Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Політичні інститути, етнополітична конфліктологія, національні та політичні процеси і технології


Целуйко Вячеслав Олександрович. Деетатизація воєнної сфери недержавними збройними формуваннями в сучасному світі : Дис... канд. наук: 23.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Целуйко В.О. Деетатизація воєнної сфери недержавними збройними формуваннями в сучасному світі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.02 – політичні інститути та процеси – Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна. – Харків, 2007 р.

У дисертації проведено комплексний аналіз деетатизації воєнної сфери. Доведено об’єктивність цього процесу як суспільної відповіді на неадекватність державної політики суспільним вимогам і очікуванням, а також наявність можливості в певних соціальних груп захищати свої інтереси збройним шляхом. Запропоновано авторське визначення поняття „недержавні збройні формування” як суб’єкт деетатизації воєнної сфери. Досліджено генезу зміни рівня державного впливу у воєнній сфері в світі та в Україні. У результаті дослідження специфічних рис різних видів недержавних збройних формувань запропонована їх типологізація. Виділені ключові фактори, які зумовлюють розвиток недержавної військової сили в сучасних умовах. Проаналізовані умови для діяльності недержавних збройних формувань в Україні, на підставі чого був зроблений висновок про сприятливість цих умов. Запропоновано залучати українське суспільство у воєнну сферу під державним контролем у межах територіальної оборони для підтримки Збройних Сил України.

1. У дисертаційному дослідженні розглянута нова та актуальна для української політичної науки проблема деетатизації воєнної сфери з боку недержавних акторів. Цей процес експлікується як суспільна відповідь на неадекватність суспільним потребам державних дій у воєнній сфері.

Введено важливе поняття для характеристики процесу деетатизації воєнної сфери – „недержавні збройні формування” (НЗФ), яке більш точно відображає „недержавний” статус таких формувань, ніж значно поширеніше на пострадянському просторі поняття „незаконні збройні формування”. Недержавні збройні формування – це самостійні суспільні збройні структури, які не належать до чинних державних інститутів тієї чи іншої країни. Визначені характерні риси, якими відрізняються НЗФ від регулярних та іррегулярних збройних формувань, а саме: відсутністю належності до державних інститутів та постійної організації, озброєнням, одностроями тощо. Запроваджено типологізацю НЗФ за рівнем інтеграції в державні структури, ресурсним потенціалом, за структурою, за рівнем підтримки населенням, за головною метою діяльності.

Доведено, що в історичному ракурсі етатичні та деетатичні тенденції у воєнній сфері постійно змінювали рівень впливу держави та недержавних суб’єктів у цій сфері. Найбільшого впливу держава набула з середини XVII до середини ХХ ст., витіснивши недержавну військову силу на периферію розвинутого світу. У другій половині ХХ ст. відбувається значне зростання ролі недержавних збройних формувань у зв’язку з перенесенням центру тяжіння протистояння між наддержавами до Третього світу. У сучасному світі НЗФ продовжують набирати потужності, звужуючи можливості держави у воєнній сфері.

2. Серед головних факторів розповсюдження недержавних збройних формувань на певній території можна виділити фактор слабкості або відсутності державної влади на цій території. Рівень впливу НЗФ знаходиться в зворотній залежності від ефективності державної влади, могутності її силових структур, рівня проникнення держави в сферу суспільного життя. Доведено, що НЗФ може загрожувати існуванню конкретної держави, трансформувавшись на повністю контрольованій ними території в регулярні збройні формування квазі-держав. Проаналізовано тенденцію зростання кількості, різноманітності й ролі НЗФ у світі протягом попереднього століття, зростання впливу недержавних акторів у політичній, економічній, ідеологічній та інших сферах.

За рівнем деетатизації воєнної сфери різноманітні збройні формування відрізняються у діапазоні від повної на певній території з боку збройних формувань квазі-держав до часткової з боку найманих загонів.

3. Типологізовано детермінанти деетатизації за такими типами: а) рівень розвитку комунікацій, у першу чергу інформаційних, засобів збору, обробки, накопичення та передачі інформації; б) економічні чинники, а саме, нерівноправний розподіл життєвих благ у світі; боротьба за обмежені ресурси, ринки збуту, транзитні шляхи; економічна могутність недержавних акторів; глобалізація світової економіки; урбанізація; в) політичні фактори: ефективність військових засобів як останнього аргументу при розв’язанні політичних протиріч; обмеженість можливостей міжнародних організацій, у першу чергу ООН, з урегулювання конфліктів мирним шляхом; трансформація двополюсного світу в однополюсний або багатополюсний; г) військові чинники: революція у військовій справі; військовий дисбаланс внаслідок зникнення СРСР і військове домінування США; зростання ролі піхоти в широкому сенсі, особливо інтегрованої у військові мережі. Вплив цих детермінант дозволяє говорити про поширення деетатичних тенденцій у майбутньому.

4. Недержавні збройні формування становлять суттєву загрозу для держави як безпосередньо, коли ведуть боротьбу з нею, так і опосередковано, послаблюючи її як інститут унаслідок деетатизації воєнної сфери.

5. Історія діяльності недержавних збройних формувань на території України має глибоке коріння. Головна причина цього вбачається у відсутності української державності протягом тривалого історичного періоду, що призвело до пошуку українським суспільством дієвого інституту для захисту свої інтересів, яким і стали НЗФ. На території України НЗФ набували великого поширення в нестабільні періоди її існування: під час Козацької доби, Громадянської війни, Другої світової війни та повоєнних років, розпаду Радянського Союзу. При цьому тоталітарна система СРСР достатньо ефективно вела боротьбу з НЗФ у відносно стабільні роки свого існування. Унаслідок цього діяльність НЗФ на території України в такі часи втрачала активність.

У роботі подано перелік потенційних загроз безпеці України та її народу з боку різноманітних НЗФ. Також виявлені фактори, що впливають на ймовірність антиукраїнських дій або таких дій, які негативно впливають на безпеку й інтереси України опосередковано у контексті їх зв’язку з недержавними збройними формуваннями. До головних факторів відносяться етнічні, політичні, економічні, релігійні та інші протиріччя як між соціальними групами в Україні, так і між Україною та іншими державами, що можуть використовувати НЗФ як знаряддя в боротьбі з Україною. Зроблено висновок про сприятливість умов для розвитку й діяльності НЗФ у сучасній Україні та майбутньому.

У роботі обґрунтовано необхідність структурної трансформації системи управління українською державою у зв’язку з характером загроз з боку недержавних збройних формувань, використання їх досвіду боротьби з набагато потужнішими супротивниками, можливість використання потенційних проукраїнських НЗФ у системі територіальної оборони нашої країни.

Публікації автора:

1. Целуйко В.О. Недержавні та іррегулярні збройні формування, їхня роль у визначенні військового потенціалу суб’єкта міжнародних відносин // Вісн. Харківського нац-го ун-ту ім. В.Н.Каразіна „Питання політології”. – Харків, 2004. – № 643. – С. 64-70.

2. Целуйко В.О. Приватні військові компанії і приватизація функцій держави у воєнній сфері // Стратегічна панорама. – 2006. – № 1. – С. 139-143.

3. Целуйко В.О. Зародження та розвиток осетинських недержавних збройних формувань, їх трансформація у державні збройні структури // Вісн. Харківського нац-го ун-ту ім. В.Н.Каразіна. „Питання політології”. – Харків, 2007. – № 760. – С. 290-294.

4. Целуйко В.А. Повышение роли силового решения конфликтов в постбиполярном мире // Соціально-політичні та соціально-правові проблеми сучасності: Зб. наук. ст. (за матер. ХV Харківських політологічних читань). – Харків: НЮАУ, 2004. – С. 232-235.

5. Целуйко В.О. Роль військових потенціалів у грузино-осетинському конфлікті // Зб. наук. пр. Нац-ої акад. держ. упр. при Президентові України / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. – К.: Вид-во НАДУ, 2006. – Вип. 1. – С. 273-283.