Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Порівняльне літературознавство


Матасова Юліана Ревівна. Архетип у романістиці Ф.С.Фіцджеральда та В.Домонтовича : дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Матасова Ю.Р. Архетип у романістиці Ф.С. Фіцджеральда та В. Домонтовича. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.05 – порівняльне літературознавство. – Київський національний лінгвістичний університет. Київ, 2005.

У дисертації вперше в українському та зарубіжному літературознавстві здійснюється архетипове порівняльно-типологічне дослідження романістики Ф.С. Фіцджеральда та В. Домонтовича.

Робота присвячена виявленню специфіки функціонування у текстах романів американського та українського письменників архетипового шару як цілісної системи, що великою мірою визначає характер текстів. На основі теоретико-методологічної концепції текстуального аналізу, що ґрунтується на теоріях К.-Ґ. Юнґа, Ґ. Башляра, М. Еліаде, Н. Фрая, Дж. Кемпбелла, К.-П. Естес, Р. Жірара, Л. Фідлера, Є. Мелетинського, В. Топорова, М. Євзліна, С. Пригодія, Н. Зборовської та ін., виводиться типологія архетипів першостихій (архетипу Землі, і зокрема архетипів Матері-Землі, Каміння, Скелі, Домівки, архетипів Лабіринту, Вогню, Води), першообразів несвідомого (базових архетипів Матері, Анімусу й Аніми), демонічної міфологеми жінки-відьми, централізуючого архетипу Самості у його пов’язаності з архетипом Провідника та міфологемою героїчних пошуків, а також архетипових рис комплексу Homo Ludens в долях більшості героїв. Розкривається імплікація тих культурологічно, національно та індивідуально маркованих чинників, що визначають характер архетипового шару романів Ф.С. Фіцджеральда та В. Домонтовича.

Публікації автора:

  1. Архетип Води в романах Ф.С. Фіцджеральда та В. Домонтовича // Літературознавчі студії. – К.: КНУ, 2003. – Вип. 5. – С. 135-139.

  2. Архетип Матері та варіанти його реалізації в романістиці Ф.С. Фіцджеральда і В. Домонтовича // Мовні і концептуальні картини світу. – К.: КНУ, 2004. – Вип. 10. – С. 418-424.

  3. “Лабіринтна” загубленість героїв Ф.С. Фіцджеральда та В. Домонтовича: реалізації архетипових значень // Мовні і концептуальні картини світу. – К.: КНУ, 2004. – Вип. 13. – С. 85-90.

  4. Архетип Землі в прозі Ф.С. Фіцджеральда та В. Домонтовича // Літературознавчі студії. – К.: КНУ, 2004. – Вип. 10. – С. 205-209.

  5. Демонічна міфологема жінки-відьми: Мадонна, Діва, Дитя, Повія (на матеріалі романістики Ф.С. Фіцджеральда та В. Домонтовича) // Літературознавчі студії. – К.: КНУ, 2004. – Вип. 11. – С. 270-275.

Додаткові публікації:

1. Художня трансформація апокаліптичних мотивів у прозі В. Домонтовича // Матеріали Всеукраїнської студентської наукової конференції “Актуальні проблеми природничих та гуманітарних наук у дослідженнях студентської молоді”. – Черкаси: ЧДУ. – 2001. – С. 62.

2. “Тривога бути” як світовідчуття героїв В. Домонтовича // Матеріали Всеукраїнської студентської наукової конференції “Актуальні проблеми природничих та гуманітарних наук у дослідженнях студентської молоді”. – Черкаси: ЧДУ. – 2002. – С. 184.