Кизилов Геннадій Іванович. Діагностика підприємницького ризику та прогнозування тенденцій його чинників у будівництві (на прикладі спеціалізованих будівельних підприємств): дисертація канд. екон. наук: 08.07.03 / Харківська держ. академія міського господарства. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Кизилов Г.І. Діагностика підприємницького ризику та прогнозування тенденцій його чинників у будівництві (на прикладі спеціалізованих будівельних підприємств). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.03 – економіка будівництва. – Харківська державна академія міського господарства, Харків, 2003.
Дисертація присвячена розробці науково обґрунтованих пропозицій і практичних рекомендацій для ранньої діагностики підприємницького ризику в будівництві в ринкових умовах на підставі прогнозування тенденцій його основних чинників.
У роботі підприємницький ризик пов’язується з відхиленням від цілей функціонування й розвитку будівельних підприємств. Обґрунтована доцільність його узагальненої оцінки в сучасних трансформаційних умовах на підставі тестування фінансового стану. Визначені проблеми практичного використання методів нейтралізації підприємницького ризику на будівельних підприємствах. Ідентифіковані чинники скорочення обсягів будівельних робіт і прибутку. На підставі рангових кореляцій експертних оцінок встановлені ранги чинників за суттєвістю впливу. Побудована ієрархія методів діагностики ризику. Запропоновано механізм ранньої діагностики ризику неплатоспроможності з адаптацією теореми Байєса. Розроблено методику прогнозування чинників неплатоспроможності.
За результатами досліджень зроблені наступні висновки і пропозиції:
У сучасних умовах ринкових перетворень для більшості підприємств будівельної галузі характерні тенденції, які у розвинених країнах вважаються симптомами кризи: зниження прибутковості, скорочення долі ринку, втрата ліквідності. Розвиток цих симптомів несе небезпеку втрати позицій функціонування підприємств і обумовлює високу ймовірність ризику банкрутства. Враховуючи результати наукових досліджень вітчизняних і зарубіжних авторів, а також особливості ринкового середовища, що розвивається, підприємницький ризик пропонується пов’язувати з відхиленням від цілей функціонування і розвитку підприємств.
Здійснення діагностики економічного стану підприємств на підставі оцінки фактичних невідповідностей, відхилень, вразливих точок, як це пропонується в наукових працях, не дає можливості застосувати попереджувальні заходи для зменшення ризику розвитку симптомів кризи.
Виконана в роботі ідентифікація чинників, що ґрунтується на рангових кореляціях експертних оцінок, забезпечує можливість розробляти ієрархію методів для ранньої діагностики розвитку негативних тенденцій у функціонуванні будівельних підприємств.
Запропонована методика оцінки кількісної міри ризику зростання рівня операційних витрат на основі розроблених економетричних моделей, що відображають причинно-наслідковий зв’язок між швидкістю скорочення обсягів підрядних робіт і швидкістю зростання рівня витрат, дозволяє виявити підприємства, на яких цей ризик обумовлюється більшою мірою неефективними управлінськими рішеннями, ніж ринковими чинниками. За допомогою цих моделей підприємства можуть контролювати мінливість рівня операційних витрат, своєчасно коригувати операційний левередж, а також стратегію розвитку, яку було визначено в минулому.
Встановлено, що зростання рівня кредиторської заборгованості є результатом не тільки неплатоспроможності замовників, а й податкового тиску. Внаслідок стійкого перевищення рівня кредиторської заборгованості до доходу над рівнем дебіторської підприємства стали неплатоспроможними. Статистичні характеристики запропонованих моделей діагностики впливу податкового тиску засвідчують, що на досліджуваних підприємствах перевищення рівня кредиторської заборгованості над рівнем дебіторської на 80-91% було обумовлене зростанням співвідношення сум нарахованих податків і зборів до доходу (середніх ставок податків).
Розроблені регресійні моделі причинно-наслідкового зв’язку між середньою ставкою податків і співвідношенням кредиторської та дебіторської заборгованості дають підставу визначити критичне значення співвідношення сум нарахованих податків до чистого доходу підприємств, за якою баланс підприємств стає неліквідним: суми поточних зобов’язань перевищують суми очікуваних надходжень коштів від дебіторів.
Запропоновано механізм діагностики ймовірності платоспроможності підприємств на підставі адаптації теореми Байєса, який враховує апостеріорні ймовірності чинників платоспроможності, що визначаються шляхом прогнозування. Такий підхід дозволяє безперервно переглядати висновки щодо платоспроможності підприємств і переоцінювати їх з надходженням нової інформації про ймовірні тенденції чинників.
Для прогнозування одного з чинників платоспроможності підприємств – питомої ваги кредиторської заборгованості у валюті балансу – запропоновано моделі трендів у вигляді поліномів третього степеня з додаванням синусоїдних гармонічних компонент, що показали велику прогностичну силу. Розроблені на їх основі прогнози мають високу якість, що підтверджується малими абсолютними середніми відносними помилками і U- статистикою Тейла.
Для прогнозування питомої ваги дебіторської заборгованості у валюті балансу запропоновано Авторегресійну модель з Проінтегрованою Ковзкою Середньою, оскільки статистичний ряд інформації виявився нестаціонарним.
Нестабільні зовнішні умови підприємницької діяльності не дозволяють робити надійні довгострокові прогнози. Високу точність показали прогнози, одержані на підставі розроблених регресійних і АРПКС-моделей тільки на чотири-п’ять кварталів. Для прогнозування на наступний період історичний ряд чинників xt пропонується подовжувати на отримані фактичні значення, які надійшли за період попереднього прогнозування. Незважаючи на те, що параметри наступних прогнозних моделей і попередніх відрізняються незначно, уточнені прогнозні моделі забезпечують вищу якість прогнозу на новий період, ніж це було за попередніми моделями.
Прогнози чинників платоспроможності – питомої ваги кредиторської і дебіторської заборгованостей – забезпечують прогнозування ймовірності платоспроможного стану підприємств не за фактичним настанням подій, а з упередженням часу. Це дає практичну можливість виробити попереджувальну систему управлінських рішень щодо стратегії підприємства.
Публікації автора:
Кизилов Г.І. Предпринимательский риск и влияние на него налоговой политики // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.16. – К: Техніка, 1998. – С. 165-168.
Кизилов Г.И. Исследование влияния налогов на снижение объемов продаж строительной продукции // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. Вып. 122. – Харьков: ХДПУ, 2000. – С.216-219.
Кизилов Г.І. Попередження ризикованих ситуацій у діловому партнерстві // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.26. Серия: Экономические науки.– К: Техніка, 2000. – С. 125-129.
Кизилов Г.І. Моделювання структури часових рядів рівня зобов’язань підприємства для прогнозу їх траєкторії на підставі аналітичних методів // Вісник Національного технічного університету “ХПІ”: Збірник наукових праць. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2002. – №8-1.– С. 95-98.
Кизилов Г.І. Вибір моделей для прогнозування кредиторської заборгованості будівельного підприємства // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.46. Серия: Экономические науки. – К: Техніка, 2002. – С. 118-122.
Чечетова Н.Ф., Кизилов Г.І. Тенденції фінансового стану будівельних підприємств регіону // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.37. Серия: Экономические науки. – К.: Техніка, 2002. – С. 43-46.
Кизилов Г.И. Прогнозирование уровня текущих обязательств предприятия // Актуальні проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України: Збірник наукових статей. – Харків: Основа, 2001. – С.163-164.
Кизилов Г.И. Проблемы роста текущих обязательств // Вісник Харківського університету. Сер.: Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених м. Харкова. Ч.1. – Харків: ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2001. – № 506. – С. 235-237.
Кизилов Г.І. Визначення межі підприємницького ризику від деяких зовнішніх факторів // Становлення і розвиток підприємництва в Україні: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Хмельницький, 1999. 28-29 квітня. – С. 117-120.
Кизилов Г.І. Про деякі фактори виникнення ризику платоспроможності підприємств // ХХХ научно-техническая конференция ХГАГХ: Тезисы докладов. – Ч.3. – Харьков: ХГАГХ, 1999 – С. 48-49.
Чечетова Н.Ф., Кизилов Г.І. Діагностика ризику неплатоспроможності будівельних підприємств // Сучасні проблеми розвитку виробництва: Збірник матеріалів Четвертої науково-практичної конференції молодих економістів. – Харків: Модель Всесвіту, 2000 – С.148-150.