Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія навчання


Шудзіховська Ірина Федорівна. Дидактичні умови формування пізнавального інтересу учнів гімназії в процесі вивчення предметів гуманітарного циклу. : Дис... канд. наук: 13.00.09 - 2006.



Анотація до роботи:

Шудзіховська І.Ф. Дидактичні умови формування пізнавального інтересу учнів гімназії в процесі вивчення предметів гуманітарного циклу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 – „Теорія навчання”. – Волинський державний університет ім. Лесі Українки, Луцьк, 2006.

Дисертаційне дослідження присвячено розкриттю проблеми формування пізнавальних інтересів гімназиста в процесі вивчення предметів гуманітарного циклу. Здійснено ретроспективний аналіз понять “педагогічна технологія”, „пізнавальний інтерес”, „таксономія”, „творча особистість”; систематизовано сучасні наукові позиції щодо категорії “формування пізнавального інтересу особистості учня”. Виявлено зміст, форми та методи навчально-пізнавальної діяльності гімназистів залежно від закономірностей їх вікового розвитку; теоретично обґрунтовано науково-методичні та організаційно-технологічні умови формування пізнавального інтересу особистості гімназиста в процесі вивчення предметів гуманітарного циклу. Доведено, що підвищенню ефективності формування пізнавального інтересу особистості гімназиста у навчально-пізнавальній діяльності сприяє впровадження експериментальної моделі, в якій враховано концептуальні ідеї організації навчально-виховного процесу гімназії на засадах творчої діяльності.

  1. Проблема формування пізнавальних інтересів учнів гімназії є однією з актуальних проблем у педагогічній теорії і практиці. Історико-філософський аналіз літератури дозволяє зробити узагальнення, що пізнавальні інтереси характеризуються динамічними взаємозв’язками методологічного, теоретичного, науково-педагогічного та організаційно-технологічного аспектів організації навчально-пізнавального процесу в закладах освіти. Проведене дослідження показало: формування в особистості пізнавального інтересу у процесі вивчення гуманітарних дисциплін не може обмежуватися тільки навчальною діяльністю, воно повинно продовжуватися в процесі самостійної роботи учня гімназії, яка є важливою передумовою всебічного розвитку особистості гімназиста.

  2. У процесі дослідження виявили, що пізнавальний інтерес притаманний усім компонентам навчально-пізнавальної діяльності, перебіг якої охоплює чотири етапи: сприйняття і розуміння отримання інформації; осмислення та запам’ятовування; застосування; контроль і самоконтроль. Крім цього з’ясовано, що досліджуваний феномен забезпечує науковість, повноту, варіативність, широту, природність та цілісність реалізації дидактичних умов при вивченні предметів гуманітарного циклу.

3. Доведено, що пізнавальний інтерес – це інтегральна властивість особистості, яка характеризує її емоційну, інтелектуальну і вольову сфери. За результатами нашого дослідження для реалізації творчого потенціалу учнів гімназії ефективним є використання технологічного підходу, що розкриває модульно-дидактичний аспект навчально-пізнавальної діяльності, пошукового та дослідницького підходів у самостійній практичній діяльності, тісне поєднання навчальної роботи та позанавчальної діяльності у школі-гімназії при вивченні предметів гуманітарного циклу.

  1. У ході дослідження переконалися, що методика ефективного формування пізнавальних інтересів учнів гімназії у реалізації технології навчально-пізнавальної діяльності має ряд етапів: а) підготовка учнів, яка забезпечує певний запас знань і вмінь, мовних пізнавальних засобів, необхідних для виховання інтересів учнів гімназії; б) створення позитивного емоційного ставлення до предметів гуманітарного циклу і до діяльності, яке є необхідною передумовою формування пізнавального інтересу; в) організація творчої діяльності, яка пробуджує в учнів гімназії пізнавальні запити, та її активізація у процесі самостійної пізнавальної діяльності з метою подальшого розвитку творчого мислення; г) систематична пошукова діяльність учителя, використання доцільних форм і методів технологій навчання з метою розвитку в учнів стійкого пізнавального інтересу у процесі вивчення предметів гуманітарного циклу.

  2. Ми встановили, що методичне обґрунтування системи організаційно-дидактичних умов формування пізнавальних інтересів учнів гімназії включає в себе: врахування світу творчих захоплень і вікового складу учнів; зміну вражень за рахунок різноманітних прийомів; емоційно-інтелектуальне нагнітання; створення ситуації раптовості, новизни, романтичності; наявність елементу колективної творчості у процесі вивчення гуманітарних дисциплін, що впливає на розвиток інтелектуальних можливостей особистості, сприяє ефективному засвоєнню гуманістичних знань.

  3. Теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено необхідність і важливість удосконалення форм, методів і прийомів технології формування пізнавальних інтересів учнів. Доведено, що важливе значення мають теоретична, практична, літературна і суспільно корисна форми роботи, які впливають на розвиток логічного мислення. Активізація пізнавальної діяльності учнів гімназії здійснюється методами проблемного викладання, частково-пошуковим, дослідницьким, які впливають на розвиток розумових здібностей під час вивчення предметів гуманітарного циклу.

  4. З’ясовано, що формування пізнавальних інтересів є більш ефективним, якщо: організується різноманітна творча діяльність, види якої систематично чергуються; знання засвоюються на індуктивно-практичній основі з поступовим залученням елементів дедуктивних міркувань; максимально використовується принцип наочності; реалізуються міжпредметні зв’язки у процесі вивчення предметів гуманітарного циклу. У дослідженні виявлено рівні прояву інтересів учнів у пізнавальній діяльності в їх динамічній системі: споглядальний, споглядально-дійовий, пізнавальний, пізнавально-творчий, теоретичний і теоретично-творчий. Також визначено критерії рівнів сформованості пізнавальних інтересів учнів, показники яких розкривають комплексні досягнення в процесі вивчення предметів гуманітарного циклу: позитивний розвиток потреб і мотивів у діяльності учня, розвиток інтелекту, цілісне і світоглядне сприйняття оточуючого світу, активна комунікативна діяльність.

  5. Проведений педагогічний експеримент виявив закономірності розвитку в учнів гімназії пізнавальних інтересів за основними методико-педагогічними критеріями, довів обґрунтованість розробленої методики, яка ефективніша за традиційне навчання.

Разом з тим наше дослідження не розкриває усіх аспектів проблеми розвитку пізнавального інтересу особистості школярів. Потребують подальшого вивчення проблеми його формування в інших видах пізнавальної діяльності особистості гімназиста та проблема підготовки майбутніх педагогів до управління навчально-пізнавальною діяльністю учнів гімназії.

Публікації автора:

  1. Шудзіховська І.Ф., Радченко М.А. Роль таксономії у розвитку пізнавальних інтересів //Проблеми педагогічних технологій. – Луцьк, 2004. – № 1, С.210-215.

  2. Шудзіховська І.Ф. Роль української етнопедагогіки у розвитку пізнавальних інтересів особистості //Проблеми педагогічних технологій. – Луцьк, 2004. – №3-4. – С.236-241.

  3. Шудзіховська І.Ф .Формування в учнів гімназії пізнавального інтересу гуманістичного спрямування. //Педагогіка вищої і середньої школи: зб. наукових праць /гол. ред. Буряк В.К. – Кривий Ріг: КДПУ, 2005. – Вип. 11. – С.459-472.

  4. Шудзіховська І.Ф. Використання педагогічних технологій у навчальній діяльності учнів гімназії //Вісник Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченко. – Луганськ, 2005. – № 11. – С.196-203.