155. Кузьменко Валерій Анатолійович. Чоловіча репродуктивна система виводку, отриманого від щурів, що зазнали впливу несприятливих факторів довкілля: дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2005.
Анотація до роботи:
Кузьменко В.А. Чоловіча репродуктивна система виводку, отриманого від щурів, що зазнали впливу несприятливих факторів довкілля – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2005.
Дисертація присвячена вивченню патофізіологічних механізмів порушень функціонального стану тканин сім'яників на різних етапах онтогенезу щурів першого покоління, отриманого від самців та самок, які перед спарюванням зазнали тривалого впливу хронічного -опромінення в сумарній дозі 1,0 Гр, алкоголю та сумісної їх дії. Досліджено стан процесів ПОЛ, активності ферментів АОС, системи циклічних нуклеотидів і вміст макроергів в тканинах сім'яників та з’ясовано особливості процесів сперматогенезу на різних етапах як фізіологічного онтогенезу, так і онтогенезу покоління, отриманого від самців та самок, які зазнали тривалого впливу хронічного -опромінення в сумарній дозі 1,0 Гр, алкоголю та сумісної їх дії.
В результаті проведених досліджень було встановлено, що в онтогенезі першого покоління щурів, отриманого від опромінених попередників, спостерігається істотне посилення процесів ПОЛ в тканинах сім'яників та зниження активності СОД, каталази, глутатіонпероксидази та глутатіонтрансферази. Такі зміни супроводжувалися зниженням вмісту АТФ, АДФ та АМФ, зниженням вмісту цАМФ та збільшенням вмісту цГМФ. Подібна картина виявлених зрушень спостерігалась також в тканинах сім'яників і в онтогенезі першого покоління щурів, отриманого від алкоголізованих попередників, але виявлені зрушення були дещо нижчими.
Встановлено, що сумісний вплив -опромінення та алкоголю на самців та самок перед спарюванням, призводив до більш глибоких зрушень досліджуваних процесів, ніж дія кожного окремо взятого чинника.
Встановлені зміни супроводжувалися досить значними відхиленнями в процесах росту та розмноження чоловічих статевих клітин в пізньому ембріогенезі та на ранніх етапах постнатального розвитку. Виразність виявлених морфологічних зрушень в повній мірі залежала від виду діючого чинника.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, сутність якої полягає у визначенні патофізіологічних механізмів порушення функціонального стану тканин сім'яників на різних етапах онтогенезу першого покоління, отриманого від самців та самок, які перед спарюванням зазнали тривалого впливу -опромінення в дозі 1,0 Гр, алкоголю та сумісної їх дії.
1. За фізіологічних умов в пізньому ембріогенезі, ранньому постнатальному періоді та періодах статевого дозрівання, зрілості і старіння були виявлені різні кількості продуктів ПОЛ, макроергів, циклічних нуклеотидів та активності ферментів АОС. Характерним було те, що до шестимісячного віку спостерігалось неухильне зростання продуктів ПОЛ та посилення активності ферментів АОС. Починаючи з дванадцятимісячного віку, зростання інтенсивності ПОЛ відбувалося на тлі зниження активності антиоксидантних ферментів.
2. У тварин першого покоління, отриманого від алкоголізованих перед спарюванням самців та самок, активність СОД, каталази, глутатіонпероксидази та глутатіонтрансферази була достовірно нижчою за показники одновікового контролю на всіх етапах онтогенезу, що в свою чергу супроводжувалося інтенсифікацією утворення продуктів ПОЛ. При цьому в тканинах сім’яників цих тварин спостерігалося зниження вмісту АТФ, АДФ та АМФ. В системі циклічних нуклеотидів спостерігалося зниження вмісту цАМФ та підвищення цГМФ на протязі дванадцяти місяців життя, а у 24-місячних тварин спостерігалося зниження обох нуклеотидів.
3. Процес розвитку статевих клітин у щурів-самців першого покоління отриманого від алкоголізованих перед спарюванням самців та самок мав характерні особливості, які проявлялися в більшому пригніченні росту і розмноженні статевих клітин в пізньому ембріогенезі та на ранніх етапах постнатального розвитку як по відношенню до показників одновікових контрольних груп, так і тварин, отриманих від опромінених попередників. В період статевої зрілості, незважаючи на погіршення показників спермограми відносно фізіологічного контролю, процент активно рухливих форм сперматозоїдів з прямолінійним рухом був вищим, а процент сперматозоїдів без руху меншим, ніж у тварин, отриманих від опромінених попередників.
4. Утворення продуктів ПОЛ в тканинах сім’яників щурів першого покоління, отриманого від g-опромінених перед спарюванням попередників, було вищим за показники контролю, але нижчим порівняно з аналогічним показниками тварин, отриманих від алкоголізованих попередників (група порівняння), на всіх етапах онтогенезу. При цьому активність антиоксидантних ферментів була достовірно нижчою від контролю, та від значень групи порівняння. Вміст цАМФ на всіх етапах онтогенезу був нижчим за контроль, а цГМФ переважав його, але виявлені зміни були меншими відносно показників групи порівняння. Вказані зміни призводили до того, що у статевозрілих тварин (3-місячні) загальна кількість клітин сперматогенного епітелію була нижчою від контролю та від значень групи порівняння.
5. Сумісна дія g-опромінення та алкоголю призводили до більшого посилення інтенсивності утворення продуктів ПОЛ, зниження активності антиоксидантних ферментів, вмісту аденілових нуклеотидів та дезорганізації функції системи циклічних нуклеотидів порівняно з аналогічними показниками як контролю, так і тварин, отриманих від самців та самок, які підпали під дію кожного окремо взятого фактору. Виявленні зрушення призводили до найбільшого погіршення морфологічної картини у статевозрілих тварин та зменшення кількості активно рухливих форм сперматозоїдів в еякуляті.
Публікації автора:
1. Кузьменко В.А. Стан прооксидантних процесів в тканинах сім'яників в онтогенезу щурів, отриманих від опромінених попередників // Одеський медичний журнал.-2003.-№2-С.21-23
2. Кузьменко В.А., Напханюк В.К. Стан глутатіонової протиперекисної системи тканин сім'яників щурів-самців першого покоління, отриманих від алкоголізованих попередників // Вісник морської медицини.-2003.-№4.-С. 92-96. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, опис отриманих результатів, підготовка матеріалів до друку).
3. Кузьменко В.А., Напханюк В.К. Стан антиоксидантної системи в тканинах сім’яників виводку, отриманого від попередників, що зазнали впливу негативних факторів довкілля // Вісник морської медицини.-2004.-№1.-С. 78-81 (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, опис отриманих результатів, підготовка матеріалів до друку)
4. Кузьменко В.А., Напханюк В.К. Стан системи циклічних нуклеотидів у тканинах сім’яників щурів, отриманих від радіаційно уражених експериментальних тварин // Вісник морської медицини.-2004.-№2.-С.65-68. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, опис отриманих результатів, підготовка матеріалів до друку)
5. Кузьменко В.А. Особливості прогенезу у поколінь, отриманих від опромінених щурів низькими дозами // Тези доповіді Ювілейна 70-а наукова конференція студентів і молодих вчених, присвячена 10-річчю незалежності України.- Одеса, 2001. – С. 98. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, опис отриманих результатів, підготовка матеріалів до друку)
6. Кузьменко В.А., Напханюк В.К. Стан сперматогенного епітелію за умов дії тривалого -опромінення у низьких дозах // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”.- Одеса., 2001. – С. 180-181 (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, опис отриманих результатів, підготовка матеріалів до друку)
7. Кузьменко В.А., Напханюк В.К. Особливості прооксидантно-антиоксидантних процесів у сперматозоїдах виводку, отриманого від опромінених щурів // Матеріали VIIІ Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”. - Одеса, 2002. – С. 63-64. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, опис отриманих результатів, підготовка матеріалів до друку)
8. Кузьменко В.А., Напханюк В.К. Морфо-функціональні особливості сперматогенного епітелію сім'яників щурів, отриманих від опромінених попередників // Матеріали Х Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”. – Одеса, 2004. – С.182 (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, опис отриманих результатів, підготовка матеріалів до друку)