Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Стаховський Володимир Франкович. Біотехнологічні способи підвищення рівня відтворення великої рогатої худоби : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут розведення і генетики тварин. — с.Чубинське, 2004. — 149арк. — Бібліогр.: арк. 111-132.



Анотація до роботи:

Стаховський В.Ф. Біотехнологічні способи підвищення рівня відтворення великої рогатої худоби.

-Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення і селекція тварин. - Інститут розведення і генетики тварин УААН, Чубинське, Київської області, 2004 рік.

Удосконалена організації штучного запліднення корів і телиць за маршрутно-кільцевою системою, яка забезпечує ефективне використання спеціалістів високої кваліфікації та підвищення рівня відтворення стада за рахунок введення сперми в більш глибокі ділянки статевого апарату, при одночасному зменшенні дози сперми та зниженні індексу осіменіння.

Пропонується використання сперми, що зберігається в умовах 0 +40 С та синхронізація охоти у корів мало чисельних ферм у зимово-стійловий період утримання, що забезпечує високу ефективність роботи маршрутно-кільцевої форми осіменіння.

Показана високу ефективність використання методу трансплантації ембріонів для підвищення рівня відтворення стада за рахунок пересадки одному реципієнту двох ембріонів чи підсадки їх коровам, яких осіменяли в період спонтанної охоти.

1. Організація штучного осіменіння корів і телиць за маршрутно-кільцевою системою дозволяє повніше використовувати такі важливі фактори, як кваліфікація технолога по штучному осіменінню тварин, спосіб штучного осіменіння, що підвищує вихід телят при одночасному зниженні витрат спермодоз на плідне осіменіння.

2. Значний вплив на ефективність осіменіння має місце введення сперми в статеві органи самок. При незмінних інших умовах осіменіння зміна місця введення сперми з шийки матки в тіло матки збільшує заплідненість корів на 10.6%. Вища ефективність осіменіння при введенні сперми в тіло матки (67.4%) порівняно з введенням в шийку матки (56.8%) пояснюється створенням для сперматозоїдів, послаблених глибоким заморожуванням, більш сприятливих умов для просування їх до місця запліднення яйцеклітини.

3. Зменшення кількості сперміїв з ПР в дозі до 3.75 млн. не викликає негативного впливу на заплідненість корів при умові більш глибокого введення сперми в статеві органи самки. Введення сперми в дозі 3.75 сперміїв з ПР в ріг матки з боку зрілого фолікула, забезпечує заплідненість (60%) на рівні введення дози 7.5 млн. в тіло матки. А введення ще менших доз сперми (1.87 млн.) технологом з спеціальною підготовкою в ріг матки забезпечує заплідненість (80%), що вище, ніж при введенні повної дози (15 млн.) технологом в тіло матки.

4. Застосування простагландинів для стимуляції охоти в зимовий період в умовах маршрутно-кільцевої системи осіменіння не тільки економічно виправ-дано, а й технологічно необхідно. Синхронізація охоти у корів дозволяє за раху-нок турового осіменіння значно скоротити витрати на автотранспорт та сприяє відновленню у корів, що не приходили в охоту , регулярного статевого циклу.

5. Використання в умовах маршрутно-кільцевої системи осіменіння сперми, що зберігалась в умовах 0 +4С забезпечує підвищення рівня заплідненості корів (63.2% проти 55.1% при використанні глибокозамороженої сперми), збільшення числа приготовлених спермодоз із одного еякулята та використання сперми видатних бугаїв, яка має понижену резистентність до глибокого заморожування.

6. Застосування методу трансплантації ембріонів в умовах племпідприємств дає змогу в короткий час створити стада бугаїв-плідників та маточного поголів’я з високим генетичним потенціалом за замовленням селекціонерів.

7. Пересадка одному реципієнту двох ембріонів сприяє підвищенню приживлюваності ембріонів та значно збільшує вихід телят-трансплантантів (55.0% приживлюваності, 111 телят на 100 реципієнтів) проти пересадки по одному ембріону (40.5% приживлюваності, 40.5 телят на 100 реципієнтів). Краще приживлюються ембріони при пересадці їх по два в один ріг матки.

8. Підсадка ембріонів коровам, яких осіменяли в період спонтанної охоти значно підвищує приживлюваність ембріонів (87% проти 54% при пересадці традиційним способом), та збільшує вихід телят (173 голови на 100 корів проти 54 голови на 100 корів). Застосування цього способу дозволить в короткий час наростити поголів’я тварин, за рахунок двійнят, причому, частина телят матимуть видатні генетичні задатки або представляти генофонд іншої породи.

Публікації автора:

  1. Кругляк А., Стаховський В. Біотехнологічні способи відтворення тварин //Тваринництво України, 1997.- С.14-15.(Дисертант виконав експериментальну частину).

  2. Кругляк А.П., Стаховський В.Ф. Підвищення рівня відтворення стада шляхом трансплантації ембріонів// Міжвідомчий тематичний науковий збірник / Розведення і генетика тварин, К., Аграрна наука, 1999.-В. 30 –С.86-88.(Дисертант виконав експериментальну частину та аналіз одержаних результатів).

  3. В. Стаховський. Удосконалення методів відтворення стада // Науковий вісник національного аграрного університету.-2000. -№ 21.-С.82-84.

  4. А.П. Кругляк, В.Ф. Стаховський. Оплодотворяемость коров в связи с количеством сперматозоидов в дозе и местом их введения.// Asigurarea stiintifica a sectorueui zootehnic si medicinii veterinare- Chisinau, 1997.-P. Materialele Conferinter Jubiliare Din, 1996.- P. 43-44.(Дисертант виконав експериментальну частину).

  5. Стаховський В.Ф. Спосіб підвищення заплідненості корів в умовах маршрутно-кільцевої форми осіменіння //Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 80-річчю з дня народження Ф.Ф. Ейснера/ Теория и практика племенного дела в животноводстве.- Харьков, 1996. -С.72.

6. Стаховський В.Ф. Способи раціонального використання сперми бугаїв- поліпшувачів// Зб. наукових праць науково-виробничої конференції / Біотехнологічні, селекційні та організаційні методи відтворення, зберігання і використання генофонду тварин.-К.-1997.-С.143-145.

7. Стаховський В.Ф. Удосконалення методик трансплантації ембріонів //Матеріали конференції молодих вчених та аспірантів.-Чубинське.-2004.-С.46.