640. Рудік Ірина Валеріївна. Діастолічна дисфункція лівого шлуночка та серцева недостатність у хворих на гіпертонічну хворобу, їх лікування метопрололом, еналаприлом і спіронолактоном: дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Запорізький держ. медичний ун-т. - Запоріжжя, 2004.
Анотація до роботи:
Рудік І.В. Діастолічна дисфункція лівого шлуночка та серцева недостатність у хворих на гіпертонічну хворобу, їх лікування метопрололом, еналаприлом і спіронолактоном. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Запорізький державний медичний університет, Запоріжжя, 2004.
Дисертація присвячена вивченню діастолічної функції ЛШ та перебігу СН із збереженою систолічною функцією міокарда у хворих на ГХ з метою підвищення ефективності лікування. Докладно досліджений стан внутрішньосерцевої гемодинаміки та діастолічної функції ЛШ у хворих на ГХ та СН із збереженою систолічною функцією міокарда ЛШ. Отримані дані свідчать про існуючу залежність між тяжкістю декомпенсації, геометричним ремоделюванням і діастолічною дисфункцією ЛШ, а саме: зміна типів геометричного ремоделювання (від концентричної гіпертрофії до ексцентричної гіпертрофії) і діастолічної дисфункції ЛШ (від гіпертрофічного через псевдонормальний до рестриктивного) супроводжується зростанням ФК СН. Проведений аналіз рівня Ал в плазмі крові встановив, що вміст цього гормону у хворих на ГХ і ДСН вірогідно збільшується із зростанням ФК, корелює з ММЛШ і параметрами спектра трансмітрального діастолічного потоку. Результати порівняльної оцінки ефективності комплексу еналаприл+метопролол та еналаприл + метопролол + спіронолактон демонструють перевагу останнього в лікуванні хворих на ГХ з безсимптомною діастолічною дисфункцією міокарда ЛШ за ІІ типом та хворих на ГХ і СН зі збереженою систолічною функцією ЛШ.
В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі вивчення діастолічної функції лівого шлуночка і перебігу серцевої недостатності із збереженою систолічною функцією міокарда у хворих на гіпертонічну хворобу, що дозволило оптимізувати лікувальну тактику.
У хворих на гіпертонічну хворобу без серцевої недостатності діастолічна дисфункція лівого шлуночка представлена «гіпертрофічним» (81,0 %) і «псевдонормальним» типом (19,0 %). Ступінь тяжкості діастолічної дисфункції лівого шлуночка залежить від геометричного ремоделювання лівого шлуночка: при «гіпертрофічному» профілі наповнення переважало концентричне ремоделювання (46,0 %) і концентрична гіпертрофія (36,0 %), а при «псевдонормальному» у всіх (100 %) випадках мала місце концентрична гіпертрофія.
У хворих на гіпертонічну хворобу, ускладнену серцевою недостатністю, визначається діастолічна дисфункція лівого шлуночка за «гіпертрофічним» типом у 29,0 %, «псевдонормальним» - 43,0 % і «рестриктивним» - 28,0 %. Тяжкість декомпенсації залежить від типу геометричного ремоделювання і діастоличної дисфункції лівого шлуночка: відбувається збільшення функціонального класу серцевої недостатності при зміні типів геометричного ремоделювання (концентрична гіпертрофія ексцентрична гіпертрофія) і діастолічної дисфункції лівого шлуночка (гіпертрофічний псевдонормальний рестриктивний).
У хворих на гіпертонічну хворобу, ускладнену серцевою недостатністю, наявні більш виражені порушення діастолічного наповнення лівого шлуночка, ніж у хворих на гіпертонічну хворобу при відсутності маніфестної серцевої недостатності, що проявляється подовженням інтервалів IVRT, IVRT/RR, Тас, Тас/RR, зростанням ТЗЛК при «гіпертрофічному» типі діастолічної дисфункції лівого шлуночка; зменшенням А, АІ, збільшенням Е/А, ЕІ/АІ, скороченням IVRT, IVRT/RR, Тdeс, Тdeс/RR і зростанням ТЗЛК при «псевдонормальному» типі.
Комбінації еналаприл + метопролол і еналаприл + метопролол + спіроно- лактон у хворих на гіпертонічну хворобу без серцевої недостатності однаково ефективно знижують артеріальний тиск, ТЗЛК, внутрішньоміокардіальне напруження, викликають регресію гіпертрофії лівого шлуночка при тривалому, не менше 6 місяців, прийомі. Додаткове введення спіронолактону у схему гіпотензивної терапії супроводжувалося поліпшенням профілю діастолічного наповнення лівого шлуночка за рахунок зменшення жорсткості міокарда при «псевдонормальному» типі діастолічної дисфункції лівого шлуночка у вигляді збільшення піка А на 5,8 %, АІ -на 5,9 %, зменшення Е/А на 4,8 %, подовження Тdec на 4,7 %, Тdec/RR - на 5,2 %, зниження ТЗЛК на 2,7 %.
Застосування впродовж 6 місяців схеми еналаприл + метопролол + спіронолактон у хворих на гіпертонічну хворобу, ускладнену серцевою недостатністю, сприяє більш істотному зниженню САТ на 5,0 %, ТЗЛК на 4,9 %, ІММЛШ на 6,6 %, зменшенню ЛП на 6,0 %, кінцево-систолічного індексу на 15,9 %, збільшенню ФВ на 10,9 %, а також поліпшенню діастолічної функції лівого шлуночка у вигляді скорочення Тdec на 5,1 %, Тdec/RR на 4,4 %, зростання Е/А на 8,7 % при «гіпертрофічному» типі діастолічної дисфункції лівого шлуночка; подовження Тdec на 4,4 % і на 9,0 %, Тdec/RR на 3,9 % і на 10,3 %, зниження Е/А на 12,2 % і на 10,6 %, при «псевдонормальному» та «рестриктивному» типі діастолічної дисфункції лівого шлуночка відповідно, ніж використання схеми еналаприл+метопролол.
У хворих на гіпертонічну хворобу і серцеву недостатність вміст альдостерону в плазмі крові перевищує його концентрацію у пацієнтів без серцевої недостатності і вірогідно зростає із збільшенням функціонального класу, а також корелює з ТЗЛК (r = + 0,57, р < 0,05), кінцево-діастолічним розміром (r = + 0,54, р < 0,05), кінцево-систолічним розміром (r = + 0,76, р < 0,05), ІММЛШ (r = + 0,50, р < 0,05), Е/А (r = + 0,87, р < 0,05), IVRT (r = - 0,57, р < 0,05), Tdeс ( r = - 0,69, р < 0,05).
Публікації автора:
Рудик И.В. Геометрическое ремоделирование левого желудочка при диастолической сердечной недосаточности у больных гипертонической болезнью // Запорожский медицинский журнал.-2003.-№5.-С.17-19.
Рудик И.В. Диастолическая дисфункция левого желудочка при сердечной недостаточности с сохраненной систолической функцией у больных гипертонической болезнью // Таврический медико-биологический вестник.-2003.-Том 6, №2.-С.124-128.
Рудик И.В. Влияние эналаприла, метопролола и спиронолактона на состояние диастолической функции левого желудочка у больных гипертонической болезнью и сердечной недостаточностью с сохраненной систолической функцией левого желудочка // Український медичний альманах.-2004.-№1.-С.151-154.
Рудик И.В. Сравнительная оценка влияния терапии эналаприлом и метопрололом и их сочетанного применения со спиронолактоном на диастолическую дисфункцию левого желудочка у больных гипертонической болезнью // Запорожский медицинский журнал.-2004.-№1.-С.20-23.
Рудик И.В. Медикаментозная коррекция диастолической сердечной недостаточности эналаприлом и метопрололом у больных гипертонической болезнью // Актуальні питання медичної науки та практики. Збірник наукових праць. Випуск 65.-Запоріжжя, 2004.-С.302-308.
Рудік І.В. Патент України “Спосіб лікування діастолічної серцевої недостатності у хворих на гіпертонічну хворобу” за номером державної реєстрації № 65023, 2003р.
Фуштей И.М., Клименко В.И., Зеленцов С.И., Рудик И.В. Диастолическая функция миокарда левого желудочка и легочная гемодинамика у пациентов с гипертонической болезнью при применении ИАПФ и блокаторов кальциевых каналов // Український кардіологічний журнал.-2001.-№2.-С.77-80. (Внесок здобувача полягає у клінічному обстеженні хворих).
Дейнега В.Г., Рудик И.В. Диастолическая сердечная недостаточность у больных гипертонической болезнью // Запорожский медицинский журнал.-2003.-№4.-С.56-58. (Внесок здобувача полягає у клінічному обстеженні хворих, статистичній обробці матеріалу, підготовці статті до друку).
Дейнега В.Г., Рудік І.В. Типи порушень діастолічної функції лівого шлуночка при серцевій недостатності зі збереженою систолічною функцією у хворих на гіпертонічну хворобу // Українські медичні вісті. VІІ з’їзд ВУЛТ: Тези доповідей.-2003.-Том 5, №1(63).-С.67-68. (Внесок здобувача полягає у клінічному обстеженні хворих, опрацюванні одержаних результатів, підготовці тезів до друку).
Рудик И.В. Диастолическая дисфункция левого желудочка у больных гипертонической болезнью, неосложненной и осложненной сердечной недостаточностью с сохраненной систолической функцией миокарда // Матер. науч.-прак. конф. молодых ученых: “Актуальные вопросы медицины и фармации”: Тезисы докл.-Запорожье, 2003 г.-С.14-15.