700. Соколов Віталій Валерійович. Діагностика та лікування ушкоджень стравоходу: дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2004. - 24 с.
Анотація до роботи:
Соколов В.В. Діагностика та лікування ушкоджень стравоходу.-Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика МОЗ України, Київ, 2004.
Дисертація присвячена питанням діагностики та лікування ушкоджень стравоходу різної етіології в гострому періоді. На основі вивчення причин виникнення, клінічних проявів, діагностичної цінності окремих методів дослідження та лікувальної тактики, узагальнений 17-річний досвід ведення 93 хворих всіх вікових категорій з ушкодженнями стравоходу. Удосконалені етапи та запропонований алгоритм діагностики ушкодження стравоходу. Розроблені та впроваджені в практику критерії призначення консервативного лікування ушкоджень. Запропонований диференційований підхід до вибору втручання на стравоході в залежності від стану його стінки під час ушкодження. Показана необхідність зашивання всіх ушкоджень незміненої стінки стравоходу поза залежністю від часу, що минув з моменту ушкодження. Етапний підхід до діагностики та лікування ушкоджень стравоходу та супутнього медіастиніту дозволив отримати позитивні результати у 93,55 % хворих зі зниженням летальності до 6,45 %.
В дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі – удосконалення діагностики та лікування ушкоджень стравоходу й супутнього медіастиніту.
Ушкодження стравоходу та медіастиніт залишаються рідкісними захворюваннями (спостереження 93 хворих протягом 15 років роботи в спеціалізованої клініці торакальної хірургії для дорослих та дітей), що вимагають ургентної спеціалізованої допомоги.
Створений на основі аналізу попереднього 10-річного досвіду лікування, алгоритм діагностики при підозрінні на ушкодження стравоходу дозволив встановити коректний та своєчасний діагноз у всіх пацієнтів протягом виконання дисертаційної роботи.
Консервативне лікування є можливим у обмеженого (до 10 % загальної кількості хворих) контингенту при відповідності розробленим критеріям.
Всі ушкодження незміненої стінки стравоходу підлягають первинному зашиванню з герметизацією лінії шва прилеглими васкуляризованими структурами поза залежністю від часу, що минув з епізоду ушкодження. Зашивання стравоходу у термін до 24 годин забезпечило мінімальний (1 хворий, 5,9 %) рівень неспроможності. На відміну від традиційної тактики щодо не зашивання стравохідної рани у хворих в термін пізніше 24 годин з моменту ушкодження, виконане нами зашивання дало неускладнене загоєння у 13 з 25 хворих цієї групи. Порівняльно високий (12 хворих або 48,0 %) рівень неспроможності шва у решти хворих, ймовірно, був зумовлений великою довжиною розриву (від 3 до 7 см), значним проміжком часу з моменту ушкодження (пізніше 72 годин) або комбінацією зазначених факторів.
Медіастиніт вимагає хірургічного розкриття та санації середостіння. Розповсюдженість його визначається передопераційно за даними КТ та уточнюється інтраопераційно за допомогою медіастинографії. Медіастинотомія завершується дренуванням середостіння, глухим швом операційної рани та післяопераційною іригацією-аспірацією.
Післяопераційна медіастинографія є вирішальною для оцінки динаміки запалення середостіння, на основі якої встановлюються покази для додаткової медіастинотомії при прогресі медіастиніту та видалення дренажів із середостіння після ліквідації запалення.
За рахунок систематизації діагностики та лікування досягнуто зниження загального рівня летальності до 6,45 % та відсутність летальних випадків протягом виконання дисертаційної роботи впродовж останніх 5 років.
Sokolov V.V., Bagirov M.M. Reconstructive surgery for combined tracheo-esophageal injuries and their sequelae // European Journal of Cardiothoracic Surgery.-2001.-Vol.20.-P.1025-1029.
Ушкодження стравоходу: чи вирішена проблема на початку 21 сторіччя? / А.В.Макаров, М.М.Багіров, В.Г.Гетьман, В.В.Соколов.-Буковинський медичний вісник.-2002.-Т.6,№1-2.-С.91-93.
Лікування ушкоджень стравоходу / Макаров А.В., Багіров М.М., Гетьман В.Г., Соколов В.В., Верещако Р.І.-Клінічна хірургія.-2002.-№5-6.-С.15.
Макаров А.В., Сокур П.П., Соколов В.В. Діагностика та лікування ушкоджень стравоходу у дітей // Дитяча хірургія.-2004.-№1(2).-С.9-15.
Спонтанний розрив стравоходу та ускладнення виразкової хвороби: критичний стан при критичному стані / Соколов В.В., Макаров А.В., Багіров М.М., Гетьман В.Г., Сокур П.П.-Хірургія України.-2004.-№1(9).-С.44-47.
Пошкодження стравоходу / M.M.Багіров, А.В.Макаров, В.Г.Гетьман, В.В.Соколов // Зб. наук. пр. Національного конгресу з невідкл. хірургії, присвяч. 25-річчю Лікарні швидкої медичної допомоги м.Львова.-1997.-Кн.1.-С.9-10.
Повреждения пищевода / М.М.Багиров, А.В.Макаров, В.Г.Гетьман, В.В.Соколов // Actualitati in chirurgia toracoabdominala. VIII международный конгресс хирургов Молдовы: Кишенев, 1997.-C.7-8.
Management of esophageal perforations / M.M.Bagirov, A.V.Makarov, V.G.Getman, V.V.Sokolov.-Proceedings: 2nd Intl. congress of thorax surgery.-Bologna: Editrice Compositori.-1998.-P.479-482.
Соколов В.В. Лікування пошкоджень стравоходу // Зб. наук.-пр. конф., присвяч. 80-річчю з дня народження проф. Д.Ф.Скрипниченка „Нові тенденції в хірургії XXI століття”.-К.:, 2001.-С.27-30.
Соколов В.В. Лечение повреждений пищевода // Тез. докл. Республ. конф. и пленума проблемной комиссии “Торакальная хирургия” научн. совета по хирургии РАМН и МЗ РФ.-Пермь: Пермская гос. мед. академия, 1998.-С.123-124.
Bagirov M.M., Sokolov V.V. Surgical treatment of tracheo-bronchial injuries and their sequelae // Proceedings: 39th World Congress of Surgery. Centennial Congress.-Brussels.-2001.-P.62.