Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Гербологія


Потьомкін Вадим Олександрович. Біологічні особливості та контролювання березки польової в посівах зерново- бурякової сівозміни : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.13 / Національний аграрний ун-т. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Потьомкін В.О. Біологічні особливості та контролювання березки польової в посівах зерново-бурякової сівозміни. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.13 – гербологія. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено питанням особливостей біології бур’янів родини Березкових в умовах центрального Лісостепу та північного Степу України, вивченню впливу механічних знищень надземної частини рослин на їх ріст і розвиток, можливостей контролювання бур’янів родини березкових у посівах зерново-бурякової сівозміни агротехнічними та хімічними засобами. У дисертації визначено особливості росту й розвитку березки польової в природних та агроценотичних умовах, взаємний вплив рослин березки польової та культурних рослин, запасання і використання пластичних речовин рослинами як в природних умовах, так і за їх механічних пошкоджень. На основі вивчення дії гербіцидів на рослини березки польової та особливостей транслокації діючої речовини гербіцидів у підземну частину рослин розроблено і запропоновано для практичного використання методи хімічного контролювання цих бур’янів у посівах зерново-бурякової сівозміни.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення важливого наукового завдання з удосконалення контролювання березки польової в посівах сільськогосподарських культур, які входять до ланки зерново-бурякової сівозміни, а також висвітлено важливі біологічні особливості цього виду.

  1. У результаті досліджень встановлено особливості проходження фенофаз рослин березки польової – Convolvulus arvensis L. в умовах центрального Лісостепу. Із запізненням строків появи сходів навесні, час проходження фаз органогенезу рослин скорочується на 15-20 днів. У густих посівах і зниженому рівні енергетичного (світлового) забезпечення періоди проходження фенофаз рослинами березки польової – Convolvulus arvensis L. зростають.

  2. Найбільш інтенсивне накопичення пластичних речовин у підземних частинах рослин березки польової – Convolvulus arvensis L. відмічено в період до початку фази бутонізації. Після фази цвітіння потік органічних речовин в основному спрямований на формування насіння.

  3. Рослини березки польової – Convolvulus arvensis L. запасають пластичні речовини у багаторічних підземних частинах переважно у вигляді полімеризованих цукрів, які перед появою сходів перетворюються в легкодоступні моноцукри та служать енергетичним і будівельним матеріалом, необхідним для процесів росту.

  4. Після проведення послідовних механічних знищень (5 зрізувань надземних частин) відмічено зниження запасів моноцукрів у надземних частинах рослин березки польової – Convolvulus arvensis L. у 1,5-2,5, а в підземних у 4-5 разів. Сумарна кількість цукрів зменшувалась у 4, а у підземних частинах до 16 разів. Проведення лущення і двох послідовних культивацій приводили до зниження вмісту моноцукрів у підземних частинах рослин березки польової –Convolvulus arvensis L. на 33, а сумарної кількості цукрів на 17%. Період, необхідний для відновлення втрачених надземних частин рослин зростав із 13-14 до 30 днів.

  5. Присутність у посівах 10 шт./м2 рослин березки польової – Convolvulus arvensis L. знижувала урожайність зерна озимої пшениці на 9,6, кукурудзи – на 7,1, гороху – на 6,3% порівняно з продуктивністю вільних від бур’янів посівів.

  6. Уточнено особливості транслокації діючих речовин гербіцидів: Гліфосат в.р., Естерон 60 к.е., Гроділ Ультра в.г. з листя у підземні частини рослин березки польової – Convolvulus arvensis L. та їх активність.

  7. Встановлено, що рослини березки польової – Convolvulus arvensis L. найбільш чутливі до дії гербіцидів у час формування пагонів довжиною 15-20 см і наявності активних ростових процесів. Дія гербіцидів на рослини бур’яну при обприскуванні в інші фази їх розвитку менш ефективна. У посівах озимої та ярої пшениці для захисту від березки польової - Convolvulus arvensis L. раціональним є застосування гербіцидів: Пріма с.е. в нормі витрати – 0,6 л/га, Естерон 60 к.е. – 0,8 л/га або Діален Супер в.р.к. – 0,8 л/га.

  1. Найбільш дієвим засобом очищення орних земель у сівозміні від масової присутності березки польової – Convolvulus arvensis L. виявлено застосування після збирання урожаю озимої пшениці, лущення і послідовних 1-2-х культивацій та наступного внесення при формуванні рослинами бур’яну пагонів довжиною 15-20 см бакових композицій гербіцидів: Гліфосат + Естерон 60 (4,5+0,8 л/га) або Ураган + Діален Супер (5,0+0,8 л/га.). Дія окремих гербіцидів є менш ефективною.

  2. Виробничою перевіркою підтверджено ефективність системи захисту посівів кукурудзи і ярої пшениці за допомогою гербіцидів від масової присутності березки польової – Convolvulus arvensis L. з урахуванням фаз розвитку рослин бур’яну, відмирання яких становило від 89 до 100%. Чистий прибуток від використання гербіцидів у посівах ярої пшениці та кукурудзи для контролювання березки польової – Convolvulus arvensis L. й інших видів бур’янів становив від 77,7 грн/га (з використанням гербіциду Діален Супер у нормі витрати 0,8 л/га в посівах ярої пшениці) до 315 грн/га (з використанням препарату Пріма в нормі витрати 0,6 л/га в посівах кукурудзи).

Публікації автора:

  1. Потьомкін В.О. Березка польова. Особливості транслокації діючих речовин різних гербіцидів у кореневу частину бур’яну // Захист рослин.- 2002. - №9. – С. 11-12.

  2. Потьомкін В.О. Особливості транслокації діючих речовин гербіцидів у кореневу систему березки польової // Матеріали 3-ї науково-теоретичної конференції „Забур’яненість посівів та засоби і методи її зниження”. – Київ. – 2002. – С. 128-131.

  3. Потьомкін В.О. Ефективність дії гербіцидів і їх композицій на березку польову // Цукрові буряки. – 2003. - №3. – С. 15.

  4. Потьомкін В.О. Особливості контролювання бур’янів родини березкових у посівах зерново-бурякових сівозмін // Матеріали 4-ї науково-теоретичної конференції „Проблеми бур’янів і шляхи зниження забур’янення орних земель”. – Київ. – 2004. – С. 74-78.

  5. Потьомкін В.О. Ефективність гербіцидів та їх сумішей проти рослин березки польової // Карантин і захист рослин. – 2004. - №10. – С. 13-14.

  6. Потьомкін В.О. Економічні аспекти використання гербіцидів та їх сумішей проти березки польової // Карантин і захист рослин. – 2005. - №2. – С. 23.