Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Суков Геннадій Сергійович. "Бухгалтерський облік і контроль виробничого споживання оборотних активів: організація і методика" : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Суков Г.С. Бухгалтерський облік і контроль виробничого споживання оборотних активів: організація та методика. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ, 2008.

Дисертація присвячена розробці рекомендацій з удосконалення організації та методики обліково-аналітичного забезпечення і внутрішнього контролю виробничого споживання оборотних активів на великих підприємствах.

У роботі розглянуто питання бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю виробничого споживання оборотних активів на великих підприємствах з метою управління ними. Досліджено взаємозв’язок понять “оборотні активи”, “оборотні кошти”, “оборотний капітал” для теоретичного обґрунтування їх значення; удосконалено існуючу класифікацію оборотних активів для застосування у практичній діяльності підприємств; вивчено стан наукової розробленості питань обліку оборотних активів. Для забезпечення оптимізації виробничого споживання оборотних активів великих підприємств запропоновано комплексну облікову модель управління незавершеним виробництвом і готовою продукцією як складових капіталізованих витрат оборотних активів. Удосконалено методику розподілу загальновиробничих витрат, що забезпечить підвищення ефективності оцінки вартості незавершеного виробництва і готової продукції великих підприємств. З метою теоретичного обґрунтування оптимізації організації обліку оборотних активів у системі планування, аналізу та внутрішнього контролю, уточнено основні характеристики методів обліку витрат і калькулювання собівартості продукції. Надано пропозиції щодо організації контрольно-ревізійної роботи на великих підприємствах та, зокрема, внутрішнього контролю витрачання оборотних активів.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення комплексу наукових завдань, що полягають в обґрунтуванні теоретико-методичних положень і розробці практичних рекомендацій з удосконалення організації бухгалтерського обліку й контролю виробничого споживання оборотних активів. Загальні висновки та практичні результати дослідження полягають у наступному.

1. Узагальнення теоретичних і практичних підходів до розуміння сутності понять “оборотні активи”, “оборотні кошти”, “оборотний капітал” свідчить про відсутність єдності в поглядах науковців щодо трактування їх змісту. У зв’язку з цим та на основі методів індукції та дедукції обґрунтовано, що оборотні кошти – фінансова категорія, грошове вираження вартості, вкладеної в оборотні активи; оборотний капітал – частина капіталу підприємства, яка спрямована на забезпечення його оборотними коштами. Під оборотними активами слід розуміти сукупність економічних благ, виражених у грошовій, матеріальній і нематеріальній формах, які залучаються в економічний процес діяльності суб’єкта господарювання у вигляді оборотного капіталу та призначені для реалізації чи споживання протягом дванадцяти місяців з дати балансу або операційного циклу, якщо він триваліший за рік. Наведені трактування дозволяють чітко визначити роль і місце оборотних активів у формуванні господарських взаємовідносин на великих підприємствах.

2. Узагальнення, порівняльний аналіз та систематизація поглядів вітчизняних і зарубіжних авторів на класифікацію оборотних активів дозволили встановити розгалуженість класифікаційних ознак, що нівелює їх практичне значення. З урахуванням сутності оборотних активів встановлено, що основними та достатніми для використання у практиці облікової роботи є чотири їх ознаки класифікації: за економічною природою; принципами організації; видами (елементами); характером джерел формування. Виділення наведених класифікаційних ознак є теоретично обґрунтованим і сприяє використанню розробленої класифікації оборотних активів у практичній діяльності підприємств. Застосування інших ознак для класифікації є фактором зростання непродуктивних витрат часу бухгалтера щодо формування відповідних інформаційних показників і не сприяє корисності інформації для управлінського персоналу.

3. Проведений аналіз особливостей бухгалтерського відображення використання оборотних активів у процесі виробництва продукції свідчить про доцільність класифікації методів обліку виробничих витрат за такими ознаками: а) за базою (нормою) контролю – нормативний метод обліку витрат, метод обліку фактичних витрат; б) за об’єктами калькулювання – позамовний, попередільний (попроцесний); в) за повнотою включення витрат до собівартості – повної і неповної собівартості. В основу класифікації методів обліку витрат виробництва в незавершене виробництво і готову продукцію повинен бути покладений порядок накопичення і узагальнення витрат виробництва за об’єктами обліку, а в основу класифікації методів калькулювання собівартості продукції – спосіб групування і розподілу витрат між окремими видами продукції для використання собівартості з метою удосконалення організації бухгалтерського обліку та підвищення ефективності управління виробничими витратами.

4. Доведено відсутність ефективного інструмента управління вартістю замовлень, що виражається в понесених витратах оборотних активів з елементами капіталізації у вартості незавершеного виробництва та готової продукції. У зв’язку з цим розроблено комплексну облікову модель управління собівартістю незавершеного виробництва і готової продукції. Створення такої моделі з подальшим її запровадженням в єдину корпоративну інформаційно-обчислювальну систему внутрішньофірмового управління має принципове значення для великих підприємств, зайнятих виготовленням унікальної, наукоємкої та складної продукції з тривалим операційним циклом виробництва продукції з метою посилення їх конкурентоспроможності на внутрішньому та світовому ринках.

5. Дослідження організації обліку непрямих виробничих витрат дозволило розробити алгоритм бухгалтерського відображення таких витрат, який дозволяє оцінити повні витрати виробництва з урахуванням реальної вартості оборотних активів та організаційного потенціалу, необхідних для виробництва певного виду продукції. Це сприятиме оптимізації інформаційного середовища щодо стану та ефективності використання оборотних активів на великих підприємствах для визначення цінової політики.

6. З урахуванням визначених завдань внутрішнього контролю запропоновано розподіл обов’язків контролю за операціями з оборотними активами між відділами і службами великого підприємства, що сприятиме забезпеченню керівників відповідними повними, достовірними та своєчасними даними з конкретними кваліфікованими рекомендаціями.

7. Розроблена методика внутрішнього контролю витрачання оборотних активів передбачає виконання наступних дій: перевірку організації обліку матеріальних цінностей; інвентаризацію незавершеного виробництва; контроль витрачання матеріальних цінностей зі складів та перевірку дотримання лімітів при видачі цінностей; загальну оцінку ефективності використання матеріальних ресурсів; перевірку стану приймально-здавальних документів; з’ясування наявності норм витрачання матеріальних цінностей та перевірку їх дотримання; контроль за раціональним використанням матеріалів; контроль за втратою матеріальних цінностей.

8. Встановлено, що виняткова роль у здійсненні організації контролю за оборотними активами підприємства повинна належати функціональним відділам бухгалтерських служб, оскільки незадовільне виконання бухгалтерами контрольних функцій може призвести до проблем в отриманні оперативних даних обліку витрат виробництва та собівартості продукції. Розроблено перелік завдань бухгалтерського контролю операцій з оборотними активами на великих підприємствах. Наведено джерела інформації бухгалтерського контролю операцій з оборотними активами у розрізі підрозділів великого підприємства. Запропоновано великим підприємствам для здійснення бухгалтерського контролю розробляти програму перевірки окремих складових оборотних активів, в якій потрібно зазначити повний перелік завдань контролю, а також відповідальні виконавці за їх виконання.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Суков Г.С. Практичні аспекти використання бюджетування в системі фінансового менеджменту промислового підприємства // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ. – 2003. – № 1 (23). – С. 256-268.

  2. Суков Г.С. Сутність оборотних коштів: проблеми та їх вирішення // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ. – 2004. – № 4 (30). – С. 417-422.

  3. Суков Г.С. Історія розвитку обліку оборотних активів // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ. – 2005. – № 1 (31). – С. 216-222.

  4. Суков Г.С. Вирішення проблем обліку запасів // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ. – 2005. – № 2 (32). – С. 187-195.

  5. Суков Г.С. Оцінка оборотних активів машинобудівних підприємств: напрями проведення економічного аналізу // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ. – 2005. – № 3 (33). – С. 204-211.

  6. Суков Г.С. Підходи до вирішення сучасних проблем обліку оборотних активів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 202: В 4 т. Том ІІ – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 340-345.

  7. Суков Г.С. Інформаційне забезпечення управління оборотними активами на підприємствах машинобудівної галузі та шляхи його удосконалення // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Розвиток обліку та аудиту основи інформаційно-аналітичної системи підприємства. – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2005. – № 58. – С. 177-179.

  8. Суков Г.С. Показники стану та ефективності використання оборотних активів: ліквідність та оборотність // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 2. – Житомир: ЖДТУ. – 2005. – С. 301-313.

  9. Суков Г.С. Моделі облікових операцій з оборотними активами для потреб управління // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 213: В 6 т. Том IV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С. 922-927.

  10. Суков Г.С. Процесний підхід до формування логістичної системи управління оборотними активами великого машинобудівного підприємства // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ. – 2006. – № 4 (38). – С. 209-212.

  11. Панков В.А., Суков Г.С. Стратегия создания инновационного конкурентоспособного машиностроительного предприятия мирового уровня (на примере ЗОА “НКМЗ”) // Вісник економічної науки України. – 2007. – № 2 (12). – С. 120-130.

  12. Суков Г.С. Система управління вартістю – базова складова обліку та стратегічного управління промислового підприємства // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ. – 2008.– № 2 (44). – С. 182-187.

  13. Суков Г.С. Підходи до класифікації методів калькулювання // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 240: В 5 т.
    Том V. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С. 1188-1195.

Тези доповідей:

  1. Суков Г.С. Проблеми обліку витрат майбутніх періодів як складової оборотних активів // Тезисы ІV-ой международной научной конференции “Развитие бухгалтерского учёта и контроля в контексте Европейской интеграции”. – Житомир-Краматорск: ЧП “Рута”, 2005. – С. 190-193.

  2. Суков Г.С. Підходи до класифікації оборотних активів для потреб обліку // Матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2005”. Том 82. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 83.

  3. Суков Г.С. Оборотність активів в бухгалтерському та податковому обліку // Тези ХХХ наукової конференції присвяченої 45-ій річниці Житомирського державного технологічного університету. – 2005. – 10-17 березня. – С. 206.

  4. Суков Г.С. Місце аналізу в управлінні оборотними активами // Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень’2005”. Том 66. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 45-47.

  5. Суков Г.С. Звіт про рух грошових коштів як один з елементів управління оборотними активами підприємства // Материалы ІV-ой международной научной конференции “Развитие бухгалтерского учёта и контроля в контексте Европейской интеграции”. – Житомир-Краматорск: ЧП “Рута”, 2005. – С. 58-65.

  6. Суков Г.С. Програмне забезпечення управління оборотними активами підприємств машинобудівної галузі // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Четвертій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – С. 54-55.

  7. Суков Г.С. Комп’ютеризація обліку оборотних активів (запасів) на підприємствах машинобудівної галузі (у співавторстві) // Тезисы и тексты вступлений на V-ой Международной научной конференции “Концепции развития бухгалтерского учета: теория и практика”. – Житомир. – ЖГТУ, 2006. – С. 67-69.

Навчальні посібники:

  1. Звітність підприємства // Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит”. За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця та Н.А. Остап’юк. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 428 с.