Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика і хімія поверхні


Туранська Світлана Петрівна. Дослідження міжфазних взаємодій у системі вода-клітини-білок-кремнезем методами 1Н ЯМР спектроскопії : Дис... канд. хім. наук: 01.04.18 / НАН України; Інститут хімії поверхні. — К., 2005. — 171арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 146-168.



Анотація до роботи:

Туранська С.П. Дослідження міжфазних взаємодій у системі вода - клітини - білок - кремнезем методами 1Н ЯМР спектроскопії. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 01.04.18 – фізика і хімія поверхні. – Інститут хімії поверхні НАН України, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню основних фізико-хімічних закономірностей і визначенню параметрів міжфазних взаємодій у системах, що містять воду, живі клітини, молекули білку та високодисперсний кремнезем. Використано метод 1Н ЯМР спектроскопії із застосуванням методики виморожування рідкої фази.

На модельних системах показано, що метод 1Н ЯМР спектроскопії в поєднанні з методикою виморожування рідкої фази дозволяє вимірювати характеристики шарів зв’язаної води і енергію міжфазних взаємодій у багатокомпонентних системах, що містять живі клітини. На основі залежності величини міжфазної енергії від концентрації зовніклітинної води визначено величину міжклітинної взаємодії у клітинній масі пресованих дріжджів. У клітинній суспензії зареєстровано фазовий перехід типу золь - гель при концентрації клітин СДР = 10-12 % (мас.). Для відносно малих концентрацій клітинної культури в суспензії, при яких у розчині не утворюються гелеподібні клітинні структури, визначені радіальні залежності сил адгезії від відстані до поверхні клітин.

Виявлено, що дисперсний кремнезем викликає значне зменшення концентрації зв`язаної води в системі клітини - вода. Максимальне зменшення міжфазної енергії становить 130 Дж/г. Ця величина визначає максимальну енергію взаємодії клітин з поверхнею частинок кремнезему. У концентрованих клітинних суспензіях клітини і частинки кремнезему можуть утворювати комплексні колоїдні системи, в яких величина gS у 2 рази нижча, ніж у бінарній системі. Показано, що особливістю адсорбційного шару води на межі розділу фаз з частинками кремнезему є її слабка асоційованість, порівняно з об’ємною водою.

Досліджено вплив високодисперсного кремнезему на фазову рівновагу у водних суспензіях, що містять клітини і білок. Концентраційні залежності міжфазної енергії свідчать про те, що існує певна критична концентрація кремнезему, при якій відбувається руйнування гелеподібної фази клітини - білок (за участю молекул води) і формування нової фази клітини - білок - кремнезем - вода.

За величиною хімічного зсуву протонів у молекулах зв’язаної води проведено оцінку структури внутрішньоклітинної води для дріжджів з різним ступенем дегідратації. Порівняння результатів, одержаних для клітин і для частково гідрофобізованих кремнеземів, свідчить про існування поблизу гідрофобних ділянок поверхні особливого стану води, слабко асоційованої водневими зв’язками.

1. Вперше показано, що метод 1Н ЯМР спектроскопії в поєднанні з методикою виморожування рідкої фази може бути використаний для визначення енергії міжклітинних взаємодій у водних суспензіях живих клітин і енергії взаємодії клітин з поверхнею дисперсних частинок твердого тіла.

2. Встановлено, що величина сил адгезії може бути розрахована для відносно малих концентрацій клітинної культури в суспензії, при яких у розчині не утворюються гелеподібні клітинні структури. Сили адгезії у водних суспензіях, що містять клітини, майже на 2 порядки перевищують сили адгезії в колоїдних розчинах дисперсних оксидів.

3. Виявлено, що присутність дисперсного кремнезему призводить до значного зменшення концентрації зв’язаної води в системі клітини - вода. У концентрованих суспензіях клітини і частинки кремнезему можуть утворювати комплексні колоїдні системи, в яких величина gS у 2 раза нижча, ніж у системі клітини - вода.

4. Зроблено висновок, що при певній критичній концентрації кремнезему відбувається руйнування гелеподібної фази клітини - білок і формування нової фази клітини - білок - кремнезем. Цей ефект відображає загальну закономірність взаємодії частинок ВДК в суспензіях з клітинами і молекулами білку.

5. Показано, що поверхня кремнезему змінює впорядковану структуру води. Експериментальні виміри хімічних зсувів зв’язаної води в суспензіях високодисперсного кремнезему свідчать про те, що особливістю адсорбційного шару води на поверхні кремнезему є мала (порівняно з об’ємною водою) асоційованість адсорбованих молекул. Одержані результати підтверджуються даними квантовохімічних розрахунків будови комплексів води на поверхні оксидів і величинами хімічного зсуву протонів у цих комплексах.

6. Вперше показано, що при концентраціях води в клітинах, які не перевищують певне критичне значення, вода має аномально малу величину хімічного зсуву, характерну для молекул води, які не беруть участі в формуванні водневозв’язаних комплексів у якості протонодонора. У відносно вузькому діапазоні зміни концентрації внутрішньоклітинної води (250-380 мг/г) відбувається перехід її молекул із слабко асоційованого водневими зв’язками стану в сильно асоційований стан. Вода, локалізована поблизу гідрофобних ділянок поверхні клітин і модифікованих кремнеземів, перебуває в особливому слабкоасоційованому стані.

Публікації автора:

  1. Туров В.В., Горбик (Туранська) С.П., Чуйко А.А. Применение метода Н ЯМР спектроскопии для определения энергии взаимодействия клеток с водной средой // Доповіді НАН України. – 2002. – № 3. – С. 142-146.

Здобувачем було одержано зразки для досліджень, вивчено життєздатність досліджуваної клітинної системи та її залежність від температури, визначена енергія міжклітинної взаємодії дріжджових клітин за результатами вимірювання 1Н спектрів зв’язаної води.

  1. Туров В.В., Горбик (Туранська) С.П. Определение сил адгезии на межфазной границе клетка/вода из данных Н ЯМР спектроскопии // Украинский химический журнал. – 2003. – Т. 69, № 6. – С. 80-85.

Здобувачем було одержано зразки для досліджень, визначено показники життєздатності досліджуваної клітинної системи в процесах заморожування-відтавання, визначені радіальні залежності сил адгезії від відстані до поверхні клітин.

  1. Туров В.В., Горбик (Туранська) С.П., Чуйко А.А. Влияние дисперсного кремнезема на связанную воду в замороженных клеточных суспензиях // Проблемы криобиологии. – 2002. - № 3. – С. 16-23.

Здобувачем одержано зразки для досліджень, розроблено методику визначення життєздатності, що ґрунтується на вимірюванні об’єму СО2, виділеного клітинами в процесі анаеробного дихання, вивчена життєздатність клітин у системі дріжджові клітини - вода - кремнезем та її температурна залежність, досліджено вплив кремнезему на концентрацію зв’язаної води, визначено енергію взаємодії клітин з поверхнею ВДК.

  1. Горбик (Туранська) С.П., Туров В.В., Чуйко О.О. Вивчення міжфазних взаємодій у системі клітини/вода/кремнезем методом Н ЯМР спектроскопії // Хімія, фізика та технологія поверхні. – 2003. – Вип. 9. – С. 123-127.

Здобувачем була визначена енергія міжклітинної взаємодії. Для розбавлених клітинних суспензій розрахована величина сил адгезії. Визначено зміну вільної енергії колоїдної системи в результаті взаємодії дріжджових клітин з поверхнею високодисперсного кремнезему.

  1. Туров В.В., Гунько В.М., Горбик (Туранська) С.П., Чуйко А.А. Влияние высокодисперсного кремнезема на фазовое равновесие в водных суспензиях, содержащих клетки и белки // Доповіді НАН України. – 2003. - № 9. – С. 150-156.

Здобувачем одержано зразки для досліджень, визначені показники життєздатності клітин у системі клітини - вода - кремнезем - білок, досліджений вплив ВДК на фазовий стан модельних клітинних суспензій у водних розчинах білку, досліджено адсорбцію білку на клітинах.

  1. С.П.Туранська, В.В.Туров, В.М.Гунько, В.М.Богатирьов Асоціати води у частково зневоднених дріжджах і на поверхні гідрофобного кремнезему // Хімія, фізика та технологія поверхні: Міжвід. зб. наук. пр. Ін – т хімії поверхні НАН України; Голов. ред. О.О. Чуйко. – К.: Вид. дім «КМ Академія». – 2004. – Вип. 10. – С. 207-211.

Здобувачем виготовлені зразки для досліджень та визначені

параметри взаємодії води зі структурними елементами клітин.

  1. V.V.Turov, V.M.Gun`ko, V.M.Bogatyrev, V.I.Zarko, S.P.Gorbik (Туранська), E.M.Pakhlov, R.Leboda, O.V.Shulga, A.A.Chuiko Structured water in partially dehydrated yeast cells and at partially hydrophobized fumed silica surface // Journal of Colloid and Interface Science. – 2005. – Vol. 283. – P. 329-343.

Здобувачем одержано зразки для досліджень та методом ЯМР- спектроскопії визначені параметри взаємодії води з поверхнею частково дегідратованих клітин і частково гідрофобізованих кремнеземів.

  1. Gorbik (Туранська) S.P., Turov V.V. Application of Н NMR spectroscopy method for determination of interaction parameters in cell-water system // VI Ukrainian –Polish Symposium “Theoretical and experimental studies of interfacial phenomena and their technological applications”. – Odessa. – 2001. – P. 79-80.

Здобувачем вивчена життєздатність дріжджових клітин у процесах заморожування-відтавання, визначена енергія міжклітинної взаємодії і енергія взаємодії клітин з водним середовищем.

  1. Горбик (Туранська) С.П., Туров В.В., Чуйко О.О. 1Н ЯМР спектроскопія міжфазних взаємодій у системі клітини – вода – неорганічний полімер // Міжнародна науково-практична конференція “Структурна релаксація у твердих тілах”. – Вінниця. – 2003. – С. 206-207.

Здобувачем одержано зразки для досліджень, розроблено методику визначення життєздатності клітин на основі контролю інтенсивності анаеробного дихання, вивчені показники життєздатності у системі дріжджові клітини - вода - кремнезем, досліджено вплив дисперсного кремнезему на гідратованість модельних клітинних суспензій і величину міжфазної енергії клітини - вода.

  1. Горбик (Туранська) С.П. Дослідження міжфазних взаємодій в системі неорганічний полімер – клітини – вода // V Українська конференція молодих вчених з високомолекулярних сполук. – Київ. – 2003. – С. 44.

Здобувачем одержано зразки для досліджень, визначені показники життєздатності клітин у системі клітини - вода - кремнезем, визначено енергію взаємодії дріжджових клітин з поверхнею частинок SiO2.

  1. Горбик (Туранська) С.П., Туров В.В., Чуйко А.А. Влияние дисперсного кремнезема на фазовое состояние модельных суспензий, содержащих клетки и белки // Всеукраїнська конференція молодих вчених з актуальних питань хімії. – Київ. – 2003. – С. 134.

Здобувачем досліджено основні фізико-хімічні закономірності взаємодії компонентів у багатокомпонентних системах, що містять живі клітини, воду, молекули білку і частинки високодисперсного кремнезему, за величиною хімічного зсуву протонів у молекулах зв’язаної води проведено оцінку структури внутрішньоклітинної води для дріжджів з різним ступенем дегідратації і води на поверхні триметилсилільованих кремнеземів.