Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


145. Гарматіна Ольга Юріївна. Дослідження експресії і активності нітрооксидсинтаз і функції серця при ішемії-реперфузії міокарда: дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Гарматіна О.Ю. Дослідження експресії і активності нітрооксидсинтаз і функції серця при ішемії–реперфузії міокарда.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальностю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено вивченню ролі системи оксиду азоту в розвитку дисфункції серця за ішемії–реперфузії міокарда. В експериментах на ізольованих перфузованих за Лангендорфом серцях щурів, на гомогенаті міокарду щурів було досліджено вплив NO на діяльність серця.

За одержаними даними, при ішемії й реперфузії міокарда у шлуночках серця існує різниця експресії й активності ферментів системи оксида азота. Вперше було показано, що за вихідних умов при перфузії ізольованого серця експресія білка й активність iNOS в правому шлуночку серця більш ніж в два рази перевіщує цей показник в лівому. При тотальній ішемії й реперфузії серця ці відмінності зберігалися. Активація системи NO за допомогою невеликих доз ліпополісахарида (0,25 мг/кг) значно збільшувала експресію й активність iNOS в обох шлуночках серця і зменшувало різницю між ними. Поряд з цим спостерігалось значне порушення кардіодинаміки. Специфічна блокада активності iNOS за допомогою PBIT призводила до зниження експресії й активності iNOS в міокарді і мала позитивний вплив, збільшуючи скоротливу функцію міокарда і зменшуючи порушення ритму. Подібний вплив мали модулятори активності циклооксигенази–індометацин і простагландин Е2, які зменшували експресію iNOS і мали антиаритмічний ефект. Це свідчить про участь активації iNOS у развитку порушень діяльності серця за ішемії-реперфузії. Одним з механізмів цих порушень може бути накопичення надлишковой кількості Ca2+ в цитоплазмі під впливом оксиду азоту і супероксидного радикалу в умовах ішемії й реперфузії міокарда, яке пов'язане з порушенням Са2+–акумулюючої функції кальцієвих депо.

  1. Досліджено роль системи оксиду азоту в розвитку порушень діяльності серця і коронарного кровообігу при гострій ішемії–реперфузії міокарду; визначено особливості участі індуцибельної і конститутивних форм нітрооксидсинтаз в розвитку патологічного процесу, відмінності експресії цих ферментів в різних відділах серця та при модуляції цих процесів за допомогою ліпополісахаридів і простаноїдів.

  2. Вперше показані істотні відмінності в експресії і активності ферментів системи оксиду азоту в міокарді шлуночків серця. При перфузії ізольованого серця по Лангендорфу вихідна експресія і активність iNOS в тканині правого шлуночка серця була більш ніж в два рази вищою, ніж в лівому. Ці відмінності зберігалися під час тотальної ішемії і реперфузії серця.

  3. Показано, що під дією ліпополісахариду у малій дозі різко збільшується експресія і активність iNOS як в міокарді правого, так і особливо лівого шлуночка серця і зменшуються відмінності цих показників у шлуночках.

  4. Встановлено, що за ішемії міокарду спостерігається посилення експресії і активності iNOS в міокарді обох шлуночків серця. У ході реперфузії експресія iNOS в тканині лівого шлуночка наростає, тоді як в тканині правого повертається до початкового рівня. Активність конститутивних NO–синтаз за ішемії міокарду в тканині лівого шлуночка знижується, а в правому – значно підвищується.

  5. За умови активації іNOS ліпополісахаридом різке підвищення експресії і активності iNOS негативно впливає на показники кардіодінаміки при ішемії і реперфузії серця, зменшуючи скоротливу функцію міокарду. Специфічна блокада активності та експресії iNOS за допомогою 1,3–PBIT на фоні ЛПС в більшому ступені призводить до підвищення скоротливої функції міокарду та зменшення порушення ритму у постішемічному періоді. Це може свідчити, що прозапальні явища збільшують депресивні ефекти ішемії–реперфузії на міокард, і вони пов'язані саме з високою активністю індуцибельної NO-синтази.

  6. Модулятори активності циклооксигенази – індометацин і ПГЕ2 зменшували експресію iNOS і мали антиаритмічну дію. Отримані результати показують важливу роль активації iNOS у розвитку порушень діяльності серця за ішемії–реперфузії, і одним з механизмів дисфункціїї міокарду може бути порушення акумуляції Ca2+ внутришньоклітинними кальцієвими депо і збільшення його концентрації в цитозолі під впливом оксиду азоту і супероксидного радикалу.

Публікації автора:

  1. О. Ю. Гарматіна, В. І. Азаров, О. О. Мойбенко Вплив донора оксиду азоту SIN-1 на кальцій-транспортну функцію саркоплазматичного ретикулума серця щура // Фізіологічн. журн.– 2001.– Т. 47.– №6.– С.10–13.

  2. О.Ю.Гарматіна, А.Г.Портниченко, О.О.Мойбенко, А.В.Коцюруба, О.М.Буханевич Експресія іNOS і активнiсть іNOS і сNOS у правому і лівому шлуночках ізольованого серця щура при ішемії-реперфузії// Фізіологічн. журн.– 2003.– Т.4 9.– №1.– С.13–17.

  3. О.Ю. Гарматина, А.А. Мойбенко, А.Г. Портниченко Влияние индукции iNOS на экспрессию iNOS белка в разных отделах сердца при ишемии–реперфузии миокарда // Клинич. и эксперим. патология.– 2004. –том III, №1.– С.20-24.

  4. Гарматина О. Ю., Азаров В. И., Мойбенко А.А. Влияние оксида азота на Са2+–транспортную функцию саркоплазматического ретикулума сердца крысы // Труды II-й международной научно-практической конференции "Дисфункция эндотелия: экспериментальные и клинические исследования", Беларусь, Витебск, 23-24 мая 2002.- С.5-8

  5. О.Ю.Гарматина, А.Г.Портниченко, А.А.Мойбенко, А.В.Коцюруба Влияние блокады iNOS, СОХ и введения ПГE2 на экспрессию и активность iNOS в правом и левом желудочках при ишемии-реперфузии изолированного сердца крысы // Тези доповідей міжнародної наукової конференції у межах року Росії в Україні "Гомеостаз: фізіологія, патофізіологія, фармакологія і клініка", Україна, Одеса 18–19 вересня 2003.– С. 41–42

  6. Мойбенко А.А., Портниченко А.Г., Гарматина О.Ю., Юзькив М.Я., Василенко М.И., Коцюруба А.В. О роли системы оксида азота в патогенезе нарушений сердечно–сосудистой системы при ишемии–реперфузии и гипоксии миокарда // Сборник трудов научно–практической конференции "Автоматизированный анализ гипоксических состояний", Россия, Нальчик–Москва, 2003. – С. 180–184.

  7. Гарматина О.Ю., Азаров В.И., Мойбенко А.А. Исследование влияния оксида азота на каналы кальциевого выброса саркоплазматического ретикулума миокарда // Тезисы докладов III-Всероссийской с международным участием школы-конференции по физиологии кровообращения, Россия, Москва, 27–30 января 2004. - С.13.

  8. A.G.Portnychenko, O.Yu.Harmatina, M.I.Vasylenko, O.O.Moybenko, A.V.Kotsuruba Regulation of iNOS induction in left and right ventricles of heart during delayed cardioprotection from infarction // Abstracts from the 24-th annual scientific sessions, European section of the international society for heart research, Dresden, Germany, 2-6 June, 2004.-P.13.

  9. Мойбенко А.А., Портниченко А.Г., Юзькив М.Я., Гарматина О.Ю., Тумановская Л.В., Коцюруба А.В. Роль оксида азота в развитии и компенсации нарушений кровообращения при острой ишемии-реперфузии миокарда // Тезисы докладов III-го российского конгресса по патофизиологии с международным участием, Россия, Москва, 9-12 ноября 2004.-С.55.