорієнтованої діяльності учнів.

4. Експериментальна перевірка ефективності реалізації дидактичних умов індивідуалізації допрофільної підготовки учнів основної школи дала змогу з’ясувати, що динаміка, стійкість і особливості навчальних профільно орієнтованих мотивів забезпечують самостійність особистісного вибору учнем змісту дальшого профільного навчання та професійної діяльності й побудови індивідуальної освітньої траєкторії; динаміка розвитку навчальних профільно орієнтованих інтересів учнів має прискорену специфіку, що дає змогу сформувати стійкі широкі й стрижневі інтереси до 78-го класів (експериментальні класи), у контрольних до 9-го класу; пріоритети профільно орієнтованого самовизначення учнів спрямовані, головним чином, на подальшу профільну перспективу в старшій школі й вибір майбутньої професійної діяльності; в експериментальних класах констатується зростання частки учнів високого і творчого рівнів самостійності навчальної діяльності; підвищуються показники активності пізнавальної діяльності учнів експериментальних класів (відповіді під час бесіди, самостійні висновки, висування версій, виконання рисунків, рефератів, аналіз змісту підручника, обґрунтованість відповідей, складання плану відповідей, доповнення відповідей, формування додаткового запитання) та зростання рівня успішності навчання порівняно з контрольними класами.

5. Розроблено і запроваджено методичні рекомендації для керівників середніх загальноосвітніх навчальних закладів щодо організації навчального процесу в основній школі на профільних засадах. Методичні вказівки містять методику організації навчально-виховного процесу на засадах індивідуалізації допрофільного навчання і спираються на Концепцію профільного навчання в старшій школі. Розроблено і запроваджено навчальну програму курсу «Людина–

світ» для учнів 5-го класу, положення про тьютерське забезпечення допрофільної підготовки учнів основної школи, положення про психологічне забезпечення допрофільної підготовки учнів основної школи, положення про реалізацію технології вибору змісту профільно орієнтованої навчальної діяльності в основній школі, модель випускника основної школи на засадах індивідуалізації допрофільної підготовки та її дидактичне забезпечення.

Проведене дослідження не вичерпує усіх аспектів проблеми індивідуалізації допрофільної підготовки. Подальшого вивчення потребує питання підготовки вчителя до індивідуалізації роботи з учнями на всіх ланках загальноосвітньої школи.