Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Гуляєва Людмила Петрівна. Банки в системі розширеного відтворення ВВП : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Гуляєва Л. П. Банки в системі розширеного відтворення ВВП. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – Економічна теорія та історія економічної думки. – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». – Київ, 2008.

Здійснено теоретичне обґрунтування економічної сутності банків як суб’єктів системи розширеного відтворення ВВП та впливу банківського сектора на відтворення ВВП в Україні у контексті забезпечення передумов до економічного зростання. Запропоновано ефективність комерційного банку, системи комерційних банків, центрального банку, банківської системи за критерієм орієнтації банку на задоволення потреб певної групи економічних агентів розглядати в економічному, соціальному та суспільному аспектах.

Узагальнено теоретичні підходи до обґрунтування ролі банків у формуванні оптимальної структури фінансового ринку та економічному зростанні. Обґрунтовано, що для України більш ефективною є «банківська» модель фінансового ринку та, відповідно, активний розвиток саме діяльності банків як чинників економічного зростання.

Охарактеризовані сучасні тенденції світового фінансового ринку, їх вплив на банківський сектор України. Здійснене теоретичне обґрунтування та аналіз практичної реалізації ролі банків у забезпеченні індивідуального відтворення капіталу підприємств реального сектора вітчизняної економіки. Визначено основні напрями підвищення ефективності взаємодії банків та підприємств в Україні. Проведений аналіз ефективності діяльності вітчизняних банків, здійснено моделювання взаємозв’язку діяльності банків та економічного зростання в Україні.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у розробці теоретичних засад діяльності банків як суб’єктів системи розширеного відтворення валового внутрішнього продукту, обґрунтуванні й оцінці впливу банківського сектора на процеси суспільного й індивідуального відтворення ВВП в Україні у контексті забезпечення передумов до економічного зростання, розробці практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності діяльності вітчизняних банків. Основні наукові та практичні висновки здійсненого дослідження полягають у такому.

1. Банки займають важливе місце у системі розширеного відтворення ВВП, що пов’язується зі здатністю банків суттєво впливати на перебіг усіх стадій суспільного відтворення. З позицій інституційного підходу визначено, що банки – це економічні інститути, основними функціями яких є трансформація грошових потоків та емісія платіжних засобів у процесі суспільного відтворення, що у своїй сукупності через забезпечення безперебійності і розширеного характеру суспільного та індивідуального відтворення сприяє економічному зростанню. Важливою передумовою реалізації позитивного впливу банків на економічне зростання країни має стати досягнення ефективності їх діяльності. Ефективність комерційного банку, системи комерційних банків, центрального банку, банківської системи за критерієм орієнтації банку на задоволення потреб певної групи економічних агентів, що взаємодіють з банком у системі розширеного відтворення ВВП, має розглядатися в економічному, соціальному та суспільному аспектах.

2. Сучасні вітчизняні та зарубіжні науковці визнають діяльність банків одним із важливих чинників економічного зростання, оскільки через фінансування інновацій підприємств банківські інститути забезпечують поширення нововведень у господарській системі, визначають інтенсивність інноваційної підприємницької діяльності в економіці, чим дають поштовх до економічного зростання. Для країн, що не забезпечують сприятливих інституційних умов, серед яких Україна, ефективнішою є «банківська» модель фінансового ринку (основою якої є діяльність банківських інститутів) порівняно з моделлю «з широкою участю» (що базується на функціонуванні інститутів фондового ринку) та, відповідно, активний розвиток саме діяльності банків як позитивних чинників зростання економіки.

3. Суттєво підвищилась економічна ефективність діяльності банків України за останні роки, однак, важливим шляхом підвищення рентабельності власного капіталу для банків України залишається збільшення ризиковості діяльності через нарощення частки зобов’язань у джерелах фінансування, що є неприпустимим з огляду на наближення адекватності капіталу вітчизняних банків до критично низького рівня та загрожує стабільності банківської системи України. Для підвищення ефективності діяльності банків на рівні організації індивідуального відтворення їх капіталу необхідно здійснювати розвиток у таких напрямах: зниження рівня банківських витрат у активах, пошук нових джерел доходів через розширення напрямів взаємодії банків з учасниками суспільного відтворення, оптимізація структури банківських активів у контексті зниження в них частки недоходних та проблемних; впровадження вітчизняними банками у свою діяльність міжнародних стандартів банківської діяльності.

4. Сучасними тенденціями світового фінансового ринку є: дерегуляція та глобалізація, загострення конкуренції, інтенсивний розвиток інформаційних технологій, зростання вимог споживачів банківських послуг до якості задоволення їх індивідуальних потреб, згортання традиційної посередницької функції банків, інтенсифікація процесів концентрації, консолідації та універсалізації у банківській сфері, зростання ролі іноземних банків на національних ринках. Світові тенденції характерні і для вітчизняної банківської системи та справляють як позитивний, так і негативний вплив на ефективність банківського сектора у системі розширеного відтворення ВВП. В Україні економічні вигоди від розвитку зазначених тенденцій (зокрема, глобалізації, поширення інформаційних технологій, процесів концентрації, консолідації та універсалізації у банківській сфері) повною мірою не використовуються вітчизняними банками та не дають змогу досягати високої ефективності їх діяльності у системі розширеного відтворення ВВП.

5. Відповідно до моделі «грошово-кредитного циклу підприємства» процес взаємодії банків та підприємств є циклічним процесом повторюваних оборотів фінансових ресурсів, у якому банкам належить провідна роль, оскільки саме вони забезпечують безперебійність індивідуального відтворення капіталу підприємств, здатні ефективно представляти інтереси підприємств на різних сегментах фінансового ринку. У рамках цієї моделі запропоновано модель «фінансового життя підприємства», якою передбачено, що у процесі свого розвитку взаємовідносини банку й підприємства проходять такі етапи: започаткування взаємовідносин банку та підприємства, формування кредитної історії, довгострокове банківське кредитування, вихід на фондовий ринок за посередництвом банку, формування корпоративного контролю банку за діяльністю підприємства. В Україні вплив вітчизняних банків на індивідуальне відтворення капіталу підприємств ще далекий від потенційних можливостей, що випливають з моделі «грошово-кредитного циклу підприємства». Основними напрямами підвищення ефективності взаємодії банків та підприємств в Україні є: формування й забезпечення кругообігу фінансових ресурсів у формі позитивного кредитного циклу, удосконалення кредитної політики банків, розширення асортименту банківських послуг, підвищення рівня корпоративного управління банків та підприємств, перехід до сучасних міжнародних стандартів банківської діяльності.

6. Особливістю діяльності банківського сектора економіки України є відсутність його конкуренції з іншими фінансовими посередниками. За таких умов основне соціально-економічне навантаження щодо грошово-кредитного забезпечення потреб учасників суспільного відтворення припадає саме на банки, що суттєво підвищує необхідність забезпечення їх суспільної ефективності. Обсяги діяльності банків України та їх роль у грошово-кредитному забезпеченні системи розширеного відтворення ВВП все ще залишаються невисокими порівняно з економіками інших країн, що дає підстави стверджувати про недостатній розвиток банківського сектора та його низьку суспільну ефективність. Однією з важливих причин невисокої суспільної ефективності банків України за стрімкого зростання їх економічної ефективності є протиріччя цілей держави та банків. Для вирішення зазначених проблем необхідна орієнтація економічної політики України на правовий захист інтересів, прав та обов’язків учасників економічних відносин, стимулювання розвитку небанківських фінансових установ з метою забезпечення конкуренції на фінансовому ринку. За умов конкурентного середовища банки для підвищення економічної ефективності будуть змушені орієнтуватися на максимальне задоволення потреб споживачів своїх послуг, що являтиме собою підвищення суспільної ефективності банків та сприятиме вирішенню конфлікту інтересів суспільства і банків як суб’єктів господарювання.

7. За допомогою економетричного моделювання доведено наявність стійкого позитивного впливу діяльності банків на економічне зростання в Україні. Результати моделювання підтвердили висновки та пропозиції дисертанта щодо необхідності підвищення ролі банківських інститутів як чинника економічного зростання, що має виражатися у зростанні обсягів банківського кредитування відносно обсягів ВВП, зростанні частки грошової маси, яка акумулюється банками на депозитні рахунки, зниженні спреду та рівня витрат у активах вітчизняних банків.

8. Реалізація зазначених вище пропозицій та рекомендацій по вдосконаленню діяльності банків позитивно вплине на розвиток фінансової інфраструктури в Україні, сприятиме забезпеченню розширеного характеру індивідуального й суспільного відтворення; зумовить підвищення економічної і суспільної ефективності банків, здійснюватиме позитивний вплив на економічне зростання.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Гуляєва Л.П. Англо-американська та континентально-європейська моделі фінансового ринку: стратегічні орієнтири для України // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць професорсько-викладацького складу і аспірантів / За ред. Ю.М. Мальчина, Ю.В.Ніколенка. – К.: Академія муніципального управління, 2005. – Вип. 20. – С. 121 – 130. – 0,7 д. а.

  2. Гуляєва Л.П. Банківська діяльність як фактор суспільного відтворення // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр.: В 4 т. – Вип. 18. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Т.ІІ. – С. 362 – 367. – 0,3 д. а.

  3. Гуляєва Л.П. Банківська система України як фактор зростання національної економіки // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2003. – №5 (24). – С. 91 – 96 . – 0,4 д. а.

  4. Гуляєва Л.П. Банківський капітал та його достатність для розвитку економіки України у світлі Базельських стандартів // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2005. – № 1 (29). – С. 56 – 62. – 0,6 д. а.

  5. Гуляєва Л.П. Взаємовідносини банків та підприємств у контексті теорії монетарного циклу // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2007. – № 1 (38). – С. 73 – 69. – 0,7 д. а.

  6. Гуляєва Л.П. Діяльність банків з іноземними інвестиціями в Україні // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць професорсько-викладацького складу і аспірантів / За ред. Ю.М. Мальчина, Ю.В. Ніколенка. – К.: Академія муніципального управління, 2005. – Вип. 18. – С. 247 – 254. – 0,5 д. а.

  7. Гуляєва Л.П. До питання про економічну сутність банку // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2005. – № 2 (30). –
    С. 64 – 69. – 0,5 д. а.

  8. Гуляєва Л.П. Особливості процесів концентрації та консолідації у банківській сфері // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2007. – №3 (40). – С.48 – 55. – 0,6 д. а.

  9. Гуляєва Л.П. Оцінка кредитоспроможності позичальника у контексті кредитної політики банку // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2006. – № 3 (36). – С. 44 – 49. – 0,5 д. а.

  10. Гуляєва Л.П. Роль банків у забезпеченні функціонування підприємств реального сектору економіки // Формування ринкових відносин в Україні:
    Зб. наук. пр. / Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки України. – 2006. – № 9 (64). – С. 28 – 33. – 0,6 д. а.

  11. Гуляєва Л.П. Сучасні тенденції банківської діяльності // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. / Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки України. – 2007. – № 1 (68). – С. 99 – 104.
    – 0,7 д. а.

  12. Гуляєва Л.П. Теоретичні засади ефективності діяльності банків // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць професорсько-викладацького складу і аспірантів / За ред. Ю.В. Ніколенка, В.К. Присяжнюка. – К.: Академія муніципального управління, 2006. – Вип. 24. – С. 126 – 132. – 0,5 д. а.

  13. Гуляєва Л.П. Участь банківських інститутів у формуванні фінансових ресурсів підприємств // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць професорсько-викладацького складу і аспірантів / За ред. Ю.В. Ніколенка, Ю.М. Мальчина. – К.: Академія муніципального управління, 2007. – Вип. 26. – С. 193 – 201. – 0,6 д. а.

В інших виданнях:

  1. Гуляєва Л.П. Банківська діяльність як фактор регіональної стабільності // Молодь, освіта, наука, культура і національна свідомість: Зб. матер.
    VІІ Всеукр.наук.-практ. конф., Київ, 12-13 травня 2005 р.: У 6 т. / Редкол.:
    І.І. Тимощенко та ін. – К.: Вид-во Європ.ун-ту, 2005. – Т.2. – С. 57 – 61. – 0,2 д. а.

  2. Гуляєва Л.П. Банківська діяльність як фактор суспільного відтворення / Матеріали ІІ Міжн. наук.-практ. конф. «Сучасні тенденції в розвитку банківської системи». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 1. – С. 42 – 43. – 0,1 д. а.

  3. Гуляєва Л.П. Взаємозв’язок ефективності діяльності банків та економічного зростання в Україні // Забезпечення сталого розвитку банківської діяльності: Мат. міжнар. наук.-практ. конф. 11 жовт. 2007 р. / Відп. за вип. М.І. Диба. – К.: КНЕУ, 2007. – С. 64 – 66. – 0,2 д. а.

  4. Гуляєва Л.П. Інвестиційна привабливість банківського бізнесу та його ефективність // Науково-технічна інформація. – 2006. – №3 (29). – С.45 – 48.
    – 0,5 д. а.

  5. Гуляєва Л.П. Реалізація трансформаційної функції банків в економіці України: регіональний аспект // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: Зб. наук. праць ІІІ Міжн. наук.-практ. конф., 12 травня 2005 р.: У 2 т.– Чернівці: Букрек , 2005. – Т.1. – С. 80 – 85. – 0,3 д. а.

  1. Гуляєва Л.П. Регіональні аспекти функціонування комерційних банків України // Вісник Тернопільського державного економічного університету. – 2006.
    – №1. – С. 36 – 41. – 0,4 д. а.

  2. Гуляєва Л.П. Створення кредитних бюро як спосіб легалізації інституту кредитних історій в Україні // Молодь, освіта, наука, культура і національна свідомість: Зб. матер. VІІ Всеукр.наук.-практ. конф., Київ, 15-16 квітня 2004 р.:
    У 7 т. / Редкол.: В.П. Андрущенко та ін. – К.: Вид-во Європ.ун-ту, 2004. – Т.4.
    – С. 58 – 61. – 0,2 д. а.