Сюсюка Володимир Григорович. Діагностика порушень взаємовідносин у системі мати-плацента-плід та шляхи їх корекції у вагітних з варикозною хворобою : дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Запорізький держ. медичний ун-т. — Запоріжжя, 2006. — 173арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 147-173.
Анотація до роботи:
Сюсюка В.Г. Діагностика порушень взаємовідносин у системі мати-плацента-плід та шляхи їх корекції у вагітних з варикозною хворобою. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01. – акушерство та гінекологія. Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2006.
Дисертації присвячена вивченню особливостей перебігу гестації і стану системи мати-плацента-плід в залежності від терміну появи симптомів варикозної хвороби. Встановлено, що у вагітних, у яких симптоми варикозної хвороби обумовлені теперішньою вагітністю, має місце вища частота ускладненого перебігу вагітності та перинатальної захворюваності у порівнянні з жінками, у яких симптоми ВХ обумовлені попередньою вагітністю, або не обумовлені вагітнісю взагалі. Проведені клініко-статистичні, радіоімунологічні, ехографічні, кардіотахографічні, реографічні, спектрофотометричні методи дослідження дали змогу патогенетично обґрунтувати патологічний вплив варикозної хвороби на стан системи мати-плацента-плід. Виявлені порушення адаптації на клітинному рівні характеризуються інтенсифікацією ПОЛ зі зниженням АСОЗ. Як наслідок дезадаптації вегетативної регуляції відмічено порушення центральної та периферичної гемодинаміки. Науково обгрунтовані лікувально-профілактичні заходи, які спрямовані на стабілізацію процесів пероксидації, що дозволило поліпшити наслідки розродження та тим знизити перинатальну захворюваність.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання щодо патогенетичного обґрунтування патологічного впливу варикозної хвороби на перебіг вагітності та пологів, в першу чергу на стан системи мати-плацента-плід, що дало змогу розробити новий підхід до корекції порушень стану у цій системі у жінок, які страждають варикозною хворобою.
Жінки з варикозною хворобою становлять групу ризику за виникненням ускладнень гестації (ранній гестоз, пізній гестоз, анемія вагітних, невиношування вагітності, плацентарна дисфункція), частота яких залежить від терміну появи симптомів варикозної хвороби.
При проведенні функціональних методів дослідження стану системи мати-плацента-плід у жінок з ВХ найбільш інформативним є доплерометричне дослідження. У жінок, у яких симптоми ВХ обумовлені теперішньою вагітністю порушення кровоплину у маткові артерії сприяло зниженню плацентарної перфузії у 80 % вагітних, що у 1,7 рази вище, ніж у жінок у яких симптоми ВХ не пов’язані з теперішньою вагітністю. Відповідно, у 2,8 рази частіше діагностовані гемодинамічні порушення при дослідженні кровоплину артерії пуповини та у 1,8 рази частіше при дослідженні середньої мозкової артерії плода.
У вагітних з ВХ встановлено пригнічення синтезу гормонів, що характеризують стан системи мати-плацента-плід. Так, рівень прогестерону знизився на 38 % як у групі жінок з симптомами ВХ, обумовленої теперішньою вагітністю, так і групі з ВХ, що не пов’язана з теперішньою вагітністю у порівнянні з контрольною групою: рівень кортизолу на 29 % та 33 % відповідно, рівень соматомамотропіну на 30 % та 26 % відповідно, рівень естріолу на 26% та 22 % відповідно у порівнянні з контрольною групою.
Достовірне зниження показників периферичної гемодинаміки (АСХ, АДХ, АШК, МШК, РСІ і ПКС) в умовах порушення центральної гемодинаміки у вагітних з варикозною хворобою, прояви якої з’явилися під час даної вагітності у порівнянні як з жінками контрольної групи, так і жінками, симптоми ВХ яких не пов’язані з теперішньою вагітністю (р < 0,05), сприяють порушенню притоку крові до периферичних тканин, у тому числі і до системи мати-плацента-плід.
Перебіг вагітності на тлі ВХ супроводжується дисфункцією вегетативної регуляції. Так, у жінок, у яких прояви ВХ обумовлені теперішньою вагітністю, має місце деяке переважання симпатичної регуляції, що свідчить про порушення механізмів адаптації та компенсаторно-пристосувальних реакцій організму даного контингенту жінок.
У вагітних з ВХ симптоми, якої обумовлені теперішньою вагітністю, має місце інтенсифікація процесів ПОЛ, які характеризувалися достовірним зростанням первинних та вторинних продуктів пероксидації як у порівнянні з контрольною групою (р < 0,001), так і групою жінок, симптоми ВХ у яких не пов’язані з теперішньою вагітністю (р < 0,05) на тлі зниження основних показників АОСЗ, що є свідченням порушення метаболізму і процесів адаптації на клітинному рівні.
У дітей, народжених жінками, що страждають варикозною хворобою, мали місце порушення функціонального стану при народженні та періоду адаптації у ранньому неонатальному періоді. Так, у 24,4 % дітей, народжених жінками, у яких симптоми ВХ обумовлені теперішньою вагітністю, діагностована затримка росту плода, а у 7,5 % мало місце гіпоксично-травматичне ураження ЦНС, що у 1,4 та 4,9 рази перевищувало відповідні показники у групі жінок, симптоми ВХ у яких були обумовлені попередньою вагітністю, або не обумовлені вагітністю взагалі та склали – 17,3 % та 1,9 % відповідно.
Оптимізація лікувально-профілактичних заходів на підставі отриманих даних щодо патогенетичних механізмів негативного впливу варикозної хвороби на наслідки вагітності дозволила стабілізувати процеси ПОЛ та поліпшити функціональний стан системи мати-плацента-плід, тим самим сприяючи зменшенню народження дітей з ознаками дистресу та затримкою росту.
Публікації автора:
Сюсюка В.Г. Діагностика фетоплацентарних порушень у вагітних з варикозною хворобою // Запорожский медицинский журнал. – 2004. - №4. – С.112-113.
Сюсюка В.Г. Морфологічні аспекти плацентарної недостатності у вагітних з варикозною хворобою // Вісник наукових досліджень. – 2004. - №2. – С.284.
Жарких А.В., Сюсюка В.Г. Дослідження гормональної функції фетоплацентарної системи у вагітних з варикозною хворобою // ПАГ. - 2005. – С.66-68. (Автор виконав клінічне спостереження та параклінічне обстеження вагітних, сформував клінічні групи, виконав статистичну обробку отриманого матеріалу та його аналіз, сформулював попередні висновки; склав текст статті та підготував її до друку).
Жарких А.В., Сюсюка В.Г., Бальченко В.І. Профілактика тромбоемболічних ускладнень у породіль з варикозною хворобою при абдомінальному розродженні // Здоровье женщины. – 2005. - №1. – С.89-90.
Сюсюка В.Г., Жарких А.В. Влияние нарушений центральной и периферической гемодинамики на состояние фетоплацентарного комплекса у беременных с варикозной болезнью // Проблеми медичної науки та освіти. – 2005. - №1. – С.30-33. (Автор виконав клінічне спостереження та параклінічне обстеження вагітних, сформував клінічні групи, виконав статистичну обробку отриманого матеріалу та його аналіз, сформулював попередні висновки; склав текст статті та підготував її до друку).
Сюсюка В.Г. Стан перекисного окислення ліпідів та антиоксидантної системи захисту у жінок з варикозною хворобою у пізньому терміні вагітності // Запорожский медицинский журнал. – 2005. - №1. – С.47-49.
Сюсюка В.Г. Особливості перебігу вагітності та пологів у жінок із варикозною хворобою та ожирінням // Науковий вісник Ужгородського університету (серія медицина). – 2005. - Вип.25. – С.147-150.
Сюсюка В.Г. Стан регіонарної гемодинаміки як показник механізмів адаптації серцево-судинної у вагітних з варикозною хворобою // Вісник наукових досліджень. – 2005. - № 4. – С.99-100.
Сюсюка В.Г., Бальченко В.І. Гормональна функція фетоплацентаного комплексу вагітних з варикозною хворобою, ускладненою фетоплацентарною недостатністю // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наук. статей / ЗДМУ. – Запоріжжя. – 2005. – вип. XIV. – С.90-93. (Автор виконав клінічне спостереження та параклінічне обстеження вагітних, сформував клінічні групи, виконав статистичну обробку отриманого матеріалу та його аналіз, сформулював попередні висновки; склав текст статті та підготував її до друку).
Сюсюка В.Г. Діагностика гемодинамічних порушень матково-плацентарного та плодово-плацентарного кровообігу у вагітних з варикозною хворобою // Запорожский медицинский журнал. – 2006. - №2. – С.39-41.
Пат. № 8187 України, МПК7 А61В5/00. Спосіб діагностики фетоплацентарної недостатності у вагітних з варикозною хворобою / ЗДМУ, А.В. Жаркіх, В.Г. Сюсюка (Україна). - № 200500977; Заяв. 3.02.2005; Опубл. 15.07.2005 // Промислова власність. – 2005. - №7. – С.5.19. (Автор виконав клінічне спостереження та параклінічне обстеження вагітних, сформував клінічні групи, виконав статистичну обробку отриманого матеріалу та його аналіз, сформулював попередні висновки; склав текст статті та підготував її до друку).
Сюсюка В.Г. Частота формування фетоплацентарної недостатності при варикозні хворобі вагітних // Наукова конференція студентів та молодих вчених : Тези. – Вінниця: Нова книга. – 2003. – С.103-104.
Сюсюка В.Г. Антенатальний моніторинг стану внутрішньочеревного плода у вагітних які страждають варикозною хворобою // 77-ая научно-практическая конференция: Материалы конференции. – Симферополь. – 2005. – С.10.
Сюсюка В.Г. Показники системи гемостазу у вагітних з варикозною хворобою у ІІІ триместрі та після розродження // Актуальні проблеми клінічної, експериментальної, профілактичної медицини та стоматології: Тези доповідей конференції молодих вчених. – Донецьк. – 2005. – С.113-114.
Сюсюка В.Г. Спектральний аналіз варіабельності серцевого ритму у вагітних з варикозною хворобою // Досягнення молодих вчених – майбутнє медицини: Тези доповідей конференції молодих вчених. – Харків. – 2005. – С.89.
Сюсюка В.Г., Бальченко В.І. Оцінка параметрів біофізичного профілю плода у вагітних з варикозною хворобою // Науково-практична конференція студентів, молодих вчених, лікарів та викладачів: Матеріали конференції. – Суми. – 2005. – С.105-106. (Автор виконав клінічне спостереження та параклінічне обстеження вагітних, сформував клінічні групи, виконав статистичну обробку отриманого матеріалу та його аналіз, сформулював попередні висновки; склав текст статті та підготував її до друку).