Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


11. Ал-Халасех Ігаб Аднан. Аудит розрахункових операцій з бюджетом: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Харківський держ. ун-т харчування та торгівлі. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Ал-Халасех І. Аудит розрахункових операцій з бюджетом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Харківський державний університет харчування та торгівлі, Харків, 2004.

Дисертація присвячена організаційно-технічним особливостям обліку платежів з податків на прибуток та ПДВ у зв'язку з прийняттям певного законодавства про бухгалтерський облік та фінансову звітність.

Дисертантом розроблено організаційну структуру аудиторської перевірки розрахункових операцій з бюджетом та запропоновано напрями її вдосконалення в умовах комп'ютеризації обліково-аналітичного процесу.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нові підходи до вирішення наукових проблем і практичних завдань, визначення місця податкових розрахунків як об'єктів обліку та аудиту.

Побудова та належне функціонування як аудиту загалом, так і податкових розрахунків, зокрема, передбачає органічне поєднання методичних та організаційних принципів його здійснення. Необхідність формування цілісного, науково-обґрунтованого підходу до аудиту податкових зобов'язань, що враховує сучасні особливості розрахунку податкових зобов'язань і їхнього розкриття у фінансовій звітності, визначила необхідність створення методики аудиту податкових зобов'язань. Проведене дослідження дозволило сформулювати такі висновки та пропозиції:

1. Податкова система - найбільш рухомий механізм державного регулювання господарської діяльності підприємств та громадян, і зі зміною політики, реформування, в першу чергу, торкається податкової сфери, що ще раз підкреслює особливу значимість податків як елемента економіки. Одночасно з розвитком економіки розвивається і податкова система, удосконалюється механізм вилучення податків.

2. Автором досліджено процес еволюції податків і податкової системи в Україні, визначено її особливості, зроблено висновок про те, що податкова система повинна забезпечити рішення двоєдиного завдання. З одного боку це встановлення оптимальних податків, що не будуть стримувати розвиток підприємництва, з іншого – забезпечення надходження в бюджет коштів, достатніх для задоволення державних потреб.

3. Проведений аналіз літературних джерел, присвячене фінансовому контролю й аудиту, показав, що різні дослідники у своїх роботах починали спроби досліджувати контроль і аудит в історичному аспекті і визначити їхню сутність і функції. Однак, неоднозначність тлумачення вищевказаних термінів привело до проблеми співвідношення фінансового контролю й аудиту. Автором пропонується своє визначення аудиту, що дозволяє розкрити все різноманіття форм його прояву.

4. Оскільки проблеми розвитку аудиту виникають не тільки в Україні, то питання їхнього рішення цікаві і для держави Йорданія.

Автором досліджено становлення аудиту в Йорданії, проаналізовані нормативно-правові акти, визначені особливості розвитку бухгалтерського обліку й аудиту в мусульманських державах і зроблено висновок про те, що на сьогоднішній день стає очевидною необхідність пристосування йорданської системи бухгалтерського обліку й аудиту до мінливого економічним умовам, концептуальній переробці всієї нормативно-методологічної бази обліку і звітності.

5. Загальноприйнятою практикою задоволення інформаційних потреб є, насамперед, фінансова звітність. Тому, в роботі розкривається суть податкових зобов'язань, як одного з елементів фінансової звітності і специфічного об'єкта аудиту. Для кожного з етапів, а саме: визначення нормативної бази, обліку і визначення податкової бази розрахунку податку, відображення зобов'язань на рахунках бухгалтерського обліку й у фінансовій звітності, виявляються особливості у відношенні податків на прибуток і додану вартість.

6. Автором запропоновано систему аналітичних рахунків для обліку розрахунків з бюджетом, що дозволяє агрегувати інформацію про податки і дає можливість рекомендувати форму узагальнення аналітичного обліку даних для використання при проведенні аудиту, фінансового прогнозування, фінансового аналізу, статистичного узагальнення; запропонована схема кореспонденції рахунків з обліку податку на додаткову вартість дозволяє спростити визначення суми ПДВ під час складання Звіту про фінансові результати.

7. Для здійснення правильної і раціональної організації процесу аудиту, вибору необхідних і достатніх аудиторських процедур необхідно ясне розуміння аудитором аудиту фінансової звітності, що є завершальною стадією облікового процесу. Процес дезагрегування фінансової звітності з позицій досягнення цілей аудиту можна назвати «сегментуванням аудиту».

Автором визначено процес дезагрегування фінансової звітності, з погляду досягнення цілей аудиту розрахунків з бюджетом.

8. Для оптимізації процесу аудиту доцільно виділити взаємозв'язок між циклами господарських операцій. На думку автора, саме застосування циклічного підходу до сегментування аудиту доцільно в українській практиці з урахуванням адаптації до національних умов. На підставі аналізу фінансової звітності і додаткової інформації про підприємство сфери матеріального виробництва автором виділені цикли господарських операцій, пов'язаних з процесом оподаткування.

9. Аналіз українського податкового законодавства, національних стандартів бухгалтерського обліку показав, що податкові зобов'язання комерційних підприємств є специфічними об'єктами аудиту, які максимально підлягають перекручуванням. Тому, автором розроблено методику аудиту податкових зобов'язань з податку на прибуток і ПДВ, в основу якої покладено багатоетапність розрахунку і розкриття податкових платежів у фінансовій звітності і виявлено зони підвищеного ризику перекручування податкових статей у фінансовій звітності.

10. Використовуючи можливості комп'ютерних технологій, у роботі пропонується автоматизувати планування аудиторської перевірки. Розглядаючи питання автоматизації аудиторської перевірки доцільно враховувати можливості комп'ютерних технологій збору інформації про господарсько-фінансову діяльність економічного суб'єкта.

Публікації автора:

Статті в наукових спеціальних виданнях

  1. Ал-Халасех Игаб. Совершенствование методики аудита расчетных операций // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. Праць Хар. держ. ун-т харчування та торгівлі. – Харків, 2002. –Ч.2 – С. 90-93

  2. Ал-Халасех Игаб. Проблемы организации контроля и аудита в условиях компьютерной обработки данных. //Регіональні перспективи №4-5. – Полтава.- 2003. –С. 189-190.

  3. Ал-Халасех Игаб. Особенности расчета и раскрытия в финансовой отчетности обязательств по налогу на добавленную стоимость // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. Наукових праць. Випуск 185. Том 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003 – С.152 – 160.

  4. Ал-Халасех Игаб. Теоретические аспекты аудита и финансового контроля // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету. –Економічні науки. Частина І. – вип. 4. – Кіровоград: КДТУ, 2003. – С.67-72.

  5. Ал-Халасех Игаб. Эволюция налоговой системы в Украине // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. Праць Хар. держ. ун-т харчування та торгівлі. – Харків, 2003 – Ч.2 – С. 97 -104