Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Литвиненко Олександр Миколайович. Діагностика та хірургічне лікування хронічного біліарного панкреатиту з застосуванням мініінвазивних технологій: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.03 / АМН України; Інститут хірургії та трансплантології. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Литвиненко О.М. Діагностика та хірургічне лікування хронічного біліарного панкреатиту з використанням мініінвазивних технологій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук зі спеціальності 14.01.03 – хірургія. Інститут хірургії та трансплантології АМН України, Київ, 2003.

В дисертаційній роботі визначені основні причини хронічного біліарного панкреатиту, особливості морфологічних змін підшлункової залози. Встановлено значення мікрохоледохолітіазу, порушення імунітету в патогенезі захворювання. В експерименті на тваринах доведені можливість використання та визначені переваги методу електрозварювання біологічних тканин в біліарній хірургії. Створений алгоритм обстеження хворих, який визначає обсяг обстеження та можливості застосування мініінвазивних методик лікування.

Встановлено доцільність проведення одноетапного лапароскопічного лікування хронічного біліарного панкреатиту на тлі калькульозного холециститу, холедохолітіазу. Визначені особливості завершення втручання на жовчовивідних шляхах залежно від діаметра загальної жовчної протоки. Вивчений вплив різних операцій на якість життя хворих. Доведені переваги папілозберігаючих операцій у порівнянні з папілотомією, холедохоєюноанастомозу – у порівнянні з холедоходуоденоанастомозом, тимчасового внутрішнього дренування загальної жовчної протоки – у порівнянні з постійним.

Впровадження розробленої діагностичної програми та хірургічної тактики з пріоритетним застосуванням мініінвазивних технологій дозволили знизити частоту післяопераційних ускладнень з 10,3 до 3,6%, післяопераційну летальність – з 2,4 до 1,2%.

Дисертаційна робота містить новий підхід до розв’язання наукової проблеми діагностики та хірургічного лікування хворих на хронічний біліарний панкреатит. Він передбачає ідентифікацію етіологічних чинників захворювання шляхом застосування комплексної діагностичної програми з використанням ультразвукового дослідження, комп'ютерної томографії, ендоскопічної ретроградної панкреатохолангіографії, поляризаційної мікроскопії жовчі; а також інтраопераційних холангіографії, холедохоскопії, ультразвукового дослідження та патогенетично обґрунтованого хірургічного лікування з огляду на особливості етіологічних форм і характеру ураження біліарної системи та підшлункової залози з пріоритетним використанням мініінвазивних хірургічних технологій, у тому числі електрозварювання біологічних тканин.

1. Хронічний біліарний панкреатит – хронічне запалення підшлункової залози, що виникає при тривалому існуванні запального процесу в біліарній системі. Основними причинами виникнення хвороби є холедохолітіаз (у 68,7% спостережень), калькульозний холецистит (у 17,2%), папілостеноз (в 11,5%), кістозна трансформація жовчовивідних шляхів (у 2,6%).

2. Домінуючою (у 95,5% спостережень) морфологічною формою захворювання є запальна. Характер гістологічних змін паренхіми підшлункової залози, їх динаміка за даними ультразвукового дослідження після виконання оперативного втручання та величина інтегрального показника якості життя хворих свідчать про можливість регресу захворювання після усунення його етіологічних факторів.

3. Мікрохоледохолітіаз, який спостерігають в 4,3 разу частіше при хронічному біліарному панкреатиті, що виник на ґрунті холедохолітіазу, в 3,1 разу – на фоні хронічного калькульозного холециститу, ніж при неускладненій жовчнокам'яній хворобі, є одним з патогенетичних чинників хронічного біліарного панкреатиту.

4. Основними завданнями діагностики захворювання є виявлення всіх етіологічних чинників, ідентифікація змін в біліарній системі і підшлунковій залозі з одночасним визначенням можливості застосування мініінвазивних оперативних втручань. Використання запропонованої діагностичної програми при хронічному біліарному панкреатиті, яка базується на обґрунтованому комплексному застосуванні обов’язкових та додаткових інструментальних методів до- та інтраопераційного дослідження, дозволяє встановити вірний діагноз у 97,3% хворих.

5. В експерименті на 50 кролях та 8 свинях було доведено, що перспективним методом з'єднання біологічних тканин є електрозварювання, яке забезпечує збереження мініінвазивного ефекту лапароскопічних операцій, запобігає виникненню гнійних післяопераційних ускладнень, спрощує техніку виконання лапароскопічних операцій з приводу хронічного біліарного панкреатиту. Клінічний досвід підтвердив результати цих досліджень.

6. Операцією вибору при хронічному біліарному панкреатиті, що виник на тлі калькульозного холециститу, є лапароскопічна холецистектомія. У порівнянні з відкритою холецистектомією її застосування забезпечує достовірне скорочення тривалості госпіталізації хворих (Р < 0,001), зменшення частоти ранніх післяопераційних ускладнень в 2,8 разу, практичне виключення післяопераційної летальності. Після виконання лапароскопічної холецистектомії швидше нормалізується якість життя хворих.

7. Лікування хронічного біліарного панкреатиту, що виник на фоні холедохолітіазу, повинне бути спрямоване на повне видалення конкрементів з жовчовивідних шляхів з пріоритетним використанням мініінвазивних методик. При поєднанні калькульозного холециститу і холедохолітіазу оптимальне виконання одноетапного лапароскопічного втручання – холецистектомії та холедохолітотомії, що дозволяє уникнути зайвої ендоскопічної операції при збереженні переваг мініінвазивності, скорочує тривалість госпіталізації хворих. При залишковому холедохолітіазі операцією вибору є ендоскопічне видалення конкрементів, яке забезпечує найкоротшу тривалість госпіталізації – (6,2 ± 2,7) дня та низьку частоту післяопераційних ускладнень – 3,5%. Проте, при хронічному біліарному панкреатиті воно успішно здійснене лише у 56,5% хворих, що є наслідком характерного для цієї патології подовженого звуження інтрапанкреатичної частини загальної жовчної протоки.

8. Важливим елементом оперативного втручання на жовчовивідних шляхах у хворих на хронічний біліарний панкреатит є вибір оптимального способу його завершення. При діаметрі загальної жовчної протоки від 10 до 15 мм потрібно здійснювати її зовнішнє дренування, від 15 до 20 мм – тимчасове внутрішнє дренування (стентування), понад 20 мм – постійне внутрішнє дренування (формування біліодигестивного анастомозу). Оптимальним біліодигестивним співустям вважаємо холедохоєюноанастомоз на петлі тонкої кишки, вимкненій за Ру, накладення якого дозволяє уникнути біліопанкреатичного рефлюксу, утворення "сліпого мішка", забезпечує нормалізацію якості життя хворих. Формування холедоходуоденоанастомозу допустиме у хворих з високим операційним ризиком.

9. Втручання на великому сосочку дванадцятипалої кишки при хронічному біліарному панкреатиті, що виник на фоні папілостенозу та холедохолітіазу, повинне бути папілозберігаючим. Операцією вибору при цьому є папілодилатація, здійснена під час виконання лапароскопічного чи ендоскопічного втручання. Позитивна динаміка змін у підшлунковій залозі за даними ультразвукового дослідження та динаміка інтегрального показника якості життя хворих, яким була здійснена папілодилатація, а саме його нормалізація в другому півріччі після операції, свідчать про переваги папілозберігаючих методик у порівнянні з папілоруйнуючими.

10. При хронічному біліарному панкреатиті, що виник на тлі кістозної трансформації жовчовивідних шляхів, показане радикальне висічення кістозно–змінених жовчних проток з формуванням гепатикоєюноанастомозу. Це попереджує прогресування запалення підшлункової залози завдяки усуненню загрози виникнення біліопанкреатичного рефлюксу.

11. Показання до прямого втручання на підшлунковій залозі виникають у 4,5% хворих на хронічний біліарний панкреатит (з приводу її кісти та абсцесу – у 61,3%, ізольованого стенозу та дилатації протоки підшлункової залози – у 32,3%).

12. Впровадження розроблених підходів до лікування хворих на хронічний біліарний панкреатит і його ускладнення на підставі застосування запропонованої діагностичної програми та диференційованої хірургічної тактики з широким використанням мініінвазивних технологій, методу електрозварювання біологічних тканин дозволило зменшити частоту післяопераційних ускладнень з 10,3 до 3,6%, знизити післяопераційну летальність з 2,4 до 1,2%.

Публікації автора:

  1. Ничитайло М.Е., Скумс А.В, Огородник П.В., Литвиненко А.Н., Голишевский В.А. Рациональная тактика лечения больных с хроническим калькулезным холециститом, осложненным холедохолитиазом // Клін. хірургія. – 1993.– № 11. – С. 8–11.

  2. Ничитайло М.Е., Огородник П.В., Литвиненко А.Н., Скумс А.В. Хірургічне лікування резидуального холедохолітіазу // Клін. хірургія. – 1994.– № 8. – С. 33–35.

  3. Шалимов А.А., Ничитайло М.Е, Дяченко В.В., Копчак В.М., Литвиненко А.Н., Огородник П.В., Дронов А.И. Лапароскопическая холецистэктомия и холецистэктомия с использованием минимального доступа в лечении патологии желчного пузыря // Харьк. мед. журн. – 1995. – № 3–4. – С. 34–35.

  4. Ничитайло М.Є., Литвиненко О.М., Дяченко В.В., Огородник П.В., Скумс А.В., Кондратюк О.П., Щербина С.І. Лапароскопічна холецистектомія: випробування часом // Шпитал. хірургія. – 1998. – № 3. – С. 31–36.

  5. Саєнко В.Ф., Ничитайло М.Ю., Литвиненко О.М., Дяченко В.В., Кондратюк О.П., Огородник П.В. Лапароскопічна холецистектомія: підсумки та перспективи // Зб. наук. праць співробітників КМАПО. – К., 1998. – Вип. 7, кн. 2. – С. 192–199.

  6. Ничитайло М.Ю., Мошковський Г.Ю., Каніковський О.Є., Литвиненко О.М., Щербина С.І., Панков О.І. Лікування абсцесів підшлункової залози та черевної порожнини за допомогою малоінвазивних втручань під контролем УЗД // Укр. журн. малоінвазив. та ендоск. хірургії. – 1999. – Т. 3, № 1. – С. 58–60.

  7. Стасенко А.А., Ничитайло М.Е, Скумс А.В., Литвиненко А.Н. Состояние гуморальных факторов местного иммунитета у больных с наружными желчными свищами // Галиц. Лік. Вісн. – 1999. – Т. 6, № 3. – С. 36–37.

  8. Ничитайло М.Ю., Литвиненко О.М., Дяченко В.В., Огородник П.В., Сьомін М.Д., Скумс А.В., Кондратюк О.П., Щербина С.И. Комбіновані оперативні втручання при поєднаному хронічному запаленні біліарної системи та підшлункової залози // Буковин. мед. вісн. – 1999. – Т. 3, № 3–4. – С. 65–67.

  9. Ничитайло М.Е., Огородник П.В., Дяченко В.В., Литвиненко А.Н., Скумс А.В., Кондратюк А.П. Лапароскопические вмешательства на общем желчном протоке // Вісн. морської медицини. – 1999. – № 2. – С. 117–118.

  10. Ничитайло М.Е., Литвиненко А.Н., Дяченко В.В., Огородник П.В., Скумс А.В., Кондратюк А.П., Кучерук В.В. Методы лечения холелитиаза // Междунар. мед. журн. – 1999. – Т. 5, № 1. – С. 110–113.

  11. Ничитайло М.Ю., Огородник П.В., Дяченко В.В., Литвиненко О.М., Сьомін М.Д. Мініінвазивні технології в діагностиці та лікуванні механічної жовтяниці // Наук. вісн. Ужгород. ун–ту. – 1999. – № 10. – С. 36–37.

  12. Ничитайло М.Е., Фурманов Ю.А., Литвиненко А.Н., Ляшенко А.А. Применение метода электротермоадгезии тканей в билиарной хирургии // Зб. наук. праць співробітників КМАПО. – К., 2000. – Вип. 9, кн. 4. – С. 386–389.

  13. Ничитайло М.Е., Галочка И.П., Скумс А.В., Литвиненко А.Н. Кистозная трансформация желчных протоков // Клін. хірургія. – 2000. – № 11. – С. 53–57.

  14. Ничитайло М.Е., Огородник П.В., Литвиненко А.Н., Дяченко В.В., Скумс А.В., Кондратюк А.П., Пидмурняк А.А. Лапароскопические вмешательства на общем желчном протоке: 5–летний опыт // Клін. хірургія. – 2000. – № 7. – С. 22–24.

  15. Литвиненко О.М. Можливості застосування малоінвазивних методик при лікуванні хронічного біліарного панкреатиту, ускладненого стенозом загальної жовчної протоки // Шпитал. хірургія. – 2001. – № 1. – С.67–69.

  16. Литвиненко О.М. Використання мініінвазивних технологій в лікуванні хронічного біліарного панкреатиту // Клін. хірургія. – 2001. – № 10. – С. 33–37.

  17. Ничитайло М.Ю., Фурманов Ю.О, Литвиненко О.М., Ляшенко А.А. Використання методу електротермоадгезії біологічних тканин в лапароскопічній хірургії // Шпитал. хірургія. – 2001. – № 3. – С. 42–44.

  18. Литвиненко А.Н., Стасенко А.А. Значение интерлейкина–6 при хроническом билиарном панкреатите // Клін. хірургія. – 2001.– № 12. – С. 23–24.

  19. Ничитайло М.Ю., Литвиненко О.М. Лікування хронічного біліарного панкреатиту, ускладненого стенозом загальної жовчної протоки // Вісн. морської медицини. – 2001. – № 2. – С. 271–274.

  20. Фурманов Ю.А., Литвиненко А.Н., Ничитайло М.Е.,Савицкая И.М., Ляшенко А.А. Экспериментальное применение метода электросварки в билиарной хирургии // Клін. хірургія. – 2002. – № 2. – С. 47–51.

  21. Литвиненко О.М. Діагностична програма при хронічному біліарному панкреатиті // Практ. медицина. – 2002. –Т .8, № 2. – С. 104–106.

  1. Литвиненко О.М. Локальний жовчний перитоніт після лапароскопічних втручань на жовчному міхурі та жовчовивідних шляхах // Буковин. мед. вісн. – 2002. – № 1–2. – С .41–43.

  2. Стасенко А.А., Литвиненко О.М. Вивчення імуноглобулінів сироватки крові та жовчі при хронічному біліарному панкреатиті // Вісн. морс. медицини. – 2002. – № 4. – С. 48–50.

  3. Ничитайло М.Ю., Литвиненко О.М. Визначення мікрохоледохолітіазу при хронічному біліарному панкреатиті // Арх. клин. и эксперим. медицины. – 2002. – Т. 11, № 2. – С. 128–130.

  4. Ничитайло М.Ю., Литвиненко О.М. Місце лапароскопічної антеградної папілодилатації у лікуванні холедохолітіазу та папілостенозу // Галиц. лік. вісн. – 2002. – Т. 9, № 3. – С. 209–210.

  5. Ничитайло М.Е., Огородник П.В., Литвиненко А.Н., Кондратюк А. П. Результаты видеолапароскопической эксплорации желчных протоков при осложненной желчнокаменной болезни // Вестн. неотлож. и восстановит. хирургии. – 2002. – Т. 3, № 3. – С. 72–74.

  6. Патент № 30413 А Україна, А 61В 17/22. Спосіб видалення каменів із загальної жовчної протоки та пристрій для його здійснення / О.М. Литвиненко (Україна). – Заявлено 31.03.98; Опубл. 15.11.2000 // Бюл. № 6–II.

  7. Патент № 30414 А Україна, А 61В 17/00. Спосіб видалення каменів із загальної жовчної протоки / О.М. Литвиненко, М.Ю. Ничитайло (Україна). – Заявлено 31.03.98; Опубл. 15.11.2000 // Бюл. № 6–II.

  8. Патент № 47669 А Україна, А 61В 17/00, А 61М 25/00. Спосіб внутрішнього дренування загальної жовчної протоки / О.М. Литвиненко, М.Ю. Ничитайло (Україна). – Заявлено 13.07.01; Опубл. 15.07.02 // Бюл. № 7.

  9. Патент № 50598 А Україна, А 61В 10/00. Спосіб діагностики мікрохолелітіазу / М.Ю. Ничитайло, О.М. Литвиненко (Україна). – Заявлено 28.02.02; Опубл. 15.10.02 // Бюл. № 10.

  10. Патент № 51273 А Україна, А 61В 10/00. Спосіб прогнозування поліорганної недостатності / В.І. Зубков, О.М. Дубов, А.В. Макаров, О.М. Литвиненко (Україна). – Заявлено 12.02.02 ; Опубл. 15.11.02 // Бюл. № 11.

  11. Литвиненко А.Н. Диагностическая тактика при тубулярном стенозе общего желчного протока неопухолевого характера // Анн. хирург. гепатологии. – 1997. – Т.2, № 2 – С. 101–102.

  12. Ничитайло М.Е., Скумс А.В., Литвиненко А.Н., Огородник П.В., Семин М.Д., Кондратюк А.П. Холедохолитиаз. Прошлые и настоящие проблемы // Анн. хирург. гепатологии. – 1998. – Т.3, № 3. – С. 89–90.

  13. Ничитайло М.Е., Литвиненко А.Н., Дяченко В.В., Огородник П.В., Скумс А.В. Кондратюк А.П., Щербина С.И., Гулько О.Н. Лапароскопическая холецистэктомия: 6–летний опыт // Вчені Поділля (фундаментальні наукові праці): Матеріали респ. наук.–практ. конф. – Хмельницький; Вінниця, 1999. – С. 145–148.

  14. Ничитайло М.Е., Галочка И.П., Скумс А.В., Литвиненко А.Н., Огородник П.В. Кистозная трансформация желчевыводящих протоков: хирургическое лечение и отдаленные результаты // Анн. хирург. гепатологии. – 2000. – Т. 5, № 2. – С. 43–47.

  15. Ничитайло М.Е., Литвиненко А.Н., Гулько О.Н. Локальный желчный перитонит после лапароскопических операций на желчном пузыре и желчевыводящих путях // O'zbekiston hirurgiyasi. – 2002. – № 3. – С. 52–53.

  16. Литвиненко О.М. Лікування хронічного біліарного панкреатиту: найближчі та віддалені результати // Альманах клін.медицини. – 2002. – Вип. 2. – С. 137–139.

  17. Литвиненко О.М., Захаров І.Б., Панков О.І. Особливості хірургічного лікування тубулярного стенозу загальної жовчної протоки // Тези доп. І (XVII) з`їзду хірургів України. – Львів, 1994. – С. 97.

  18. Ничитайло М.Е, Литвиненко А.Н., Огородник ПВ., Дяченко В.В., Скумс А.В. Применение неинвазивных и малоинвазивных способов лечения при желчнокаменной болезни // Тез. докл. Междунар. конгр. хирургов. – Москва, 1995. – С. 141–142.

  19. Саенко В.Ф., Ничитайло М. Е., Огородник П.В., Литвиненко А.Н., Скумс А.В. Малоинвазивные операции в лечении желтухи желчнокаменного генеза // Материалы ІІІ конф. хирургов–гепатологов "Новые технологии в хирургической гепатологии". – СПб, 1995. – С. 274–275.

  20. Саенко В.Ф., Ничитайло М. Е., Литвиненко А.Н., Дяченко В.В., Огородник П.В. Лапароскопическая холецистэктомия в лечении патологии желчного пузыря // Тез. докл. 8–го Всерос. съезда хирургов. – Краснодар, 1995. – С. 386–388.

  21. Огородник П.В., Литвиненко А.Н., Скумс А.В., Огородник О.П. Лечение холедохолитиаза как первопричины постхолецистэктомического синдрома // Тез. докл. Респ. науч.– практ. конф. "Диагностика и хирургическое лечение заболеваний и повреждений внепеченочных желчных протоков". – К., 1996. – С. 87–88.

  22. Литвиненко А.Н. Обтурационная желтуха как осложнение хронического панкреатита // Тез. докл. Респ. науч.– практ. конф. "Диагностика и хирургическое лечение заболеваний и повреждений внепеченочных желчных протоков". – К., 1996. – С. 83–84.

  23. Ничитайло М.Ю., Дяченко В.В., Огородник П.В., Литвиненко О.М., Скумс А.В., Чорний В.В. Застосування методів мініінвазивної хірургії в лікуванні ускладнених форм жовчнокам’яної хвороби // Матеріали Українсько–американського конгр. по ендоскопічній хірургії – Одеса. – 1997. – С. 58–59.

  24. Литвиненко О.М., Сьомін М.Д., Щербина С.І. Лікування стенозу загальної жовчної протоки із застосуванням малоінвазивних методик // Материалы междунар. симпозиума "Диагностическая и лечебная эндоскопия". – Гурзуф, 1998. – С.96–98.

  25. Ничитайло М.Е., Огородник П.В, Литвиненко А.Н., Дяченко В.В, Кондратюк А.П., Семин М.Д. Эндоскопические вмешательства при холедохолитиазе // Матеріали VI Всеукр. конф. Зав. кафедр загальної хірургії мед. ВУЗів України. – Вінниця. – 1998. – С. 92–93.

  26. Литвиненко А.Н. Особенности диагностики хронического билиарного панкреатита // Зб. робіт ІІ Конгр. хірургів України. – Київ; Донецьк, 1998. – С. 124–125.

  27. Литвиненко А.Н., Семин М.Д., Щербина С.И. Применение малоинвазивных технологий при лечении стеноза общего желчного протока неопухолевого генеза // Материалы ХVII Всерос. конф. "Диагностическая и лечебная эндоскопия пищеварительного тракта". – Краснодар, 1999. – С. 89–91.

  28. Nichitaylo M., Dyachenko V., Ogorodnik P., Lytvynenko O. Laparoscopic choledocholitotomy for common bile duct stones // 38th Wld Congr. of Surgery of ISS/SIC. Abstracts. – Vienna, 1999. – Р. 257.

  29. Ничитайло М.Е., Фурманов Ю.А, Литвиненко А.Н., Ляшенко А.А. Применение метода электротермоадгезии тканей в хирургии печени и поджелудочной железы // Тез. I съезда врачей–эдоскопистов Украины. – К., 2000. – С. 53.

  30. Ничитайло М.Е., Литвиненко А.Н., Семин М.Д., Щербина С.И. Лечение панкреатогенного стеноза общего желчного протока неопухолевого характера // Хирургия поджелудочной железы на рубеже веков: Материалы российско–германского симпозиума. – М., 2000. – С. 103–104.

  31. Ничитайло М.Е., Литвиненко А.Н., Гулько О.Н. Применение метода электротермоадгезии в гепатобилиарной хирургии // Тез. докл. ІІ Укр. конгр. по минимальной инвазивной и эндоск. хирургии. – К., 2001. – С. 24.

  32. Lytvynenko O.М., Nychytailo M.E., Gulko O.M. Treatment of pancreatogenic stenosis of a common bile duct of non tumoral nature // The 60th Jubilee Congr. of The Assoc. of Pol. Surgeons. Abstracts. – Warszawa, 2001. – P. 100.

  33. Nychytailo M., Dyachenko V., Ogorodnik P., Lytvynenko O., Kondratjuk A. Laparoscopic treatment of common bile duct stones // 10th Intern. Congr. of EAES. Abstracts book. – Lisboa, 2002. – P. 159.

  34. Литвиненко О.М. Особливості завершення втручання на загальній жовчній протоці при хронічному біліарному панкреатиті // Матеріали ХХ з'їзду хірургів України. – Тернопіль, 2002. – Т. 1. – С. 78–80.