Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Шевчук Ярослав Васильович. Депресивні територіальні суспільні системи та напрямки їх санації : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2007.



Анотація до роботи:

Шевчук Я.В. Депресивні територіальні суспільні системи та напрямки їх санації. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.05 - розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. - Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2007.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методологічні основ дослідження депресивних територіальних суспільних систем (ТСС) різного ієрархічного рівня, що дало змогу окреслити параметри депресивності ТСС та визначити напрямки, механізми й заходи санації депресивних ТСС.

У роботі вдосконалений понятійно-термінологічний апарат теми дослідження.

Сформована авторська методика дослідження, орієнтована на виявлення і оцінку генезису й факторів депресивності ТСС різного ієрархічного рівня, аналіз ознак і параметрів сучасних депресивних ТСС України, розробку класифікації депресивних ТСС України та на розробку рекомендацій щодо практичного застосування отриманих результатів, зокрема на розробку механізму санації депресивних ТСС. Розроблена і апробована на прикладі Львівської області методика визначення рівня розвитку внутрішньорегіональних ТСС.

Обґрунтовано концепцію факторів формування депресивних ТСС різного ієрархічного рівня та шляхи удосконалення механізму управління санацією депресивних ТСС.

Сформовано пропозиції щодо розробки Концепції регіональної інвестиційної політики з урахуванням необхідності здійснення санації депресивних ТСС.

Результати проведеного дослідження дозволяють сформулювати такі висновки та пропозиції:

1. В процесі дослідження розроблені теоретико-методологічні основи дослідження депресивних ТСС різного ієрархічного рівня (уточнено й розвинено понятійно-термінологічний апарат теми дослідження, здійснено підбір методів дослідження й запропоновано нові авторські методики, удосконалено концепцію факторів формування депресивних ТСС тощо), які дали змогу окреслити параметри депресивності ТСС та визначити напрямки, механізми й заходи санації депресивних ТСС.

2. В дисертації сформована понятійно-термінологічна система "депресивні ТСС", розроблена її структура, подане власне визначення змісту поняття "депресивна ТСС", запропоновані нові терміни, зокрема назви класів депресивних ТСС (циклічно-депресивні ТСС, структурно-депресивні ТСС, функціонально-депресивні ТСС, залпово-депресивні ТСС), уточнено зміст поняття "санація депресивних ТСС" тощо, що є внеском в розвиток наукової термінології регіональної економіки.

3. В роботі сформована авторська методика дослідження депресивних ТСС, яка базується на дослідженні вітчизняних та зарубіжних підходів до вивчення депресивних ТСС і орієнтована на отримання нового теоретичного знання (зокрема, на виявлення і оцінку генезису й факторів депресивності ТСС різного ієрархічного рівня, аналіз ознак і параметрів сучасних депресивних ТСС України, розробку класифікації депресивних ТСС України тощо) та на практичне його застосування (розробку механізму санації депресивних ТСС, обґрунтування пропозицій щодо здійснення інвестиційної політики України в контексті санації депресивних ТСС тощо). Практичне значення має розроблена і апробована на прикладі Львівської області методика визначення рівня розвитку внутрішньорегіональних ТСС.

4. В процесі дослідження обґрунтовано концепцію факторів формування депресивних ТСС, яка включає фактори генезису та фактори функціонування депресивних ТСС, що дало змогу зрозуміти суть генезису депресивних ТСС та розробити класифікацію останніх.

5. В дисертації обґрунтовано шляхи удосконалення механізму управління санацією депресивних ТСС, а саме: розробка нового законодавства; формування в складі перспективної регіональної політики нового важливого напрямку соціально-економічного регіонального розвитку - санації депресивних ТСС; активізація діяльності та інтенсифікації самоорганізації всіх економічних суб'єктів, які функціонують в депресивних ТСС; залучення іноземних та вітчизняних інвестицій тощо.

6. Сформовано пропозиції щодо розробки Концепції регіональної інвестиційної політики, положення якої в обов'язковому порядку повинні розкривати заходи санації депресивних ТСС та механізми їх реалізації.

З метою розширення практичного застосування розроблених у дисертації пропозицій і збільшення економічного та соціального ефекту, отримуваного в результаті їх впровадження, доцільно:

Міністерству економіки України:

при формуванні державної регіональної політики врахувати запропоновані в роботі підходи до розробки механізмів санації депресивних ТСС;

зобов'язати розробників формувати в складі стратегій соціально-економічного розвитку областей програми санації депресивних ТСС та сприяти їх реалізації.

Обласним державним організаціям:

організувати моніторинг стану і санації депресивних ТСС у створеному відділі моніторингу реалізації стратегічних рішень, цілей і завдань в складі ОДА.

Проектним організаціям:

використовувати методичні прийоми виявлення і дослідження депресивних ТСС різного ієрархічного рівня, запропоновані в дисертації, при розробці містобудівельної документації (наприклад, генеральних планів міст) чи проектуванні окремих об'єктів.

Вищим навчальним закладам:

передбачити у навчальних програмах, які стосуються розвитку територіальних суспільних систем та територіального управління, нові теоретичні та практичні здобутки, отримані в дисертації в сфері вивчення депресивних ТСС та в процесі побудови механізмів їх санації.