Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


617. Прохач Наталія Едуардівна. Діагностика і корекція імунних і адаптаційних порушень у хворих на рак молочної залози та тіла матки на етапах комбінованого лікування: дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / АМН України; Інститут онкології. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Прохач Н.Е. Діагностика і корекція імунних і адаптаційних

порушень у хворих на рак молочної залози і тіла

матки на етапах комбінованого лікування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.07 – онкологія. Інститут онкології АМН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена встановленню закономірностей розвитку імунологічних і адаптаційних порушень на етапах комбінованої терапії для обґрунтування їх профілактики і лікування з метою поліпшення якості життя онкологічних хворих.

Матеріали даного дослідження грунтуються на аналізі результатів клініко-лабораторного обстеження і лікування 116 онкологічних хворих I – III стадій (56 хворих на РМЗ, 60 – на РТМ) в Інституті медичної радіології ім. С.П. Григор'єва АМН України з 2000 по 2003 рік. Усі хворі одержали комбіновану терапію.

При первинному обстеженні хворих цих категорій визначені 5 варіантів імунограм, що вірогідно відрізняються між собою. Після видалення пухлини у хворих на РМЗ підвищувалась кількість лімфоцитів, СD3+, CD4+, CD56+, CD45RA+ і рівень експресії рецепторів активації HLA-DR+ при імунодепресивних варіантах імунограми і знижувалась активність рецепторів активації HLA-DR+ і CD95+ при аутоімунному варіанті. Післяопераційна променева терапія вплинула на такі імунологічні показники: СD3+, CD4+, СD8+, CD56+, CD45RA+ при чотирьох варіантах імунограм у хворих на РТМ і РМЗ. При 1-му варіанті в таких пацієнток після променевої терапії на фоні помірної лімфопенії відбувалося наростання активності рецепторів апоптоза CD95+. Передопераційна променева терапія справляє супресивну дію на стан імунної системи хворих на РМЗ при всіх варіантах імунограми.

Встановлено, що до початку лікування в 64,3% хворих на РМЗ мають місце адаптаційні розлади, а в 56,7% хворих на РТМ порушене співвідношення між рівнем кортизолу і b-ендорфіну. Хірургічний стрес і променева терапія збільшують адаптаційні розлади, збільшуючи групу хворих з виснаженням адаптаційних резервів організму.

Аналіз дослідження кореляційних зв'язків між імунологічними показниками і рівнем кортизолу й інсуліну показав їхній різноспрямований вплив на субпопуляційний склад імунокомпетентних клітин і їхні функціональні параметри.

Встановлено позитивний кореляційний зв'язок рівня b-ендорфіну із основними імунологічними показниками.

Доведено, що при наявності лабораторно підтверджених даних про адаптаційні й імунні розлади, супровідну імунокоригуючу терапію варто проводити разом із застосування адаптогенів на будь-якому етапі комбінованої терапії після видалення пухлини, що дозволяє підвищити переносність комбінованої терапії і якість життя хворих.

1. При первинному обстеженні хворих на РМЗ і РТМ визначені 5 варіантів імунограм, що вірогідно відрізняються між собою. Після видалення пухлини у хворих на РМЗ спостерігалося підвищення кількості лімфоцитів, СD3+, CD4+, CD56+, CD45RA+ і рівня експресії рецепторів активації HLA-DR+ при імунодепресивних варіантах імунограми і зниження активності рецепторів активації HLA-DR+ і CD95+ при їх аутоімунному варіанті. Післяопераційна ПТ вплинула на такі імунологічні показники: СD3+, CD4+, СD8+, CD56+, CD45RA+ при чотирьох варіантах імунограм у хворих на РТМ і РМЗ. При 1-му варіанті таких хворих після ПТ на фоні помірної лімфопенії відбувалося наростання активності рецепторів апоптозу CD95+.

2. Передопераційна променева терапія справляє супресивну дію на стан імунної системи хворих на РМЗ при всіх варіантах імунограми, що проявляється зниженням кількості загальних Т-лімфоцитів (СD3+), Т-хелперів/індукторів (СD4+) і підвищенням кількості В-лімфоцитів (СD20+). Дані зміни стійко зберігаються на всіх етапах комбінованого лікування.

3. Встановлено, що до початку лікування в 64,3% хворих на РМЗ спостерігаються адаптаційні розлади: підвищується рівень кортизолу на фоні зниження вмісту інсуліну, коефіцієнт напруженості перевищує 1 (39,3% хворих) і знижується рівень кортизолу на фоні підвищення вмісту інсуліну, коефіцієнт напруженості менший від 1 (20,5% хворих), а в 56,7% хворих на РТМ порушується співвідношення між рівнями кортизолу і b-ендорфіну. Хірургічний стрес і ПТ посилюють адаптаційні розлади, збільшуючи групу хворих з виснаженням адаптаційних резервів організму.

4. Аналіз дослідження кореляційних зв'язків між імунологічними показниками і рівнем кортизолу й інсуліну показав їхній різноспрямований вплив на субпопуляційний склад імунокомпетентних клітин і їхні функціональні параметри: високі рівні кортизолу супроводжуються лейкопенією при високих відносних вмістах CD3+, CD4+, CD20+, CD56+ і низькому – CD8+, CD45RA+ і CD16+. Відзначається позитивний зв'язок з рецептором апоптозу CD95+ на периферичних лімфоцитах, що варто розглядати, як несприятливий фактор для перебігу онкологічного процесу.

5. Встановлено позитивний кореляційний зв'язок між рівнем b-ендорфіну (стрес-лімітуючого пептиду), загальною кількістю лімфоцитів, CD3+, CD4+, CD8+ та активністю рецепторів HLA-DR+ і CD25+ і негативний зв'язок з кількістю CD20+, CD56+ і рецептором апоптозу CD95+. Встановлено позитивну роль b-ендорфіну в збереженні Т-клітинних механізмів імунної відповіді при онкопатології.

6. За наявності лабораторно підтверджених даних про адаптаційні й імунні розлади супровідну імунокоригуючу терапію варто проводити разом із застосуванням адаптогенів на будь-якому етапі комбінованої терапії після видалення пухлини, що дозволяє підвищити переносність комбінованої терапії, поліпшити якість життя хворих і нормалізувати імунограму.

Публікації автора:

1. Прохач Н.Е. Стан імунної системи в хворих на рак тіла матки при променевих реакціях і ранніх променевих ушкодженнях. //Укр. радіол. журн. –2002.–Т.X, вип.3. – С.277–282.

2. Прохач Н.Э. Иммунотерапия в лечении онкологических больных //Междунар. мед. журнал. –2003. –№2. –С.112–116.

3. Поповська Т.М., Прохач Н.Е., Сорочан П.П. Імунні реакції у онкологічних хворих у процесі комбінованого лікування //Укр.радіол.журн.–1999.–Т.VII, №2.–С.188–191.

Особистий внесок дисертантки: вивчено стан імунної системи у хворих на рак молочної залози в процесі комбінованого лікування.

4. Променеві реакції при дистанційній терапії гамма-випроміненням 60Со та гальмівним випроміненням лінійного прискорювача електронів /Поповська Т.М., Калмиков Л.З., Сорочан П.П., Прохач Н.Е. //Укр. радіол. журн. –2001.–Т.IX, вип.2. – С.190–192.

Особистий внесок дисертантки: вивчення імунних порушень у онкологічних хворих в процесі дистанційної променевої терапії.

5. Поповська Т.М., Сорочан П.П. Прохач Н.Е. Вибір критеріїв індивідуалізації супровідної імунотерапії хворих на рак молочної залози та рак легень //Зб. наук. праць співроб. КМАПО. – К., 2002. – Вип.11, кн.2. – С.270–274.

Особистий внесок дисертантки: проведення та аналіз ефективності супровідної терапії.

6. Дослідження адаптаційних можливостей хворих на рак грудної залози в динаміці променевої терапії /Прохач Н.Е., Мітряєва Н.А., Гребеннік Л.В., Грищенко Т.П. // Укр. радіол. журн. –2003. – Т.XI, вип.2. – С.212–214.

Особистий внесок дисертантки: вивчення адаптаційних порушень у хворих на рак молочної залози та аналіз отриманих результатів.

7. Патент №32334А UA, МПК А61№10/00. Спосіб профілактики ускладнень в процесі комплексного лікування онкологічного хворого. Автори: Поповська Т.М., Сорочан П.П., Никифорова Н.А., Прохач Н.Е. та ін. –З.№99042017; Заявл. 09.04.99; Опубл. 15.12.2000.

8. Состояние иммунитета больных раком эндометрия в процессе оперативно-лучевого лечения /Поповская Т.Н., Никифорова Н.А., Сорочан П.П., Прохач Н.Э. //Междунар. семинар «Организация научных исследований и высшего образования в Израиле и Украине», г. Харьков, 16-18 окт. 1994 г . –Харьков, 1994. – С.23–24.

9. Нові методичні підходи до діагностики імунних порушень у онкологічних хворих на етапі променевої терапії /Поповська Т.М., Никифорова Н.А., Сорочан П.П., Прохач Н.Е., Калмикова І.Я. // Тези доп. Укр. конгр. радіологів.–1995. – С.136.

10. Некоторые принципы рациональной терапевтической тактики коррекции иммунных нарушений у онкологических больных на этапе лучевой терапии /Поповська Т.М., Никифорова Н.А., Сорочан П.П., Прохач Н.Е., Сухіна О.М., Старенький В.П. // Тези доп. наук.-практ. конф. “Наукові та організаційні проблеми променевої терапії в Україні”. – Харків, 1995. – С.13-14.

11. Поповская Т.Н., Прохач Н.Э., Сорочан П.П. Иммунологический мониторинг комплексной терапии онкологических больных // Тез. II съезда онкологов стран СНГ, Украина, Киев, 2000. –К., 2000. – Реф.245.

12. Поповская Т.Н., Сорочан П.П. Прохач Н.Э. Иммунологический контроль комплексной терапии онкологических больных //Матер. конф. онкологов Молдовы. – Кишинев, 2000. – С.84.

13. Поповская Т.Н., Сорочан П.П., Прохач Н.Э. Дифференцированный подход к иммунотерапии при комбинированном лечении больных раком грудной железы //Тез. докл. IV конгр. с межд. участием. «Паллиативная медицина и реабилитация», Турция, Алания, 2002г. – М., 2002. – С.85–86.

14. Морфологічні особливості раку грудної залози після передопераційної променевої терапії у хворих з підвищеною експресією рецептора апоптозу (CD95+) на периферичних лімфоцитах /Поповська Т.М., Якимова Т.П., Костя П.Л., Прохач Н.Е., Рязанцев В.В. //Наук.-практ. конф. з міжнародн. участю “Онкологія–ХХІ” (Київ, 9-10 жовтня, 2003 р.) – К., 2003. – С.79–80.

15. Поповская Т.Н., Прохач Н.Э. Влияние исходного состояния иммунной системы больных раком молочной железы на развитие пострадиационных иммунологических нарушений //Матер. наук.-практ. конф. “Проблеми онкоіммунології: наукові та прикладні аспекти” (Київ, 22–23 травня, 2003 р.) – Онкологія. – 2003. – Т.5, №2. – С.131–132.