Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Кужко Олександра Сергіївна. Договір транспортного експедирування : Дис... канд. наук: 12.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Кужко О.С. Договір транспортного експедирування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. – Одеська національна юридична академія, Одеса, 2008.

Дисертація є самостійною, завершеною науковою роботою, яка присвячена дослідженню договору транспортного експедирування за цивільним законодавством України.

Уперше на науковому рівні провадиться комплексне дослідження договору транспортного експедирування за цивільним законодавством України. Основною метою дисертаційного дослідження є з’ясування сутності та значення договору транспортного експедирування в сучасних умовах, визначення його ознак і особливостей, теоретичний аналіз зобов’язань, які виникають у процесі укладання, зміни або припинення договору транспортного експедирування, відповідальності за його порушення, формування пропозицій щодо правового регулювання транспортно-експедиторських відносин у цивільному законодавстві України.

У дисертації послідовно досліджуються цивільно-правова характеристика договору транспортного експедирування, співвідношення з іншими подібними явищами. Сформульовано позиції щодо вдосконалення цивільного законодавства України.

У висновках дисертації сформульовано найбільш істотні положення і пропозиції, отримані в результаті дослідження цієї теми. Серед них, зокрема такі.

1. Договір транспортного експедирування є самостійним цивільно-правовим договором, який має елементи відносин представництва і спрямований на здійснення одним із його учасників (експедитором) правомірних дій, учинених від свого імені або від імені іншого учасника (клієнта) в його інтересах і за його рахунок щодо третіх осіб, у процесі якого надаються послуги юридичного та/або фактичного характеру. У межах зобов’язань, що виникають на його підставі, експедитор, перевізник (експлуатант), зобов’язується зробити на користь іншої особи – вантажовідправника, вантажоодержувача, – певні юридичні та/або фактичні дії з надання транспортних послуг із перевезення та/або пов’язаних із перевезенням, а інша особа – сплатити надані послуги в розмірі, установленому законодавством або угодою сторін.

2. Договір транспортного експедирування направлений на звільнення вантажовідправника (вантажоодержувача) від невластивих йому функцій і цим відрізняється від інших видів зобов'язань, зокрема договорів доручення, комісії і агентського договору. Він є консенсуальним, оплатним, двостороннім та не може існувати без договору перевезення вантажів, хоч би й потенційного.

3. Специфічними рисами договору транспортного експедирування є предмет договору, характер відносин експедитора з третіми особами, характер дій експедитора, можливість договору набувати організаційного характеру.

4. Істотними умовами договору транспортного експедирування є умови про предмет, ціну та строк договору.

5. Послуги, які надає транспортний експедитор за договором транспортного експедирування, характеризуються безпосереднім зв'язком із перевезенням вантажів; спрямованістю послуг на повне або часткове зняття з вантажовідправників чи вантажоодержувачів обтяжень, пов’язаних із процесом перевезення; особливою метою – організацією та забезпеченням перевезення вантажу. Передбачений ЦК України розподіл послуг, які надає експедитор на основні і додаткові, у зв’язку з відсутністю на законодавчому рівні вичерпного переліку послуг, що надаються транспортним експедитором, а також відсутності критерію для поділу зазначених послуг на основні і додаткові, є недоцільним.

6. Договір транспортного експедирування належить до представницьких правочинів, у якому представницький елемент характеризується створенням правових зв’язків між клієнтом і третіми особами за допомогою надання послуг юридичного та/або фактичного характеру представником (експедитором), який діє від свого імені чи від імені клієнта та за рахунок останнього. Відсутність єдиного законодавчого підходу до регламентації посередницьких та представницьких відносин у національному законодавстві призводить до змішування на практиці самостійних договірних конструкцій – агентського договору та договору про транспортне експедирування.

7. Доцільно закріпити обов’язковість попередньої оплати послуг експедитора клієнтом та права проміжного експедитора на притримання вантажу, а також деталізувати порядок притримання вантажу експедитором, у тому числі можливість притримання будь-яких документів, пов’язаних із вантажем на всі суми, які клієнт виплачує експедитору за договором транспортного експедирування.

8. Необхідно закріпити обов’язкове страхування ризиків за договором транспортного експедирування з метою забезпечення покриття можливих збитків.

9. Потребує розроблення та законодавчого закріплення єдиний експедиторський транспортний документ, який підтверджує можливість транспортного експедитора здійснювати повний комплекс транспортно-експедиторських послуг з підвищеною відповідальністю. Необхідно диференціювати відповідальність для внутрішнього транспортного експедирування і для міжнародного, що у свою чергу зумовлено неоднаковістю законодавчих підходів до прав та обов’язків сторін за договором транспортного експедирування. Запропоновано встановити відповідність між характером відповідальності, що несе транспортний експедитор та відповідальністю третіх осіб, тобто відповідальність перевізників, зберігачів, страхувальників тощо.

Публікації автора:

  1. Кужко О.С. Договір транспортного експедирування в системі перевезень України /О.С. Кужко // Південноукраїнський правничий часопис. – 2007. – № 2. – С. 103-105

  2. Кужко О.С. Особливості відповідальності за договором транспортного експедирування. /О.С. Кужко // Актуальні проблеми держави і права: Збірник наукових праць. – 2007. – № 33. – С. 192-196.

  3. Кужко О.С. Особливості послуг, що надаються за договором транспортного експедирування /О.С. Кужко // Університетські наукові записки. – 2007. - №1(21). – С.146-151.

  4. Кужко О.С. Поняття та правова юридична природа договору транспортного експедирування /О. С. Кужко //Актуальні проблеми держави і права: Збірник наукових праць. – 2008. – № 39. – С. 299-303.

  5. Кужко О.С. Представницький характер договору транспортного експедирування / О.С. Кужко // Південноукраїнський правничий часопис. – 2007. – № 3. – С.117-119.

  6. Кужко О.С. Приватноправовий характер норм, регламентуючих порядок укладення договору транспортного експедирування / О. С. Кужко // Актуальні проблеми держави і права: Збірник наукових праць. – 2007. – С. 275-278.

  7. Кужко О.С. Співвідношення договору транспортного експедирування та договору перевезення /О. С. Кужко // Актуальні проблеми держави і права: Збірник наукових праць. – 2008. – № 38. – С. 212-215.

  8. Кужко О.С. Транспортно-експедиторське обслуговування у вільній економічній зоні /О.С. Кужко // Зони вільної торгівлі України. – Європейський Союз та європейська інтеграція: правові та економічні аспекти. Збірник статей учасників міжнародної науково-практичної конференції (м. Одеса, 8 червня 2007р). Бібліотека журналу «Юридический вестник». - Одеса, 2007. – С. 165-169.

  9. Кужко О.С. Щодо необхідності страхування при здійсненні транспортно-експедиторської діяльності /О.С. Кужко // Актуальні проблеми політики: Збірник наукових праць. – 2007. – №30. – С. 576-580.

  10. Кужко О.С. Особливості транспортно-експедиторського обслуговування при перевезенні вантажів морським транспортом / О.С. Кужко //Часопис цивілістики. – 2007. - №4. – С. 42-44.

  11. Господарський кодекс України: Науково-практичний коментар / О.І. Харитонова, Є.О. Харитонов, В.М. Косак та ін.; За ред. О.І. Харитонової. – Х.: Одиссей, 2006. – С. 559-575 (Кужко О.С. у співавторстві з А.І. Дрішлюком).

  12. Гражданский кодекс Украины: Научно-практический комментарий. Издание четвертое, дополненное и переработанное / Под ред. Д.ю.н., проф. Е.О. Харитонова. – Х.: Одиссей, 2007. – С. 916-922, 1057-1063.

  13. Правове регулювання перевезень в Україні (конспект лекцій та методичні вказівки) / За ред. Є.О. Харитонова – Одеса: Фенікс, 2005. – С.119-128.

  14. Хозяйственный кодекс Украины: Научно-практический комментарий / Е.И. Харитонова, Е.О. Харитонов, В.Н. Коссак и др.; под. ред. Е.И. Харитоновой. - Х.: Одиссей, 2007. – Гл. 31 (ст. 295-305). – С. 525-540. (Кужко О. С. у співавторстві з А. І. Дрішлюком).

  15. Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар. Видання третє перероблене та доповнене. / Под ред. Д.ю.н., проф. Е.О. Харитонова. – Х.: Одиссей, 2006. – С. 856-862, 990-996.