Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Шостак Людмила Василівна. Чинники регуляторного впливу на конкурентні відносини між операторами електрозв'язку : дис... канд. екон. наук: 08.07.04 / Луцький держ. технічний ун-т. — Луцьк, 2006. — 214арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 182-198.



Анотація до роботи:

Шостак Л.В. Чинник регуляторного впливу на конкурентні відносини між операторами електрозв’язку.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 – економіка транспорту і зв’язку. Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова, Одеса, 2006.

Дисертація присвячена питанням регулювання конкурентних відносин між операторами сфери телекомунікацій. У роботі обґрунтовано теоретичні фактори формування конкурентного середовища в галузях природної монополії, визначено основні чинники регуляторного впливу, запропоновано шляхи вдосконалення регулювання конкуренції на ринку телекомунікацій. Показано, що у процесі вирішення практично всіх визначених проблем однією з ключових та найбільш складних є проблема методичних підходів до формування тарифів на телекомунікаційні послуги.

Сформульовано концептуальні засади регулювання конкурентних відносин в сфері електрозв’язку, а також запропоновано методику визначення тарифів на послуги місцевого зв’язку.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає в визначенні основних чинників регуляторного впливу на конкурентні відносини між операторами електрозв’язку, які визначаються при використанні узагальненого міжнародного досвіду реформування та лібералізації на прикладах ринків розвинутих країн та з врахуванням особливостей сфери телекомунікацій. Проведено аналіз здійснення процесу інформатизації суспільства та визначено роль в ньому галузі зв'язку. Визначено основні тенденції та проблеми розвитку сфери телекомунікацій.

Сформовано пропозиції щодо вдосконалення регуляторного впливу на конкурентні відносини в сфері телекомунікацій, що передбачає концептуальні засади регулювання конкурентних відносин, використання „правил гри” незалежних операторів та методичні підходи до формування тарифів на послуги місцевого зв’язку.

Основні наукові і прикладні результати автора, рекомендації з наукового і практичного їх використання полягають у наступному:

1. В ході дослідження здобувачем доведено, що в сучасних умовах розвитку суспільства сфера телекомунікацій є однією з динамічних секторів економіки України. Разом з тим, при високих темпах зростання та динаміці українських телекомунікацій, за абсолютними цифрами вони значно поступаються не лише розвиненим країнам світу, але й найближчим сусідам. При цьому, основною проблемою сфери телекомунікацій на сучасному етапі є необхідність вирішення суперечності між зростаючою потребою суспільства у інформаційному продукті та обмеженими можливостями її задоволення. При вирішенні цієї задачі слід враховувати економічну природу зв'язку та специфічні риси, які випливають із галузевих особливостей.

2. Виконані дисертантом дослідження стану розвитку сфери телекомунікацій дозволили виявити низку проблем, які існують як на національному, так і на регіональному рівні. До основних варто віднести:

- монополізація ринку фіксованого зв'язку;

- недосконалість ліцензійних вимог;

- невідповідність тарифів на місцеву телефонію рівню собівартості;

- перехресне фінансування підгалузей зв'язку;

- нелібералізованість окремих сегментів телекомунікаційного ринку;

- нерівномірність телефонізації регіонів України;

- відставання у розвитку сільського телефонного зв'язку від міського;

- повільне здійснення процесу демонополізації сфери телекомунікацій;

- низький рівень забезпечення цифровим телекомунікаційним обладнанням;

- неефективне регулювання конкурентних відносин між операторами на ринку послуг електрозв’язку;

- недостатнє інвестування галузі.

3. Аналіз існуючих проблем сфери телекомунікацій дає можливість визначити напрямки подальшого вирішення й практичної реалізації заходів щодо покращення ситуації у сфері телекомунікацій. Для вирішення виявлених проблем необхідно визначити чинники регуляторного впливу на діяльність операторів на телекомунікаційному ринку.

4. Доведено, що існуючі визначення конкурентного середовища є узагальненими для економіки в цілому, але не враховують особливостей функціонування сфери телекомунікацій. Тому ми пропонуємо визначення конкурентного середовища в сфері телекомунікацій, як середовища функціонування значної кількості операторів телекомунікаційного ринку, де здійснюються процеси передавання інформації (надання послуг), за умови економічної доцільності та операторської взаємодії; визначається відповідним рівнем суперництва та врахуванням регуляторних чинників конкурентних відносин між операторами електрозв’язку.

5. Виконаний аналіз показав, що для регулювання конкурентних відносин на ринку необхідним є достатньо сформоване конкурентне середовище за визначеними факторами:

- економічні (кількість конкурентів, посередники, рівень розвитку галузі, стан економіки країни, трудовий потенціал) та неекономічні (політично-правові (політичне середовище та державна політика), технічні (розвиток НТП), соціально-демографічні (забезпеченість кадрами), культурні, соціально-демографічні та ресурсно-екологічні);

- зовнішньої: та внутрішньої дії (на рівні держави та на регіональному рівні).

6. При аналізі конкурентного середовища виникла низка протиріч між операторами, споживачами та державою, врегулювання яких неможливе без наперед визначених чинників регуляторного впливу, що повинні відповідати принципам прозорості, об’єктивності, законності та незалежності. Використання цих принципів повинне бути не поодиноке, а комплексне, що в результаті призведе до врегульованої та ефективної діяльності операторів на ринку. Для здійснення регуляторного впливу на конкурентні відносини між операторами електрозв’язку необхідно враховувати наступні чинники – диверсифікація, демонополізація та лібералізація, тарифна політика, розподіл частотного ресурсу, ліцензування та взаємопід’єднання і загальна доступність інформації про операторів.

Вплив кожного чинника має позитивний характер не лише на діяльність операторів, а й на споживачів та економіку в цілому.

7. У ході аналізу світового досвіду здійснення процесів демонополізації та лібералізації ринків зв'язку розвинених країн було виявлено ряд позитивних результатів, які переконують у необхідності здійснення таких заходів.

Позитивними результатами є залучення інвестицій, зниження тарифів на послуги зв’язку, підвищення якості послуг, функціонування значної кількості операторів різної форми власності. Основним інструментом ефективного регулювання конкурентних відносин у сфері телекомунікацій є раціональна тарифна політика держави та методи ціноутворення, що використовуються операторами зв’язку.

Враховуючи проведений аналіз сфери телекомунікацій, виявлення проблем його функціонування та узагальнення теоретичного матеріалу, що присвячений питанню регуляторного впливу на діяльність операторів електрозв’язку ми можемо розробити шляхи вдосконалення регулювання діяльності суб’єктів господарювання.

8. Виконані дисертантом дослідження дозволили визначити та обґрунтувати найбільш важливі напрями і шляхи регуляторного впливу на конкурентні відносини між операторами електрозв’язку. Автором запропоновано методи вирішення деяких з них.

9. Основними інструментами регуляторного впливу на конкурентні відносини можуть бути: ліцензування; контроль якості послуг; методика формування тарифів; сертифікація та контроль за відповідністю обладнання; розподіл номерної ємності; політика стандартизації; забезпечення доступності соціального набору послуг (мінімальний необхідний набір); правила взаємодії операторів.

Ми пропонуємо здійснювати ліцензування діяльності операторів електрозв’язку за поділом послуг, що вони надаватимуть. Для здійснення поділу необхідною умовою можна вважати визначення критеріїв поділу телекомунікаційних послуг. Ми пропонуємо поділ за вісьмома критеріями - за часом надання; доступністю; характером надання; рівнем споживання; давністю перебування на; сферою використання; з точки зору установлення тарифів; масштабом надання. Даний поділ розроблено для спрощення системи вибору послуг та їх групуванні при здійсненні ліцензування діяльності операторів зв'язку, а також можна поділити послуги операторів кожного окремого регіону, оскільки саме регіональний поділ формує загальну класифікацію послуг.

10. Як показав аналіз, у процесі функціонування на ринку між операторами виникають певні законодавчо неврегульовані відносини та протиріччя. Вирішення одних конфліктних ситуацій можливе при використанні чинників регуляторного впливу, а вирішення інших не підпадає під загальноприйнятий шаблон. У таких випадках повинні існувати „правила гри” рівноправних партнерів, які б передбачали можливі конфліктні ситуації та шляхи їх вирішення.

11. Посилення регулювання конкурентних відносин на ринку телекомунікацій за допомогою тарифів пов’язане із вдосконаленням методики розробки тарифів на послуги місцевого зв’язку, в якій враховуються фактичні витрати, що несе оператор на надання послуг, вирішення питання диспропорцій у визначенні плати за одну хвилину розмови між окремими групами споживачів, а також урахування якість послуг, що надають споживачам.

З метою здійснення регуляторного впливу на конкурентні відносини між операторами електрозв’язку, виправлення диспропорцій у механізмах ціноутворення та забезпечення зростання ефективності діяльності підприємств зв’язку нами переглянуто та удосконалено підходи до формування тарифів на послуги місцевої телефонії в Україні.

12. Впровадження запропонованих заходів на практиці дозволить значно підвищити ефективність функціонування операторів електрозв’язку і буде сприяти розвитку лібералізованого телекомунікаційного ринку.

13. Виконані дослідження дозволили також визначити та сформулювати низку проблем, яка має стати предметом подальших досліджень з боку наукових та практичних робітників галузі.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Володін А.В., Шостак Л.В. Особливості приватизації підприємств зв’язку// Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія „Ринкова трансформація економіки”. Випуск VII.№1: Збірник наукових праць. – Луцьк: Надстир’я. 2001. - с. 13-21, (особистий внесок здобувача – аналіз приватизаційних процесів – 0,2 д.а.).

  1. Павлов В.І., Шостак Л.В. Теоретичні основи формування та розвитку конкурентного середовища //Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія „Підприємництво, інновації та маркетинг”. Випуск VIII. №1: Збірник наукових праць. – Луцьк: Надстир’я. 2002. -с. 9-17. (особистий внесок здобувача – визначення факторів формування конкурентного середовища – 0,25 д.а.).

  2. Шостак Л.В. Європейський досвід реформування сфери телекомунікацій// Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського союзу та його адаптація до умов України // Збірник наукових праць. Випуск 5 (XLIII). В 3-х ч. /НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. академік НАН України М.І. Долішній. – Ч. II – Львів, 2003. – с. 248-254.

  3. Шостак Л.В. Сучасний стан та тенденції розвитку вітчизняних телекомунікацій // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія: „Зайнятість, праця та соціальна інфраструктура”. Випуск IX. №3: Збірник наукових праць. – Луцьк: „Надстир’я”, 2003. – с. 141-148.

  4. Шостак Л.В. Трансформація сфери телекомунікацій шляхом демонополізації галузі// Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Економіка. – Чернівці: Рута, 2003. – с. 275-282.

  5. Л.В. Шостак Основні напрями формування конкурентного середовища в сфері телекомунікацій//Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія „ Підприємництво, інновації та ефективність”. Випуск Х, ювілейний. 1-2: Збірник наукових праць. – Луцьк: „Надстир’я” 2004. – с. 386-394.

  6. Шостак Л.В. Вдосконалення методики розробки цін і тарифів як елемент інноваційної політики ринку телекомунікацій // Вісник Технологічного університету Поділля. Серія „Економічні науки”. Т.2. – Хмельницький 2004. – с. 147-150.

  7. Шостак Л.В. Інноваційне конкурентне середовище в сфері телекомунікацій // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. III. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд, 2004. – с. 397-403.

  8. Шостак Л.В. Конкуренція на Волинському телекомунікаційному ринку // Труды Одесского политехнического университета: Научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. – Одесса, 2004. – Спецвыпуск: в 3-х т. – Т.1 – с. 138-142.

  9. Шостак Л.В. Особливості регулювання природної монополії у сфері телекомунікацій // Вісник Львівської комерційної академії. – Серія економічна, випуск 20. – Львів: видавництво Львівської комерційної академії, 2006. – с. 431-437.

Матеріали і тези конференцій

11. Шостак Л.В. Шляхи підвищення конкурентоспроможності підприємств галузі зв’язку // Матеріали науково-практичної конференції „Стратегія розвитку вітчизняних підприємств. – Тернопіль. 2003. – с. 279-280.

12. Шостак Л.В. Тарифна політика в сфері телекомунікацій: зарубіжний досвід // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта 2004”. Том 67. Економіка підприємства. – Дніпропетровська: Наука і освіта, 2004. – с. 90-94.