Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Чорба Олена Павлівна. Діалог: соціокомунікативні та дискурсивні аспекти : дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2006. — 173арк. — Бібліогр.: арк. 163-173.



Анотація до роботи:

Чорба О.П. Діалог: соціокомунікативні та дискурсивні аспекти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії – Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова, Одеса, 2007.

У дисертації проаналізовано співвідношення понять діалогу і дискурсу у сучасних соціокомунікативних процесах, визначено умови, при яких вони забезпечують гармонізацію соціальних структур, дозволяють формувати стратегію дій окремих індивідів і спільнот.

Новизна дослідження полягає у тому, що діалог досліджується у співвідношенні з поняттям дискурсу, це дозволяє встановити їх взаємообумовленість і побачити нові особливості їхнього функціонування в сучасних соціокомунікативних процесах. Дискурс репрезентується як завершений діалог, консенсус, якого досягли в процесі діалогу і втілюють в життя. Класифікація типів та форм діалогу та дискурсу привела до висновку, що діалогова форма дискурсу є найбільш життєздатною як для інституціональної, так і неінституціональної взаємодії.

Показано особливості функціонування діалогової форми дискурсу в засобах масової інформації, педагогіці, релігії, політиці, економіці та міжкультурній взаємодії. В сучасних умовах педагогічний дискурс констатує перехід від репродуктивних форм педагогіки до продуктивних; в сучасному релігійному дискурсі основним моментом є релігійний плюралізм, не направлений на знищення релігійних відмінностей; діалогова форма політичного і економічного дискурсу виявляється найбільш приоритетною для відкритого суспільства, на відміну від монологічної форми суспільства тоталітарного, сприяє здійсненню успішних політико-економічних проектів, що без сумніву актуально для сучасної України. Показано, що культура свої власні позиції визначає тільки в діалозі з іншими культурами, що обумовлює необхідність діалогу культур і в умовах глобалізації потребує формування нового дискурсу цивілізаційних відносин.

Публікації автора:

Основні теоретичні положення і висновки дисертації викладено в наступних публікаціях автора:

  1. Будник О. П. Формування принципу діалогізму у філософії і культурі//Філософські пошуки. Біля витоків вітчизняного гуманізму. Вип. ХІІІ. Львів – Одеса: Cogito – Центр Європи, 2002. – С. 247 – 256.

  2. Будник О. П. Міжрелігійний діалог в глобальних процесах// Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наукових праць. – Чернівці: Рута, 2003. – Вип. 163 – 164. Філософія. – С. 32-35.

  3. Чорба О.П. Діалог як методологічний принцип глобалізаційних процесів//«Наукове пізнання: методологія та технологія». – Одеса. Південноукраїнський державний педагогічний університет, 2003. – С.68-72.

  4. Чорба О.П. Діалог і дискурс: взаємозв’язок понять// Перспективи. – 2004. - № 2-3 (26-27). – С. 77 – 82.

  5. Будник О.П. Діалогізм як принцип гуманітарної освіти// Матеріали міжнародної наукової конференції «Філософські проблеми гуманізації освіти». – Одеса, 2003. – С.151- 152.

  6. Будник О.П. Діалог в Інтернеті як прояв сучасної культури// Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість: Зб. Матеріалів Всеукр. Наук.-практ. конф., Київ, 27-28 березня 2003 р.; У 5-ти т. – К.: У Європ. ун-ту, 2003. – Т. 2. – С.61 – 63.

  7. Будник О.П. Діалогізм сучасного морального імперативу//Вісник. Філософія. Політологія. Вип. 52 – 53. К.: В-во Київського національного університету імені Тараса Шевченка, 2003. – С. 94.

  1. Чорба О.П. Діалогова концепція культури в педагогічному дискурсі//Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції “Формування патріотизму, моральності, культури, здорового способу життя в студентській молоді”, 24-25 травня 2006 р.- Одеса. – 2006. – С.137 – 138.