Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Сєрих Олена Василівна. Деліктологія порушень митних правил : дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Одеська національна юридична академія. — О., 2007. — 196арк. — Бібліогр.: арк. 175-194.



Анотація до роботи:

Сєрих О.В. Деліктологія порушень митних правил. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Одеська національна юридична академія, Одеса, 2007.

Вперше підготовлено комплексне дисертаційне дослідження, яке присвячено дослідженню сукупності порушень митних правил, причин та умов, що сприяють їх вчиненню, профілактиці порушень митних правил. Обґрунтовано необхідність вивчення сукупності порушень митних правил як частини адміністративної деліктності та існування нового наукового напряму – деліктології порушень митних правил, в рамках якого досліджується ця сукупність. Розглянуто деліктологічні характеристики митних правопорушень – стан, структура, динаміка, географія та ін. Розроблено методику деліктологічних досліджень порушень митних правил.

У роботі визначено поняття «митна деліктність», «деліктологія порушень митних правил», «причини порушень митних правил», «умови, що сприяють вчиненню порушень митних правил», «профілактика порушень митних правил».

Запропоновано практичні рекомендації щодо удосконалення діяльності митних органів щодо боротьби з митними правопорушеннями. Дисертація містить комплексний аналіз чинного законодавства з митних питань і практики його застосування, статистичних матеріалів.

В результаті дослідження було вирішено ряд завдань, що дозволило дійти таких висновків:

1.Порушення митних правил є адміністративними правопорушеннями, які посідають самостійне місце у структурі адміністративних правопорушень, оскільки їх об’єднує загальний об’єкт посягання – суспільні відносини у сфері митної справи – особливій сфері суспільного життя.

Зважаючи на те, що оскільки порушення митних правил є адміністративними порушеннями, але в даний час регламентуються Митним кодексом України, їх слід виключити з Митного Кодексу України і включити до Кодексу України про адміністративні порушення шляхом прийняття Закону про внесення змін до відповідного законодавства.

Таким чином, порушення митних правил є частиною адміністративної деліктності. Порушення митних правил слід вивчати як окреме соціально-правове явище, яке утворює вся сукупність порушень митних правил – митна деліктність. Митна деліктність – це сукупність порушень митних правил, вчинених у певний період часу, в певному регіоні або в державі в цілому, що є самостійним системно-структурним утворенням, в якому окремі порушення митних правил є первинними елементами. Митну деліктність можна охарактеризувати деліктологічними ознаками: станом, структурою, динамікою, географією і топографією.

2.При дослідженні митної деліктності необхідно користуватися загальновизначеною методикою вивчення адміністративної деліктності з урахуванням специфіки деліктологічних характеристик сукупності порушень митних правил. Під методикою деліктологічних досліджень порушень митних правил розуміється сукупність прийомів, способів, шляхів, засобів збору, обробки й аналізу інформації про порушення митних правил, їх причини й умови, особу порушника митних правил, а також заходи щодо боротьби із цими порушеннями. Досліджуючи митну деліктність, доцільно оволодіти соціологічними, статистичними, психологічними, правовими методами, а також методом обробки комп’ютерної інформації.

3.Процес причинності порушень митних правил означає взаємодію соціального середовища й особи у певних умовах. В результаті такої взаємодії утворюється новий стан, що включає митну деліктність – сукупність порушень митних правил. Причини й умови порушень митних правил необхідно вивчати на рівні масовому – як сукупність порушень митних правил, та індивідуальному – як окремий акт протиправної поведінки.

4.Під причинами порушень митних правил розуміються ті негативні явища соціальної дійсності, які за наявності певних умов безпосередньо їх породжують. Причини порушень митних правил є цілим комплексом економічних, психологічних, інформаційних, юридичних та інших чинників, пов’язаних з різними сферами людської життєдіяльності. Слід розрізняти загальні та специфічні причини порушень митних правил.

Джерелом окремого порушення митних правил є взаємодія конкретної ситуації і властивостей особи, яка вчиняє порушення митних правил.

5.Умови, що сприяють вчиненню порушень митних правил – це комплекс явищ соціальної дійсності, які самі по собі не можуть породити порушення митних правил, але є тими обставинами, що сприяють їх виникненню та існуванню. Умовою вчинення окремого порушення митних правил необхідно вважати ту конкретну життєву ситуацію, в якій опинився правопорушник – ті обставини, що характеризують стан зовнішнього середовища, а також ті обставини, які характеризують саму людину.

Тому до умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, належать: безкарність за правопорушення; недосконалість законодавства; неефективність профілактики порушень митних правил; корупційні прояви, що мають місце і в митній системі; зростання організованої злочинності; недоліки у взаємодії митних органів з іншими суб’єктами профілактики порушень митних правил та у взаємодії із суміжними державами; прозорість кордонів; необлаштованість пунктів пропуску на державному кордоні; недоліки кадрового, фінансового, соціального характеру; недоліки адміністративно-юрисдикційної діяльності митних органів.

6.Профілактикою порушень митних правил слід вважати організовану взаємодію державних органів, підприємств, суспільних формувань і громадян з метою нейтралізації та усунення причин та умов, які сприяють вчиненню порушень митних правил, і запобігання їх вчиненню у майбутньому.

Пропонується така класифікація заходів профілактики порушень митних правил: а)загальносоціальна профілактика, що включає заходи соціально-економічного, виховного, правового, організаційного характеру, які опосередковано впливають на причини та умови вчинення порушень митних правил і сприяють попередженню останніх; б)спеціальна профілактика порушень митних правил, що складається із загальної та індивідуальної.

До загальної профілактики порушень митних правил відносяться: технічні, кадрові, організаційні, правові заходи, заходи соціального та фінансового характеру, а також профілактичні засоби попередження порушень митних правил – закріплені у праві засоби, що дозволяють запобігти можливим правопорушенням. Попереджувальну роль відіграють такі засоби, як огляд, переогляд, особистий огляд.

До заходів індивідуальної профілактики порушень митних правил віднесено заходи індивідуального впливу на свідомість і поведінку осіб, дії яких можуть привести до вчинення порушень митних правил з метою недопущення виникнення та практичної реалізації протиправного наміру.

7. Суб’єктами, які беруть участь у профілактичній діяльності з усунення причин і умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, є: митні органи (зокрема, інспекторський склад митниць, служба митної варти і боротьби з контрабандою); прикордонна служба; органи внутрішніх справ; податкові органи; громадські формування. До об’єктів профілактики порушень митних правил відносяться: сукупність порушень митних правил (митна деліктність); причини та умови порушень митних правил; особи, що вчинили порушення митних правил.

У діяльності стосовно попередження митних правопорушень митні органи взаємодіють з Державною прикордонною службою України, органами Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України. Ефективна боротьба з контрабандою і порушеннями митних правил вимагає тісної взаємодії цих органів.

8. Таким чином, деліктологія порушень митних правил – це новий науковий напрям, в рамках якого досліджуються митна деліктність (сукупність порушень митних правил) та її деліктологічні характеристики – стан, структура, динаміка і географія порушень митних правил; причини й умови, що сприяють вчиненню порушень митних правил; профілактика порушень митних правил.

Публікації автора:

  1. Серых Е.В. Понятие административно-наказуемых нарушений таможенных правил // Митна справа. – 1999. – № 5. – С. 57-64.

  2. Серых Е.В. Деликтология нарушений таможенных правил // Митна справа. – 1999. – № 6. – С. 12-19.

  3. Серых Е.В. Теоретические аспекты профилактики нарушений таможенных правил // Митна справа. – 2002. – № 1. – С. 36-43.

  4. Серых Е.В. Предупреждение таможенных правонарушений на морском транспорте // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Одеса: Фенікс, 2006. – Вип. 28. – С. 144-147.

  5. Серых Е.В. Защита прав человека в производстве по делам о нарушениях таможенных правил // Механизмы защиты прав и свобод человека в Украине: Матер. науч.-практ. конференции. – К., 1999. – С. 205-213.