Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Бут Андрій Петрович. Банківське кредитування інноваційного розвитку економіки. : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Бут А. П. Банківське кредитування інноваційного розвитку економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.

Досліджено теоретико-методологічні та практичні основи банківського кредитування інноваційного розвитку економіки. Проведено змістовний аналіз еволюції банківського кредиту та розкрито його політико-економічну сутність у сучасних умовах. Визначено роль відносин банківського кредитування в процесах економічного розвитку суспільства. Встановлено залежність інноваційного розвитку від вирішення проблем фінансового та законодавчого забезпечення. Проаналізовано тенденції розвитку української економіки в частині з’ясування характеру взаємодії банківських інститутів з реальною економікою. Досліджено перспективи імплементації окремих елементів зарубіжного досвіду з банківського кредитування інноваційного розвитку в економіку України. На основі результатів економетричного аналізу виявлено сфери і/та сектори економіки України, де держава стимулює активізацію банківського кредитування інноваційного розвитку економіки.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нові підходи до розв’язання науково-практичного завдання щодо визначення ролі банківського кредитування в інноваційному розвитку економіки та шляхів його активізації

Результати дослідження дозволили зробити наступні висновки:

  1. Показано, що заходи з розробки, впровадження та активного економічного використання інновацій визначають конкурентоспроможність будь-якої країни. Моделлю розвитку, що може забезпечити високий рівень активності в інноваційній сфері, а відповідно й лідируючу роль національної економіки на міжнародних ринках, є інноваційний розвиток економіки. Формування системи суспільного відтворення, здатної інституційно та ресурсно забезпечити довгостроковий розвиток на інноваційній основі, визначено пріоритетом економічної політики сучасної держави. Обґрунтовано, що першим кроком до інноваційного розвитку економіки є побудова двох базових елементів – сектору правового забезпечення та сектору економічної підтримки. Правовий сектор покликаний регулювати й забезпечувати захист процесу створення та комерціалізації нового технологічного продукту. До економічного сектору належить система фінансового забезпечення, сектор комерціалізації та певною мірою механізми створення нового знання і підготовки фахівців з використання інноваційних розробок.

  1. З’ясовано, що кредитні відносини зазнали значних змін в останні десятиріччя. Доведено, що нині сутність поняття кредиту недоцільно зводити до суми коштів, які кредитор надає позичальнику на умовах повернення, платності та строковості. Тому запропоновано визначати кредит як спосіб ефективного господарювання, що уможливлює неперервність процесів суспільного відтворення. Провідне місце у відносинах кредитування належить банківському кредиту. Банківське кредитування є головним елементом фінансової системи будь-якої країни.

  2. Аналіз взаємозв’язку банківського кредитування та економіки країни показав, що особливої вагомості цей взаємозв'язок набуває у процесі переходу до економічного розвитку на інноваційній основі. Доведено, що головними точками перетину відносин банківського кредитування та інноваційного розвитку економіки є: а) довгострокове банківське кредитування інноваційних процесів; б) розробка та впровадження банківських новацій, що спрямовані на модернізацію відносин кредитування; в) своєчасний моніторинг економічної ситуації та високоефективний перерозподіл ресурсів на користь пріоритетних галузей; г) супроводження об’єкта інноваційного кредитування та заходи щодо комерціалізації інноваційного продукту.

  3. Виявлено, що існуючі трактування та визначення банківського кредитування не відображають повною мірою нинішній стан розвитку кредитних відносин. Врахування у сфері кредитних відносин особливостей інноваційного процесу дозволяє розглядати банківське кредитування як комплекс взаємопов'язаних організаційно-культурних, техніко-технологічних, інформаційних, фінансових, правових та інших операцій, які постають цілісною системою дій банківської інституції в особі спеціалізованого підрозділу, спрямованою на довгострокову співпрацю з суб’єктом інноваційного процесу. Це уможливлює визначення банківського кредитування як системи економіко-культурних відносин, компонентами якої є економічні, організаційні, морально-етичні, правові та інші відносини.

  4. Проведений аналіз показав, що загальна ситуація з фінансовим забезпеченням науково-технічної та інноваційної діяльності в Україні є складною. З’ясовано, що внаслідок постійного недофінансування інноваційного сектору протягом останніх 15 років рівень конкурентоспроможності національної економіки знижується. Результати розрахунку інтегрального інноваційного індексу за методологією Євростату, уможливлюють висновок про значне відставання України за рівнем інноваційного розвитку та використанням наявного інноваційного потенціалу від країн Європейського союзу.

  5. Дослідження національних банківських статистичних показників показало, що в економіці склалася ситуація, коли при розширенні масштабів кредитування спостерігається відносно низький рівень заінтересованності банківських інститутів у фінансовій підтримці інноваційного розвитку економіки. Доведено, що головними чинниками стримування банківського кредитування інноваційного розвитку економіки є: а) низька комерційна привабливість інноваційної сфери, зумовлена проблемами в законодавчому полі, неефективністю державної інноваційної політики; б) підвищена ризикованість інвестиційно-інноваційних операцій, що зумовлено насамперед відсутністю в Україні кваліфікованого менеджменту в інноваційній сфері; в) висока вартість кредитного фінансування через недостатню капіталізацію вітчизняної банківської системи та проблеми залучення інвестиційних ресурсів комерційними банками на внутрішньому ринку.

  6. Аналіз економіки зарубіжних країнах підтвердив існування основних двох моделей державного стимулювання участі фінансового сектору в інноваційному розвитку. В країнах з англо-американським типом фінансової системи заходи держави спрямовані на стимулювання розвитку відповідної фінансової інфраструктури. У країнах з фінансовою системою європейського типу методи управління також орієнтуються на заохочення ринкового розвитку інноваційної діяльності. Проте важливу роль у європейській моделі відіграють методи, що передбачають використання податкових пільг на інвестиції, науково-дослідні роботи, індикативне планування. Обґрунтовано, що фінансування інноваційної діяльності супроводжується значним ступенем невизначеності та ризику, тому в розвинутих країнах фінансові інститути, які беруть у ньому участь, отримують додаткові стимули, зокрема в сфері оподаткування прибутків і норм резервування коштів, інвестованих у ризикові проекти. З’ясовано: в Україні обидва види стимулювання практично відсутні, що стримує нарощування інвестиційно-інноваційного потенціалу українських банків.

  7. Виявлено, що наявна статистична база щодо банківського кредитування інноваційного розвитку економіки не дозволяє безпосередньо оцінити рівень проникнення банківського кредиту в інноваційну сферу. Проте, опосередкований аналіз участі комерційних банків в інноваційній діяльності (за часткою довгострокових кредитів; кредитів, спрямованих на інвестиційну діяльність; динамікою відсоткових ставок по кредитах) не дозволяє отримати об’єктивні висновки у процесі досліджень, проведених у цій сфері. З’ясовано, що причиною цього є морально застаріла система збору статистичних даних про інноваційну діяльність державних спеціалізованих установ. Жодна із класифікацій кредитів, наданих банками суб’єктам економіки України, не дає уявлення про частку кредитів у фінансуванні інвестиційно-інноваційних проектів.

  8. Показано, що гарантійний механізм, який у розвинутих країнах світу широко використовується для стимулювання залучення банківських кредитів у сферу інноваційного розвитку, в Україні має обмежену дію: відсутня чітка стратегія надання подібних гарантій по інвестиційно-інноваційних кредитах; не розроблено методологічну базу; не відповідає сучасним вимогам діюча в країні система гарантування вкладів, що посилює спекулятивну спрямованість банківського кредитування.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Бут А. П. Інноваційна модель економіки України: передумови та перспективи становлення // Науково-технічна інформація. – 2005. - № 3 (25). – С.15-19. – 0,56 друк. арк.

  2. Бут А. П. Роль банківської системи у забезпеченні інноваційної моделі економіки // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць проф.-викл. складу та аспірантів. – 2005. – Вип. 20. – С.148-157. – 0,56 друк. арк.

  3. Бут А. П. Нові банківські технології як невід’ємний елемент інноваційної моделі економіки // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – 2006. – Вип. ІІ. Економічні науки. – С. 30-41. – 0,46 друк. арк.

  4. Бут А. П. Державна підтримка інноваційної моделі економіки // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2006. - № 2. – С.50-55. 0,4 друк. арк.

  5. Бут А. П. Регулююча роль держави в інноваційній сфері // Теорії мікро-макроекономіки. Зб. наук. праць проф.-викл. складу та аспірантів. – 2006. – Вип. 23. – С.117-122. – 0,34 друк. арк.

  6. Бут А. П. Банківське фінансування інноваційних фірм: міжнародний досвід та його використання в Україні // Формування ринкових відносин в Україні. – 2006. - № 6(61). – С. 96-100. - 0,53 друк. арк.

  7. Бут А. П. Особливості взаємозв’язку інноваційної моделі економіки та банківських інститутів у сучасних умовах // Формування ринкових відносин в Україні. – 2006. - № 11(66). – С. 23-26. – 0,54 друк. арк.

  8. Бут А. П. Особливості інвестиційного механізму забезпечення інноваційного розвитку економіки України // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. - № 4(71). – С.91-95. – 0,52 друк. арк.

  9. Кондрашова-Діденко В. І., Бут А. П. Роль інноваційної культури у забезпеченні інноваційного розвитку економіки // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. - №8 (75). – С.77-81.– 0,59 друк. арк. Особистий внесок: автором здійснено порівняння рівня інноваційного розвитку України та країн Євросоюзу на основі розрахунку адаптованого інтегрального інноваційного індексу – 0,24 друк. арк.

Публікації в інших наукових виданнях:

  1. Бут А. П. Кредитно-банківська система в активізації фінансової підтримки інноваційної моделі економіки // Шевченківська весна: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 60-річчю Великої Перемоги / За ред. проф. О.К.Закусила. – Вип. III: У 2-х ч. - Ч.2: Природничі, технічні та економічні науки. - К., 2005. – С. 67-68. – 0,2 друк. арк.

  2. Бут А. П. Основні форми участі банківських інститутів у інноваційних процесах в економіці // Шевченківська весна: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 15-й річниці незалежності України. – Вип..IV: У 3-х ч. – Ч.2: Актуальні проблеми економічного розвитку в глобальному середовищі / За заг. ред. проф. В.Д. Базилевича. – К.: Логос, 2006. – С. 72-73. – 0,18 друк. арк.

  3. Бут А. П. Особенности инвестиционно-инновационного развития экономики в современной Украине // Ломоносов 2006: Международная конференция студентов, аспирантов и молодых ученых по фундаментальным наукам, МГУ им. М. В. Ломоносова 12-15 апреля 2006. Сб. тезисов. / Гл. ред. В.Н. Сидоренко и др. – М.: КДУ, 2006. – С. 57-58. – 0,15 друк.арк.

  4. Бут А. П. Інноваційна складова сучасної економіки // Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція: Матеріали XV міжнародної науково-практичної конференції. – 11-12 травня 2006. – Ч. 1. – Чернівці, 2006 – С. 88-90. – 0,2 друк. арк.

  5. Бут А. П. Информационные банковские технологии как фактор усиления конкурентоспособности национальной экономики // Информация, анализ, прогноз – стратегические рычаги эффективного государственного управления: Материалы V научно-практической конференции. – К. УкрИНТЭИ, 2006. – С. 42-43. – 0,13 друк.арк.