Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Імунологія та алергологія


Курченко Андрій Ігорович. Атопічний дерматит: характеристика змін системного та локального імунітету : Дис... д-ра наук: 14.03.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Курченко А.І. “Атопічний дерматит: характеристика змін системного та локального імунітету”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.08 – імунологія та алергологія. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2007р.

У зіставленні імунологічних показників периферичної крові і запаленої шкіри у 160 хворих на різні форми АД з'ясувалося, що для гострого періоду IgE-незалежної форми АД на відміну від IgE-залежної форми був характерний малий ступінь активації імунітету на системному рівні. Відмічені чіткі відмінності фонових рівнів IL-4, IL-5, IL-10 і IFN-г в периферичній крові хворих, як в гострому, так і хронічному періоді IgE-залежного та IgE-незалежного АД. При дослідженні виявилося, що мононуклеарні клітини крові IgE-незалежного АД в умовах in vitrо проявляють малу здібність до продукції IL-5, IL-12 і, особливо, IFN-г,TNF-б. На локальному рівні, в ураженій шкірі, відмінності між формами АД виявилися в зменшенні вмісту в запальних інфільтратах IgE-незалежного АД CD80+, CD86, HLA-DR+ і CD25+ клітин. З'ясувалося також, що виділені лімфоцити запаленої шкіри хворих на IgE-залежну форму АД в умовах in vitrо проявляли значно більший рівень проліферативної активності у відповідь на дію стафілококового токсину-1. При дослідженні антигістамінних препаратів з'ясувалося, що ефект препарату цитиризин виявився в стимуляції продукції клітинами периферичної крові хворих IgE-залежним АД IFN-г та IL-10, а також в зниженні запальної реакції пов'язаної із зменшенням в епідермісі кількості кератиноцитів що експресують молекулу ICAM-1.

У дисертаційній роботі представлено нове вирішення актуальної проблеми – встановлення особливостей патогенезу АД з визначенням характеру і рівню залучення імунної системи у формування запального процесу в шкірі, зіставляючи особливості системних і локальних змін в IgE-залежній і IgE-незалежній формах захворювання. На підставі отриманих даних обґрунтовані імунологічні механізми розвитку різних форм АД, що дозволило оптимізувати критерії їхньої диференціальної діагностики та намітити можливі шляхи медикаментозної корекції.

1. При IgE-залежній формі АД, на відміну від IgE-незалежної форми, у гострому і хронічному періоді захворювання спостерігається активізація системного імунітету, яка супроводжувалася: а) збільшенням у периферичній крові числа CD19+ В-лімфоцитів, а також клітин з експресією маркерів CD25 і HLA-DR; б) підвищенням числа CD4+CD45RО+ Т-лімфоцитів ефекторного типу із збільшенням чисельності CD4+CD45RO+ Т-лімфоцитів, експресуючих на своїй поверхні шкірний лімфоцитарний антиген (CLA+); в) змінами в співвідношенні клітин моноцитарно-макрофагального ряду, пов'язаними із збільшенням чисельності CD14+CD16+ і CD14+FcеRI+ моноцитів.

2. IgE-залежна форма АД, на відміну від IgE-незалежної форми в гострому період захворювання супроводжується збільшенням у крові рівня концентрації цитокінів Th2 профілю ( IL-4, IL-5, IL-10) і зниженням рівня концентрації цитокінів Th1 профілю (IFN-g і TNF-a); для хронічного періоду IgE-залежної форми АД на відміну від IgE-незалежної форми характерне підвищення в крові концентрації IL-2, IL-5, IL-12, IL-16, IL-18, а також підвищення показників рівня концентрації IFN-g та TNF-a.

3. Мононуклеарні клітини крові хворих IgE-залежною формою АД характеризуються in vitro високим рівнем спонтанної продукції IFN-g, IL-5 і TNF-a при відсутності істотних змін у продукції клітинами IL-1, IL-10 і TGF-b; спостерігається також високий рівень стимульованої продукції клітинами IL-5, IL-12, TNF-a та IFN-g при незначному підвищенні рівня продукції IL-1, IL-2, IL-10 і зменшенні продукції TGF-b. Для мононуклеарних клітин крові хворих IgE-незалежною формою АД характерний високий рівень in vitro спонтанної продукції TGF-b і IFN-g, при незначному підвищенні IL-5, IL-1, IL-12, IL-4, відсутності змін в стимульованій продукції IL-10 і IL-2 та значному підвищенні стимульованої продукції IL-12, TGF-b, TNF-a, IL-4, IL-1, IL-2, IL-5, IL-10 при зниженні продукції IFN-g.

4. Культивування in vitro лімфоцитів, виділених із запальної шкіри хворих IgE-залежною формою АД, виявило переважний вміст CD4+ Т-лімфоцитів з фенотипом клітин пам'яті (CD4+CD45RO+) і відсутність “наївних” CD4+CD45RA+ Т-лімфоцитів, CD19+ В-лімфоцитів та CD56+ клітин. При впливі in vitro на культивовані клітини стафілококовий токсин-1 токсичного шоку (TSST-1) на відміну від ентеротоксина B (SEB), значно підвищував індекс активації лімфоцитів, виділених зі шкіри хворих IgE-залежною формою АД, у порівнянні з індексом активації клітин хворих IgE-незалежною формою захворювання.

5. В інфільтратах дерми хворих IgE-залежною формою АД, на відміну від IgE-незалежної форми, спостерігається більша чисельність клітин, експресуючих маркери клітинної активації - HLA-DR і CD25, а локалізація CD56+ натуральних кілерних клітин в епідермісі і дермі хворих IgE-залежною формою АД, на відміну від IgE-незалежної форми, топічно збігалася з локалізацією клітин, експресуючих CD1a та HLA-DR антигени.

6. При зіставленні імуноморфологічних змін в епідермісі ураженої шкіри у хворих IgE-залежною формою АД на відміну від IgE-незалежної форми АД виявлене збільшення кількості клітин Лангерганса та CD1а+клітин, що експресують ко-стимуляторні молекули CD80 і CD86. При цьому експресія HLA-DR і CD1а антигену, була властива й кератиноцитам, які групуються навколо клітин Лангерганса. У хворих IgE-залежною формою АД на відміну від IgE-незалежної форми спостерігалося значне збільшення в базальному відділі чисельності кератиноцитів, експресуючих молекулу ICAM-1 а також рецептор IFN-g.

7. У хворих з IgE-залежною формою АД, на відміну від IgE-незалежної форми, виявлена достовірна асоціація з HLA-А24, HLA-В7, HLA-В22 і HLA-DR2 фенотипом. Аналіз даних показав, що продукція TGF-в мононуклеарними клітинами in vitro була нижчою у хворих IgE-залежною формою АД, носіїв антигенів ризику HLA-A24, HLA-В7 і HLA-DR2. Можна припускати, що визначений HLA-фенотип і низький рівень функціональної активності клітин по продукції TGF-в лежать в основі розвитку IgE-залежної форми АД.

8. В умовах культивування in vitro мононуклеарів периферичної крові хворих IgE-залежною формою АД препарат Ербісол проявляв властивість стимулювати продукцію клітинами IFN-g і TGF-b, що дає підстави для патогенетично обґрунтованого використання препарату в лікуванні цієї форми захворювання.

9. Після пролонгованої терапії цитиризином у хворих IgE-залежною формою АД відзначено підвищення спонтанної і, особливо, індукованої продукції мононуклеарними клітинами периферичної крові IFN-g та ІL-10, а також зменшення в запаленій шкірі експресії молекул клітинної адгезії ICAM-1 кератиноцитами базального відділу епідермісу що вказує на системні та локальні протизапальні властивості дії препарату в умовах IgE-залежного ураження шкіри.

10. У IgЕ-залежному і IgЕ-незалежному АД виявилися відмінності в рівнях залучення імунної системи в запальний процес: в умовах IgЕ-залежного АД виявляється активація як гуморальної, так і клітинної ланки системного імунітету, а також гіперреактивність імунної системи на локальному рівні (шкіра). В умовах IgE-незалежного АД - переважають прояви активації імунної системи на локальному рівні. Характер залучення імунної системи при різних формах АД, можливо, визначається генетично обумовленими властивостями клітин шкірного бар'єру (кератиноцити, дендритні клітини епідермісу) та імунної системи в цілому.

11. У діагностичному диференційному розмежуванні різних форм АД, крім показників рівня загального та специфічного імуноглобуліну Е, можуть бути використані виявлені в даному дослідженні відмінності в показниках фонової концентрації у сироватці Th1 і Th2 цитокінів, відмінності в цитокін - продукуючих властивостях клітин крові, імунофенотипічних особливостях клітин єпидермісу та дерми ураженої шкіри, а також особливості фенотипу антигенів гистосумісності (HLA) індивіда.

12. У розробці і застосуванні терапії АД необхідно враховувати особливості імунологічних змін, характерних для кожної форми АД, здійснюючи корекцію формування імунної реакції на системному і локальному рівні. Все це знаходить своє віддзеркалення у ряді показників: 1) у продукції загального та специфічного імуноглобуліну Е; 2) у особливостях фонового спектру цитокінів крові, яким визначається характер програмування фенотипічних і функціональних властивостей клітин асоційованою зі шкірою лімфоїдної тканини; 3) у цитокін- продукуючих особливостях клітин, що поступають в кровотік, а також 4) у проліферативній активності клітин, що мігрують в шкіру і формують вогнище запалення; та 5) у їх високій чутливості до дії стафілококового токсину (TSST-1).

Публікації автора:

1. Дранник Г.Н., Курченко А.И. Иммуногистохимические особенности воспалительного инфильтрата пораженной кожи больных атопическим дерматитом // Імунологія та алергологія –2000. –№1. –С.38–43.(Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

2. Курченко А.І. Роль клітин Лангерганса в імунній системі шкіри // Український журнал дерматології венерології косметології –2001. –№2-3. – С. 6–9.

3. Курченко А.І. Особливості імунної відповіді при атопічному дерматиті // Український журнал дерматології венерології косметології –2001. –№4. – С. 18–27.

4. Курченко А.И. Глухенькая А.Б Глухенький Б.Т. Лечение аллергодерматоза с применением антигистаминных препаратов второго поколения // Український журнал дерматології венерології косметології –2002. –№1. – С. 35–38. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана частина статті, зроблені висновки).

5. Курченко А.И., Глухенькая А.Б. Особенности экспрессии CD45RO+ и CLA+ на Т-лимфоцитах хелперах у больных хронической стадией атопического дерматита //Дерматология. Косметология. Сексопатология –2005. –№ 3-4(8). – С. 59–63. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

6. Курченко А.И., Дранник Г.Н. Селективная экспрессия молекул HLA-DR и ICAM-1 на кератиноцитах у больных хронической стадией атопического дерматита // Імунологія та алергологія –2006. –№1. –С.67–70. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

7. Курченко А.И., Дранник Г.Н. Экспрессия рецепторов ІFN-г на кератиноцитах больных хронической стадией атопического дерматита // Імунологія та алергологія –2006. –№2. –С.42–45. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

8. Курченко А.И., Дранник Г.Н., Вагалюк Л.Н., Фесенкова В.И. Влияние in vitro препарата Ербисол на продукцию цитокинов иммунокомпетентными клетками больных IgE-зависимой формой атопического дерматита // Імунологія та алергологія –2006. –№3. –С.30–33. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана частина статті, зроблені висновки).

9. Курченко А.И., Дранник Г.Н., Фесенкова В.И., Петрина Е.П. Особенности в проявлении фенотипов антигенов гистосовместимости у больных различными формами атопического дерматита // Імунологія та алергологія –2006. –№4. –С.41–44. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана частина статті, зроблені висновки).

10. Курченко А.И., Глухенький Б.Т. Исследование иммунологических особенностей противовоспалительного действия антигистаминных препаратов у больных IgE-зависимой формой атопического дерматита. // Дерматология. Косметология. Сексопатология –2006. –№ 1-2(9). – С. 59–62. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

11. Курченко А.И., Глухенькая А.Б., Глухенький Б.Т. Иммуногисто-химические особенности противовоспалительного действия антигистаминных препаратов у больных IgE-зависимой формой атопического дерматита. // Дерматология. Косметология. Сексопатология –2006. –№ 1-2(9). – С. 153–156. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана частина статті, зроблені висновки).

12. Курченко А.И., Курченко И.Ф. Экспрессия костимуляторных молекул на антигенпредставляющих клетках эпидермиса воспаленной кожи при атопическом дерматите // Клінічна та експериментальна патологія. –2006. –Т.V, –№ 1, –С.53–57. .(Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

13. Курченко А.И., Дранник Г.Н. Изучение характера межклеточного взаимодействия между CD1a+ дендритными клетками и СD3-С56+натуральными киллерными клетками пораженной кожи больных хронической формой АД // Імунологія та алергологія –2005. –№3. –С.56–58. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

14. Курченко А.И., Дранник Г.Н. Иммунофенотипическая картина и цитокиновый профиль периферической крови больных в острой и хронической стадии развития атопического дерматита // Український журнал дерматології венерології косметології –2006. –№2. – С. 9–12. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

15. Курченко А.И., Дранник Г.Н. Участие CD7- негативных Т-лимфоцитов хелперов в патогенезе острой и хронической стадии атопического дерматита // Дерматологія та венерологія –2006. –№3(33), –С.42–46. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

16. Курченко А.И., Дранник Г.Н. Иммунофенотипическая характеристика моноцитов периферической крови больных острой стадией атопического дерматита // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения –2006. –ТОМ № 142, –С.115–119. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

17. Курченко А.І. Дослідження рівню IL-16 крові у хворих на IgE-залежну та IgE-незалежну форми атопічного дерматиту при гострому та хронічному перебігу захворіння.// Вісник наукових досліджень –2007. –№1, –С.15–18.

18. Курченко А.И., Фесенкова В.И., Дранник Г.Н. Уровень сывороточных цитокинов (IL- 2, IL-10, IL-12,IL-18) у больных IgE-зависимой и IgE-независимой формой атопического дерматита // Проблеми екології та медицини –2006. –№1–2, –С.19–21. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана частина статті, зроблені висновки).

19. Курченко А.И. Сравнительная характеристика иммуногисто-химической картины очагов поражений кожи у больных IgE-зависимой и IgE-независимой формой атопического дерматита // Український медичний часопис. –2006. –№1(51), –С.1–4.

20. Курченко А.И., Дранник Г.Н. Иммунофенотипический анализ лимфоцитов инфильтрирующих кожу больных атопическим дерматитом // Таврический медико-биологический вестник. –2006. –№1, –С69–73. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

21. Курченко А.І. Роль стафілококових суперантигенів в патогенезі атопічного дерматиту // Інфекційні хвороби. –2006. –№3, –С.46–49.

22. Курченко А.И. Цитокиновый профиль периферической крови больных с разными клинико-иммунологическими подтипами АД // Таврический медико-биологический вестник. –2006. –№2, –С.70–72.

23. Курченко А.И., Дранник Г.Н. Курченко И.Ф. Особенности соотношений клеток иммунной системы крови и воспаленной кожи при хронической форме атопического дерматита // Імунологія та алергологія –2005. –№2. –С.47–50. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

24. Курченко А.И., Дранник Г.Н. Курченко И.Ф. Особенности проявления экспрессии CLA-антигена Т-лимфоцитами периферической крови больных хронической формой атопического дерматита // Імунологія та алергологія –2005. –№4. –С.87–90. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

25. Курченко А.И., Курченко И.Ф. CD1a дендритические клетки лангерганса эпидермиса воспаленной кожи при атопическом дерматите // Клінічна та експериментальна патологія. –2006. –Т.V, –№ 2, –С.49–51. (Здобувачем проведений вибір та обстеження хворих, аналіз результатів клінічного та лабораторного обстеження, написана стаття, зроблені висновки).

26. Курченко А.И. Исследования функциональной активности моно-нуклеарных клеток периферической крови in vitro у больных IgE-зависимой и IgE-независимой формой атопического дерматита по продукции IL-1, TNF-б и IL-12 в остром и хроническом периоде заболевания // Імунологія та алергологія –2007. –№1. –С.58–62.

27. Курченко А.И. Исследования in vitro продукции цитокинов (IL-2 и IFN-г) мононуклеарными клетками периферической крови у больных IgE-зависимой и IgE-независимой формой атопического дерматита в остром и хроническом периоде заболевания // Імунологія та алергологія –2007. –№2. –С.29–32.