Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Соломенко Світлана Миколаївна. Державний бюджет як інструмент макроекономічного регулювання : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Соломенко С.М. Державний бюджет як інструмент макроекономічного регулювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.03 – Економіка та управління національним господарством. – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Київ, 2008.

Дисертація присвячена науково-теоретичному обґрунтуванню заходів та розробці практичних рекомендацій щодо проведення бюджетно-податкової політики планування і прогнозування параметрів державного бюджету України в умовах ринкових відносин, спрямованих на соціально-економічне зростання. За результатами дослідження встановлено сутність, зміст, цілі, методи та інструменти бюджетної політики, розроблено методологію визначення ефективності державного бюджету на основі виконання ним стабілізаційної функції. Проведено ґрунтовний аналіз формування і реалізації політики управління бюджетними доходами і видатками, оцінено якість сучасної бюджетної політики на основі визначення бюджету повної зайнятості.

Запропоновано шляхи підвищення якості прогнозів у бюджетній сфері. Використовуючи модель поквартального прогнозування доходів та видатків державного бюджету України на основі системи симультативних рівнянь, що враховує основні чинники, які впливають на результативність бюджетної політики і включають: ВВП; індекс споживчих цін; кредити надані в економіку України; кредити надані органам державного управління; національні заощадження; індекси бюджетної ресурсомісткості та витратомісткості, побудовано і апробовано модель прогнозу бюджетних показників. Розроблено альтернативний варіант державного бюджету України на прикладі показників 2008 року зі структурним дефіцитом на рівні 1,6% до ВВП, що враховує ефект дії сукупності мультиплікаторів державних закупівель і трансфертних платежів.

У дисертації представлено теоретичне узагальнення та вирішення наукової задачі, яка виражається у розробленні теоретико-методологічних засад і практичних рекомендацій щодо формування ефективної бюджетної політики та її головного індикатора державного бюджету. Результати проведеного дисертаційного дослідження дають можливість викласти висновки та пропозиції, що характеризуються науковою новизною та мають практичне значення:

1. Визначено, що державний бюджет може відігравати важливу роль в якості інструмента ефективної макроекономічної політики, коли належні бюджетні ресурси і їх ефективне використання забезпечують збалансованість економіки та фінансову стійкість економіки. З метою забезпечення цих можливостей запропоновано розглядати державний бюджет як інструмент макроекономічного регулювання через функції фінансового забезпечення та фінансового регулювання. У цьому зв’язку обґрунтовано необхідність, в процесі формування бюджету та бюджетної політики, розширення переліку обов’язкових макроекономічних показників, на основі яких здійснюється макрофінансове планування, за рахунок введення показників бюджетної ресурсомісткості та витратомісткості.

2. Запропонована конкретизація формулювання етапів передавального механізму впливу бюджетної політики країни на стратегічну ціль. Він має наступну послідовність: накопичення капіталу; розширення сукупного попиту; зростання виробництва, рівня зайнятості; зростання бюджетних доходів і видатків; зниження інфляції; макрофінансова стабілізація; економічне зростання.

3. Доведено, що у вітчизняній практиці податкової політики порушуються основоположні принципи оподаткування, зокрема простота нарахування та сплати платежів, зручність, гнучкість та нейтральність оподаткування. Визначено, що за тестом В. Танзі, який був доповнений розробленими нами індексами дискримінації та законодавчої стабільності, ефективність податкової системи України залишається на низькому рівні.

4. Запропоновано, в залежності від стратегічних напрямків, видатки державного бюджету України розподілити на бюджет поточних потреб суспільства, бюджет економічного розвитку, бюджет майбутнього. Доведено необхідність структурного реформування, в бік збільшення видатків для бюджету майбутнього, що має бути орієнтоване на вирішення завдань якнайшвидшого нагромадження людського капіталу, формування економіки знань, екологізації виробництва, соціального вирівнювання доходів.

5. Розроблено методику розрахунку коефіцієнтів короткострокової бюджетної ефективності на основі функцій державного бюджету. Розраховано коефіцієнт бюджетної ефективності та обґрунтовано, що відносна бюджетна ефективність утворилася лише починаючи з 2005 року. Доведено, що саме цей період є оптимальним як точка відліку нормалізації стану фіскальної політики в контексті узгодження стратегій податкової та бюджетної політики та систематизації бюджетної політики в залежності від стратегічних цілей.

6. Обґрунтовано, що структурний дефіцит державного бюджету є аналітичним інструментом оцінки ефективності фіскальної політики в довгостроковому періоді та розроблено методику його розрахунку на основі визначення рівня природного безробіття та потенційного ВВП.

7. Розроблено модель поквартального прогнозування основних параметрів державного бюджету, що враховує вплив на його рівень основних макроекономічних показників протягом 2001-2007 років. Статистичні оцінки розрахованих коефіцієнтів моделі підтверджують достовірність і точність її параметрів. Побудована модель відповідає всім статистичним критеріям і може бути використана для практичних прогнозних розрахунків при обґрунтуванні бюджетної політики, що підтверджено результатами її апробації на прикладі 2008 року.

8. Розраховано мультиплікатор державних закупівель та мультиплікатор трансфертних платежів, який менше мультиплікатора державних закупівель пропорційно граничній схильності до споживання, і на цій основі сформовано альтернативний прогнозний варіант державного бюджету України на прикладі 2008 року зі структурним дефіцитом на рівні 1,6% ВВП.

9. Доведено доцільність переорієнтації стратегічної спрямованості сучасної бюджетної політики на досягнення структурної збалансованості державного бюджету, що очищена від економічного циклу та узгоджуються з політикою протициклічності.

Публікації автора:

Монографії:

1. Економіка України: макропроблеми розвитку: колективна монографія / [від. ред. В.Ф. Бесєдін, А.С. Музиченко]. – К.: НДЕІ, – 2008. – 328 с. (34,3 д.а., особистий внесок: підрозділ 2.13 «Удосконалення бюджетної політики у контексті визначення її результативності»; обсяг авторської частини – 0,45 д.а.)

У наукових фахових виданнях:

2. Соломенко С.М. Програмно-цільовий метод формування бюджетів / С.М. Соломенко // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 199: В 4 т. Том. ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – 261 с. – С. 282-288. (0,39 д.а.)

3. Соломенко С.М. Бюджетно-податкове реформування в Україні / С.М. Соломенко // Підприємництво, господарство і право. – К.: Гарантія. – 2006. – №2 (122). – С. 154-157. (0,43 д.а.)

4. Соломенко С.М. Ефективність функціонування податкової системи України / С.М. Соломенко // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – К.: НДЕІ. - 2007. – №10 (77). – С. 19-25. (0,74 д.а.)

5. Соломенко С.М. Бюджет повної зайнятості і фіскальна політика / А.Г. Савченко, С.М. Соломенко // Фінанси України. – К.:«ВІПОЛ», 2007. – №4 (137). – C. 3-12. (0,65 д.а., особистий внесок: аналіз формування та принципи обчислення структурного та циклічного дефіцитів державного бюджету України – 0,32 д.а.)

В інших виданнях:

6 Соломенко С.М. Макроекономічний аспект державного бюджету України / С.М. Соломенко // Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях рыночной экономики: Материалы VII научно-практической конференции. – Симферополь: КИБ, 2006. – Т.3. – 131 с. – С. 26-29. (0,12 д.а.)

7. Соломенко С.М. Визначення податкового навантаження в системі показників ефективності функціонування бюджетної системи / С.М. Соломенко // Проблемы развития финансовой системы Украины в условиях глобализации: Сборник трудов III международной научно-практической конференции аспирантов и студентов. – Симферополь: «Центр Стабилизации», 2007. – 245 с. – С. 181. (0,11 д.а.)

8. Соломенко С.М. Стратегічні орієнтири фіскальної політики України / С.М. Соломенко // Макроекономічна політика в Україні: проблеми науки та практики: Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції 20-21 листопада 2007 р. – Харків: ВД «ІНЖЕК», 2007. – 200 с. – С. 105-107. (0,12 д.а.)