Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Саїд Мохаммад Саїд Абу Абах. Біологічні особливості формування врожаю ярої м'якої і твердої пшениць на сході Лісостепу України. : Дис... канд. наук: 06.01.09 - 2005.



Анотація до роботи:

Саїд Мохаммад Саїд Абу Абах. Біологічні особливості формування врожаю ярих м'якої та твердої пшениць у східному Лісостепу України. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 - рослинництво. - Національний аграрний університет, Київ, 2004.

Яра пшениця є стратегічна зернова культура, яка має велике народногосподарське значення.

Проблема збільшення виробництва високоякісного зерна була й залишається головною для всього народногосподарського комплексу світу.

Для підвищення врожайності й поліпшення якості зерна ярої м'якої (Triticum aestivum) і ярої твердої (Triticum durum) пшениці використовують цілий комплекс агротехнічних заходів. Останнім часом при вирощуванні ярої пшениці почали застосовувати різноманітні види і форми біопрепаратів як вітчизняного, так і зарубіжного виробництва. У зв'язку з цим виникла необхідність вивчити їх вплив на ріст, розвиток, урожайність та якість зерна ярої м'якої та ярої твердої пшениці в умовах східного Лісостепу України.

Вивчали біологічні особливості формування врожаю та якості зерна ярих м'якої і твердої пшениць двох перспективних сортів відповідно Харківська 28 і Харківська 39 за загальноприйнятими методиками залежно від комплексного впливу погодних умов і біопрепаратів з фунгіцидними та активуючими ріст властивостями.

У дослідах насіння пшениці обробляли розчинами препаратів БЕМ-І-У з розрахунку на 1т 1л препарату + 11л. води; Гумісолу - 15л/т (співвідношення Гумісолу й води 1:5), а також препарату Марс-1 як плівкоутворювача й регулятора росту - 200 мл + 12 л води на 1т. Крім того, використовували суміші розчинів препаратів у співвідношенні 1:1– БЕМ-1-У + Марс-1 та Гумісол + Марс-1.

Польові досліди проводили на дослідному полі Харківського національного аграрного університету ім. В.В.Докучаєва у 2001 - 2003 рр. Облікова площа ділянок 10 м2, повторність шестиразова, розміщення їх рендомізоване.

Ґрунт дослідного поля - важкосуглинковий глибокий чорнозем. Погодні умови в роки досліджень були неоднакові: 2001р. був сприятливий для обох видів пшениці; 2002р. - сприятливий, а 2003р. - несприятливий для твердої, але сприятливий для м'якої пшениці.

Результати наших досліджень показали, що види пшениці розрізнялися за ростом, розвитком рослин та формуванням урожаю.

Біопрепарати сприяли підвищенню урожайності. Структура врожаю і якість зерна поліпшувалися при застосуванні біопрепаратів та за сприятливих погодних умов.

Обробка насіння біопрепаратами забезпечує високу рентабельність і біоенергетичну ефективність.

Ключові слова: яра м'яка пшениця, яра тверда пшениця, вид, сорт, біологічні особливості, формування врожаю, ріст, розвиток, врожайність, якість зерна, біопрепарат.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми щодо підвищення врожайності та якості зерна ярої м'якої і твердої пшениці залежно від сорту та прийомів вирощування в умовах східного Лісостепу України. Наукове завдання вирішене шляхом вивчення біологічних особливостей формування урожаю ярої м'якої і ярої твердої пшениці з використанням біопрепаратів для обробки насіння та оптимальної технології вирощування в умовах регіону. Підвищена врожайність і якість зерна за рахунок передпосівної біостимуляції насіння екологічно безпечними біопрепаратами.

1. Біологічні особливості видів пшениці та погодні умови в роки вирощування мають вплив на проходження фенофаз ярої пшениці та в кінцевому результаті на довжину вегетаційного періоду. При цьому яра пшениця має тривалість періоду вегетації на 5-7 днів більше, ніж тверда.

2. Обробка насіння біопрепаратами Гумісол, БЕМ-1-У в комплексі із плівкоутворювачем і регулятором росту Марс-1 сприяє наростанню маси рослин м'якої ярої пшениці більше, ніж твердої.

3. Погодні умови впливають на висоту рослин ярої пшениці: у сприятливих умовах у період виходу в трубку - колосіння спостерігалася тенденція до приросту ярої пшениці у висоту, а в несприятливих - до підвищення кущистості та зменшення росту стебла.

4. Обробка насіння біопрепаратами має неоднаковий вплив на формування листкового апарату обох видів пшениці. За всі роки досліджень у фазі колосіння площа листків однієї рослини твердої пшениці була більшою, ніж м'якої. Біопрепарати збільшують площу листків твердої пшениці менше, ніж м'якої.

5. Листки м'якої пшениці містили у фазу колосіння більше хлорофілу, ніж твердої пшениці. Обробка насіння біопрепаратами має позитивний вплив на вміст хлорофілу в листках ярої пшениці, особливо у твердої.

6. Утворення вторинних коренів у обох видів пшениці затримується при недостачі вологи в зоні кущіння. Збільшення вологості ґрунту в період кущіння - колосіння значно підвищує розвиток вторинних коренів. Рослини твердої пшениці до фази колосіння розвивають більш потужну кореневу систему і накопичують більше сухих речовин у коренях, ніж м'якої.

7. Біопрепарати Гумісол і БЕМ-1-У стимулюють утворення вузлових коренів у твердої пшениці більше, ніж у м'якої, підвищують стійкість рослин до стресових умов, сприяють підвищенню врожайності і якості зерна обох видів пшениці, особливо при обробці насіння в поєднанні з плівкоутворювачем і регулятором росту Марс - 1.

8. Біопрепарати збільшують накопичення сирих і сухих речовин у обох видів пшениці. Тверда пшениця більш стійка до дефіциту вологи і пошкодження шкідниками, ніж м'яка. В екстремальних умовах вона за врожайністю перевищує м'яку, але і значно більше висушує грунт.

9. Показники продуктивної кущистості і висоти рослин, довжини колоса, числа продуктивних колосків у колосі, числа зерен у колосі, продуктивності колоса у м'якої пшениці вищі, ніж у твердої, а маса 1000 зерен і натура твердої перевищує м'яку.

10. Зерно твердої пшениці більш багате на білок і клейковину, ніж м'якої. Використання біопрепаратів сприяє підвищенню вмісту білка в зерні м'якої пшениці на 0,4-0,5% і клейковини високої якості на 1,5-1,8%.

11. Біопрепарати підвищують урожайність зерна м'якої пшениці в середньому на 0,5-2,0 ц/га при врожайність на контролі 16,9 ц/га, а твердої відповідно на 1,0-2,7 ц/га в порівнянні з контролем - 14,8 ц/га.

12. Обробка насіння біопрепаратами Гумісол і БЕМ-1-У економічно ефективна, оскільки суттєво підвищується рентабельність та енергетична ефективність виробництва зерна ярої м'якої і твердої пшениці.

Публікації автора:

1. Бобро М.А., Диндорого В.Г., Саид Мохаммад Саид Абу Абах. Особенности формирования урожая яровой пшеницы при обработке семян физиологически активными веществами // Вісник ХНАУ ім. В.В. Докчаєва. - 2002. - №5.- С. 184-188. (Доля автора 33%. Узагальнення досліджень, участь в написанні статті).

2. Саид Мохаммад Саид Абу Абах, Матвеев В. Биологические особенности формирования урожая яровой мягкой и твердой пшеницы в условиях восточной Лесостепи Украины // Вісник ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. - 2002.- №6.-С.94-100. (Доля автора 75%.Узагальнення досліджень, участь в написанні статті).

3. Бобро М.А., Саид Мохаммад Саид Абу Абах. Продуктивность яровой мягкой и твердой пшеницы в зависимости от обработки семян биологическими регуляторами роста // Корми і кормовиробництво. 2004. Вип. 52.-С. 31-37. (Доля автора 50%. Узагальнення досліджень, участь в написанні статті).

4. Саїд Мохаммад Саїд Абу Абах. Врожайність і якість зерна ярої м'якої і твердої пшениці в залежності від обробки насіння біопрепаратами // Ко-

рми і кормовиробництво.-2004.-Вип. 53.-С. 110-115.

5. Саїд Мохаммад Саїд Абу Абах. Агробіологічні особливості формування ярої м'якої і твердої пшениці в залежності від обробки насіння біопрепаратами. // Сб. междунар. конф. - Симферополь, -2004. -С. 67-68.