Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Шумаков Олександр Валентинович. Діагностичне значення електрокардіографічних показників негомогенності реполяризації у хворих на гострий інфаркт міокарда : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2002.



Анотація до роботи:

Шумаков О.В. Діагностичне значення електрокардіографічних показників негомогенності реполяризації у хворих на гострий інфаркт міокарда. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Інститут кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска АМН України, Київ, 2001.

Дисертація базується на матеріалах обстеження хворих на гострий інфаркт міокарда з метою оцінки діагностичного значення електрокардіографічних показників негомогенності реполяризації, визначення чинників, які впливають на значення цих показників в ранньому періоді захворювання, та розробки методики визначення важкості стану хворих на ГІМ. Встановлено, що: показник негомогенністі початкової фази реполяризації шлуночків (JTaD) характеризує наявність резідуальної ішемії в міокарді; значення показника негомогенності кінцевої фази реполяризації (ТаТеD) залежать від об’єму некрозу, а показники, які характерізують негомогенність реполяризації і деполяризації (QTD, QTaD), або негомогенність повного періоду реполяризації (показник JTD), відображають наявність ішемії в зоні інфарктного пошкодження. На підставі отриманих даних розроблені діагностичні критерії для оцінки стану інфаркт-зумовившої коронарної артерії в ранньому періоді ГІМ, для прогнозування несприятливого перебігу госпітального періоду захворювання, а також для виявлення електричної нестабільності міокарду та наявності резидуальної ішемії в зоні інфарктного ураження в підгострому періоді ГІМ. Розроблений метод аналізу усередненої ортогональної ЕКГ високого підсилення у хворих на гострий інфаркт міокарда має більш високу діагностичну значимість порівняно з аналізом стандартної ЕКГ.

  1. Негомогенність реполяризації міокарда шлуночків в гострому періоді ГІМ характеризується вираженими динамічними змінами, що відображають електрофізіологічний та морфо-функціональний статус міокарда. Показник негомогенністі початкової фази реполяризації шлуночків (JTaD) характеризує наявність та вираженість резідуальної ішемії в міокарді; значення показника негомогенності кінцевої фази реполяризації (ТаТеD) залежать від об’єму некротичних змін, а показники, які характерізують негомогенність реполяризації і деполяризації (QTD та QTaD) або негомогенність повного періоду реполяризації (показник JTD), відображають наявність ішемії на тлі пошкодження в зоні інфаркта міокарда. Методика аналізу усередненої ортогональної ЕКГ високого підсилення, розроблена шляхом удосконалення вже існуючіх методів, має більш високу діагностичну значимість у порівнянні з аналізом стандартної ЕКГ (з усередненням 8 кардіоциклів).

  2. Велике некротичне та ішемічне ураження міокарда, порушення процесів загоєння (формування аневризми серця), призводять до локального подовження кінцевої фази реполяризації та вторинного збільшення показника ТаТеD усередненої ортогональної ЕКГ високого підсилення. Наявність стійкої оклюзії коронарної артерії супроводжується локальним збільшенням тривалості початкової фази реполяризації та показників QTaD та JTaD.

  3. У період стабілізації зони інфаркту збільшення комбінованих показників негомогенності реполяризації (QTD, QTaD та JTD) має місце у хворих з ускладненим перебігом захворювання (персистування гострої лівошлуночкової недостатності, розвиток післяінфарктної стенокардії, формування гострої аневризми серця) та корелює зі ступенем порушень систолічної функції лівого шлуночка.

  4. Значення показника негомогенності кінцевої частини реполяризації (TaTeсD) в початковому періоді ГІМ корелюють з тривалістю деполяризації міокарда та зростанням симпатичної активності вегетативної нервової системи в підгострому періоді захворювання, тоді як комбіновані показники негомогенності реполяризації (QTD та JTD) прямо пов'язані з рівнем симпатичних впливів на варіабельність серцевого ритму, а їх збільшення в цей період корелює зі зниженням чутливості синусового вузла до вегетативної та хеморецепторної стимуляції під час проби з гіпервентиляцією.

  5. Формування стійкого субстрату для шлуночкових тахіаритмій в підгострому періоді ГІМ поєднується зі збільшенням загальної тривалості періоду реполяризації в зоні інфаркту і показників дисперсії повного періоду реполяризації міокарда (QTD і JTD).

  6. Наявність резидуальної ішемії в зоні інфаркта в підгострому періоді захворювання (за даними стресехокардіографії з добутаміном) призводить до збільшення негомогенності повного періоду реполяризации. Виявлення резидуальной ішемії у віддалених від вогнища інфаркту зонах міокарда супроводжується збільшенням повного періоду реполяризації у відповідному відведенні ЕКГ, що знижує значення показників дисперсії реполяризації і може призвести до псевдонегативних результатів аналізу.

Публікації автора:

  1. Пархоменко О.М., Бриль Ж.В., Іркін О.І., Шумаков О.В., Перепелиця М.В. Дисперсия интервала QT и индуцируемость желудочковых тахикардий при программируемой стимуляции желудочков сердца у больных с инфарктом миокарда // Укр. кардіологічний журн. – 1999. - №5. - С. 22-25 (брав участь у проведенні 57 інвазивних електрофізіологічних досліджень, самостійно проводив регістрацію поверхневої електрокардіограмми високого підсилення та аналіз наявності пізніх потенціалів шлуночків, дисперсії QT та варіабельності серцевого ритму у 90 хворих, підготовку результатів до друку).

  2. Пархоменко О.М., Іркін О.І., Бриль Ж.В., Шумаков О.В., Скаржевський О.А., Солярик О.О., Лутай Я.М. Неінвазивні електрофізіологічні маркери віддаленного прогнозу у хворих, що перенесли гострий інфаркт міокарда // Укр. кардіол. журн. – 2001. - № 1. - С. 11-15 (провів неінвазивне обстеження 60 хворих, що складалося з регістрації поверхневої електрокардіограмми високого підсилення з аналізом наявності пізніх потенціалів шлуночків, показників варіабельності QT та серцевого ритму, готовив матеріали у вигляді статті).

  3. Пархоменко А.Н., Иркин О.И., Брыль Ж.В., Шумаков А.В., Кушнир С.П., Рухленко С.Н., Перепелица М.В. Увеличение дисперсии интервала QT электрокардиограммы у больных острым инфарктом миокарда // Кардиология. – 2000. - №8. - С. 24-29 (лікував 60 хворих, зробив аналіз дисперсії QT, варіабельності ритму серця та наявності пізніх потенціалів шлуночків на підставі поверхневої електрокардіограми у 104 хворих, брав участь у проведенні 50 інвазивних електрофізіологічних досліджень та статистичної обробки матеріалу, самостійно оформив результати у вигляді статті).

  4. Пархоменко О.М., Іркін О.І., Бриль Ж.В., Шумаков О.В. Використання неінвазивних електрофізіологічних методів для оцінки віддаленого прогнозу у хворих після гострого інфаркту міокарда // Ліки України. – 2002. - № 1. - С. 54-56 (провів регістрацію поверхневої електрокардіограмми високого підсилення з аналізом показників варіабельності QT, серцевого ритму та наявності пізніх потенціалів шлуночків у 57 хворих, брав участь у підготовці статті до друку).

  5. Пархоменко О.М., Іркін О.І., Бриль Ж.В., Шумаков О.В., Перепелиця М.В., Скаржевський О.А., Солярик О.О., Лутай Я.М. Неінвазивні маркери несприятливого перебігу післяінфарктного періоду // Серцево-судинна хірургія, щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України. – 2000. - №8. - С. 179-183 (самостійно проводив регістрацію та аналіз поверхневої електрокардіограмми високого підсилення, показників варіабельності QT та серцевого ритму у 60 хворих, брав активну участь у підготовці матеріалів до друку).

  6. Пархоменко О.М., Долженко М.М., Іркін О.І., Солярик О.О., Кожухов С.М., Шумаков О.В., Скаржевський О.А. Виявлення життєздатного міокарда у хворих із гострим інфарктом міокарда за даними стрес-ехокардіографії з добутаміном // Український кардіологічний журнал. - 1999. - №2. - С. 6-8 (Самостійно лікував та проводив неінвазивне обстеження 30 хворих, брав активну участь у проведенні стресехокардіографії з добутаміном у всіх обстеженних хворих, в підготовці матеріалів до друку).

  7. Пархоменко А.Н., Шумаков А.В., Иркин О.И. Анализ дисперсии и вариабельности интервала Q-T ЭКГ: возможности практического применения // Кардиология. – 2001. - №7. – С. 89-93 (Самостійно провів інформаційний пошук за проблемою, приймав участь у обстеженні хворих та отриманні результатів, до яких є посилання у статті, самостійно підготовив матеріали до друку).

  8. Пархоменко А.Н., Шумаков А.В., Иркин О.И. Интервал Q-T ЭКГ: значение его дисперсии в качестве маркера аритмогенеза // Кардиология. – 2001. - №4. – С. 83-86 (Самостійно провів інформаційний пошук за проблемою, оформлення результатів пошуку у вигляді статті).

  9. Пархоменко О.М., Шумаков О.В., Іркін О.І., Брыль Ж.В. Возрастные особенности электрофизиологических свойств сердца у больных, перенесших инфаркт миокарда // Збірка статей першої української науково-практичної конференції з міжнародною участю “Порушення ритму серця: вікові аспекти”. - Київ. - 2000. - С. 172-175 (брав участь у проведенні 45 інвазивних електрофізіологічних досліджень, самостійно проводив регістрацію поверхневої електрокардіограмми високого підсилення та аналіз наявності пізніх потенціалів шлуночків, дисперсії QT та варіабельності серцевого ритму у 67 хворих, підготовку результатів до друку).

  10. Солярик О.О., Іркін О.І., Скаржевський О.А., Шумаков О.В. Диагностические возможности стресс-эхокардиографии с добутамином у больных острым инфарктом миокарда // Тези наукових доповідей VI Конгресу кардіологів України. - Київ. - 2000. – C. 133 (брав участь у проведенні 46 стресехокардіографій з добутаміном, статистичній обробці матеріалу).

  11. Шумаков О.В., Пархоменко О.М., Іркін О.І., Бриль Ж.В., Кушнір С.П., Рухлєнко С.М. Раннее нагрузочное тестирование (эндокардиальная стимуляция предсердий) у больных острым инфарктом миокарда и предшествующей артериальной гипертензией // Тези наукових доповідей VI Конгресу кардіологів України. - Київ. - 2000. – С.77 (брав участь у проведенні 57 інвазивних електрофізіологічних досліджень, самостійно підготовив результати до друку).

  12. Шумаков А.В., Иркин О.И., Пархоменко А.Н., Брыль Ж.В., Лутай Я.М. Связь дисперсии реполяризации с локализацией и глубиной инфаркта миокарда и ее прогностическое значение у больных без реперфузии // IV Международный славянский Конгресс по электростимуляции и клинической электрофизиологии сердца “Кардиостим 2000”. - С.-Петербург. - 2000. - С.78 (Самостійно лікував та проводив неінвазивне обстеження 40 хворих, брав активну участь в підготовці матеріалів до друку).

  13. Пархоменко О.М., Іркін О.І., Солярик О.О., Скаржевський О.А., Шумаков О.В., Бриль Ж.В., Кожухов С.М. Стресс-эхокардиография с добутамином у больных острым инфарктом миокарда в ранние сроки заболевания // Перший український конгрес фахівців з ультразвукової діагностики. – Київ. - 1999. - С. 48-49 (брав участь у проведенні 44 стресехокардіографій з добутаміном, статистичній обробці матеріалу, підготовці матеріалів до друку).

  14. Долженко М.Н., Пархоменко А.Н., Иркин О.И., Солярик О.О., Кожухов С.Н., Шумаков А.В., Скаржевский А.А. Определение резидуальной ишемии миокарда с помощью стресс-эхокардиографии с добутамином у больных с ранней постинфарктной стенокардией // III съезд Российской ассоциации специалистов ультразвуковой диагностики в медицине. - Москва. - 1999. - С. 48 (брав участь у проведенні стресехокардіографії з добутаміном, обробці результатів роботи).

  15. Пархоменко О.М., Шумаков О.В., Іркін О.І., Кушнір С.П., Скаржевський О.А. Диагностическое и прогностическое значение увеличения дисперсии QT у больных острым инфарктом миокарда // Об'єднаний пленум кардіологів, ревматологів та кардіохірургів України з міжнародною участю "Некоронарогенні хвороби серця: сучасні підходи до класифікації, нові напрямки діагностики і лікування". - Київ. - 1999. - С. 93-94 (самостійно лікував та обстежував 40 хворих, готовив матеріали роботи до друку).

  16. Пархоменко О.М., Шумаков О.В., Іркін О.І., Бриль Ж.В. Дисперсия QT у больных острым инфарктом миокарда, ее динамика при учащающей стимуляции предсердий и связь с ишемией миокарда // Українська науково-практична конференція кардіологів і кардіохірургів з міжнародною участю “Нові напрямки профілактики, діагностики та лікування серцево-судинних захворювань”. – Київ. – 1999. - С. 127-128 (брав участь у проведенні 57 інвазивних електрофізіологічних досліджень, самостійно підготовив результати до друку).

  17. Пархоменко О.М., Долженко М.М., Іркін О.І., Солярик О.О., Кожухов С.М., Скаржевський О.А., Шумаков О.В. Виявлення життєздатного міокарду у хворих з ранньою післяінфарктною ішемією за допомогою стресс-ехокардіографії з добутаміном // Українська науково-практична конференція кардіологів і кардіохірургів з міжнародною участю “Нові напрямки профілактики, діагностики та лікування серцево-судинних захворювань”. – Київ. – 1999. - С. 17-18 (брав участь у проведенні 42 стресехокардіографій з добутаміном).

  18. Пархоменко А.Н., Шумаков А.В., Иркин О.И., Бриль Ж.В., Лутай Я.М. Увеличение дисперсии интервала QT кардиограммы у больных, перенесших инфаркт миокарда, связано с повышенной сердечной смертностью // IV Международный славянский Конгресс по электростимуляции и клинической электрофизиологии сердца “Кардиостим 2000”. - С.-Петербург. - 2000. - С. 77 (лікував та обстежив 40 хворих, проводив довготривале спостереження, провів статистичну обробку даних та підготував матеріали до друку).

  19. Шумаков А.В., Пархоменко А.Н., Иркин О.И., Бриль Ж.В., Скаржевський А.А. Прогностическое значение длительной регистрации поздних потенциалов желудочков у больных, перенесших острый инфаркт миокарда // Российский Национальный конгресс кардиологов “Кардиология: эффективность и безопасность диагностики и лечения”. - Москва. – 2001. – С. 418 (лікував та обстежив переважну куількість хворих, підготував матеріали до друку).

  20. Пархоменко О.М., Іркін О.І., Бриль Ж.В., Шкляр Л.В., Скаржевський О.А., Шумаков О.В., Кожухов С.М., Солярик О.О. Тромболитическая терапия при остром инфаркте миокарда: клинико-гемодинамические и электрофизиологические аспекты //Матеріали Пленуму правління наукового товариства кардіологів України "Атеросклероз та ішемічна хвороба серця: сучасні аспекти профілактики, діагностики та лікування". - Київ. - 1998. - С. 13 (лікував та проводив неінвазивне обстеження 29 хворих).

  21. Шумаков А.В., Шкляр Л.В., Брыль Ж.В., Скаржевський А.А., Солярик О.О. Увеличенная дисперсия интервала Q-T электрокардиограммы связана с морфологическими характеристиками инфаркта миокарда и предсказывает кардиальную смерть у пациентов с закрытой инфарктзависимой коронарной артерией // Матеріали української науково-практичної конференції “Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів".- Київ.-2001.-С.75 (лікував та обстежив 38 хворих, проводив довготривале спостереження, провів статистичну обробку даних та підготував матеріали до друку).

  22. Козловський В.І., Кожухов С.М., Скаржевський О.А., Шумаков О.В. Диагностика поздних постдеполяризаций и прогнозирование желудочковых нарушений сердечного ритма у больных, перенесших инфаркт миокарда // Об'єднаний пленум кардіологів, ревматологів та кардіохірургів України з міжнародною участю "Некоронарогенні хвороби серця: сучасні підходи до класифікації, нові напрямки діагностики і лікування". - Київ. - 1999. - C. 83-84 (лікував та виконував клінічне обстеження 30 хворих).

  1. Козловський В.І., Кожухов С.М., Скаржевський О.А., Шумаков О.В. Ишемия миокарда: возможности диагностики при отсутствии клинических проявлений // Об'єднаний пленум кардіологів, ревматологів та кардіохірургів України з міжнародною участю "Некоронарогенні хвороби серця: сучасні підходи до класифікації, нові напрямки діагностики і лікування". - Київ. - 1999. - C. 135-136 (лікував та виконував клінічне обстеження 28 хворих).

  2. Parkhomenko A., Perepelitsa M., Irkin O., Bryl G., Shumakov A. The best parameter in the spectral domain of heart rate variability to detect arrhythmic events in postmyocardial infarction patients // Folia cardiologica. – 1999. - Vol.6. - No.1. - Р.105 (лікував та проводив регістрацію спектральних показників варіабельності серцевого ритму у 20 пацієнтів).

  3. Parkhomenko A., Shumakov A., Irkin O., Solarik O., Bryl G. Whether is essential hypertension the negative prognostic factor in the patients after myocardial infarction? // 18th Scientific Meeting of the International Society of Hypertension. – Chicago, USA. - 2000. - P.2.25 (лікував та проводив обстеження 40 хворих, брав участь у статистичній обробці результатів та підготовці матеріалів до друку).

  4. Parkhomenko A., Shumakov A., Irkin O., Bryl G. Ventricular repolarization markers of orthogonal electrocardiogram in a patients after acute myocardial infarction with essential hypertension // 18th European Congress of the International Society of Non-Invasive Cardiology. – Krakow, Poland. - 2001. - P.35 (лікував 44 хворих, проводив обстеження 120 хворих та самостійно підготував матеріали до друку).