Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Нагорнова Олена Валеріївна. Державне регулювання трудової міграції в умовах ринкової трансформації економіки України. : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Нагорнова О.В. Державне регулювання трудової міграції в умовах ринкової трансформації економіки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Львівський національний університет імені Івана Франка.- Львів, 2008.

У дисертаційній роботі досліджено теоретико-методологічні основи і практичні аспекти трудової міграції та її державного регулювання, обґрунтовано механізми державного регулювання міграційними процесами в сучасних умовах. Проаналізовано понятійний апарат досліджуваної проблеми, теоретичні підходи щодо здійснення міжнародних переміщень робочої сили. Виявлено позитивні і негативні економічні наслідки міграційних процесів та визначено, що рішення про зовнішню трудову міграцію є інвестиційним. Проаналізовано напрями трудових міграцій громадянами України і стан держаного регулювання цими процесами, їх правову базу. Обґрунтовано концепцію регулювання трудовою міграцією, як базу для формування її регіональної стратегії. Запропоновано алгоритм застосування економіко-математичної моделі для прогнозування напрямків міграційних потоків. Досліджено стан трудових міграцій в адміністративній області і запропоновано головні засади системи регулювання цих процесів.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання процесу державного регулювання трудовою міграцією. На основі досліджень зроблено такі висновки і пропозиції теоретичного та практичного характеру, які відображають вирішення головних завдань дисертації відповідно до поставленої мети.

  1. Трудова міграція є атрибутом ринкової економіки і означає переміщення через державні кордони трудових ресурсів з метою працевлаштування. Таке працевлаштування здебільшого не змінює постійного місця проживання трудового мігранта і міграція є зворотною. Важливим етапом у формуванні єдиного системного підходу до регулювання зовнішньої трудової міграції є структуризація основних класифікаційних груп, а саме в залежності від часу перебування на території інших країн, за способом організації, за соціальною належністю трудових мігрантів, за мотивами.

  2. Рішення про зовнішню трудову міграцію людина приймає, зіставляючи пов'язані з цим витрати з очікуваними вигодами, причому і ті й інші не можна зводити тільки до грошей. Рішення про зовнішню трудову міграцію доцільно розглядати як інвестиційне, що дає змогу обчислити віддачу від трудової міграції.

  3. Для державного регулювання зовнішніми трудовими міграціями особливо важливими є аналіз економічних наслідків зовнішньої трудової міграції, їх субординації, специфіки дії на різних етапах міграційних переміщень. Для визначення напрямків, засобів і стратегічних орієнтирів державного регулювання зовнішньої трудової міграції необхідним етапом є виокремлення позитивних та негативних наслідків міждержавного обміну трудовими ресурсами.

  4. Державне регулювання зовнішньою трудовою міграцією доцільно визначати як складову системи державного регулювання економіки, її соціально-економічного напрямку, в контексті демографії і зайнятості населення із використанням наявних методів та інструментів для підвищення рівня віддачі від трудових міграцій для соціально-економічного розвитку регіонів країни.

  5. Важливим етапом у процесі формування правової бази в сфері зовнішньої трудової міграції є укладення міжнародних договорів, приєднання до міжнародних хартій та конвенцій та упорядкування внутрішнього законодавства. На думку дисертанта, для вдосконалення процесу державного регулювання зовнішніх трудових міграцій передовсім необхідно вирішити такі питання, як моніторинг трудових мігрантів: напрямки міграцій, їх чисельність, професійний склад мігрантів, статевовікова структура; аналіз ринку праці в Україні та в країнах імпортерах робочої сили; вивчення законодавства щодо міграції в зарубіжних країнах, інформування потенційних мігрантів про вакансії за кордоном, про законодавство щодо працевлаштування за кордоном, про умови отримання дозволу на працевлаштування; співпраця з установами з працевлаштування; підготовка пропозицій щодо законодавства у сфері трудової міграції.

  6. Удосконалення вимагає система збору статистичної інформації про міжнародну міграцію, що потрібна для прийняття управлінських рішень: необхідно досягти найповнішого статистичного відображення міграційних процесів; доцільно забезпечити зіставність і порівнюваність даних, отримуваних різними відомствами і різними методами на національному рівні; вітчизняна статистика повинна бути зіставною із даними інших країн, тому слід удосконалювати систему збору даних про зовнішні міграції відповідно до міжнародних вимог.

  7. Оцінюючи міграційне середовище та процеси трудової міграції у Волинській області, дисертант дійшов висновку, що основними причинами цього явища є: низький рівень заробітної плати; високий рівень безробіття в сільській місцевості; Волинь - прикордонна область, а відтак наявність родинних зв'язків за межами країни; прикордонна торгівля; навчання за кордоном; неефективна перепідготовка та підвищення кваліфікації кадрів (в тому числі і безробітних).

8. В Україні недоцільно створювати нову державну структуру для регулювання трудовою міграцією, варто надати додаткові повноваження Державному центру зайнятості, як структурному підрозділу Міністерства праці і соціальної політики, бо ця установа має представництва у всіх адміністративно-територіальних одиницях країни, безпосередньо займається працевлаштуванням громадян України і повинна здійснювати збір інформації, аналіз, прогноз, дослідження трудової міграції і безпосередньо легальне працевлаштування за кордоном та взаємодію із іншими державними структурами.

9. На сучасному етапі державного регулювання міграційними процесами особливу увагу слід приділити удосконаленню міграційної системи, зокрема процесу отримання інформації про міграційні переміщення. Для спрощення і зменшення затрат часу на отримання інформації потрібно об’єднати бази даних різних державних закладів, установ, та організацій в один інформаційний простір з механізмом доступу кожного суб’єкта до певної інформації, яка потрібна для його діяльності.

10. Для поліпшення державного регулювання міграційними процесами важливо застосувати економіко-математичне моделювання. Зокрема, модель С. Стоуфера може працювати для прогнозування напрямків міграційних потоків як на регіональному, так і на міждержавному рівні.

11. Для удосконалення системи державного регулювання зовнішньою трудовою міграцією виникає необхідність формування концептуальних підходів та основних стратегічних засад як на державному, так і на регіональному рівні із використанням сучасної методології стратегічного управління.

Публікації автора:

у фахових наукових виданнях:

  1. Нагорнова О. Зовнішня трудова міграція в Україні як об’єкт державного регулювання // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Випуск 32. – Львів, 2003. – С. 47-53.

  2. Нагорнова О. Основні спонукальні мотиви і наслідки зовнішньої трудової міграції // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія: «Зайнятість, праця та соціальна інфраструктура». Випуск ІХ. №3: Збірник наукових праць. - Луцьк: Надстир‘я, 2003. – С. 32-37.

  3. Нагорнова О. Необхідність державного регулювання міжнародної трудової міграції населення України (на прикладі Волинської області) // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Випуск 33. – Львів, 2004. – С. 266-274.

  4. Нагорнова О. До проблем регулювання зовнішньою трудовою міграцією в Україні . // Економіка України в євроінтеграційних процесах. Науковий збірник / За ред. С.М. Панчишина. – Львів: Інтереко, 2004. – (Формування ринкової економіки в Україні. – Спецвип. 13). – С. 282-288.

  5. Нагорнова О., Ожема С. До проблеми стратегічного планування в системі державного регулювання міжнародної трудової міграції // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Випуск 34. – Львів, 2005. – С. 385-389. (Дисертанту належить матеріал про аналіз результатів проведеного автором анкетування потенційних мігрантів).

  6. Нагорнова О. До проблем економічних наслідків міжнародної трудової міграції // Політика демографічного розвитку: сучасний стан та її перспективи в західному регіоні України – Львів, Інститут регіональних досліджень НАН України, 2005. – С. 619-627.

  7. Нагорнова О., Ожема С. Прогнозування демографічних процесів і міждержавної трудової міграці, як компонент формування зовнішньоекономічної діяльності України. // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Випуск 36. – Львів, 2006. – С. 648-651. (Дисертанту належить матеріал щодо прогнозування динаміки демографічних показників, економічно активного населення та міждержавної міграції в Україні).

  8. Нагорнова О. Теоретично-методичні підходи до формування основних напрямків стратегії державного регулювання зовнішньої трудової міграції // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 238: В 5 т. – Т. V. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С. 1012-1019.

в інших виданнях:

        1. Нагорнова О. Проблеми регулювання трудової міграції в умовах ринкової трансформації економіки України. // Соціально-економічна ефективність державного управління: теорія, методологія та практика: матеріали щорічної науково-практичної конференції 23 січня 2003 р. / За заг. ред. А. Чемериса. – Львів: ЛРІДУ УАДУ, 2003. – Ч.2. – С. 187-190.

        2. Нагорнова О. Причини і наслідки зовнішньої трудової міграції в період трансформаційної економіки України // Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи: матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – С. 178-179.

        3. Нагорнова О. Застосування економіко-математичного моделювання в регулюванні міграційними процесами // Соціально-економічний розвиток України в умовах глобалізації світової економіки: Збірник доповідей ІІІ науково-практичної конференції. Вип. 2 / Ред.-упоряд. к.е.н. О.Я. Кравчук / За заг. наук. ред. к. філос. н. А.А. Журавльова. – Луцьк: ПВД «Твердиня», 2006. – С. 18-21.

        4. Нагорнова О. Зовнішні трудові міграції прикордонного регіону // Wyzwania wsppracy transgranicznej Polska – Ukraina 2006 / Praca pod redakcj Patrycji Bieczak, Sawomira Partyckiego – Chem 2006. – С. 241-247.

        5. Нагорнова О. Використання інструментів стратегічного планування в процесі створення системи регулювання зовнішньою трудовою міграцією // Соціально-економічний розвиток України в умовах глобалізації світової економіки: Збірник доповідей ІV науково-практичної конференції. / Упоряд.-ред. к.е.н. О.Я. Кравчук / За заг. наук. ред. к. філос. н. А.А. Журавльова. – Луцьк: ПВД «Твердиня», 2007. – С. 60-64.

              1. Нагорнова О. Стратегічні засади регулювання зовнішньою трудовою міграцією // Нові обрії економічної науки: матеріали міжнародної наукової студентсько - аспірантської конференції 11-12 травня 2007 р. – Львів, 2007. – С. 195-196.