Резник Ірина Валер'янівна. Діагностичні можливості комплексного ультразвукового дослідження підшлункової залози при гострих та хронічних панкреатитах : дис... канд. мед. наук: 14.01.23 / АМН України; Інститут онкології. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Резник І.В.Діагностичні можливості комплексного ультразвукового дослідження підшлункової залози при гострих та хронічних панкреатитах. – Рукопис.
Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.23 – променева діагностика та променева терапія. - Інститут онкології АМН України. Київ, 2006р.
Дисертація присвячена вивченню стану підшлункової залози та парапанкреатичних судин при запальних захворюваннях підшлункової залози (ПЗ).
У роботі викладено результати досліджень 429 пацієнтів із запальними захворюваннями підшлункової залози та 60 – без захворювання підшлункової залози.
Автором встановлено сонографічні особливості підшлункової залози її структури та швидкості руху крові по парапанкреатичним судинам з урахуванням статі та віку. Визначено нормативні показники пулу крові по парапанкреатичним судинам за допомогою кольорового допплерівського картування та імпульсного допплера. Систематизовано нормальні показники судинної гемодинаміки парапанкреатичних судин ПЗ різних вікових груп. Встановлені та систематизовані акустичні ознаки ГП та ХП при використанні комплексного УЗД, що включає традиційну ехографію, кольорове допплерівське картування, енергетичне допплерівське картування, імпульсний допплер.
Науково обґрунтовано доцільність та ефективність застосування комплексного УЗД із використанням КДК, ЕДК, ІД при розпізнаванні різних форм ХП та ГП, прогнозуванні перебігу захворювання.
Вивчено ефективність сонографії в розпізнаванні різних форм гострого та хронічного панкреатиту, їх ускладнень шляхом застосування комплексного ультразвукового обстеження з використанням КДК, ЕДК, ІД.
Визначено особливості ехоструктури васкуляризації та гемодинаміки анатомічної зони ПЗ у здорових дорослих різних вікових груп при застосуванні комплексної ультразвукової діагностики. З’ясовано, що з віком іде поступове ущільнення структури ПЗ, відповідно зростає індекс резистентності в парапанкреатичних судинах. Так PS та RI в a.mesenterica superior в віковий період 45-59 років збільшується відповідно на 3,4% та 12,0%, а з 60 до 75 років на 11,0% та 14,6%; в truncus coeliacus збільшується PS (118±9,3 см/с до 123±8,4см/с) та RI (0,6±0,03 до 0,69±0,03) з віком. Інша тенденція PS у v. lienalis, де відзначається зменшення цього показника з віком на 7,1 %.
УЗД є високоінформативним методом діагностики гострого панкреатиту, розпізнавання його форм. В залежності від ступеня ураження паренхіми ПЗ змінюються і показники PS та RI в парапанкреатичних судинах. Так PS при вогнищевому, тотальному та субтотальному ураженні відповідно зростає і збільшується в a.mesenterica superior та truncus coeliacus у 2,3 раза в порівнянні з контролем, а у v. lienalis – у 6,4 раза. Зростання індексу резистентності свідчить про несприятливий прогноз захворювання.
Вивчили найбільш значущі ознаки перебігу ускладнень ГП. При наявності псевдокіст або абсцесів сальникової сумки великих розмірів (0,8 літра) зростають PS в 2,5 раза та RI на 15% в a. mesentericа superior, truncus cоеliacus; в 6,3 раза у v.lienalis збільшувалась PS.
При псевдотуморозній формі ХП по відношенню до контрольної групи кожного вікового періоду відзначається підвищення кровоплину по a.mesenterica superior та truncus coeliacus в 1,6 раза та RI на 4±0,05%. В v. lienalis PS підвищується в 3,4 раза в місцях збільшення об’єму ПЗ із постстенотичним відновленням кровотоку.
При кальцинозному, атрофічному та калькульозному ХП відзначається зниження фазності кривої допплерограми та реакція на дихання, підвищення PS у v.lienalis. підвищення PS та RI по a. mesentericа superior, truncus cоеliacus, в 1,8 раза та на 5% відповідно (по відношенню до контрольної групи).
Загальна ефективність комплексної УЗД в розпізнаванні запальних захворювань ПЗ на підставі зіставлення з результатами ендоскопічних, оперативних та морфологічних досліджень свідчить про високі показники точності специфічності та чутливості при ГП відповідно: 93,98%, 96,4%, 92,43%; при ХП відповідно 93,25%, 94,33%, 92,5% що є вище на 2,9 % в порівнянні з дослідженням в “сірій” шкалі при ГП та на 1,8% вище при ХП.
Вивчення ХП та ГП, його ускладнень з допомогою комплексного УЗД (КДК, ЕДК, ІД) є перспективним для виявлення відповідної патології, прогнозування результатів та вибору методу лікування.
Публікації автора:
Шевчук І.М., Побуцький О.О, Резник І.В. Гострий некротичний панкреатит: сучасні погляди на консервативні методи. // Галицький лікарський вісник – 2000. – Т.7. - С. 129-133. (Автором проведено підбір літератури, зібраний клінічний матеріал та проведена його обробка).
Шевчук І.М., Серна А.М., Федунків Л.М., Резник І.В. Ультразвукова діагностика гострого панкреатиту. // Галицький лікарський вісник – 2001. – Т.8. - №3. - С. 110-112. (Автором зібраний клінічний матеріал, проведено його обробку, написано розділ статті).
Шевчук І.М., Побуцький О.О., Олексин В.І., Голинський М.І., Резник І.В. “Черезшкірні пункційні втручання під сонографічним контролем, як метод лікування постнекротичних ускладнень гострого панкреатиту.” Експериментальна та клінічна медицина. Київ- 2004. - №3. – с. 95-97. (Автором проведено огляд літератури, зібраний клінічний матеріал та проведена його обробка та підготовлена до друку робота).
Резник І.В. Ультразвукова діагностика та пункційні втручання в розпізнаванні та лікуванні гострих панкреатитів. // Променева діагностика, променева терапія: Збірник наукових робіт Асоціації радіологів України. – К. – 2004. – Вип. 10. – С. 109-119.
Деклараційний патент на винахід № 36392А, Україна, МПК А 61В6/03. Спосіб діагностики заочеревинної флегмони у хворих з гострим панкреатитом. /В.М.Копчак, І.М.Шевчук, В.М.Рижик, О.Л.Ткачук, І.В.Резник (Україна), - заявл. 14.12.1999; Опубл. 16.04.2001 // Бюл.№3.