Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


Кремень Ольга Іванівна. 1.Cтатистичне дослідження зайнятості населення (регіональний аспект) : Дис... канд. наук: 08.03.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Кремень О.І. Статистичне дослідження зайнятості населення (регіональний аспект).– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.01.– Статистика. – Державна академія статистики, обліку та аудиту, Київ, 2006.

У дисертації викладено методологічні та практичні підходи до статистичного вивчення зайнятості населення регіонів України.

Обґрунтовано визначення зайнятості як системи відносин з метою її найбільш повного та адекватного статистичного вивчення. Проаналізовано наявні статистичні підходи до вивчення зайнятості населення та розроблено систему статистичних показників зайнятості, а також запропоновано напрями розширення вивчення сегментації зайнятого населення.

Розроблено методичні підходи щодо розрахунку показників зайнятості населення, які дозволяють визначити реальний рівень зайнятості населення та ступінь збалансованості ринку праці.

Обґрунтовано необхідність використання кластерного аналізу для оцінювання зайнятості населення в регіонах. Здійснено аналіз стану зайнятості населення у регіонах Україні на основі інтегральних комплексних показників.

Запропоновано оцінювати асиметрію стану сфери зайнятості на регіональному та загальнодержавному рівнях на основі окремих статистичних показників.

За допомогою моделей прогнозування розроблено прогноз показників зайнятості населення Сумського регіону на 2006-2010 рр. На основі даних державної статистики здійснено перевірку якості отриманих прогнозних значень.

Використовуючи економіко-статистичні моделі, визначено кількісні показники взаємного впливу рівнів зайнятості населення на інші важливі соціально-економічні показники розвитку регіонів..

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове пропозиції щодо формування методологічних засад статистичного аналізу зайнятості населення. Це дозволило сформувати висновки теоретичного та науково-практичного характеру, що відображають вирішення завдань дослідження відповідно до поставленої мети.

  1. Обґрунтовано теоретико-методичні підходи щодо сутності категорії „зайнятість населення” як системи відносин, які дозволяють розробити та запровадити систему статистичних показників, яка відповідає вимогам комплексного та всебічного аналізу зайнятості населення як важливої характеристики ринку праці.

  2. У процесі дослідження узагальнено та систематизовано використовувані статистичні показники зайнятості населення, що дозволило сформувати їх систему відповідно до етапів реалізації відносин зайнятості. Оскільки ця система не дозволяє повно і комплексно відображати стан зайнятості населення, автором розроблено таку систему показників, яку можна використати для поглибленого і всебічного аналізу зайнятості населення та виявлення її проблем і тенденцій як на регіональному, так і загальнодержавному ринках праці.

  3. У дисертації уточнено напрями розвитку та удосконалення методичних підходів щодо вивчення структурної сегментації зайнятого населення. На основі дослідження практики виділення сегментів запропоновано групування критеріїв сегментації зайнятості населення з метою визначення характеристик зайнятої особи, особливостей відносин зайнятості на мікро- та мезоекономічному рівнях. Встановлено, що у сучасних умовах найбільше проблем у сфері зайнятості виникає на рівні підсистеми „найманий працівник – роботодавець”. Запропоновано підходи щодо виділення сегментів у структурі зайнятості населення на основі запровадження таких сегментаційних ознак як стабільність зайнятості, статус діяльності, статус трудової діяльності та форма правового регулювання, оскільки дослідження структурної сегментації зайнятості населення повинно стати необхідним підґрунтям формування політики зайнятості.

  4. З метою формування надійної та повної інформаційної бази обліку та руху робочих місць узагальнено та систематизовано підходи щодо визначення категорії „робоче місце”. Розроблено комплекс напрямів удосконалення механізму формування інформаційної бази на основі його диференціації відповідно до особливостей діяльності суб’єктів господарювання. Це слугує основою оперативного моніторингу кон’юнктури ринку праці і сприяє вдосконаленню розробки та реалізації політики зайнятості населення.

  5. Порівняльний аналіз вітчизняних та засад МОП статистичного вивчення зайнятості населення засвідчив їх взаємоузгодженість. Водночас статистичне вивчення зайнятості населення може бути доповнено розрахунком таких відносних показників як рівень загальної зайнятості та рівень зайнятості економічно активного населення з метою забезпечення більш повної характеристики зайнятості населення на рівні регіону.

  6. Для вдосконалення статистичного вивчення зайнятості населення розроблено методичні підходи щодо розрахунку рівня реальної зайнятості. Представлено три варіанти розрахунку коефіцієнта реальної зайнятості на основі даних про неповну зайнятість та використання фонду робочого часу. Це має велике аналітичне значення для забезпечення ефективності функціонування економічної системи. Запропоновано методичні підходи щодо проведення аналізу динамічної збалансованості попиту та пропозиції на регіональному ринку праці, що дозволить розширити практику застосування результатів статистичного вивчення та аналізу зайнятості населення.

  7. Доведено, що з метою виявлення структурних аспектів використання робочої сили, а також формування оптимальної структури зайнятості населення на регіональному рівні слід застосовувати багатовимірне статистичне моделювання на основі методу кластерного аналізу. Застосування цього методу дозволило сформувати ієрархічну структуру територіальної класифікації зайнятості населення на основі обчислених інтегральних показників, які можуть бути використані при порівнянні динаміки розвитку груп регіонів та є індикаторами змін на ринку праці. Для потреб комплексного аналізу міжрегіональної асиметрії стану зайнятості населення на рівні держави обґрунтовано можливість застосування статистичних показників оцінювання варіації компонент.

  8. Забезпечення формування і реалізації ефективної політики управління трудовим потенціалом регіону та зайнятістю населення вимагає розробки моделей прогнозування зайнятості населення. Автором складено прогноз показників зайнятості населення Сумського регіону на основі показників динаміки, методів екстраполяції часового тренду та плинної середньої на період 2006-2010 рр. Різноспрямованість прогнозних значень показників, отриманих використанням трендового методу, дозволила скласти оптимістичний та песимістичний прогнози. Розробка та складання прогнозу зайнятості населення забезпечує виявлення стійких тенденцій та можливих змін, що дозволяє більш ґрунтовно забезпечити планування розвитку регіону.

  9. Основою статистичного забезпечення управління зайнятістю населення є оцінка її впливу на основні соціально-економічні чинники. Виявлення за допомогою методу регресійного аналізу позитивного чи негативного впливу окремого чинника має важливе значення для прийняття обґрунтованих управлінських рішень з метою інтенсифікації позитивного впливу чинника в майбутньому або зменшення його ролі – в разі негативної дії на розвиток зайнятості населення.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Кремень О.І. Асиметрія стану сфери зайнятості населення на регіональних ринках праці: методичні підходи та необхідність вивчення // Економіст (укр.).– 2005.– № 7.– С. 66-67.

  2. Кремень О.І. Визначення розбалансованості зайнятості населення на регіональному ринку праці як важлива складова її статистичного дослідження // Міжнародний науковий журнал Сум ДУ „Механізм регулювання економіки” – 2005.– № 2.– С. 196-201.

  3. Кремень О.І. Економічна стратифікація: стан та проблеми статистичного вимірювання // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту. – 2004. – № 2.– С. 90-95.

  4. Кремень О.І. Методологія статистичного вивчення зайнятості населення // Статистика України. – 2004. –№ 3.– С. 21-26.

  5. Кремень О.І. Механізм державного регулювання зайнятості: шляхи реалізації та вдосконалення // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту. – 2005.– № 2.– С. 85-90.

Публікації в інших виданнях:

  1. Кремень О.І. Стан та тенденції інноваційної діяльності промислових підприємств регіону (на прикладі Сумської області) // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту. – 2003.– № 1.– С.74-79.

  2. Кремень О.І. Статистичні методи прогнозування показників зайнятості: методологія та практичне застосування (на прикладі Сумської області) // Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи: Науково-практична конференція з нагоди Дня працівників статистики. – К.: Держкомстат України, 2004. с. 139-147.