Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Завгородня Ганна Миколаївна. Діагностичні критерії та медикаментозна корекція церебрального ішемічного інсульту з урахуванням структурно-функціонального стану судинного ендотелію : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2008.



Анотація до роботи:

Завгородня Г.М. Діагностичні критерії та медикаментозна корекція церебрального ішемічного інсульту з урахуванням структурно-функціонального стану судинного ендотелію. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15. – нервові хвороби. – ДУ “Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України”. – Харків, 2007.

Дисертація присвячена вивченню структурно-функціональних особливостей судинного ендотелію в патогенезі церебрального ішемічного інсульту (ЦІІ), розробці діагностичних критеріїв та медикаментозної корекції захворювання з урахуванням виявлених змін.

Встановлено, що функціональний стан ендотелію у хворих з ЦІІ характеризується порушенням балансу в системі вазорегулюючих агентів – окису азоту та ендотеліну-1 в крові, при цьому відбувається активація процесів вільнорадикального окиснення (ВРО), структурні зміни ендотеліальних клітин. Проведено кореляційний аналіз між вазорегулюючими ендотеліальними факторами, рівнями показників ВРО, десквамованих ендотеліоцитів, тяжкістю стану хворих на ЦІІ.

Розроблені діагностичні критерії оцінки тяжкості ЦІІ та запропонована медикаментозна корекція із призначенням комплексу препаратів L-лізину есцинату та тіотріазоліну на основі отриманих даних про зміни структурно-функціональних властивостей судинного ендотелію.

  1. У дисертації на основі комплексного клініко-неврологічного, біохімічного, біофізичного та імуноцитохімічного дослідження наведено теоретичне узагальнення та нове рішення актуального наукового завдання: визначення патогенетичної ролі ендотеліальної дисфункції при церебральному ішемічному інсульті в динаміці медикаментозної корекції з метою розробки діагностичних критеріїв та лікувальних рекомендацій із урахуванням отриманих даних.

  2. Клініко-неврологічна оцінка стану хворих, включених у дослідження, показала розбіжності у клінічній картині у хворих на церебральний ішемічний інсульт у каротидному та вертебробазилярному басейнах, у хворих з різним ступенем тяжкості захворювання, що корелює зі змінами структурно-функціональних властивостей ендотелію (кількісна густина десквамованих ендотеліоцитів склала при каротидних інфарктах: І група – 9,79±0,35, ІІ група – 9,51±0,31; при вертебробазилярних інфарктах: І група – 7,52±0,36, ІІ група – 7,39±0,55).

  3. У хворих у 1-шу добу церебрального ішемічного інсульту відбувається зниження в крові рівня стабільного метаболіту окису азоту – нітриту (І група – 3,47±0,20 мкмоль/л, ІІ група – 3,87±0,19 мкмоль/л), що максимально виражено у хворих у вкрай тяжкому стані та в осіб старше 60 років, більшою мірою у жінок.

  4. Суттєві зміни у вазорегулюючій системі ендотелію у хворих у 1-шу добу церебрального ішемічного інсульту характеризуються підвищенням концентрації в крові ендотеліну-1 (І група – 0,70±0,02 пмоль/л, ІІ група – 0,68±0,01 пмоль/л), що найбільш виражено в осіб віком 60-79 років та у хворих у вкрай тяжкому стані. Співвідношення вмісту нітриту та ендотеліну-1 прогресивно знижується у хворих тяжкого та вкрай тяжкого ступеня, що свідчить про ендотелійзалежні патогенетичні механізми інсульту.

  5. Для хворих на церебральний ішемічний інсульт у 1-шу добу захворювання характерна активація вільнорадикального окиснення, про що свідчить підвищення рівня карбонільованих білків (І група – 1,43±0,04 ОД/мл, ІІ група – 1,52±0,05 ОД/мл) та Шіфових основ (І група – 3,29±0,37 ОД/мл, ІІ група – 3,33±0,17 ОД/мл) у сироватці крові, що корелює із ступенем тяжкості захворювання, рівнем ендотеліну-1 (r=+0,25; р<0,05), рівнем нітриту (r=-0,28; р<0,05). За даними хемілюмінесценції рівень оксидантних реакцій збільшується, а антиоксидантного захисту знижується при зростанні ступеня тяжкості ішемічного інсульту, що є одним із вузлових патогенетичних ланцюгів захворювання, які приводять до ендотеліальної дисфункції.

  6. За допомогою імуноцитохімічного методу дослідження у хворих на ішемічний інсульт у 1-шу добу захворювання виявлено збільшення кількості десквамованих ендотеліоцитів у крові (І група – 8,74±0,25, ІІ група – 8,81±0,27), що корелює зі ступенем тяжкості захворювання, вмістом у сироватці крові Шіфових основ та карбонільованих білків.

  7. Діагностичними критеріями церебрального ішемічного інсульту слід вважати зниження рівня нітриту й зростання концентрації ендотеліну-1 в крові; підвищення рівня карбонільованих білків та Шіфових основ у крові, рівнів спонтанної та Н2О2-індукованої хемілюмінесценції і показника амплітуди «швидкого» спалаху, а також кількості десквамованих ендотеліоцитів, що залежить від ступеня тяжкості хвороби.

  8. При порівнянні ефективності застосованих методів лікування в групах хворих на ішемічний інсульт виявлено, що додаткове призначення комплексу препаратів L-лізину есцинат та тіотріазолін приводить до вірогідного регресу неврологічного дефіциту за середнім балом оригінальної шкали Гусєва Є.І., Скворцової В.І., більш значущих змін у системі окису азоту (рівень нітриту після лікування становить у І групі – 3,46±0,13 мкмоль/л, у ІІ групі – 3,72±0,11 мкмоль/л), ендотеліну-1 (на 10-ту добу лікування цей показник становить у І групі 0,66±0,01 пмоль/л, у ІІ групі 0,56±0,01 пмоль/л), більш вираженої динаміки рівнів показників карбонільованих білків (на 10-ту добу лікування у І групі – 1,47±0,05 ОД/мл, у ІІ групі – 1,14±0,03 ОД/мл), Шіфових основ (у І групі – 2,56±0,14 ОД/мл, у ІІ групі – 2,05±0,13 ОД/мл), хемілюмінесценції, десквамованих ендотеліоцитів, що свідчить про корекцію ендотеліальної функції у цих хворих.

Публікації автора:

  1. Волошин П.В., Малахов В.А., Завгородняя А.Н. Эндотелиальная дисфункция при цереброваскулярной патологии. – Харьков: Издательство «Тарбут Лаам», 2007. – 136 с. (Дисертантом зроблений літературний огляд та взята участь у зібранні матеріалу і виконаний аналіз отриманих даних, підготовлено до друку роботу).

  2. Завгородняя А.Н. Эндотелинпродуцирующая функция сосудистого эндотелия при церебральном ишемическом инсульте // Укр. вісник психоневрології. – 2006. – Т. 14, вип. 3 (48). – С.16-18.

  3. Завгородняя А.Н. Эндотелиальная дисфункция у больных церебральным ишемическим инсультом, зависимая от пола и возраста, в динамике медикаментозной коррекции // Запорожский мед. журнал. – 2006. – №6(39). – С. 34-37.

  4. Завгородняя А.Н. Показатели свободнорадикального окисления при церебральном ишемическом инсульте в динамике медикаментозной коррекции // Проблеми медичної науки та освіти. – 2006. – №3. – С.71-73.

  5. Волошин П.В., Малахов В.А., Завгородняя А.Н. Ключевые механизмы эндотелиальной дисфункции острых церебральных ишемий в динамике медикаментозной коррекции // Укр. вісник психоневрології. – 2006. – Т. 14, вип. 4 (49). – С.5-7. (Дисертантом зроблений літературний огляд, взята участь у зібранні матеріалу, проведено біохімічне дослідження та виконаний аналіз отриманих даних, підготовлено до друку роботу).

  1. Завгородняя А.Н., Губина-Вакулик Г.И. Цитохимические показатели эндотелиальной дисфункции при церебральном ишемическом инсульте // Судинні захворювання головного мозку. – 2006. – №6. – С.27-29. (Дисертантом виконано літературний огляд, взята участь у зібранні матеріалу, проведено імуноцитохімічне дослідження та виконаний аналіз отриманих даних, підготовлено до друку роботу).

  2. Завгородняя А.Н., Малахов В.А. Эндотелиальные механизмы патогенеза цереброваскулярной патологии // Укр. мед. часопис. – 2006. – № 2(52). – С.32-39. (Дисертантом зроблений літературний огляд, підготовлено до друку роботу).

  3. Завгородняя А.Н. Медикаментозная коррекция структурного состояния эндотелия при церебральном ишемическом инсульте // Проблеми медичної науки та освіти. – 2007. – №1. – С.68-70.

  4. Волошин П.В., Малахов В.А., Завгородняя А.Н. Эндотелиальная дисфункция у больных с церебральным ишемическим инсультом: пол, возраст, тяжесть заболевания, новые возможности медикаментозной коррекции // Международный неврологический журнал. – 2007. – №2(12). – С.15-20. (Дисертантом зроблений літературний огляд, взята участь у зібранні матеріалу, проведено біохімічне дослідження, підготовлено до друку роботу).

  5. Завгородняя А.Н., Малахов В.А. Ключевые патогенетические механизмы церебрального ишемического инсульта: эндотелиальные и свободнорадикальные маркеры // Експериментальна і клінічна медицина. – 2007. – №1. – С.142-145. (Дисертантом виконаний літературний огляд, взята участь у зібранні матеріалу, проведено біохімічне дослідження та виконаний аналіз отриманих даних, підготовлено до друку роботу).

  6. Малахов В.А., Завгородняя А.Н. Система оксида азота при церебральном ишемическом инсульте: некоторые патогенетические аспекты // Укр. мед. часопис. – 2007. – № 2(58). – С.97-100. (Дисертантом зроблений літературний огляд, взята участь у зібранні матеріалу, проведено біохімічне дослідження та виконаний аналіз отриманих даних, підготовлено до друку роботу).

  7. Патент України № 22646 Спосіб визначення ступеня тяжкості гострого церебрального ішемічного інсульту / Завгородня Г.М., Малахов В.О., Губіна-Вакулік Г.І. – Заявлено 07.12.2006; Опубл. 25.04.2007. Бюл. №5, 2007р. (Дисертантом проведений інформаційний пошук та огляд літератури, зібраний матеріал, проведено імуноцитохімічне дослідження та виконаний аналіз отриманих даних, написаний текст заявки).

  8. Патент України № 22536 Спосіб лікування гострого церебрального ішемічного інсульту / Завгородня Г.М., Малахов В.О. – Заявлено 27.11.2006; Опубл. 25.04.2007. Бюл. №5, 2007р. (Дисертантом проведений інформаційний пошук та огляд літератури, зібраний матеріал, виконаний аналіз отриманих даних, написаний текст заявки).

  9. Завгородня Г.М. Стан ендотеліальної продукції оксиду азоту при ішемічному інсульті // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених і спеціалістів (Харків, 16 листопада 2005 р.). – Харків, НДІ Терапії, 2005. – С.56.

  10. Завгородня Г.М. Корекція ендотеліальної продукції оксиду азоту при ішемічному інсульті // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених: “Досягнення молодих вчених – майбутнє медицини” (Харків, 22 листопада 2005 р.). – Харків, 2005. – С.36-37.

  11. Завгородня Г.М., Малахов В.О. Зміни синтетичних властивостей ендотелію при ішемічному інсульті // Матеріали 1-го Національного Конгресу (Київ, 14-15 вересня 2006 р.). – К., 2006. – С.32-33. (Дисертантом проведено літературний огляд та взята участь у зібранні матеріалу, виконаний аналіз отриманих даних, підготовлено до друку роботу).

  12. Завгородня Г.М. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування ангіопротекторних препаратів при церебральному ішемічному інсульті // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених: “Медична наука: сучасні досягнення та інновації” (Харків, 23 листопада 2006 р.). – Харків, 2006. – С.30.

  13. Завгородняя А.Н. Цитохимические взаимоотношения при церебральном ишемическом инсульте // Матеріали міжвузівської конференції молодих вчених “Медицина третього тисячоліття” (Харків, 16-17 січня 2007 р.). – Харків, 2007. – С.140-141.