Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Стандартизація та організація виробництва лікарських засобів


Дунай Олена В'ячеславівна. Дослідження деяких антимікробних консервантів з метою стандартизації складів м'яких лікарських засобів на гідрофобних основах. : Дис... канд. наук: 15.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Дунай О. В. Дослідження деяких антимікробних консервантів з метою стандартизації складів м’яких лікарських засобів на гідрофобних основах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.03. – стандартизація та організація виробництва лікарських засобів. – Державне підприємство «Державний науковий центр лікарських засобів», Харків, 2008.

Обґрунтовано методологічні підходи до мікробіологічних випробувань на етапах фармацевтичної розробки м’яких лікарських засобів (МЛЗ) на гідрофобних основах, а саме розроблено методику визначення числа життєздатних клітин мікроорганізмів в таких МЛЗ та методологічний підхід до дослідження ефективності їх антимікробної консервуючої дії. Експериментально доведено, що методологічний підхід до фармацевтичної розробки мазей та кремів на гідрофобних основах має
включати дослідження ефективності антимікробної консервуючої дії, а за її відсутністю – науково обґрунтований вибір антимікробних консервантів.

За результатами дослідження ефективності антимікробних консервантів з групи парабенів, а також феноксиетанолу та фенілетилового спирту визначено їх оптимальні концентрації в гідрофобних вазелінових основах.

Показано, що гексиленгліколь та віск білий в складі препарату «Мометазон крем 0,1 %» забезпечують необхідну ефективність антимікробної консервуючої дії (критерій А Державної Фармакопеї України), що робить недоцільним додаткове введення антимікробного консерванту. За результатами мікробіологічних досліджень обґрунтовано та стандартизовано склади препаратів-генериків Акридерм мазь, Акридерм-Гента мазь, Акридерм-ГК мазь та Триакутан мазь, що за ефективністю антимікробної консервуючої дії відповідають критерію А ДФУ, а у разі комбінованих препаратів з бетаметазону дипропіонатом та антимікробними речовинами за спектром та ефективністю специфічної антимікробної дії перевищують відповідні референтні препарати.

1. Розроблено методику визначення числа життєздатних мікроорганізмів в гідрофобних мазевих основах, яка забезпечує вивільнення з них мікроорганізмів у живильне середовище і дає об’єктивні дані щодо їх мікробіологічного забруднення.

2. Обґрунтовано методологічний підхід до вивчення ефективності антимікробних консервантів в м’яких лікарських засобів на гідрофобних основах, який дозволяє проводити випробування безпосередньо в тубах. Показано рівномірність розподілу мікроорганізмів в випробовуваних зразках з використанням запропонованої процедури інокуляції.

3. Експериментально доведено, що методологічний підхід до фармацевтичної розробки мазей та кремів на гідрофобних основах має включати дослідження ефективності антимікробної консервуючої дії, а за її відсутністю – науково обґрунтований вибір антимікробних консервантів для включення в ці м’які лікарські засоби.

4. В мазевих вазелінових основах досліджено ефективність антимікробних консервантів групи парабенів залежно від їх концентрації та хімічної структури, а також феноксиетанолу та фенілетилового спирту. Зазначені оптимальні концентрації консервантів у цих мазевих основах.

5. Експериментально доведено, що гексиленгліколь і, в меншій мірі, віск білий в складі крему з мометазону фуроатом забезпечують ефективність антимікробної консервуючої дії на рівні критерію А, внаслідок чого введення додаткового антимікробного консерванту стає недоцільним, що було враховано при розробці та стандартизації препарату «Мометазон крем 0,1 %».

6. Розроблені методологічні підходи та отримані експериментальні результати були використані з метою мікробіологічного обґрунтування раціональних складів м’яких лікарських засобів протизапальної та антимікробної дії для дерматології. За результатами мікробіологічних досліджень експериментально обґрунтовані та стандартизовані склади декількох препаратів-генериків у формі мазей на гідрофобних основах: Акридерм, Акридерм-Гента, Акридерм-ГК та Триакутан. Експериментально доведена доцільність додаткового введення до складу препаратів антимікробного консерванту.

7. Показано, що на відміну від референтних препаратів введення антимікробних консервантів до складу м’яких лікарських засобів з кортикостероїдами на гідрофобній основі забезпечує необхідну ефективність антимікробної консервуючої дії, а у разі комбінованих препаратів з бетаметазону дипропіонатом та речовинами антимікробної дії розширює спектр їх антибактеріальної дії та посилює ступінь виразності специфічної антибактеріальної й антифунгальної дії, що проявляється в істотному збільшенні діаметрів зон затримки росту тест-штамів бактерій та грибів порівняно з референтними препаратами. Оригінальність складу мазей Акридерм, Акридерм-Гента і Акридерм-ГК захищена патентом Російської Федерації № 2325912.

Публікації автора:

  1. Влияние вспомогательных веществ на эффективность антимикробного консервирующего действия крема мометазона фуроата /
    Дунай Е. В., Ляпунов Н. А., Жемерова Е. Г., Ляпунова А. Н. // Фармаком. – 2007. – № 3. – С. 62-65. (Особистий внесок – здійснення експериментальних досліджень щодо впливу допоміжних речовин на ефективність антимікробної консервуючої дії препарату, опрацювання одержаних даних і підготовка статті).

  2. Розробка підходу до випробування ефективності антимікробних консервантів у м’яких лікарських засобах / Дунай О. В., Жемерова К. Г., Ляпунов М. О., Безугла О. П., Мельникова О. М., Деркач Н. З. // Фармаком. – 2008. – № 1. – С. 38-43. (Особистий внесок – здійснення експериментальних досліджень щодо випробування ефективності антимікробних консервантів у м’яких лікарських засобах на гідрофобних мазевих основах, опрацювання одержаних даних.).

  3. Дослідження ефективності антимікробної дії мазей бетаметазону дипропіонату на вазеліновій основі / Дунай О. В., Жемерова К. Г., Ляпунов М. О. , Фадейкіна А. Г., Ляпунова О. О. // Клінічна фармація. – 2008. – Т. 12, № 2. – С. 44-49. (Особистий внесок – здійснення експериментальних досліджень щодо ефективності антимікробної дії препаратів, опрацювання одержаних даних і підготовка статті).

  4. Антимікробна консервуюча дія парабенів в гідрофобних вазелінових основах / Дунай О. В., Жемерова К. Г., Ляпунов М. О., Фадейкіна А. Г. // Сьогодення та майбутнє фармації: Тез. доп. Всеукраїнського конгресу. 16-19 квітня 2008 р. – Харків, 2008. – С. 206.

  5. Пат. № 2325912 Российская Федерация, МПК А61К 31/573, 31/7036, 31/4174, 9/06, А61Р 29/00, 31/00, 31/04, 31/10, 17/00. Фармацевтическая композиция противовоспалительного и антимикробного действия в форме мази на гидрофобной основе для лечения кожных заболеваний (варианты) / Ляпунов Н. А., Зуев А. П., Ломакина В. Д., Жемерова Е. Г., Юрченко Н. И., Дунай Е. В., Емшанова С. В. – № 2006131812; заявл. 06.09.2006; опубл. 10.06.2008. Бюл. № 16. – 13 с. (Особистий
    внесок
    – експериментальні мікробіологічні дослідження з розробки складу препаратів).