Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Дорофеєва Лілія Максимівна. Дізнання в митних органах : дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Дорофеєва Л.М. Дізнання в митних органах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2006.

Дисертація присвячена теоретичним та практичним питанням провадження дізнання митними органами України. З’ясовано місце митних органів у системі суб’єктів кримінального судочинства; розкрито сутність дізнання, здійснюваного митними органами; проаналізовано процесуальне становище посадових осіб митниці в процесі дізнання. Розкрито особливості порушення кримінальних справ про контрабанду та застосування заходів примусу посадовими особами Митної служби.

Запропоновано основні напрямки оптимізації процесуальної діяльності митниць та вдосконалення організаційної побудови підрозділів митних органів, що забезпечують провадження дізнання. Сформульовано конкретні пропозиції щодо вдосконалення чинного кримінально-процесуального та митного законодавства.

У дисертації теоретично узагальнені результати комплексного дослідження проблем провадження дізнання митними органами України, що дозволило сформулювати низку концептуальних положень стосовно забезпечення його здійснення і навести пропозиції щодо вдосконалення норм кримінально-процесуального та митного законодавства, формулювання норм нового КПК України, що стосуються діяльності органів дізнання і повноважень особи, яка його здійснює.

1. Установлено, що митні органи – це органи з адміністративною юрисдикцією, які можуть стати учасником кримінально-процесуальної діяльності при безпосередньому виявленні ознак контрабанди. Наголошено на тому, що протиправна поведінка виявляється підрозділами, які здійснюють митний контроль та оформлення, і фіксується спочатку у протоколі про порушення митних правил, у зв’язку з чим порушення кримінальної справи митними органами має специфічні особливості. Зокрема, з метою залучення матеріалів справи про порушення митних правил до кримінальної справи про контрабанду, пропонується внести зміни до Кримінально-процесуального кодексу з тим, щоб уповноважити дізнавача на винесення постанови про визнання їх доказами.

2. Враховуючи, що у багатьох випадках рішення про порушення кримінальної справи про контрабанду ґрунтується на висновку експертизи та недоцільність повторного її проведення, додатково аргументується віднесення експертизи до обмеженого кола слідчих дій, які можуть проводитись до порушення кримінальної справи.

3. У якості органів дізнання в структурі Митної служби України можуть розглядатись митниці, регіональні митниці та Державна митна служба в особі їх керівників або осіб, які у встановленому порядку тимчасово виконують їх обов’язки; а особами, які провадять дізнання в справах про контрабанду, є дізнавачі митниць та регіональних митниці, а також Департаменту по організації боротьби з контрабандою Держмитслужби.

4. З метою удосконалення законодавства у досліджуваному напрямку пропонується надання дізнавачу більш широкого спектра процесуальних прав; врегулювання питань відомчого контролю за процесуальною діяльністю дізнавача; включення оперативних відділів служб по боротьбі з контрабандою митних органів до переліку підрозділів, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність; наділення осіб, відносно яких порушено кримінальну справу, статусом підозрюваних.

5. Намічено ряд заходів по оптимізації практичної діяльності митних органів та їх відомчого забезпечення, серед яких: організаційна перебудова підрозділів, що провадять дізнання, з тим, щоб вивести їх із підпорядкування будь-кого із посадових осіб, крім керівника митного органу; створення умов для належної взаємодії митниць із слідчими відділами, експертними установами, іншими органами дізнання та підрозділами, які мають право на здійснення оперативно-розшукової діяльності; удосконалення нормативно-правових актів Державної митної служби з питань організації провадження дізнання.

Публікації автора:

1. Дорофеєва Л.М. Деякі питання відповідальності за порушення митних правил // Проблеми законності. Республіканський міжвідомчий науковий збірник. – Харків, 2000. – Вип. 41. – С. 136-141.

2. Дорофеєва Л.М. Організація розслідування злочинів в митних органах // Вісник Прокуратури. – 2003. – № 11. – С. 80-83.

3. Дорофеєва Л.М. Порівняльний аналіз процесуального становища митних органів при розслідуванні контрабанди та інших злочинів на кордоні // Науковий вісник Чернівецького університету: Правознавство. – 2003. – Випуск 187. – С. 117-119.

4. Дорофеєва Л.М. Використання матеріалів адміністративного провадження при порушенні та розслідуванні кримінальних справ про контрабанду // Проблеми законності: Республіканський міжвідомчий науковий збірник. – Харків, 2004. – Випуск 69. – С. 121-126.

5. Дорофеєва Л.М. Поняття дізнання митних органів та його місце в кримінальному судочинстві // Науковий вісник Ужгородського національного університету: Право. – Ужгород, 2004. – Вип. 3. – С. 91-94.

6. Дорофеєва Л.М. Направлення матеріалів за належністю – одне із рішень митного органу на стадії порушення кримінальної справи // Актуальні проблеми юридичних наук у дослідженнях учених: Науково-практичний збірник. – 2005. – № 44. – С. 3-4.

7. Дорофеєва Л.М. Особливості повноважень керівника митного органу при розслідуванні кримінальної справи // Науковий вісник Ужгородського національного університету: Право. – Ужгород, 2005. – Вип. 4. – С. 121-124.

8. Дорофеєва Л.М. Напрямки вдосконалення діяльності митних органів у боротьбі з контрабандою // Збірник наукових робіт молодих науковців. – Ужгород, 2003. – № 1. – С. 15-19.

9. Дорофеєва Л.М. Правові проблеми діяльності митниці як органу дізнання // Уряду України. Президенту, законодавчій, виконавчій владі. „Боротьба з контрабандою: проблеми та шляхи їх вирішення”: доповідь на третій міжнародн. конференції (1998 р.) / Керівники авт. колективу А.І.Комарова, О.О.Крикун. – К.: Науково-дослідний інститут „Проблеми людини”, 1998. – Том 10. – С. 307-314.

10. Дорофеєва Л.М. Дізнання в митних органах: проблеми сьогодення та перспективи функціонування // Вісник Академії митної служби України: за матер. Міжнародної науково-практ. конференції. – Дніпропетровськ, 1999. – № 3. – С.28-31.

11. Дорофеєва Л.М. Митні органи України як фактор стримування протиправної діяльності в сфері зовнішньоекономічних відносин // На порозі тисячоліть: доповідь на міжнародній конференції / Укладач С.Слава. – Ужгород. – УжДУ, 2000. – С. 58-61.

12. Дорофеєва Л.М. Особливості використання матеріалів справ про порушення митних правил при порушенні та розслідуванні кримінальних справ про контрабанду // Реформування політико-правової системи України в контексті європейського вибору: тези доп. на міжнародній наук.-практ. конф. – Ужгород: Науковий вісник УжНУ, спецвипуск, 2003. – С. 137-139.

13. Дорофеєва Л.М. Повноваження митних органів при розслідуванні злочинів на кордоні (досвід Європи) // Митна політика України в контексті європейського вибору: проблеми та шляхи вирішення: тези доп. на науково-практ. конференції. – Дніпропетровськ. – 2003. – С. 145-147.

14. Дорофеєва Л.М. Проблеми затримання особи за підозрою у вчиненні контрабанди // Проблеми вдосконалення правового забезпечення прав та основних свобод людини і громадянина в Україні: тези доповіді на Регіональній міжвузівській науковій конференції молодих вчених та аспірантів. – Івано-Франківськ. – 2005. – С. 207-208.

15. Дорофеєва Л.М. Удосконалення законодавства щодо розслідування контрабанди як складова частина економічної безпеки держави // Економічна безпеки держави в умовах інтеграції до світового співтовариства: тези доповіді на міжнар. наук. конференції. – Дніпропетровськ. – 2005. – С.27-29.