Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Чалий Іван Григорович. Довірче управління майном в системі житлового будівництва : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Чалий І.Г. «Довірче управління майном в системі житлового будівництва». – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка будівництва). – Харківська національна академія міського господарства, Харків, 2009.

У дисертації на базі концептуально-методичного узагальнення управління майном в житловому будівництві розроблено концептуальні засади інформаційно-аналітичного забезпечення довірчого управління майном в системі житлового будівництва, проаналізовано існуючі схеми інвестування в нерухомість на ринку первинного житла, запропоновано алгоритм проектування інтегрального рейтингу надійності забудовника при застосуванні механізмів довірчого управління, систематизовано фінансові показники оцінки управителів ФФБ (ФОН), удосконалено інформаційно-аналітичне забезпечення учасників схем довірчого управління майном в житловому будівництві.

В дисертаційній роботі вирішено важливе науково-практичне завдання теоретико-методичного обґрунтування та розробки практичних рекомендацій щодо інформаційно-аналітичного забезпечення довірчого управління майном в системі житлового будівництва. У ході проведення дослідження отримано такі теоретичні і практичні результати:

1. На основі систематизації поглядів українських та закордонних правників на історичні витоки трасту та розгляду розвитку управительських відносин в Україні проаналізовано зв'язок сучасного законодавчого втілення інституту довірчого управління з його зарубіжними першоджерелами та національними нормативними традиціями. Зазначена систематизація дає підстави для висновку про те, що інститут довірчого управління, запроваджений в національну правову систему, не є досконалим, та наразі може характеризуватися як доволі суперечливе явище.

Рис. 2 - Стратегічна карта ключових показників оцінки і моніторингу забудовника – учасника ФФБ проекту

Рис. 3 - Модель інформаційно-аналітичної системи ключових показників оцінки діяльності учасників схем довірчого управління

2. Проведена систематизація підходів до визначення категорії «довірче управління» дозволила визначити її основні риси і ознаки, серед яких основною є можливість встановлення права довірчої власності, котра принципово відрізняє правову категорію довірчого управління від близьких понять оперативного управління та права господарського відання.

3. У роботі ідентифіковано проблеми, що виникають при використанні схеми довірчого управління коштами за допомогою таких цінних паперів пайового типу, як сертифікати фонду операцій з нерухомістю (ФОН), до яких слід віднести: необхідність вибору належного механізму розрахунку чистих активів ФОН і визначення розміру винагороди управителя. Діяльність управителів ФОН ще не набула в Україні широкого масштабу, що в умовах світової фінансової кризи зумовлено нерозвиненістю вітчизняного фондового ринку; падінням цін на житлову нерухомість, яка є основним об’єктом інвестування ФОН; недовершеністю нормативно-правового регулювання системи роботи емітентів – управителів ФОН.

4. Проведений аналіз динаміки інвестування в основний капітал , та зокрема в житлове будівництво виявив незначне поліпшення житлових умов громадян, порівняно з початком 90-х років двадцятого сторіччя; вкрай неоднорідний розподіл фінансової потужності інвесторів за регіональною ознакою; та зниження обсягів виконання будівельно-монтажних робіт, що розпочалося 2008 року.

5. У результаті проведеного дослідження особливостей управління майном в сфері житлового будівництва з визначенням прав і обов’язків учасників системи функціонування ФФБ (ФОН) систематизовано проблеми існуючої нормативно-правової неврегульованості процесів створення фінансово-кредитних механізмів в житловому будівництві, а саме узагальнено підходи до визначення дозвільних властивостей категорії «забудовник»; систематизовано проблеми договірних стосунків між забудовником і управителем; визначено індикатори «цільового використання» у договорі між забудовником та управителем; досліджено природній конфлікт інтересів щодо визначення ризиків реалізації проекту, що виникає під час укладання договорів між забудовниками та управителями.

6. Інформаційно-аналітичне забезпечення учасників схем довірчого управління майном в житловому будівництві характеризується існуванням комплексних інформаційних потоків, що впливають на прийняття управлінських рішень забудовниками, управителями та довірителями. Оптимізація цих потоків з одночасним підсиленням їхньої аналітичної складової дозволяє підвищити прозорість інвестування та ефективність будівництва.

7. Надійність забудовника – учасника схем довірчого управління майном розглядається як важливий показник сформованого інформаційно-аналітичного забезпечення механізмів довірчого управління. Згідно з проведеним експертним аналізом найбільш впливовими компонентами інтегрального показника надійності забудовника є фінансовий потенціал забудовника, прозорість діяльності забудовника, бізнес-репутація забудовника, бізнес – досвід забудовника.

8. В дисертації систематизовано фінансові показники оцінки управителів ФФБ (ФОН), які встановлені, як на рівні Закону про управління майном в будівництві, так і на підзаконному рівні, що формується нормативною базою державного органу, який покликаний здійснювати контроль та регулювання діяльності фінансових установ - Державної комісії з регулювання ринку фінансових послуг.

9. Удосконалено стратегічне управління процесом залучення інвестицій забудовником із використанням коштів ФФБ шляхом розробки та графічного представлення стратегічної карти ключових показників оцінки стратегічних рішень забудовником, що дозволяє цілеспрямовано конкретизувати вимоги інвесторів-довірителів за найбільш впливовими за розрахунками автора чинниками інтегрального показника надійності забудовника та координувати ресурси забудовника для використання потенціалу ФФБ для додаткового залучення інвесторів.

10. Ефективність застосування схем довірчого управління майном в системі житлового будівництва залежить від якісного інформаційно-аналітичного забезпечення їх учасників та ідентифікації ключових показників для оцінювання альтернатив при виборі механізму фінансування будівництва об’єкту. В роботі обґрунтовано та розроблено модель інформаційно-аналітичної системи ключових показників оцінки діяльності учасників схем довірчого управління з визначенням виражених у структурному вигляді інформаційних потоків, що характеризують циркуляцію запропонованих автором ключових показників оцінки діяльності учасників схем довірчого управління в житловому будівництві. Застосування запропонованої моделі дозволяє комплексно оцінити параметри діяльності всіх учасників системи довірчого управління коштами в будівництві житла.

Публікації автора:

Монографії

  1. Чалий І.Г. Довірче управління коштами в системі фінансування будівництва / Чалий Іван Григорович. - 2-ге вид., перероб. і доп. – Х.: Фактор, 2008. – 480 с.

  2. Чалий І.Г. Будівельний облік для профі: секрети майстерності / Чалий Іван Григорович. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Х.: Фактор, 2009. – 464 с.

Статті у фахових виданнях:

  1. Чалий І.Г. Накладні витрати підприємств: проблеми ідентифікації та галузева специфіка / І.Г.Чалий, Т.В.Момот // Стратегія економічного розвитку України: зб. наукових праць. – К.: КНЕУ, 2001. - №7. – С. 426–432. (Особистий внесок: визначено проблеми ідентифікації прямих і непрямих витрат підприємств будівельної галузі).

  2. Чалий І.Г. Суттєвість та вартість інформації – український формат та зарубіжний досвід / І.Г.Чалий, Т.В. Момот // Бухгалтерський облік і аудит. – 2002. - №11. – С. 29-32. (Особистий внесок: проаналізовано західну практику фінансової звітності підприємств, визначено шляхи її адаптації в діяльність будівельних підприємств).

  3. Чалий І.Г. Інститути довірчого управління: дослідження юридичної природи та історії становлення / І.Г.Чалий // Ученые записки Крымского инженерно-педагогического университета. Экономические науки: научно-технический сборник. Выпуск 10. - Симферополь: НИЦ КИПУ, 2007. - С.319 – 321.

  4. Чалий І.Г. Довірче управління: від часів соціалізму до нової доби / І.Г.Чалий // Університетські наукові записки: зб. наукових праць. – Хмельницький: ХУУП,

2007. - №2(22). – С.205-211.

  1. Чалый И.Г. Платежеспособность доверительных управляющих: адекватность лицензионных требований / И.Г.Чалый, Т.В.Момот // Бизнес-информ. - 2007. - №12(1). – С.34-38. (Особистий внесок – систематизовано ліцензійні вимоги до управителів – учасників довірчих схем інвестування житлового будівництва).

  2. Чалий І.Г. Проблеми інвестування житлового будівництва з використанням довірчих цінних паперів / Н.І.Гордієнко, І.Г.Чалий // Культура народов Причерноморья. - 2007. - №117. – С.23-27. (Особистий внесок – на базі вивчення світової практики ідентифіковано і систематизовано проблеми інвестування житлового будівництва із застосуванням схем довірчого управління).

  3. Чалий І.Г. Формування системи ключових показників оцінки діяльності учасників схем довірчого управління майном в системі житлового будівництва / І.Г.Чалий // Ученые записки Крымского инженерно-педагогического университета. Экономические науки: научно-технический сборник. Выпуск 17. - Симферополь: НИЦ КИПУ, 2009. - С.183 – 188.

Статті в інших виданнях:

  1. Чалый И.Г. Как интерпретировать в бухучете сертификаты ФОН / И.Г.Чалый // Бухгалтер. – 2004. - №37(277).- С.49-50.

  2. Чалый И.Г. Проблемы фондов финансирования строительства / И.Г.Чалый // Бухгалтер. – 2006. - №31(367).- С.40-44.

  3. Чалый И.Г. Управляющий ФФС: новые лицензионные условия / И.Г.Чалый // Строительный учет. – 2007. - №8(8).- С.17-21.

  4. Чалый И.Г. Нюансы и последствия расторжения доверителем договора с управляющим фонда финансирования строительства / И.Г.Чалый // Бухгалтер. – 2007. - №13(397).- С.44-47.

  5. Чалый И.Г. Как управлять собственными средствами в строительстве / И.Г.Чалый // Налоги и бухгалтерский учет. – 2007. - №71(1046).- С.19-30.

  6. Чалый И.Г. Вознаграждение управляющего ФФС / И.Г.Чалый // Строительный учет. – 2008. - №2(13).- С.22-25.

  7. Чалый И.Г. ФФС финансирование: обычная схема – нетрадиционное налогообложение / И.Г.Чалый // Строительная деятельность: земля, инвестиции, учет. – 2008. - №4.- С.25-30.

  8. Чалый И.Г. Управляющие ФФС и ФОН: изменение правил бухучета 2008 / И.Г.Чалый // Строительная бухгалтерия. – 2008. - №1.- С.9-12.

  9. Чалый И.Г. Жилищное строительство: выбор источников финансирования / И.Г.Чалый // Строительная бухгалтерия. – 2009. - №4.- С.17-20.

Матеріали конференцій:

  1. I. Chalyi Ukrainian Enterprise: New Accounting – New Approaches to Analyses / Т. Мomot, І. Chalyi // Business and Economic Development in Central and Eastern Europe: Implication For Economic Integration Into Wider Europe: The Book of Conference Proceedings of the Eight Annual International Conference (September 7-9, 2000). - Brno, Czech Republic, 2000. - P. 329-339. (Особистий внесок: систематизовано проблеми фінансової звітності українських підприємств).

  2. Чалий І.Г. Проблеми аудиту будівельних підприємств / І.Г.Чалий, Т.В.Момот // Теорія і практика незалежного аудиту в Україні: тези доповідей на всеукраїнській науково-практичній конференції (25-26 жовтня). – К.:ПП «Рута», 2001. – С.65-67. (Особистий внесок: визначено особливості проведення аудиту підприємств будівельної галузі).

  3. Чалий І.Г. Корпоративна стратегія та прийняття альтернативних облікових рішень: можливості будівельної галузі / Т.В.Момот, І.Г.Чалий // Тезисы докладов ХХХІ научно-технической конференции преподавателей, аспирантов и сотрудников Харьковской государственной академии городского хазяйства (22 мая 2002). - Х.: ХНАМГ, 2002. – С. 32-33. (Особистий внесок: визначено вплив альтернативних облікових рішень на функціонування будівельних підприємств).

  4. Чалий І.Г. Оцінка фінансового стану та стійкості функціонування акціонерних товариств (на прикладі акціонерних товариств Харківського регіону) / Т.В.Момот, І.Г.Чалий, Хрінова О.О.// Науковий потенціал світу 2004: зб. наук. праць за матеріалами першої міжнародної науково-практичної конференції (1-15 листопада 2004). - Том 21. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.16-22. (Особистий внесок: зроблено висновки щодо стійкості функціонування АТ будівельної галузі за різними фазами виробничо-комерційного циклу).

  5. Чалий І.Г. Проблеми балансового відображення активів в обліку управителів фондів фінансування будівництва / І.Г.Чалий // Соціально-економічні реформи в контексті інтеграційного вибору України: зб. наук. праць за матеріалами IV міжнародної науково-практичної конференції (15-16 березня 2007). – Том 3. – Дніпропетровськ: ПДАБА, 2007. – С.36-39.

  6. Чалий І.Г. Розрахунок рейтингу надійності забудовника: від теорії до практичного впровадження / І.Г.Чалий, Т.В.Момот // Актуальні проблеми і перспективи розвитку економіки України: зб. наук. праць за матеріалами VІ міжнародної науково-практичної конференції (4-6 жовтня 2007). – Сімферополь, 2007. – С. 20.

  7. Чалий І.Г. Вплив облікових технологій на діяльність управителів фондів операцій з нерухомістю / І.Г.Чалий // Актуальні проблеми і перспективи розвитку економіки України: зб. наук. праць за матеріалами VІІ міжнародної науково-практичної конференції (26-28 вересня 2008). – Сімферополь, 2008. – С. 105-106.

  8. Чалий І.Г. Житлове будівництво в Україні: динаміка розвитку та механізми фінансування. / Т.В.Момот, І.Г.Чалий, О.А.Лобанов // Стратегічні напрямки підвищення економічної ефективності реалізації інвестиційних будівельних проектів в умовах трансформації України до ринкових відносин: тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції (21-23 жовтня 2008).- Х: ХНАМГ, 2008. – С. 31-34.

  9. Чалий І.Г. Розвиток системи фінансової звітності: сучасні виклики / І.Г.Чалий // Обліково-аналітичне і фінансове забезпечення корпоративного управління: міжнародний досвід та вітчизняна практика: тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції (6 квітня 2009). – Х.: ХНАМГ, 2009. – С.56-57.