Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Турянський Юрій Іванович. Державне регулювання господарських систем в умовах лібералізації та капіталізації економічного розвитку : дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Турянський Ю. І. Державне регулювання господарських систем в умовах лібералізації та капіталізації економічного розвитку . - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 - організація управління, планування і регулювання економікою. - Львівський національний університет імені Івана Франка. -Львів, 2005.

Аналізуються метрологічні причини економічної ефективності розвитку таких економічних процесів як капіталізація і лібералізація. Досліджуються фактори формування та зміни капіталізаційної і лібералізаційної економічної ефективності функціонування економічних систем перехідного типу. Обгрунтовуються теоретичні положення про залежність рівня капіталізаційної економічної ефективності від висхідних масштабів капіталізації та від фактора часу (тривалості ринкового періоду). З методологічних позицій досліджуються особливості формування статичного, функціонального, динамічного, гіпердинамічного й метагіпердинамічного капіталізаційних ефектів. Розроблено методологічні підходи до метрологічного визначення рівня інтегральної динамічної капіталізаційної економічної ефективності.

1. Вплив капіталізації на економічний розвиток є різним в залежності від тривалості ринкового періоду. У гіперкороткотривалому, короткотривалому, довготривалому, гіпердовготривалому і метагіпердовготривалому ринкових періодах в економічних системах як змішаного, так і перехідного типу формуються різні, відповідно, капіталізаційні ефекти - статичні, функціональні, динамічні, гіпердинамічні і метагіпердинамічні. З позицій поточних чи найближчих ефектів капіталізація в основному позитивно впливає на економічний розвиток, а з позицій віддалених, гіпервіддалених чи метагіпервіддалених може впливати на нього і негативно. Цей емпіричний і теоретичний факт доцільно враховувати при формуванні відповідної структурної політики держави і вибору моделі суспільного розвитку (ліберальної, центристської чи соціально-демократичної). Сучасна перехідна вітчизняна економіка посилено капіталізується, що є вигідним з позицій поточного моменту, але може виявитись невигідним чи неефективним у віддаленій історичній перспективі.

2. Державна ідеологія ринкового реформування вітчизняної економіки повинна бути побудована таким чином, щоб оптимізувати не поточний чи в тій чи іншій мірі віддалений капіталізаційний ефект, а так званий інтегральний динамічний капіталізаційний ефект, його зростання свідчить про те, що капіталізація позитивно впливає на економічний розвиток не тільки на даний момент часу, але в цілому, за відносно тривалий проміжок часу. Практична реалізація політики оптимізації інтегрального динамічного капіталізаційного ефекту буде мати місце тоді і тільки тоді, коли політика капіталізації і національної економіки буде доповнюватися, супроводжуватися і чергуватися з проведенням політики декапіталізації, або, інакше, соціалізації.

3. Економічна ефективність політики капіталізації економічного розвитку (розширення її приватного сектора і відповідно зниження суспільного) залежить не тільки від фактора часу і проявляє себе через певний лаг часу, але й від вихідних масштабів капіталізації, інакше, капіталізаційного типу систем. Надмірно капіталізовані економічні системи (гіперкапіталізовані, власне капіталізовані) реагують гірше на посилення капіталізації, ніж недостатньо капіталізовані (гіпокапіталізовані, квазікапіталізовані тощо). Для наукового аналізу характеру впливу вихідних масштабів капіталізації економічних систем на їх подальшу капіталізацію вводиться в науковий обіг поняття "масштабна капіталізаційна ефективність". В тому випадку, коли вона зростає, об'єктивні масштаби капіталізації є недостатніми і її можна продовжувати і надалі, у випадку її зниження — політику капіталізації потрібно змінювати на політику декапіталізації або соціалізації тих чи інших систем. Таке "коливання" у співвідношенні між капіталізацією і соціалізацією економічних систем знаходить своє відображення у структурі політичного ринку, він то "правіє", то "лівіє", спричиняючи тим самим то капіталізацію, то декапіталізацію (соціалізацію).

4. Тими ж факторами, що і капіталізація, детермінується також і лібералізація як процес розширення економічних свобод. Лібералізація є ефективною у короткотривалому ринковому періоді (за її незначних масштабів) і стає в тій чи іншій мірі неефективною за його межами (у довготривалому, гіпердовготривалому тощо). Однак, у зв'язку з тим, лібералізаційні ефекти (особливо негативного плану) є віддаленими (або дуже віддаленими) в часі, вони є малопомітними, а тому вважається в сучасній науковій літературі помилково, що вона - тільки позитивний економічний процес і завжди є ефективною в економічному відношенні. Надмірна лібералізація є такою ж як неефективною, як і надмірна капіталізація і вона в цьому випадку повинна обмежуватися, а система державної регуляції економіки, навпаки, розширюватися.

6. Економічна ефективність лібералізації залежить також і від її виду - є вона внутрішньою чи зовнішньою (виступає як ендолібералізація чи як екзолібералізація). В умовах формування та розвитку ендолібералізації формується так званий організаційно-економічний ефект. Ефективність екзолібералізації визначається не тільки фактором часу, але й її вихідними масштабами. Лібералізаційні ефекти є, по-перше, віддаленими в часі (більшість із них), а тому малопомітними для дослідження, а, по-друге, вони при незначних масштабах вихідної лібералізації є позитивними, а при значних або дуже значних - стають і негативними,

Публікації автора:

у фахових виданнях:

  1. Турянський Ю. І. Про загальну економетричну формулу економічних систем // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва та інноваційної діяльності. Щорічник наукових праць. Вип. 19. - Львів, 2000. - С. 558-560.

  2. Турянський Ю. І. Про функціональні типи капіталу як матеріальної основи капіталізації економічних систем перехідного типу // Науковий вісник. Збірник наково-технічних праць.–Львів: УкрДЛТУ. – 2001, вип. 11.3. – С. 181-184.

  3. Турянський Ю. І. Формаційна капіталізація економічних систем: початковий і посткапіталістичний види // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 8. - Львів: Коопосвіта, 2001.- С. 217-223.

  4. Турянський Ю. І. Економічна ефективність лібералізації і політична кон’юнктура // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 10. - Львів: Коопосвіта, 2001.- С. 125-130.

  5. Турянський Ю. І. Інтерпретації та типологізація лібералізаційних процесів в економіці // Науковий вісник. Збірник наково-технічних праць.–Львів: УкрДЛТУ. – 2004, вип. 14.1. – С. 190-200.

  6. Турянський Ю. І. Діалектика процесів капіталізації та лібералізації // Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість. –Львів: УкрДЛТУ. – 2004, вип. 29. – С. 292-296.

  7. Турянський Ю. І. Основні типи капіталізаційних ефектів у контексті перехідних економічних систем // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 17.-Львів: Коопосвіта, 2005.- С. 61-68.

  8. Павлишенко М. М., Гончарук Л. Я., Турянський Ю. І. До питання про класифікацію суспільного виробництва // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 5.-Львів: Коопосвіта, 1999.- С. 75-84. Особистий внесок автора - дана характеристика приватного сектора національного виробництва (0,2 д. а.).

  9. Вовчак О. Д., Третяк Г. С., Турянський Ю. І. Фінансові обчислення у фінансовому аналізі на підприємстві // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 4. - Львів: Коопосвіта, 1998. - С. 79-86. Особистий внесок автора - розглянуті методи вирахування ефективності функціональної капіталізації мікроекономічних систем у перехідних умовах (0,2 д. а.).

в інших виданнях:

  1. Білан О. В., Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. Приватний сектор змішаної економічної системи // Перехідні економічні системи. Збірник наукових праць. Вип.2.-К.:ІЗМН, 1999. - С. 89-92. Особистий внесок автора - розкрита структура приватного сектора змішаної економіки (0,2 д. а.).

  2. Козлюк А. М., Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. Грошова пропозиція та її структура // Перехідні економічні системи. Збірник наукових праць. Вип. 2, -К.:ІЗМН, 1999.- С. 174-178. Особистий внесок автора - розкрита структура грошової пропозиції (0,2 д. а.).

  3. Шемечко Р. М., Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. Національна фінансова система // Перехідні економічні системи: Збірник наукових праць, Вип. 2. - К.: ІЗМН, 1999. - С 207-211. Особистий внесок автора - розкрита структура фінансової системи (0,2 д. а.).

  4. Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. та ін. Політична економія: структура і програма курсу для студентів економічних спеціальностей / За ред. професора Башнянина Г. І.-К.: ІЗМН, 1998. - 87 с. Особистий внесок автора - здійснена формаційна структуризація національної економіки перехідного типу (0,2 д. а.).

  5. Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. та ін. Макроекономічна теорія; структура і програма курсу для студентів економічних спеціальностей / За ред. професора Башнянина Г. І.-К.; ІЗМН, 1998. - 60с. Особистий внесок автора - виділені приватні І суспільні сектори в національній економіці (0,2 д. а.).

  6. Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. та ін. Мікроекономічна теорія; структура І програма курсу для студентів економічних спеціальностей / За ред. професора Башнянина Г. І. - К.: ІЗМН, 1998. - 80с. Особистий внесок автора - здійснена структуризація приватного сектора економіки (0,2 д. а.).

  7. Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. та ін. Економічна теорія: тематика і методика підготовки курсових робіт / За ред. професора Башнянина Г. І.-К.: ІЗМН, 1998.- 162 с. Особистий внесок автора - виділені проблеми розвитку приватного і суспільного секторів економіки (0,2 д. а.).

  8. Шевчик Б. М., Гончарук Л. Я., Турянський Ю. І. Типологізація перехідних економічних систем // Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку. Вип. 4.-Львів: ІН НАН України, 2000. -С. 129-133. Особистий внесок автора - вказано на роль капіталізації в розвитку економічної системи (0,2 д. а.).

  9. Носов О. Ю., Джус Ю. М., Турянський Ю. І. Проблеми демонетаризації економіки України // Макроекономіка; проблеми, тенденції, перспективи / Матеріали 3-ої Міжнародної конференції молодих вчених-економістів 7-9 квітня 2000 р. - Дніпропетровськ, 2000. – С. 99-101. Особистий внесок автора - вказано на зв'язок лібералізації і демонетаризаціЇ економіки (0,2 д. а.).

  10. Семенін О. Я., Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. Про предмет макроекономічної теорії // Перехідні економічні системи, Вип. 3. - Львів: Коопосвіта, 2000. - С. 5-6. Особистий внесок автора - дана характеристика приватних економічних систем (0,2 д. а.).

  11. Гурман Н. М., Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. Класична модель національного ринку // Перехідні економічні системи. Вип. 3. - Львів: Коопосвіта, 2000.-С. 117-118. Особистий внесок автора - розглянута ліберальна модель національного ринку (0,2 д. а.).

  12. Лисейко Т. В., Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. Формування рівноважних сукупних обсягів виробництва і рівноважного рівня сукупних цін // Перехідні економічні системи. Вип. 3. - Львів: Коопосвіта, 2000. - С. 131-133. Особистий внесок автора - проаналізований механізм формування рівноважних цін в умовах ліберальної економіки (0,2 д. а.).

  13. Якім'як А. О., Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. Комерційний сектор національної грошової системи // Перехідні економічні системи. Вип, 3. -Львів: Коопосвіта, 2000. - С. 144-146. Особистий внесок автора - розглянуто функціонування грошової системи в умовах лібералізації економіки (0,2 д. а.).

  14. Река М. І., Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. Про основні економічні ефекти інфляції // Перехідні економічні системи. Вип. З, - Львів: Коопосвіта, 2000.-С. 252-253. Особистий внесок автора - вказано на особливості розвитку інфляційних процесів в умовах лібералізації економіки (0,2 д. а.).