Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика твердого тіла


Лагута Валентин Володимирович. Дефекти структури оксидних кристалічних матеріалів зі спеціальними електро- фізичними властивостями : дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / НАН України; Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Лагута В.В. Дефекти структури оксидних кристалічних матеріалів зі спеціальними електро-фізичними властивостями. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора фізико-математичних наук зі спеціальності 01.04.07 – фізика твердого тіла. - Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича НАН України, Київ, 2005.

У дисертації розглянута проблема встановлення природи, локальної структури та загальних закономірностей утворення різних дефектних станів в кристалічних оксидних матеріалах зі структурою шеєліта і перовскіта та вияснення їх впливу на характерні властивості даних матеріалів. Методами електронного парамагнітного резонансу та термостимульованої люмінесценції досліджені процеси формування локалізованих електронних та діркових станів в широкому колі кисневих сполук (PbWO4, BaTiO3, SrTiO3, PbZr1-xTixO3, KTaO3). На прикладі віртуального сегнетоелектрика КТаО3 виявлені характерні особливості прояву складних дипольних центрів, що одночасно володіють як електричним так і магнітним дипольним моментом в високополяризуємих діелектричних середовищах. Методом ядерного магнітного резонансу (ЯМР) досліджена локальна структура хімічно невпорядкованих релаксорних сегнетоелектриків PbMg1/3Nb2/3O3 (PMN) і PbSc1/2Nb1/2O3 (PSN). Отримані докази співіснування сегнетоелектричного та антисегнетоелектричного впорядкувань в гратці PSN. З вимірів спектрів ЯМР 207Pb вперше отримані чіткі докази існування полярних нанокластерів в скловій матриці PMN з нецентральним зміщенням іонів Pb вздовж напрямків 111. Методом ЯМР 47,49Ті досліджено динамічний структурний безпорядок в параелектричній фазі ВаТіО3 і SrTiO3. Зокрема, наявність динамічних нецентральних зміщень Ті та динаміка м’якої моди призводять до появи особливого типу фазового переходу в ВаТіО3, де одночасно проявляються ознаки фазового переходу типу “зміщення” і “порядок-безпорядок”. Досліджено структурний безпорядок та фазовий перехід, який породжується важким ізотопом 18О в віртуальному сегнетоелектрику SrTiO3.

У дисертації подано розв’язання наукової проблеми встановлення природи, локальної структури та загальних закономірностей утворення різних дефектних станів в кристалічних оксидних матеріалах зі структурою шеєліта і перовскіта та вияснення їх впливу на характерні властивості даних матеріалів. Отримано ряд нових результатів, які в сукупності дозволяють вирішити поставлену проблему. Зокрема, встановлені загальні закономірності формування локалізованих електронних та діркових станів в ряді оксидних сполук, вивчено їх локальну структуру та вплив на фотоелектричні властивості. На прикладі віртуального сегнетоелектрика КТаО3 виявлені характерні особливості прояву комплексних дипольних центрів, що одночасно володіють як електричним, так і магнітним дипольним моментом в високополяризуємих діелектричних середовищах. Методом ЯМР спектроскопії досліджена дефектна структура хімічно невпорядкованих релаксорних сегнетоелектриків PbMg1/3Nb2/3O3 і PbSc1/2Nb1/2O3, встановлена природа низькотемпературної полярної фази. Виявлений методом ЯМР динамічний структурний безлад в перовскітових гратках ВаТіО3, SrTiO3, KTaO3: Nb дозволив розширити та поглибити наші фізичні уявлення про механізм фазових переходів в сегнетоелектричних матеріалах. Методом ЯМР вивчено структурний безлад та фазовий перехід, який спричинено важким ізотопом 18О в віртуальному сегнетоелектрику SrTiO3.

Виходячи з аналізу проведених досліджень, можна сформулювати такі основні результати та висновки роботи:

  1. В чистих кристалах PbWO4 було виявлено та досліджено автолокалізацію фотоелектронів на регулярних не збурених решіткових позиціях, а саме, аніонних комплексах (WO4)2-. Вимірами спектрів ЕПР показано, що центри (WO4)3- являють собою мілкі донори з рівнем енергії 50 меВ нижче дна зони провідності. При температурах 50-60 К захоплені електрони звільнюються і частково перезахоплюються на більш глибокі дефекти гратки, одними з яких являються збурені лантаном аніонні місця, утворюючи таким чином комплекси (WO4)3- - La3+. Дані комплекси стабілізуються псевдо-ефектом Яна-Теллера, який призводить до ромбічного спотворення молекулярних груп (WO4)3-. Показано, що іони La3+, як і інші трьох-валентні іони стабільних рідкоземельних елементів, ефективно перешкоджають утворенню вакансій кисню і, таким чином, поліпшують радіаційну стійкість кристалів PbWO4.

  2. Методом ЕПР та термолюмінесценції досліджені електронні пастки, які утворено вакансіями кисню в гратці PbWO4. Детальний аналіз параметрів спектру ЕПР (g-фактори, надтонка та супернадтонка структури), а також виявлені зміни в концентрації після відпалів в інертній і кисневій атмосферах дозволили ідентифікувати виявлені дефекти гратки як V0 – Pb+ [WO3 – Pb+] комплекси або F+ центри, тобто, поблизу ізольованої вакансії кисню захоплений електрон локалізується не на найближчому катіоні W, а на іоні свинцю.

  3. Інший тип радіаційних парамагнітних дефектів утворюється в чистих кристалах PbWO4 шляхом локалізації фотоелектрону поблизу кисневої вакансії, що збурена іншим дефектом на місці атому свинцю. Детальний аналіз спектральних параметрів (величини g-факторів і орієнтації головних осей) дозволив встановити, що виявлені центри є (WO3)- аніонні комплекси, які зв’язані з домішковим іоном або вакансією в свинцевій підгратці: (WO3)- - APb комплекси, тобто, дефект в свинцевій підгратці призводить до локалізації електрону на іоні W. Дані дефекти є стабільними при кімнатних температурах і відповідають за спалах термолюмінесценції поблизу і вище кімнатних температур. Запропонована глобальна схема локальних електронних рівнів в забороненій зоні PbWO4, що асоціюється з усіма виявленими радіаційними дефектами.

  4. Виявлено, ідентифіковано та досліджено ряд власних дефектів гратки в перовскітових сегнетоелектриках ВаТіО3, SrTiO3, PbZr1-xTixO3, пов’язаних з локалізованим електроном на решітковому іоні Ті. У випадку ВаТіО3 електрон локалізується поблизу ізольованої вакансії кисню, утворюючи центр Ті3+ - VO [F+ центр]. В SrTiO3 центр Ті3+ стабілізується за рахунок нелінійного ефекту Яна-Теллера, а в PbZr1-xTixO3 - утворюється завдяки розпаду локалізованого на октаедрі ТіО6 ексітонного збудження. Виявлене нецентральне зміщення Ті дозволяє прояснити механізм сегнетоелектричного фазового переходу в PbZrO3: Ti.

  5. В віртуальному сегнетоелектрику КТаО3 виявлені та досліджені власні дефекти гратки – центри О-, які утворюються при оптичному опроміненні. Детальний аналіз спектрів ЕПР центрів О- показав, що найбільш мілкі з них являють собою Ян-Теллерівські полярони малого радіусу, що утворюються шляхом локалізації (чи автолокалізації) дірок на решіткові іони кисню поблизу недосконалостей гратки, наприклад, поблизу іонів Li+ або Na+, які ізовалентно заміщують К+, в той час, як більш глибокі в зоні центри відповідають локалізації дірок поблизу заряджених дефектів, таких, як наприклад, вакансія калію чи домішковий іон Ме3+/4+.

  6. В віртуальному сегнетоелектрику КТаО3 була досліджена локальна структура та низькотемпературні реорієнтаційні властивості складних дипольних комплексів, що одночасно володіють як електричним, так і магнітним дипольним моментом. Зокрема, для нецентральної домішки Mn2+ був визначений електричний дипольний момент е, а також величина нецентрального зміщення Mn2+ в вузлі К+: D » 0.9 . Показано, що вже при концентрації домішки 0.3–0.5 ат. %, завдяки великому радіусу кореляції поляризації гратки КТаО3, з’являються полярні нанокластери, що спричиняють появу характерного для релаксорів діелектричного відгуку.

  7. Методом ЯМР досліджена локальна структура невпорядкованих релаксорних сегнетоелектриків PbMg1/3Nb2/3O3 і PbSc1/2Nb1/2O3 в параелектричній і полярній фазах. Зокрема показано, що в обох матеріалах, навіть в параелектричній фазі, більшість йонів решітки зміщена з кубічних позицій в перовскітовій гратці. Встановлено, що в PbSc1/2Nb1/2O3 дальній полярний порядок встановлюється лише в структурно (хімічно) впорядкованих областях кристалу. У невпорядкованій частині кристалу існує змішана сегнето-склова фаза. При Т < Тс виявлено існування великих тетрагональних неполярних спотворень гратки. Отримані дані інтерпретовані як прояв співіснування сегнетоелектричного та антисегнетоелектричного впорядкувань в гратці PSN. Конкуренція між цими двома типами фазових перетворень та структурний безлад в невпорядкованих областях кристалу спонукають до встановлення змішаної сегнето-склової фази, де переважає ближній порядок з нанорозмірними полярними кластерами.

  8. З вимірів спектрів ЯМР 207Pb вперше виявлені чіткі докази існування полярних нанокластерів в скловій матриці PMN з нецентральним зміщенням іонів Pb вздовж напрямків 111. Встановлено, що концентрація полярних нанокластерів різко збільшується до 50-60 % об’єму кристалу при пониженні температури нижче Тс » 210 К. Проте їх розмір є надто малим для утворення стійких сегнетоелектричних доменів. Прикладання зовнішнього електричного поля призводить до орієнтаційного перколяційного фазового переходу при Тс з утворенням стійких сегнетоелектричних макродоменів, при цьому біля половини об’єму кристала знаходиться в скловій фазі.

  9. Методом ЯМР отримані прямі докази існування динамічних нецентральних зміщень йону Ті в параелектричній фазі ВаТіО3 і SrTiO3. Показано, що в параелектричній фазі ВаТіО3 існують випадково орієнтовані кластери з тетрагональним динамічним подовженням елементарної комірки, завдяки руху Ті в несиметричному 8-ми ямному потенціалі. При охолодженні кристалу нижче Тс = 396 К і конденсації м’якої моди ці нанорозмірні кластери перетворюються в макроскопічні 900 сегнетоелектричні домени. Одночасна присутність динамічного безладу в нецентральних зміщеннях Ті та динаміка м’якої моди призводять до появи особливого типу фазового переходу в ВаТіО3, де одночасно проявляються ознаки фазового переходу типу “зміщення” і “порядок-безпорядок”.

  10. Дослідження спектрів ЯМР 87Sr в SrTi18O3 виявили, що індукований важким ізотопом 18О сегнетоелектричний фазовий перехід при Тс = 25 К здійснюється в два етапи. Спочатку при температурі нижче 70 К в тетрагональній матриці формуються малорухливі полярні кластери ромбоедричної симетрії. З пониженням температури ці низькосиметричні кластери завдяки збільшенню кореляційного радіусу решітки збільшуються в об’ємі, призводячи до перколяційного фазового переходу нижче Тс. Оцінені йонні зміщення в полярній фазі є надзвичайно малими (~ 0.02 ). Подібні низькосиметричні кластери були виявлені і в звичайному SrTi16O3, але їх концентрація є надто малою для здійснення перколяційного фазового переходу.

Таким чином, в роботі виявлено та описано цілий ряд різноманітних дефектних станів, які утворюються в оксидних кристалічних матеріалах, та досліджено їх вплив на характерні електро-фізичні властивості цих матеріалів. У сукупності результати дисертації являють собою завершену систему даних фундаментального характеру щодо природи, локальної структури, механізмів утворення власних та домішкових дефектів структури в вибраних для досліджень матеріалах. Отримані в дисертації нові результати важливі з погляду їхнього наукового і практичного використання. Встановлені закономірності утворення вакансійних дефектних станів в сцинтиляторі PbWO можуть бути використані для вдосконалення характеристик не тільки цього матеріалу, але й інших оксидних сцинтиляційних сполук. Інформація про природу, локальну структуру та механізми утворення власних дефектів гратки в перовскітових сегнетоелектриках може служити науковою основою при розробці та створенні нових функціональних матеріалів на основі модифікованих киснево-октаедричних перовскітів, в тому числі і тонких сегнетоелектричних плівок. Дані про локальну структуру релаксорних сегнетоелектриків є необхідними при розробці теорії релаксорного стану, а результати про особливості фазових переходів в ВаТіО3 і SrTiO3 слід врахувати при створенні сучасної мікроскопічної теорії фазових переходів в сегнетоактивних матеріалах.

Достовірність отриманих наукових результатів забезпечується використанням високочутливих сучасних методів ЕПР та ЯМР дослідження локальної структури твердого тіла; прецизійним вимірюванням основних характеристик спектрів; застосуванням чисельної діагоналізації спінового гамільтоніану при обчисленні спектрів; узгодженістю з результатами інших незалежних експериментальних і теоретичних досліджень; співпаданням результатів експерименту з висновками теоретичного характеру; інтерпретацією з використанням сучасних фізичних моделей та уявлень. Результати дисертації опубліковані в авторитетних реферованих виданнях (Physical Review Letters, Physical Review B, Journal of Physics: Condensed Matter, Solid State Communication та ін.), а також були широко апробовані на міжнародних конференціях.

Основні результати дисертації опубліковані в роботах:

  1. Glinchuk M.D., Bykov I.P., Laguta V.V. Dynamic of Nb ions in PMN diffused phase transition region and its NMR investigation // Ferroelectrics. – 1993. – Vol.143. – P. 39-47.

  2. Laguta V.V., Glinchuk M.D., Bykov I.P., Van der Klink J.J. Investigation of ion displacements and dynamics in crystal with diffused phase transitions be the method of NMR // Ferroelectrics. – 1994. – Vol.156. – P. 273-278.

  3. Laguta V.V., Glinchuk M.D., Bykov I.P., Rosa J., Jastrabic L., Klein R.S., Kugel G.E. Photochromic centers and impurities in nominally pure KTaO3 and K1-xLixTaO3 // Phys. Rev. B. – 1995. – Vol. 52. – P. 7102-7107.

  4. Glinchuk M.D., Bykov I.P., Laguta V.V., Nokhrin S.N. NMR investigation of mixed relaxors xPMN-(1-x)PSN // Ferroelectrics. – 1997. – Vol.199. – P. 173-185.

  5. Glinchuk M.D., Laguta V.V., Bykov I.P.,Nokhrin S., Bovtun V.P., Leschenko M.A., Rosa J., Jastrabik L. Nuclear magnetic resonance study of ion ordering and ion shifts in relaxor ferroelectrics // J. Appl. Phys. – 1997. – Vol. 81. - P.3561-3569.

  6. Laguta V.V., Rosa J., Zaritskii M.I., Nikl M., Usuki Y. Polaronic (WO4)3- centers in PbWO4 single crystals // J. Phys.: Condens. Matter. – 1998. – Vol.10. – Р. 7293-7302.

  7. Baccaro S., Bohacek P., Cecilia A., Dafinei I., Diemoz M., Fabeni P., Ishii M., Kobayashi M., Laguta V.V., Martini M., Mihokova E., Montecchi M., Nikl M., Pazzi G.P., Rosa J., Usuki Y., Vedda A., Zaritskii M.I. The influence of defect states on scintillation characteristics of PbWO4 // in: Proceed. of the Intern. Workshop on Tungstate Crystals. – Rome: Univ.. La Sapienza, 1998. – P. 129-137.

  8. Лагута В.В. Локальная структура ромбического центра Fe3+ в КТаО3 // Физика твердого тела. – 1998. – Т.40, №12. – С. 2193-2197.

  9. Laguta V.V., Zaritskii M.I., Glinchuk M.D., Bykov I.P., Rosa J., Jastrabik L. Symmetry-breaking Ta4+ centers in KTaO3 // Phys. Rev. B. – 1998. – Vol. 58. – P. 156-163.

  10. Kornienko S.M., Bykov I.P., Glinchuk M.D., Laguta V.V., Jastrabik L. NMR investigation of the structure of lead zirconate and lead titanate // Ferroelectrics. – 1999. – Vol.223. – P. 165-172.

  11. Korniyenko S.M., Bykov I.P., Glinchuk M.D., Laguta V.V., Jastrabik L. Structure of lead zirconium oxide: evidence from NMR // Eur. Phys. J. AP . – 1999. – Vol.7. – P. 13-17.

  12. Laguta V.V., Martini M., Meinardi F., Vedda A., Hofstaetter A., Meyer B.K., Nikl M., Mihokova E., Rosa J., Usuki Y. Photoinduced (WO4)3- - La3+ center in PbWO4: Electron spin resonance and thermally stimulated luminescence study // Phys. Rev. B. – 2000. – Vol.62, №15. – P. 10109-10115.

  13. Hofstaetter A., Alves H., Bhom M., Hofmann D., Kondratiev O., Korzhik M., Laguta V.V., Luh M., Metag V., Meyer B.K., Novotny R., Romanov N., Scharmann A., Vedda A., Watterich A. Spectroscopic characterization of defects in tungstate scintillators // in: Proc. of 4th Intern. Conf. on Inorganic Scintillators and their Application. – Moscow: Moscow State Univ., 2000. – P. 128-136.

  14. Glinchuk M.D., Kuzian R.O., Laguta V.V., Bykov I.P. Defects in perovskites induced by illumination // in: Defects and Surface-Induced Effects in Advanced Perovskites. – Dordrecht: Kluwer Academic, 2000. – P. 367-378.

  15. Bohm M., Hofstaetter A., Luh M., Meyer B.K., Scharman A., Korzhik M.V., Kondratiev O.V., Borisevich A.E., Laguta V.V., Lecoq P., Auffray-Hillemans E. Thermally stimulated luminescence properties of lead tungstate crystals // in: Proc. of 4th Intern. Conf. on Inorganic Scintillators and their Application. – Moscow: Moscow State University, 2000. – P. 619-626.

  16. Baccaro S., Bohacek P., Cecilia A., Laguta V.V., Montecchi M., Mihokova E., Nikl M. Effect of La doping on calcium tungstate (CaWO4) crystal radiation hardness // Phys. Status Solidi A. – 2000. – Vol.178. – P. 799-804.

  17. Laguta V.V., Glinchuk M.D., Bykov I.P., Rosa J., Jastrabik L., Savinov M., Trybula Z. Paramagnetic dipole centers in KTaO3: Electron-spin-resonance and dielectric spectroscopy study // Phys. Rev. B. – 2000. – Vol.61, №6. – P. 3897-3904.

  18. Blinc R., Gregorovich A.A., Zalar B., Pirc R., Laguta V.V., Glinchuk M.D. 207Pb NMR study of the relaxor behavior in PbMg1/3Nb2/3O3 // Phys. Rev. B. – 2000. – Vol.63. – P. 24104-1-10.

  19. Nikl M., Bohacek P., Mihokova E., Rosa J., Martini M., Vedda A., Fabeni P., Pazzi G.P., Laguta V.V., Kobayashi M., Ishii M., Usuki Y., Baccaro S., Cecilia A. The doping of PbWO4 in shaping its scintillator characteristics // Radiation Measurements. – 2001. – Vol.33. – P. 705-708.

  20. Laguta V.V., Martini M., Vedda A., Nikl M., Mihokova E., Bohacek P., Rosa J., Hofstaetter A., Meyer B.K, Usuki Y. Photoinduced Pb+ center in PbWO4: Electron spin resonance and thermally stimulated luminescence study // Phys. Rev. B. – 2001. – Vol.64. – P. 165102-1-8.

  21. Hofstaetter A., Korzhik M.V., Laguta V.V., Meyer B.K., Nagirnyi V., Novotny R. The role of defect states in the creation of intrinsic (WO4)3- centers in PbWO4 by sub-bandgap excitation // Radiation Measurements. – 2001. – Vol.33. – P. 533-536.

  22. Laguta V.V., Glinchuk M.D., Kuzian R.O., Nokhrin S.N., Bykov I.P., Rosa J., Jastrabik L., Karkut M.G. Photoinduced Ti3+ center in SrTiO3 // Ferroelectrics. – 2001. – Vol.254. – P. 393-401.

  23. Slipenyuk A.M., Laguta V.V., Glinchuk M.D., Bykov I.P., Wan-Zong Y., Jimmei D., Rosa J., Jastrabik L. ESR investigation of photoinduced centers in optically transparent PLZT ceramics // Ferroelectrics. – 2001. – Vol.254. – P. 159-171.

  24. Glinchuk M.D., Kuzian R.O., Laguta V.V., Nokhrin S.N., Bykov I.P. Fluctuon type carrier localization near charged defect // Ferroelectrics. – 2001. – Vol.254. – P. 337-347.

  25. Trybula Z., Los S., Trybula M., Glinchuk M.D., Bykov I.P., Laguta V.V. Low temperature dielectric behavior in iron doped incipient ferroelectric KTaO3 // Ferroelectrics. – 2001. – Vol.254. – P. 359-371.

  26. Blinc R., Gregorovich A., Zalar B., Pirc R., Laguta V.V., Glinchuk M.D. Nuclear magnetic resonance study of the relaxor ferroelectric Pb(Sc1/2Nb1/2)O3 // J. Appl. Phys. – 2001. –Vol.89.– P.1349-1354

  27. Glinchuk M.D., Nokhrin S.N., Bykov I.P., Laguta V.V., Blinc R., Gregorovic A., Zalar B. 93Nb NMR investigation of the relaxor ferroelectric PbMg1/3Nb2/3O3 // Phys. Stat. Sol. (b). – 2001. – Vol.228, №3. – P. 757-763.

  28. Glinchuk M.D., Nokhrin S.N., Bykov I.P., Laguta V.V., Blinc R., Gregorovic A., Zalar B. Radiospectroscopy of relaxor ferroelectrics // Ferroelectrics. – 2001. – Vol.261. – P. 173-183.

  29. Laguta V.V., Martini M., Vedda A., Rosetta E., Nikl M., Mihokova E., Bohacek P., Rosa J., Hofstaetter A., Meyer B.K., Usuki Y. Photoinduced oxygen-vacancy related centers in PbWO4: Electron spin resonance and thermally stimulated luminescence study // Radiat. Eff. & Defects in Solids. – 2002. – Vol.157. – P. 1025-1031.

  30. Laguta V.V., Glinchuk M.D., Kuzian R.O., Nokhrin S.N., Bykov I.P., Rosa J., Jastrabik L., Karkut M.G. The photoinduced Ti3+ center in SrTiO3 // J. Phys.: Condens. Matter. – 2002. – Vol.14. – P. 13813-13825.

  31. Bykov I.P., Glinchuk M.D., Laguta V.V., Nokhrin S.N., Jastrabik L., Smotrakov V., Eremkin V., Hrabovsky M. Photoinduced centers in PbZr1-xTixO3 single crystals // Ferroelectrics. – 2002. – Vol.272. – P. 167-172.

  32. Laguta V.V., Glinchuk M.D., Bykov I.P., Cremona A., Galinetto P., Giulotto E., Jastrabik L., Rosa J. Shallow traps in pure KTaO3 crystals // Rad. Eff. Def. in Solids. – 2002. – Vol.157. – P. 721-727.

  33. Laguta V.V., Martini M., Vedda A., Rosetta E., Nikl M., Mihokova E., Rosa J., Usuki Y. Electron traps related to oxygen vacancies in PbWO4 // Phys. Rev. – 2003. – Vol.67. – P. 205102-1-8.

  34. Laguta V.V., Glinchuk M.D., Bykov I.P., Cremona A., Galinetto P., Giulotto E., Jastrabik L., Rosa J. Light-induced defects in KTaO3 // J. Appl. Phys. – 2003. – Vol.93, №10. – P. 6056-6064.

  35. Laguta V.V., Glinchuk M.D., Nokhrin S.N., Bykov I.P., Blinc R., Gregorovic A., Zalar B. NMR study of local structure and chemical ordering in PbMg1/3Nb2/3O3 and PbSc1/2Nb1/2O3 relaxor ferroelectrics // Phys. Rev. B. – 2003. – Vol.67. – P. 104106-1-8.

  1. Blinc R., Laguta V.V., Zalar B. Field cooled and zero field cooled 207Pb NMR and the local structure of relaxor PbMg1/3Nb2/3O3 // Phys. Rev. Lett. – 2003. – Vol.91, №24. – P. 247601-1-4.

  2. Zalar B., Laguta V.V., Blinc R. NMR evidence for the coexistence of order-disorder and displacive components in barium titanate // Phys. Rev. Lett. – 2003. – Vol.90, №3. – P. 037601-1-4.

  3. Hofstaetter A., Laguta V.V., Meyer B.K., Nikl M., Rosa J., Zhu R.Y. Electron paramagnetic resonance study of copper impurity charge-states in PbWO4 scintillator // Radiation Mesurements. – 2004. – Vol.38. – P. 703-706.

  4. Laguta V.V., Glinchuk M.D., Bykov I.P., Blinc R., Zalar B. NMR study of ionic shifts and polar ordering in relaxor ferroelectric Pb(Sc1/2Nb1/2)O3 // Phys. Rev. B. – 2004. – Vol. 69. – P. 054103-1-9.

  5. Лагута В.В., Глинчук М.Д., Кодакова И.В. Закон Фогеля-Фулчера – характерная особенность сегнетостекольной фазы в танталате калия, допированном литием // Физика твердого тела. – 2004. – Т.46, в.7. – С. 1224-1230.

  6. Laguta V.V., Vedda A., Di Martino D., Martini M., Nikl M., Mihokova E., Rosa J., Usuki Y. Electron capture in PbWO4: Mo and PbWO4: Mo,La single crystals: ESR and TSL study // Phys. Rev. B. – 2005. – V.71. – Р.235108-1-10.

  7. Laguta V.V., Slipenyuk A.M., Bykov I.P., Glinchuk M.D., Maglione M., Michau D., Rosa J., Jastrabik L. Electron spin resonance investigation of oxygen-vacancy-related defects in BaTiO3 thin films // Appl. Phys. Lett. – 2005. – V. 87. – P. 022903-1-3.

  8. Venturini E.L., Samara G.A., Laguta V.V., Glinchuk M.D., Kondakova I.V. Dipole centers in incipient ferroelectrics: Mn and Fe in KTaO3 // Phys. Rev. B. – 2005. – Vol.71. – P. 094111-1-8.

  9. Blinc R., Zalar B., Laguta V.V., Zidansek A. Dynamic disorder in perovskite: local symmetry breaking at the Sr site in SrTiO3 // Acta Physica Polonica A. – 2005. – Vol.108, №1. – P. 7-11.

  10. Rankel S., Zalar B., Laguta V.V., Blinc R. Toulouse J. Angular dependence of 93Nb NMR in KTa1-xNbxO3 // Ferroelectrics. – Vol.314. – P. 165-168.

  11. Rankel S., Zalar B., Laguta V.V., Blinc R. Toulouse J. 93Nb NMR study of disorder in KTa1-xNbxO3 // Phys. Rev. B. – 2005. – Vol.71. – P. 144110-1-5.

  12. Zalar B., Lebor A., Seliger J., Blinc. R., Laguta V.V., Itoh M. NMR study of disorder in BaTiO3 and SrTiO3 // Phys. Rev. B. – 2005. – Vol.71. – P. 064107-1-12.

  13. Blinc R., Zalar B., Laguta V.V., Itoh M. Order-disorder component in the phase transition mechanism of 18O enriched strontium titanate // Phys. Rev. Lett. – 2005. – Vol.94. – P. 147601-1-4.