Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Тополя Лариса Василівна. Дидактичні ігри під час вивчення алгебри та геометрії в 7-9-х класах: дисертація канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун- т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Тополя Л.В. Дидактичні ігри під час вивчення алгебри та геометрії в 7-9-х класах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання математики. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова. Київ, 2003.

У дисертації запропоновано науково-обґрунтовану методику проведення дидактичних ігор на уроках алгебри та геометрії в 7-9-х класах. Роботу виконано з урахуванням системи психолого-педагогічних закономірностей навчання. У дослідженні розв’язано завдання створення, організації та проведення дидактичних ігор на уроках алгебри та геометрії в 7-9-х класах на різних етапах навчально-виховного процесу з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей підлітків.

  1. В умовах перебудови суспільства та всіх його сфер виникає необхідність перебудови навчально-виховного процесу в школі. Рівень навченості, розвитку, вихованості та пристосованості підлітків 7-9-х класів до суспільних умов можна суттєво підвищити, якщо на уроках математики поєднати їх навчальну діяльність з ігровою. Таке поєднання забезпечує задоволення головних вікових потреб підлітків у спілкуванні з однолітками та самоутвердженні і тому сприяє підвищенню рівня успішності у навчанні.

  2. Найважливішими умовами організації ігрової діяльності на уроках математики учнів 7-9-х класів з метою покращення якості та успішності навчання, виховання та розвитку підлітків є вибір доцільної дидактичної гри, дотримання вимог до змісту та проведення дидактичних ігор, визначення місця і ролі їх у в системі інших видів навчально-пізнавальної діяльності підлітків, вибір доцільних способів керівництва грою.

Проведені експериментальні контрольні роботи, статистичне опрацювання результатів дослідження, реальне впровадження розроблених компонентів методичної системи використання дидактичних ігор на уроках алгебри та геометрії в 7-9-х класах і перевірка висунутої гіпотези показали, що знання учнів з алгебри та геометрії експериментальних класів значно вищі, ніж учнів контрольних класів, а інтерес до вивчення математики в учнів контрольних класів підвищився у порівнянні з тим, що був на початку проведення експерименту.

У подальшому експериментальному навчанні, що стосується використання дидактичних ігор на уроках алгебри та геометрії в 7-9-х класах, слід приділити увагу підготовці студентів педагогічних навчальних закладів до здійснення такого навчання, а також дослідити можливості проведення дидактичних ігор під час навчання учнів старшої школи та студентів педагогічних спеціальностей.

Публікації автора:

  1. Тополя Л.В. Проблемна ситуація як засіб активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів при навчанні математики // Евристика та дидактика точних наук. – Міжнародний збірник наукових робіт. – Вип. 9. – Донецьк: ТЕАН, 1998. – С.10 –15.

  2. Тополя Л.В. Еволюція поняття “Педагогічні технології” // Дидактика математики: проблеми і дослідження. – Міжнародний збірник наукових робіт. – Донецьк: ТЕАН, 1999.–Вип. 1(11).– С.37-41.

  3. Тополя Л.В. Організація активного навчання в процесі колективної навчальної роботи на уроках математики // Наукові записки: Збірник наукових статей. – К.: НПУ, 2000. – С.150 – 154.

  4. Тополя Л.В. Дидактичні ігри, їх види, цільове призначення і функції в навчальному процесі // Дидактика математики: проблеми і дослідження. – Міжнародний збірник наукових робіт. – Донецьк: ТЕАН, 2001. – Вип. 16. – С.167 – 173.

  5. Тополя Л.В. Використання комп’ютерних програм під час проведення дидактичних ігор на уроках математики // Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2001. – Вип. 4. – С.106 – 113.

  6. Тополя Л.В. Формування вмінь і навичок засобами дидактичних ігор на уроках математики // Наукові записки: Збірник наукових статей. – К.: НПУ, 2002. – Вип. – С. 137 – 142.

  7. Тополя Л.В. Математичні відкриття у процесі дидактичних ігор з комп’ютерною підтримкою // Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць.– К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2002.– Вип.5. – С. 110 – 118.

  8. Тополя Л.В. Тематичне планування з геометрії // Математика в школі. – № 1. – 2001. – С.22 – 25.

  9. Тополя Л.В. Тематичне планування з геометрії // Математика в школі. – №2. – 2001. –С.29 – 31.

  10. Тополя Л.В. Ігрові технології як фактор активізації навчально-пізнавальної діяльності підлітків // Всеукраїнська науково-практична конференція “Сучасний стан і перспективи шкільних курсів математики та інформатики у зв’язку з реформуванням у галузі освіти”: Тези доповідей. – Дрогобич: Дрогобицький педагогічний університет ім. І. Франка, 2000. – С. 59 – 62.

  1. Тополя Л.В. Методичні вимоги до проведення дидактичних ігор на уроках математики // М.В Остроградський – видатний математик, механік і педагог: Матеріали міжнародної конференції, присвяченої 200-річчю з дня народження М.В.Остроградського. – Полтава: Полтавський державний педагогічний університет ім. В.Г.Короленка, 2001. – С. 158 – 159.