Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Юшина Світлана Іванівна. Державне регулювання зовнішньої торгівлі в Україні (організаційно-правовий аспект) : дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Київський національний ун-т внутрішніх справ. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Юшина С.І. Державне регулювання зовнішньої торгівлі в Україні (організаційно-правовий аспект). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Київський національний університет внутрішніх справ, Київ, 2006.

В дисертації здійснено дослідження організаційно-правового аспекту державного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні. В роботі визначено поняття державного регулювання зовнішньої торгівлі, його об’єкт, мету, завдання та принципи. Досліджено теоретичні аспекти формування та розвитку законодавчого забезпечення державного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні. Проведено порівняльний аналіз нормативно-правових актів, що визначають засади державного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні та в деяких зарубіжних країнах. Визначено систему органів державного регулювання зовнішньої торгівлі шляхом аналізу їх компетенції; обґрунтовано положення щодо того, що Міністерство економіки України є основним органом державного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні. Досліджено особливості правового регулювання основних адміністративних процедур в сфері легітимації здійснення зовнішньої торгівлі в Україні та розроблено пропозиції щодо його вдосконалення. Визначено заходи адміністративного примусу щодо правопорушень в зовнішній торгівлі. Підготовлено обґрунтовані пропозиції щодо вдосконалення правового забезпечення державного регулювання зовнішньої торгівлі.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання відносно розроблення рекомендацій та пропозицій щодо вдосконалення організаційно-правового аспекту державного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні. Це знайшло своє відображення у формуванні теоретичних положень стосовно державного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні, розробленні рекомендацій щодо якісної зміни законодавчого забезпечення в умовах ринкових реформ та підготовці пропозицій, спрямованих на оптимізацію напряму діяльності держави, що досліджувався.

Основними теоретичними підсумковими положеннями та практичними пропозиціями проведеного дисертаційного дослідження є:

1. На момент проголошення незалежності Українська держава не мала власної системи органів державного регулювання зовнішньої торгівлі та розвинутої нормативно-правової бази у цій сфері. Процеси демонополізації зовнішньоекономічної діяльності, лібералізація цієї сфери зумовили створення власного законодавчого забезпечення та державних органів для здійснення напряму діяльності держави, що досліджувався. В сучасних умовах, можна констатувати, що державне регулювання зовнішньої торгівлі є, з одного боку, одним з напрямів реалізації зовнішньоекономічної політики, з іншого, – державної регуляторної політики.

2. Державне регулювання зовнішньої торгівлі – це діяльність органів державної влади, яка являє собою здійснення цілеспрямованого впливу на поведінку суб’єктів підприємницької діяльності шляхом здійснення регуляторної діяльності в сфері зовнішньої торгівлі, реалізації положень регуляторних актів зовнішньої торгівлі та застосування заходів адміністративного примусу щодо правопорушень в зовнішній торгівлі. Зазначений напрям діяльності держави має власні об’єкт, мету, завдання та принципи.

3. Державне регулювання зовнішньої торгівлі в Україні кількісно має достатнє законодавче забезпечення, яке потребує якісного вдосконалення. Сьогодні є нагальним та необхідним законодавче визначення сучасних засад державного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні.

4. На даний час система органів державного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні визначена недостатньо чітко та має певні недоліки. Зокрема, існує об’єктивна необхідність створення та нормативного закріплення дієвих механізмів взаємодії та співпраці між органами державного регулювання зовнішньої торгівлі, чіткого визначення компетенції цих органів з метою усунення дублювання окремих їх повноважень, що має оптимізувати державне регулювання зовнішньої торгівлі в цілому.

5. Однією з основних умов здійснення зовнішньої торгівлі є її легітимність. Легітимація здійснення зовнішньої торгівлі включає загальну легітимацію здійснення зовнішньої торгівлі та легітимацію здійснення зовнішньоторговельних операцій з певними товарами, кожна з яких полягає у проходженні певних адміністративних процедур. Адміністративні процедури в сфері легітимації зовнішньої торгівлі мають завершуватися наданням адміністративної (управлінської) послуги у формі видачі відповідного дозвільного документу. Це сприятиме впровадженню адміністративної реформи в державне регулювання зовнішньої торгівлі, зміні характеру відносин між державними органами та приватними особами.

6. Дисертантом зроблено висновок про необхідність удосконалення адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення в зовнішній торгівлі, що пропонується визначити як протиправне, винне діяння (дія чи бездіяльність), вчинене суб’єктом підприємницької діяльності навмисно або з необережності, за яке законами України встановлена адміністративна відповідальність.

7. З метою забезпечення рівності суб’єктів підприємницької діяльності перед законом, необхідними є встановлення однакового кола правопорушень, за які можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності як фізичні, так і юридичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, та уніфікація видів стягнень, що можуть бути до них застосовані.

8. Дослідження організаційно-правового аспекту державного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні дозволило внести конкретні пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правових актів цієї сфери, зокрема: Господарського кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”. Крім того, аналіз сучасного стану організаційно-правового аспекту державного регулювання зовнішньої торгівлі дозволив зробити висновок про необхідність прийняття нових нормативно-правових актів та сформулювати пропозиції до проекту Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” (щодо нової редакції Закону).

Публікації автора:

  1. Юшина С.І. Суть державного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2004. – № 4 (16). – С. 38-44.

  2. Юшина С. Адміністративна відповідальність у зовнішній торгівлі: поняття та підстави // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 9. – С. 6-9.

  3. Юшина С.І. Деякі питання нормативно-правового забезпечення організаційно-правових основ державного регулювання зовнішньої торгівлі // Університетські наукові записки. – 2005. – № 3 (15). – С. 212-215.

  4. Юшина С.І. Заходи адміністративного попередження (запобігання) правопорушень в зовнішній торгівлі та заходи адміністративного припинення цих правопорушень // Держава і право. – 2005. – № 29. – С. 331-336.

  5. Юшина С. Вдосконалення правового регулювання адміністративних процедур у сфері легітимації зовнішньоторговельних операцій // Право України. – 2005. – № 11. – С. 81-85.

  6. Юшина С.І. До питання вдосконалення державного регулювання зовнішньої торгівлі // Матеріали Першої Міжнародної науково-практичної конференції “Науковий потенціал світу ‘2004”. – Том 48. Право. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 64-66.

  7. Юшина С.І. Деякі прогалини в правовому забезпеченні державного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні // Наука і вища освіта: Тези доповідей учасників XII міжвуз. студ. наук. конф., м. Запоріжжя, 20 травня 2004 р.: У 2 ч. – Ч. 2 / Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”; студентське наук. тов-во. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – С. 23-24.

  8. Юшина С.І. Правові проблеми адміністративного впливу держави на зовнішню торгівлю // Юридичні читання молодих вчених: Збірник матеріалів всеукраїнської наукової конференції 23-24 квітня 2004. – К.: НПУ імені
    М.П. Драгоманова, 2004. – С. 146-148.

  9. Юшина С.І. Адміністративно-правові проблеми державного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні // Науковий потенціал майбутнього України на шляху до європейської інтеграції: Матеріали наукової конференції курсантів, студентів та молодих науковців. – Дніпропетровськ: Академія митної служби України, 2004. – С. 252-253.

  10. Юшина С.І. Щодо визначення поняття державного регулювання зовнішньої торгівлі // Молодь у юридичній науці: збірник тез доповідей Міжнародної наукової конференції молодих вчених “Треті осінні юридичні читання”. – Хмельницький: В-во ХУУП, 2004. – С. 370-371.

  11. Юшина С.І. Система органів державного регулювання зовнішньої торгівлі // Другі юридичні читання: Збірник матеріалів Всеукраїнської наукової конференції 18 травня 2005. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2005. –
    С. 563-565.

  12. Юшина С.І. Деякі проблеми правового регулювання обмежень у зовнішній торгівлі в Україні // Проблеми і перспективи розвитку підприємництва в Україні: Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. (17-19 травня 2005,
    м. Ялта) / Відп. ред. А.А. Мазаракі. – К.: Київ. нац. торг. – екон. ун-т, 2005. –
    С. 295-298.