Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


62. Волошинова Людмила Вікторівна. Аудіовізуальні мистецтва в системі професійної мовної підготовки майбутнього фахівця у сфері міжнародних відносин: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Волошинова Л.В. Аудіовізуальні мистецтва в системі професійної мовної підготовки майбутнього фахівця у сфері міжнародних відносин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 - теорія та методика професійної освіти. - Інститут педагогіки і психології професійної освіти Академії педагогічних наук України, Київ, 2004.

Дисертаційне дослідження присвячено проблемі використання аудіовізуальних мистецтв, яка розглядається як суттєва складова професійної мовної підготовки майбутніх фахівців у сфері міжнародних відносин. Головною метою спеціальної мовної підготовки є забезпечення вільного володіння мовою в ситуаціях професійного спілкування.

Використання аудіовізуальних мистецтв у спеціальній мовній підготовці студентів-міжнародників набуває ефективності, якщо оволодіння іноземною мовою як невід’ємною складовою професійної кваліфікації відбувається через врахування взаємозалежності і взаємовпливу мови, мислення і культури; роботу з різножанровими дидактичними і автентичними аудіовізуальними документами; навчання студентів основам розуміння і аналізу екранного автентичного зображення як культурного коду країни, мова якої вивчається. Усе це сприяє розвитку навичок аудіовізуального мислення, сприймання та аналізу екранного повідомлення, загальної аудіовізуальної культури.

1. В умовах інтеграції України у світовий простір набуває актуальності проблема кадрового забезпечення державних органів, на яких покладено розробку та здійснення українського зовнішньополітичного курсу. Особливе значення надається питанням професійної мовної підготовки майбутніх фахівців у системі міжнародних відносин і пошукам підвищення її ефективності та результативності. Дослідження спрямоване на покращення стану фахової підготовки студентів-міжнародників, головна мета якої забезпечити вільне володіння мовою в ситуаціях професійного спілкування.

2. Нове вирішення наукової проблеми полягає у визначенні ролі аудіовізуальних мистецтв в інноваційних технологіях професійної мовної підготовки та впровадженні в педагогічну практику моделі використання їх художньо-естетичного, виховного, інформаційного та освітнього потенціалу. Доведено, що аудіовізуальні мистецтва втілюють історично обґрунтований класиками педагогіки принцип унаочнення навчання і основного збудника логічного і асоціативного мислення, без чого неможливе високопрофесійне опанування іноземною мовою. Використання професійно спрямованих дидактичних і автентичних кіно-, теле- і відеодокументів сприяє оволодінню як знаннями з практичного курсу іноземної мови, так і фаховою лексикою.

3. Науковий аналіз проблеми дослідження та сучасних концепцій використання аудіовізуальних технологій у навчальному процесі дав змогу виявити незадовільний стан місця і ролі аудіовізуальних мистецтв. На основі узагальнених результатів здійсненого вивчення виявлено, що більшість респондентів не володіють технологіями використання аудіовізуальних мистецтв.

Отже, постала проблема розробки стратегії їх використання як однієї з важливих складових висококваліфікованої професійної підготовки студентів-міжнародників відповідно до вимог інформаційного суспільства ХХІ століття.

4. Концептуальна ідея, що розв’язує означену проблему, передбачає розробку й теоретичне обґрунтування моделі використання аудіовізуальних мистецтв у системі спеціальної мовної підготовки фахівців у сфері міжнародних відносин. Доведено, що підґрунтям цієї моделі є механізм сприймання екранного повідомлення на рівні вербальної інтерпретації щодо засвоєної інформації та в художньо-творчій діяльності студентів.

5. Експериментальна перевірка, що здійснювалася відповідно до розробленої моделі з урахуванням даних, одержаних на констатуючому етапі дослідження, підтвердила динаміку зростання професійної мовної компетенції та результативність формування навичок аудіовізуального мислення.

Підтверджено позитивні результати демонстрації авторських телевізійних навчальних передач “Уроки французької мови” на Національному телевізійному каналі УТ-2. За період трансляції упродовж 1995-2001 років ці програми витримали п’ятнадцять повних циклів ефірного відтворення і їх переглянуло 18,4 млн. глядачів.

6. Теоретично й методично обґрунтовані положення щодо використання аудіовізуальних мистецтв у системі спеціальної мовної підготовки у сфері міжнародних відносин були покладені в основу 27 авторських навчальних телевізійних передач з адаптації дидактичного аудіовізуального курсу “Bienvenue en France” (“Запрошуємо до Франції”) і передачі-пілота за автентичними телевізійними репортажами “France-TV magazine”.

Розроблено методичне забезпечення процесу використання аудіовізуальних мистецтв у системі професійної мовної підготовки. У студентів сформовано уміння та навички аналізувати і створювати екранне повідомлення.

Банк авторських навчальних програм для вивчення французької мови засобами аудіовізуальних мистецтв можна використовувати не тільки на рівні професійної мовної компетенції фахівців з міжнародних дисциплін, а й на інших факультетах.

7. Отримані результати дали змогу дійти висновків щодо позитивної картини, завдяки якій можна побачити цілісну суть ефективності експериментальної роботи. Зіставлення вихідних даних з кінцевими результатами дослідження довело ефективність розробленої моделі використання аудіовізуальних мистецтв. Гіпотеза дослідження дістала підтвердження, мета досягнута й розв’язані визначені завдання.

Основні висновки і положення дослідження можуть бути використані з метою реалізації Закону України “Про вищу освіту” щодо забезпечення потреб суспільства і держави у кваліфікованих фахівцях та інтеграції системи вищої освіти України у світовий простір; Національної доктрини розвитку освіти, зокрема щодо положень її відповідності новим прогресивним концепціям, та Державної програми “Вчитель”, в якій наголошується на пріоритетності і невідкладності завдання поліпшення культурологічної, мовної підготовки фахівців, випуску аудіо- та відеопосібників, започаткування щорічного Всеукраїнського конкурсу на кращу навчальну телевізійну передачу.

Проведене дослідження не вичерпало всіх аспектів використання потенціалу аудіовізуальних мистецтв. Подальший науковий пошук доцільно спрямувати на обґрунтування концепції створення аудіовізуальних навчальних центрів спеціальної мовної підготовки, розвиток культури сприймання аудіовізуального повідомлення, вивчення дидактичних функцій аудіовізуальних мистецтв.

Публікації автора:

  1. Волошинова Л.В. Естетико-педагогічний вплив відео // Мистецтво та освіта. – 2002. – №1. – С. 51-53.

  2. Волошинова Л.В. Аудіовізуальні мистецтва у вивченні іноземних мов //Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – К. – 2002. – № 1. – С. 102-106.

  3. Волошинова Л.В. Використання аудіовізуальних мистецтв у системі професійної мовної підготовки // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – К. – 2003. – № 1. – С. 95-99.

  4. Волошинова Л.В. Проблема спеціальної мовної підготовки майбутніх фахівців з міжнародних відносин // Педагогіка і психологія. – 2002. – №6. – С. 183-190.

  5. Волошинова Л.В. Методологічні основи використання аудіовізуальних мистецтв // Педагогіка і психологія. – 2003. – №2. – С. 63-70.

  6. Волошинова Л.В. Результати впровадження експериментальної моделі використання аудіовізуальних мистецтв // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – К. – 2003. – №2. – С. 209-214.

  7. Волошинова Л.В. La vido en action // Дивитись, щоб учитись: рухоме і нерухоме зображення у викладанні іноземних мов. – Київ. – 1999. – С. 23-29.

  8. Волошинова Л.В. Использование аудиовизуальных материалов в высших учебных заведениях // Языки в современном мире: Международная конференция. – Москва: МГУ им. М.В.Ломоносова. – 2001. – С. 24-25.

  9. Волошинова Л.В. Аудіовізульні мистецтва у вивченні іноземних мов // Стратегії та методи навчання мовам для спеціальних цілей: П’ята міжнародна конференція. – Київ. – 2001. – С. 45.

  10. Волошинова Л.В. Спеціальна мовна підготовка засобами аудіовізуальних мистецтв // Стратегії та методи навчання мовам для спеціальних цілей: Шоста міжнародна конференція. – Київ. – 2003. – С. 27.

  11. Волошинова Л.В. Франція сьогодні // Сценарій відеосюжетів до спецкурсу з країнознавства. – Київ, 1998. – 15 с.

  12. Волошинова Л.В. Педагогічне застосування автентичних відеодокументів як шлях інтенсифікації навчального процесу // Педагогічна майстерність. – Київ, 2000. – №2. – 6 с.

  13. Волошинова Л.В. Вивчати і викладати з TV-5 // Методичні рекомендації з практики використання демонстраційних відеоматеріалів. – Київ, 2001. – 20 с.

  14. Волошинова Л.В. Різножанрові автентичні відеоматеріали і їх естетичний вплив // Педагогічна майстерність. – Київ, 2001. – №7. – 13 с.