Левон Федір Михайлович. Біолого-екологічні основи створення зелених насаджень в умовах урбогенного і техногенного середовища : Дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.01 / НАН України; Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка. — К., 2004. — 365арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 253-319.
Анотація до роботи:
Левон Ф.М. Біолого-екологічні основи створення зелених насаджень в умовах урбогенного і техногенного середовища. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.03.01 – лісові культури та фітомеліорація. – Український державний лісотехнічний університет, м. Львів, 2004.
Дисертація присвячена розробці біолого-екологічних основ створення зелених насаджень в умовах урбогенного і техногенного середовища – одному із провідних сучасних напрямків біологічного захисту довкілля і створення якнайсприятливіших умов для життєдіяльності людини. Проаналізовано екологічну ситуацію, видовий склад і сучасний стан зелених насаджень в містах України. Вивчено особливості реакції деревних рослин на дію факторів забруднення середовища в районах розміщення промислових підприємств. Теоретично обґрунтовано фенолого-кліматичний принцип добору рослин для посадки в техногенному середовищі. Рекомендовано новий стимулятор росту коренів препарат 1619, 4-гідроксі-2-гідразино-6-метилпіримідин (А.с. СССР 1568292).
Доведено перспективність дубово-гледичієвих культур з посадкою сіянців чи висівом жолудів дуба чистими рядами з шириною міжрядь 2,5 м і проведенням своєчасного покровительського дубу лісівничого догляду. Обґрунтовано нові методичні підходи до формування приміського лісу у південному регіоні України з орієнтацією на переважно рекреаційно-оздоровче їх використання. За вмістом свинцю у фотосинтезуючих органах деревних і кущових порід у вуличних насадженнях, вперше засвідчено високий рівень забруднення міського середовища Києва вихлопними газами автомобільного транспорту і зроблено відповідні застереження. Розроблено, затверджено в Держбуді України і районовано по всіх грунтово-кліматичних зонах України новий асортимент дерев і кущів для проведення озеленювальних робіт. Розроблено концепцію формування зелених насаджень міст в сучасних умовах.
У дисертації наведено теоретичні узагальнення та аналіз експериментальних даних щодо оцінки життєвості зелених насаджень та біолого-екологічних особливостей їх створення в умовах урбогенного і техногенного середовища. У процесі досліджень з’ясовано особливості фізіолого-біохімічних процесів у листках низки видів деревних рослин у зв’язку з промисловим забрудненням атмосферного повітря і грунту. Обгрунтовано принципи добору деревних рослин для озеленювальних і захисних насаджень в районах розміщення промисловості, в тому числі фенолого-кліматичний принцип, який запропоновано вперше Опрацьовано порайонний асортимент дерев і кущів для озеленення міст і селищ в Україні. Здійснено експериментальне випробування нових хімічних засобів регулювання росту рослин у міських зелених насадженнях та рекомедовано методики їх використання. За результатами вивчення морфозів та акумуляції забруднюючих речовин у фотосинтезуючих органах деревних рослин отримано нові дані щодо використання видів деревних рослин як біоіндикаторів стану природного середовища. Розроблено основні положення концепції формування міських зелених насаджень у найближчій перспективі.
На підставі наших досліджень зроблено такі основні висновки:
1. Зелені насадження є обов’язковою, невід’ємною і багатофункціональною компонентою урбогенного та техногенного середовища. Високий рівень напруженості сучасної екологічної ситуації в Україні та прояви негативних тенденцій в озелененні населених пунктів визначають важливість і необхідність інтенсифікації робіт, орієнтованих на розв’язання наукових і практичних завдань щодо оптимізації зелених насаджень, поліпшення їхньої якості та доведення озеленення міст і селищ до рівня сьогоденних вимог.
2. Вперше засвідчено високий рівень забруднення міського середовища Києва вихлопними газами автомобільного транспорту і зроблено відповідні застереження. В результаті визначення вмісту свинцю в листі деревних рослин в насадженнях міст Києва і Дніпропетровська нами встановлено, що найбільша кількість свинцю за вегетаційний період накопичується в листі деревних і кущових порід, які зростають в безпосередній близькості від міських вулиць з найінтенсивнішим рухом автомобільного транспорту. Рівень акумуляційної здатності деревних рослин стосовно свинцю залежить від видової специфіки рослин і концентрації забруднюючої атмосферу речовини.
3. В результаті наших біоіндикаційних досліджень з метою визначення вмісту сірки у хвої сосни звичайної в лісах Житомирської, Ровенської, Волинської, Львівської, Хмельницької, Вінницької, Чернівецької та частково Кіровоградської областей в кінці 1980-х років вперше зафіксовано високий рівень забрудненості навколишнього природного середовища сірчаними сполуками в правобережній частині України на значній території, яка вважалась однією з благополучних в екологічному відношенні і де проблема боротьби із згаданим забрудненням до цього не порушувалась. За рівнем забруднення можливий негативний вплив на загальний стан соснових лісів.
4. Встановлено, що в умовах техногенного середовища, зокрема в районах розміщення підприємств чорнометалургійного виробництва чи інших масивних забруднювачів атмосфери, високий рівень забрудненості повітря є основним фактором, що лімітує створення озеленювальних і санітарно-захисних насаджень. Промислове ж забруднення грунту, навіть інтенсивне, не є перешкодою для створення насаджень, оскільки для його подолання можуть бути підібрані відповідні види деревних рослин. Навіть в умовах дуже забрудненого промисловими викидами грунту, у якому вміст азоту і калію, кальцію і магнію, заліза і сірки був у багато разів більшим, ніж у контролі, не виявлено якого-небудь негативного впливу на ріст сіянців і саджанців низки деревних порід.
5. При створенні насаджень в умовах техногенного середовища з постійно високим рівнем забрудненості повітря (поблизу агломераційних, доменних, сталеплавильних цехів, коксових батарей та ін.) вирішальна роль належить добору деревних порід з високою стійкістю проти диму і газів. Газо- і димостійкість як видоспецифічна особливість значною мірою зумовлюється здатністю рослин до швидкої перебудови обміну речовин , до зміни рівня і спрямованості біохімічних процесів в ході зміни умов місцезростання. Пристосувальна реакція в рослинах завершується формуванням такого типу обміну речовин, котрий характеризується підвищеною інтенсивністю фотосинтезу, пониженою інтенсивністю дихання, збільшується вміст білка і ступінь гідратації біоколоїдів, рослини набувають активних еколого-біологічних реакцій, що посилюють їхню стійкість.
6. Виявлено невиправдано бідний асортимент деревних рослин в зелених насадженнях міст і робітничих селищ, особливо в озелененні вулиць і автомагістралей. З’ясовано, що наявними нині у колекціях ботанічних садів і дендропарків України деревними рослинами можна істотно збагатити таксономічний склад насаджень у містах і селищах країни. Нами розроблено, затверджено в Держбуді України і районовано по всіх грунтово-кліматичних зонах України новий асортимент дерев і чагарників для проведення озеленювальних робіт.
7. Доведено, що забруднення повітряного середовища в Києві справляє помітний вплив на життєвість деревних рослин, але не є загрозливим на переважаючій частині території міста і не може бути визнаним основним обмежуючим фактором при створенні міських зелених насаджень. Головною причиною неблагополучного стану насаджень є відсутність нормальних умов живлення у грунтовому просторі – бідність і сухість грунтів, засоленість, грубі пошкодження кореневих систем в процесі ремонтних і будівельних робіт, ігнорування елементарних вимог агротехніки утримання насаджень. Це спостерігається і в інших містах країни.
8. Рекомендовано новий стимулятор росту коренів препарат 1619, 4-гідроксі-2-гідразинол-6-метилпіридин (А.с. СССР 1568292).
9. Внаслідок 40-річних спостережень за дослідними і виробничими насадженнями у Володимирівському лісовому масиві Миколаївської області доведено перспективність дубово-гледичієвих культур з посадкою сіянців чи висівом жолудів дуба чистими рядами з шириною міжрядь 2,5 м і проведенням своєчасного покровительського дубу лісівничого догляду, обґрунтовано спосіб інтенсивного збагачення видового складу насаджень шляхом введення у лісові культурценози багатьох цінних деревних порід і кущів крупними блоками, групами, угрупованнями, що сприятиме поліпшенню побічного лісокористування й підвищенню рекреаційної цінності насадження.
10. Вперше виявлено численні порушення росту сосни звичайної під впливом викидів Луганської ДРЕС. Доведено можливість використання таких спостережень для цілей біоіндикації якості природного середовища.
11. З метою оптимізації зелених насаджень та поліпшення загального стану справ у зеленому господарстві міст і селищ взагалі рекомендується:
- інтенсифікувати роботи стосовно збагачення видового складу зелених насаджень міст і робітничих селищ та практикувати введення в озеленення міст насаджень колекційного типу – дендраріїв, ботанічних парків, садів тощо;
- запровадити моніторинг за зеленими насадженнями в м. Києві і в перспективі – в інших великих містах країни;
- відновити статус Володимирівського лісового масиву як наукової бази для вивчення й узагальнення досвіду степового лісорозведення та розробки способів створення і формування лісів рекреаційного призначення у південному регіоні України;
- у сфері законодавчої діяльності закріпити землі у містах за певними власниками, запровадити відповідальність за ландшафтне формування закріплених територій, призупинити негативні процеси зменшення площ міських зелених насаджень.
Публікації автора:
Литвинова Л.И., Левон Ф.М. Зеленые насаждения и охрана окружающей среды. - Киев: Здоровье, 1986. - 65 с. (Дисертанту належать III і IV розділи та участь у написанні вступу і I розділу).
Левон Ф.М., Жулавська Г.П. Перспективи вирощування насаджень на грунтах, що підлягають впливу пилегазових викидів підприємств чорної металургії // Інтродукція та акліматизація рослин на Україні. – К.: Наук. думка,1981. - Вип. 2. – С. 92-96 (автором закладено досліди за особисто розробленою методикою, здійснено аналіз та узагальнення отриманих в експерименті даних).
Левон Ф.М. Мероприятия по оптимизации озеленения на Побужском никелевом заводе // Интродукция и акклиматизация растений. – Киев: Наук. думка, 1984.- Вып.2.- С. 47-51.
Кузнецов С.И., Левон Ф.М., Казимирова P.M. Основные проблемы зеленого строительства в зоне Северного Причерноморья // Интродукция и акклиматизация растений. - Киев: Наук. думка, 1984. - Вып. 2. - С. 45-47 (автором обґрунтовано напрямки розвитку зеленого будівництва в Одеському районі Північного Причорномор’я).
Левон Ф.М., Шумик M.I. Особливості росту молодих рослин видів дуба в умовах промислового середовища. // Інтродукція та акліматизація рослин. - К., 1995. –Вип. 25. -С. 100-103 (автором обґрунтовано програму і методику досліджень, за його участю закладено досліди, проведено аналіз результатів).
Горєлов О.М., Левон Ф.М. Особливості росту молодих рослин верби білої в умовах промислового середовища // Інтродукція та акліматизація рослин. - К., 1995. -Вип. 25. – С. 96-100 (автором проведено обґрунтування проблеми, аналіз результатів досліджень).
Кузнецов C.I., Левон Ф.М., Пилипчук В.Ф., Шумик M.I. Екологічні передумови оптимізації вуличних насаджень Києва // Питання біоіндикації та екології. - Запоріжжя: ЗДУ, 1998. - Вип. 3. - С. 57-64 (дисертанту належить участь у розробці програми і методики досліджень, обстеженні вуличних насаджень, аналіз результатів).
Дерев'янко В.М., Левон Ф.М. Гледичія звичайна: перспективи оптимізації використання в культурі // Вісник. Інтродукція та збереження рослинного різноманіття. – К.: ВЦ "Київський університет", 1999. - Вип. 1. - С. 61-62 (автором обґрунтовано постановку наукової теми і визначено напрямки досліджень).
Лисенко А.А., Левон Ф.М. Видовий і формовий склад та загальний стан декоративних насаджень міста Нової Каховки // Вісник. Інтродукція та збереження рослинного різноманіття. - Киев: ВЦ "Київський університет", 1999. -Вип. 1. - С. 72-73 (автором проведено ботанічну інвентаризацію міських зелених насаджень, виконано узагальнення зібраних матеріалів та написання статті).
Левон Ф.М. Ріст та загальний стан дуба звичайного (Quercus robur L.) в дослідно-виробничих лісових культурах на південних чорноземах України // Науковий вісник: Лісівницькі дослідження в Україні / Збірник науково-технічних праць. - Львів: УкрДЛТУ, 1999. - Вип. 9.10. - С. 130-133.
Левон Ф.М. Рослини культурної дендрофлори в антропогенно трансформованому середовищі // Бюлетень Державного Нікітського ботанічного саду. - Ялта, 1999.-Вип. 79.-С. 120-127.
Дерев'янко В.М., Левон Ф.М. Гледичія звичайна (Gleditsia triacanthos L.) в лісових культурценозах на південних чорноземах України // Інтродукція рослин.- К., 1999.- №.2 - С.49-53 (автором створено дослідні лісові культури, визначено насадження для закладки пробних площ, здійснено узагальнення зібраних матеріалів).
Горелов О.М., Левон Ф.М. Віргінільні рослини роду Salix L. як об'єкт біоіндикаційних досліджень // Інтродукція рослин. - К., 1999. - № 2. - С.61-63 (автору належить аналіз результатів досліджень в плані їх використання для біоіндикації забрудненості атмосферного повітря).
Левон Ф.М. Вуличні насадження Києва: сучасний стан, шляхи оптимізації // Науковий вісник НАУ. Лісівництво. -1999. - 20. - С. 109 -118.
Левон Ф.М., Жулавська Г.П. Особливості фізіолого-біохімічних процесів у листках Populus bolleana Lauche, Ulmus pinnato-ramosa Dieck та Elaeagnus angustifolia L. в умовах промислового забруднення середовища // Інтродукція рослин. - 1999. - № 3-4.-C.118-124 (дисертанту належить постановка проблеми, участь у взятті зразків і лабораторному аналізі, узагальнення результатів досліджень).
Левон Ф.М., Шумик M.I. Вплив забрудненого нафтопродуктами грунту на розвиток сіянців видів роду Quercus L. // Науковий вісник: Лісівницькі дослідження в Україні / Збірник науково-технічних праць. - Львів: УкрДЛТУ, 1999. -Вип. 9.12. - С. 53-57 (автору належить постановка проблеми, участь у закладанні досліду, аналіз результатів).
Левон Ф.М. Дослідження та оцінка особливостей росту сосни звичайної (Pinus sylvestris L.) у зв'язку з промисловим забрудненням середовища // Науковий вісник НАУ. Лісівництво.- К., 2000.- Вип. 27. - С. 158-168.
Шумик M.I., Левон Ф.М. Деякі особливості анатомо-морфологічної будови листків видів дуба Quercus L. в умовах атмосферного забруднення // Науковий вісник Волинського держуніверситету ім. Лесі Українки. -Луцьк, 2000. № 7 . - С. 129-133 (автору належить аналіз результатів досліджень в плані їх використання для біоіндикації забрудненості атмосферного повітря).
Горєлов О.М., Левон Ф.М. Особливості накопичення та розподілу фітомаси деякими видами верб в умовах промислового забруднення середовища // Наук. зап. Терн. держ. пед. ун-ту ім. Володимира Гнатюка. - Серія: Біологія. - 2000. - № 2 (9) - С. 9-12 (дисертанту належить постановка проблеми, аналіз результатів).
Левон Ф.М. Ріст дуба звичайного (Quercus robur L.) залежно від підготовки грунту в дослідних культурах на південних чорноземах України // Лісівництво і агролісомеліорація. - Харків, 2001. - Вип. 99. - С. 46-50.
Дерев'янко В.М., Левон Ф.М. Гледичія звичайна (Gleditsia triacanthos L.) в полезахисних і придорожніх насадженнях південного Степу України // Інтродукція рослин. - К., 2000.- № 3-4. - С. 53-57 (автором узагальнено матеріали обліку дерев на пробних площах, описано двостовбурні екземпляри гледичії, сформульовано висновки за результатами досліджень).
Левон Ф.М., Кузнєцов С І. Загальні сьогоденні проблеми озеленення міст в Україні // Науковий вісник: Міські сади і парки: минуле, сучасне і майбутнє / Збірник науково-технічних праць. – Львів: УкрДЛТУ, 2001. – Вип. 11, 5. – С. 226-230 (автором проведено аналітичний огляд і сформульовано основні положення концепції розвитку озеленення міст в сучасних умовах).
Способ ухода за газонами: А.с. 1213560 СССР / Черевченко Т.М., Левон Ф.М., Куницкая Л.Ф., Овсянникова Т.В., Козлов В.А. и Мельников Н.Н.; Заявка № 3742787 от 15 февр. 1984 г.; Зарегистрир. в Гос. реестре изобретений СССР 22 окт.1985 г.
Соль 3-окси-4-метиламиносульфолана и 1-нафтилуксусной кислоты, проявляющая рострегулирующую активность: А.с. 1446891 СССР / Кухарь В.П., Дульнев П.Г., Куницкая Л.Ф., Карабанов Ю.В., Павленко А.Ф., Левон Ф.М. и др.; Заявка № 4262347 от 4 мая 1987 г.; Зарегистрир. в Гос. реестре изобретений СССР 22 авг. 1988 г.
Регулятор роста растений: А.с. 1568292 СССР / Черевченко Т.М., Куницкая Л.Ф., Майко Т.К., Карабанов Ю.В., Приказчикова Л.П., Ершова В.Л., Петренко В.С., Левон Ф.М. и др.; Заявка № 4264476 от 18 июня 1987 г.; Зарегистрир. в Гос. реестре изобретений СССР 01февр.1990 г.
Рекомендации по ландшафтной реконструкции пригородных лесов методами ландшафтных культур в условиях УССР / Левон Ф.М., Шкляр А.С., Куницкая Л.Ф.: Согласовано с М-вом лесн. х-ва УССР 19.08.1968. Одобрено секцией Техн. Совета по зеленому стр-ву МКХ УССР 15.10.1968. - Киев: Фотопечатная лаборатория НИКТИ, 1969. - 69 с.
Инструктивно-методические указания по ландшафтным рубкам ухода в лесопарках и пригородных лесах УССР / Шкляр А.С., Левон Ф.М., Куницкая Л.Ф.: Согласовано с М-вом лесн. х-ва УССР 14.081968. Одобрено Секцией озеленения Техн. Совета МКХ УССР 15.10 1968.-Киев: Фотопечатная лаборатория НИКТИ, 1969. - 45 с.
Порайонний асортимент дерев і кущів України / Пушкар В.В., Кузнецов C.I., Левон Ф.М.: Затверджено наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.04. 1998 р. № 87.– К.: ДІЖКГ Держбуду України, 1998. - 187 с.
Шкляр А.С., Левон Ф.М., Козерук А.С., Погорский И.И. Опыт создания ландшафтных культур в Святошинском лесопарковом хозяйстве г. Киев:а // Наука и техника в городском хозяйстве. - Киев:: Будівельник, 1969. - Вып. XII. - С. 58-63.
Левон Ф.М., Мешкова В.И. Оптимизация окружающей среды путем ландшафтного формирования территорий промышленных предприятий // Интродукция древесных растений и зеленое строительство. - Киев: Наук. думка, 1988. - С. 111-115.
Левон Ф.М., Ковальчук Ю.Г. Изучение накопления свинца на листьях некоторых древесных и кустарниковых пород в местах интенсивного движения автотранспорта на городских улицах // Антропотолерантность наземных биоценозов и прикладная экология: Тез. докл. Прибалтийской конференции. - Таллин, 1977.- С. 22-24, 159.
Левон Ф.М. Некоторые практические аспекты биогеоценологии и их приложение к проблеме защиты окружающей среды от промышленного загрязнения // Биогеоценология, антропогенные изменения растительного покрова и их прогнозирование: Тез. докл. II респ. совещ. - Киев: Наук. думка, 1978. - С. 16-17.
Левон Ф.М. Нарушение роста сосны обыкновенной как показатель изменений в состоянии окружающей среды // VII дендрологическнй конгресс социалистических стран: Тез. докл. - Тбилиси, 1982. - С. 239.
Levon F., Shapochka O. Utilisation Scotch Pyne for bioindication of air pollution in Ukiaine // International workshop “Evaluation of air pollution Pressure through Pyne Needies Analysis and Maping”: The abstracts of the reports. - Warscava, 1988. - P.
Levon F. The main. thends and results of the investigations of the problem of woody plants using for the environment optimisation // Proceedings IV international conference European-Mediterranean Division of the international association of Botanic Gardens "Role of Botanic Gardens in Modem Urbanized World". - Tbilisi, Georgia, 1991. P. 53.
Левон Ф.М. До характеристики сучасної екологічної ситуації в правобережних поліських та лісостепових районах України: нові тривожні факти із біоіндикаційних досліджень // Паркові ландшафти: интродукція, архітектурні та біолого-екологічні аспекти функціонування. Тези доп. наук. конф., присвяченої 200-річчю дендропарка "Олександрія" АН України. - Біла Церква, 1993. - С. 50.
Левон Ф.М. Приміські ліси в південному регіоні України // Лісівнича наука та освіта: стан і перспективи розвитку. Матеріали Міжнародної ювілейної науково практичної конференції, присвяченої 155-річчю лісогосподарського факультету і 70-річчю Боярської лісової дослідної станції. 17-20 жовтня 1995 р. - К., 1997. - С. 58-59.
Кузнецов C.I., Левон Ф.М., Пушкар В.В. Дендрологічний склад зелених насаджень в Україні та перспективи його поліпшення // Проблеми ландшафтної архітектури, урбоекології та озеленення населених місць: Матеріали Першого міжнародного семінару. - Львів, 1997. - Т. 1. С. 205-206.
Левон Ф.М., Драган Н.В., Мордатенко Л.П., Галкин С.И. Эколого-биологический мониторинг в ботанических учреждениях в условиях урбанизированной среды // International Meeting of Young Scientists in Horticulture: Materials 7th International Conference. - Lednice Czech Republic, 1999. - P. 332-334.
Всього за темою дисертації опубліковано 85 наукових праць.