У роботі проведені дослідження й аналіз систем з нечіткою логікою й нечітких нейронних мереж в задачах прогнозування та класифікації. Основні наукові результати роботи полягають у наступному: Розроблено й досліджено новий алгоритм навчання нечітких нейронних мереж з гаусівськими функціями приналежності, що забезпечило підвищення точності прогнозування і якості класифікації в порівнянні з існуючими методами. Розроблено алгоритми прогнозування макроекономічних процесів в умовах невизначеності й неповноти вихідної інформації із застосуванням нечітких нейромереж. Проведено порівняльний аналіз ефективності різних алгоритмів нечіткого логічного висновку (Цукамото, Мамдані, Сугено) у задачах прогнозування в макроекономіці, що дає можливість вибрати найкращий алгоритм для даного класу задач. Досліджено вплив числа нечітких правил висновку й кількості значень лінгвістичних змінних на якість прогнозування, що дає можливість обґрунтовано вибирати ці параметри залежно від вимірності задачі прогнозування. Експериментально підтверджено наявність впливу величини кроку й рандомізації навчальної вибірки в алгоритмах навчання за градієнтними методами на швидкість збіжності та існування оптимальної величини кроку. В результаті проведених досліджень підтверджено доцільність використання ННМ у задачах макроекономічного прогнозування, визначено найбільш ефективний алгоритм нечіткого висновку й навчання параметрів правил і розроблено рекомендації з вибору числа нечітких правил і значень лінгвістичних змінних залежно від вимірності задач прогнозування. Створено і досліджено комплекс програм моделювання ННМ із різними алгоритмами нечіткого логічного висновку й алгоритмами навчання для задач прогнозування та класифікації.
Основні результати роботи, відображені в наступних публікаціях. Зайченко Ю.П., Севаєє Фатма, Титаренко К.М., Титаренко Н.В. Дослідження нечітких нейронних мереж у задачах макроекономічного прогнозування // Системні дослідження та інформаційні технології. -2004.-№2. - с.70-86. – автором проведені дослідження ефективності нечітких контролерів з висновком Мамдані й Цукамото в задачах макроекономічного прогнозування. Зайченко Ю.П., Севаєє Фатма. Дослідження нечіткої нейронної сети ANFIS у задачах макроекономічного прогнозування // Системні дослідження та інформаційні технології.-2005.-№1.-с.100-112. – автором проведені дослідження ефективності застосування нечіткої нейромережі ANFIS в задачах прогнозування. Ю. П. Зайченко, Ю. В. Келестин, Севаее Фатма. Сравнительный анализ эффективности нечетких нейронных сетей в задачах прогнозирования в экономике и финансовой сфере // Системні дослідження та інформаційні технології. – 2006.№1.-с.56-70. – автором запропоновано новий алгоритм навчання нейромереж з висновками Мамдані та Цукомото та проведено дослідження ефективності нейромереж з різними алгоритмами висновку в задачах прогнозування в економіці та фінансовій сфері. Зайченко Ю.П., Севаєє Фатма, Мацак А.В. Нечітка нейронна мережа для класифікації економічних даних // Вісник національного технічного університету України „КПІ”, сер. Інформатика керування й обчислювальна техніка .-2004.- Вип. 42.-с. 121-133. – автром запропоновано новий алгоритм навчання нечіткої нейромережі в задачах класифікації економічних об’єктів. Зайченко Ю.П., Севаєє Фатма. Дослідження нечітких систем логічного висновку в задачах прогнозування в макроекономіці // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції “Інтелектуальні системи прийняття рішень і інформаційні технології” 19-21 травня 2004, Чернівці.-с. 109-110. – автором проведені експериментальні дослідження нечітких нейронних мереж в задачах макроекономічного прогнозування. Зайченко Ю.П., Севаєє Фатма, Мацак А.В. Дослідження нечіткої нейронної сети для класифікації економічної інформації // Матеріали з 12-й міжнародної конференції з автоматичного керування , 30 травня - 3 червня 2005року, Харків.-2005. – автором досліджено ефективність використання нечітких нейромереж в задачах класифікації в економіці. Зайченко Ю.П., Севаєє Фатма. Дослідження нечіткої нейронної сети ANFIS у задачах макроекономічного прогнозування. // У тр. 11-ой міжнародної конференції “ Knowledge-Dialogue-Solution ”. KDS.-2005. June 20-30, 2005. Varna, Bulgaria. pp. 479-485 – автором досліджено ефективність нечіткої мережі з висновком Сугено в задачах прогнозування, і виявлено вплив кількості значень лінгвістичних змінних на точність прогнозування.
Зайченко Ю.П., Севаєє Фатма. Порівняльний аналіз із нечіткою логікою й ННС у задачах макроекономічного прогнозування // Матеріали VII міжнародної науково-технічної конференції “системний аналіз і інформаційні технології”, 28 червня-2 липня 2005р. Київ.-2005.-с.124. – автором проведено аналіз ефективності застосування нечітких нейромереж з різними видами функцій приналежності та алгоритмами нечіткого висновку в задачах прогнозування.
|